Αυστρία Γερμανία Μόναχο - Σάλτσμπουργκ (Χριστούγεννα)

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.929
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ή να παίξω μπάλα και με Νυρεμβέργη; Αξίζει για 2 βράδια;

Φτάνω 21 απόγευμα, μένω 1 βράδυ Μόναχο και την επόμενη φεύγω για 2 βραδιές Νυρεμβέργη(δηλαδή 22-23) και από εκεί(με λεωφορείο μέσω Munich) πηγαίνω Σαλτσμπουργκ για ένα βράδυ 24-25, και επιστρέφω Μόναχο για το τελευταίο βράδυ πριν την επιστροφή 25 και στις 26 το πρωι επιστροφή;

Οπότε έχουμε σύστημα Μόναχο 1-Νυρεμβέργη 2-Σαλτσμπουργκ 1-Μόναχο 1.

Τι λέτε;
Πολύ ωραίο και αυτό το πρόγραμμα γιατί η χριστουγεννιάτικη αγορά της Νυρεμβέργης είναι από τις καλύτερες της Γερμανίας.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Nαι στη Νυρεμβεργη,απ τις γραφικοτερες πολεις της Γερμανιας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πολύ ωραίο και αυτό το πρόγραμμα γιατί η χριστουγεννιάτικη αγορά της Νυρεμβέργης είναι από τις καλύτερες της Γερμανίας.
Nαι στη Νυρεμβεργη,απ τις γραφικοτερες πολεις της Γερμανιας.
Για ένα ή δύο βράδια όμως στη Νυρεμβέργη;
Μήπως να το κάνω Μόναχο 1-Νυρεμβέργη 2-Σαλτσμπουργκ 1-Μόναχο 1?
ή Μόναχο 1-Νυρεμβέργη 1-Σάλτσμπουργκ 1-Μόναχο 2?
ή Μόναχο 1-Νυρεμβέργη 1-Σαλτσμπουργκ 1-Μόναχο 2?
ή Μόναχο 2-Νυρεμβέργη 1-Σάλτσμπουργκ 1-Μόναχο 1?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δεν πάτε κατευθείαν Νυρεμβέργη μόλις φτάσετε, έστω και αργά; Πολλές αλλαγές ξενοδοχείων διαβάζω...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μια γνωμη...η Νυρεμβεργη,αφου δεν θα πας σε μουσεια κλπ,με μια μερα εισαι ενταξει...εγω,θα σκεφτομουν...1)την δευτερη μερα της νυρεμβεργης να την πηγαινα σε ημερησια στο παραμυθενιο Rothenburg...αλλα πριν αρχισεις να φωναζεις και με το δικιο σου,ειναι πολλες οι μετακινησεις...
2)να εβαζα τις 2 μερες στο Σαλτσμπουργκ.Εμενα μου αρεσε,λιγο πιο πολυ απο την Νυρεμβεργη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μια γνωμη...η Νυρεμβεργη,αφου δεν θα πας σε μουσεια κλπ,με μια μερα εισαι ενταξει...εγω,θα σκεφτομουν...1)την δευτερη μερα της νυρεμβεργης να την πηγαινα σε ημερησια στο παραμυθενιο Rothenburg...αλλα πριν αρχισεις να φωναζεις και με το δικιο σου,ειναι πολλες οι μετακινησεις...
2)να εβαζα τις 2 μερες στο Σαλτσμπουργκ.Εμενα μου αρεσε,λιγο πιο πολυ απο την Νυρεμβεργη.
Κοίτα αν έχει κάτι ενδιαφέρον να πάω δεν υπάρχει πρόβλημα! Απλά δεν έχω δει καθόλου τι μουσεία έχει!
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
θα συμφωνησω με την karfitsa οτι η Νυρεμβέργη δεν μου άρεσε και τόσο. Η παλια πόλη φαινεται πιο όμορφη στις φωτογραφίες από ψηλά από ότι ειναι στην πραγματικότητα. Στις 3 ημερες που έμεινα αυτό που μου άρεσε περισσοτερο ηταν εκτος απο το καστρο, ο χώρος όπου έγινε η δίκη της Νυρεμβέργης και το μουσειο των Ναζί. Στο μουσειο κοντα υπάρχει φανταστικο μαγαζί όπου πινεις το ποτο σου βλεποντας την λιμνη ξαπλωμένος σε κάτι υπεροχες ψαθινες ξαπλώστρες και έχοντας τα πόδια σου μέσα σε αμμο. Αυτό που αξιζε επίσης ηταν η ημερησια εκδρομη που εκανα στο Baberg (κουκλιστικη πολη). Οσο για το Rotheburg ob de Tauber που λεει η karfitsa ειναι απλα τέλειο. θα ξαναπηγαινα πολυ ευχαρίστως !!! Δεν εχω προχειρα καμια δικια μου φωτογραφια σε αυτόν τον υπολογιστή αλλα σου ανεβαζω μία που βρήκα.
c-rothenburg-tourismus-service-fotograf-w-pfitzinger-f0.jpg
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
θα συμφωνησω με την karfitsa οτι η Νυρεμβέργη δεν μου άρεσε και τόσο. Η παλια πόλη φαινεται πιο όμορφη στις φωτογραφίες από ψηλά από ότι ειναι στην πραγματικότητα. Στις 3 ημερες που έμεινα αυτό που μου άρεσε περισσοτερο ηταν εκτος απο το καστρο, ο χώρος όπου έγινε η δίκη της Νυρεμβέργης και το μουσειο των Ναζί. Στο μουσειο κοντα υπάρχει φανταστικο μαγαζί όπου πινεις το ποτο σου βλεποντας την λιμνη ξαπλωμένος σε κάτι υπεροχες ψαθινες ξαπλώστρες και έχοντας τα πόδια σου μέσα σε αμμο. Αυτό που αξιζε επίσης ηταν η ημερησια εκδρομη που εκανα στο Baberg (κουκλιστικη πολη). Οσο για το Rotheburg ob de Tauber που λεει η karfitsa ειναι απλα τέλειο. θα ξαναπηγαινα πολυ ευχαρίστως !!! Δεν εχω προχειρα καμια δικια μου φωτογραφια σε αυτόν τον υπολογιστή αλλα σου ανεβαζω μία που βρήκα. View attachment 129851
Απλά εγώ θα είμαι εκεί χειμώνα, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω κάποια εκδρομή εκεί και πόση ώρα θα πάρει αυτή; Γιατί διαβάζω πως υπάρχει ένα εισιτήριο το TagesTicket Plus που με 18 ευρώ(τα 2 άτομα) μπορούν να κάνουν εκδρομή στην ευρύτερη περιοχή αλλά θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν τα τοπικά τρένα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αγαπητέ @jimp για τις διαδρομές που θες ν' ακολουθήσεις δεν θα πρέπει να σε προβληματίζουν οι δρόμοι. Στη θέση σου, σου ξαναλέω, θα νοικιαζα αυτοκίνητο και από το αεροδρόμιο θα κατευθυνόμουν προς Νυρεμβέργη (2 δ/ν), από κει Σάλτσμπουργκ (2 δ/ν) και τέλος στο Μόναχο (1 δ/ν). Την μέρα της αναχώρησης αφήνεις το αμαξάκι σου στο αεροδρόμιο και επιστρέφεις κύριος.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Η Νυρεμβέργη απο Bamberg ειναι 62 km (λιγότερο απο 1 ώρα) και απο Rothenburg 86km (πεςριπου 1:15 λεπτα με το αυτοκινητο). Αρα οι αποστάσεις αυτες μην σε φοβίζουν για Γερμανια με τους τέλειους δρόμους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom