Γαλλία Μόνη στο Παρίσι

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Όπως λέει κι ένας φίλος μου, "μέσα σε μια μέρα κάστρα γκρεμίζονται.."
Έτσι, λοιπόν, μια μακροχρόνια σχέση γκρεμίστηκε ξαφνικά, κι άφησε πίσω της να εκκρεμεί ένα ταξίδι για δύο που ήταν προορισμένο να γίνει τον Ιούλιο (19/07/2013 με 27/07/2013) σε Βενετία και Παρίσι.
Προς πείσμα των μικρών κι ενίοτε πιο βροντόφωνων παραινέσεων του κομματιού του αδύναμου εαυτού μου που μου φωνάζει "δεν πρέπει να πας μόνη σου γιατί δεν θα περάσεις καλά...'' ή "αυτό είναι ένα ρομαντικό ταξίδι για δύο κι η απουσία του θα είναι περισσότερο αισθητή...'' και διάφορα άλλα τέτοια
(και δεδομένου ότι σχεδόν όλο το ταξίδι είναι ήδη πληρωμένο) αποφάσισα τελικά πως θέλω να πάω και να κάνω το ταξίδι μόνη μου.
Έχω κάνει κι άλλα ταξίδια εντελώς μόνη κι ομολογουμένως μου άρεσε αρκετά αυτή η εμπειρία.
Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
1. Με ποιους τρόπους μπορεί το Παρίσι να αποτελέσει έναν ιδανικό ταξιδιωτικό προορισμό για έναν μοναχικό ταξιδιώτη;
2. Πόσο ασφαλής προορισμός είναι για μια γυναίκα που θα επιλέξει να κάνει της διακοπές της μόνη της;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλως ηρθες tade efi,στην παρεα μας.Ανηκω,στην κατηγορια,των ταξιδευτων,που εχω επιλεξει να κανω ταξιδια μονη μου.Μπορω να σε διαβεβαιωσω,οτι μπορεις να περασεις,εξισου καλα και μονη σου :)!
Πιστευω,οτι στην Ευρωπη,ολες οι πολεις,ειναι ιδανικες,για μοναχικους ταξιδιωτες.
Το μονο,που μπορουν καποιοι φιλοι να σου πουν,ποια μερη,ειδικα στο Παρισι,θα μπορουσες να αποφυγεις.Για την Βενετια δεν υπαρχει προβλημα.
Κανε το προγραμμα σου και πιστεψε με καλυτερα μονη σου,παρα μαζι με κακη παρεα :)...ριξε και μια ματια εδω....
http://www.travelstories.gr/community/search/75974/?q=μονος&t=post&o=date&c[title_only]=1
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
To Παρισι ειναι μια πολη με πολλα πολλα πραγματα να δεις. Δε θα βαρεθεις καθολου και δε θα προλαβεις να αισθανθεις μοναξια.Λιγη προσοχη αν γυρνας πολυ αργα το βραδυ. Αυτο δεν το λεμε επειδη θα εισαι μονη σου. Ειναι κοινη λογικη ειτε στο Παρισι, ειτε καπου αλλου,ειτε μονη, ειτε με παρεα. Καλα να περασεις!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οπως σου τα λενε οι αγαπητες κυριες παραπανω ειναι... Ουτε που θα καταλαβεις πως θα περασουν οι μερες.

Τωρα για την ασφαλεια, η αληθεια ειναι πως το Παρισι ειναι μια πολη που χρειαζεται λιγη προσοχη αν εισαι γυναικα και μονη. Δυο βασικοι κανονες που τηρουν ευλαβικα οι Παριζιανοι ειναι:

1) Δεν πλησιαζουμε ποτε παρεες (κυριως νεαρων μεθυσμενων αγοριων ή αλητοπαρεες) τη νυχτα και τη μερα σε ερημικες κακοφημες τοποθεσιες. Αν τυχουν στο δρομο μας, ειτε αλλαζουμε πορεια, ειτε προχωραμε απο το απεναντι πεζοδρομιο.

2) Δεν κοιταμε κανεναν και για κανεναν λογο επιμονα. Δεν εκφραζουμε δυσαρεσκεια ουτε καν με το βλεμμα μας για οποιονδηποτε ασχετο περαστικο, περαστικο, μαυρο, ασιατη ή λευκο συναντισουμε στο δρομο ή στο μετρο ή σε κλαμπ ή οπου αλλου. Γενικα οποιος περιεργος βρεθει μπροστα μας κανουμε πως ασχολομουστε με κατι αλλο.

Και δυο δικοι μου:

1) Γενικα σε μετρο ή RER ή αλλο τραινο μην πλησιαζεις την ακρη της αποβαθρας. Ειδικα οταν εχει πολυ κοσμο ενα απλο σπρωξιμο ειναι ικανο για να σε πεταξει κατω.

2) Μη σταματας για κανεναν. Γενικα θα σε σταματησει πολυς κοσμος. Αλλος για να σου ζητησει λεφτα ή ticket resto, αλλος τσιγαρο, αλλος να υπογραψει και καλα και να κανεις προσφορα σε παιδικα φιλανθρωπικα σωματεια ή ο οργανισμους, αλλος γιατι σου επεσε το χρυσο σου δαχτυλιδι, αλλος για να σου φτιαξει βραχιολι στο χερι, αλλος το πορτραιτο,αλλος να σε "βοηθησει" να βγαλεις passe navigo αλλος να σου πουλησει σουβενιρ, ο Ερυθρος Σταυρος, το WWF, η greenpeace, η unicef κι ενα σωρο κοσμος για πληροφοριες ή να τους βγαλεις φωτογραφιες κ.α.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εχω βρεθει αρκετες φορες μονη στο Παρισι.Οχι μονο δεν βαρεθηκα,αλλα δεν μου εφτασαν οι αρκετες μερες.Εχει τοσα να δεις και τοσα να ζησεις που θα ξεχασεις και τυχον απουσιες.Κρατα τα ματια,καρδια και μυαλο ανοιχτα.Θα βρισκεσαι,για μενα,στην πιο ομορφη πολη του κοσμου.Οσο για κινδυνο,ομολογω οτι δεν εβγαινα πολυ αργα και μονο σε μερικες φασεις εννοιωσα λιγο περιεργα.Κανονας ειναι να ακολουθεις το πληθος και να χεις κοινη λογικη.Αυτο ισχυει παντου.Θα περασεις αξεχαστα,ιδιαιτερα αν ανοιχτεις και μιλας με τον κοσμο!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Τις κρατήσεις στα ξενοδοχεία, τις έχεις κάνει εσύ?
Σημ. Εξαιρετικό nickname
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.920
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ο Tripakias σου τα είπε πολύ ωραία.
Εγώ θα συμπληρώσω μόνο ότι πρέπει πάντα να έχεις εισιτήριο στο Μετρό γιατί γίνονται πάρα πολλοί έλεγχοι.
Πριν δύο εβδομάδες που ήμουνα εκεί με έκαναν έλεγχο 9 φορές μέσα σε έξι μέρες.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Οπως σου τα λενε οι αγαπητες κυριες παραπανω ειναι... Ουτε που θα καταλαβεις πως θα περασουν οι μερες.
''αγαπητες κυριες'' λες και ειμαστε μεγαααλες! Τα ''κοριτσια'' θα λες. :p
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
''αγαπητες κυριες'' λες και ειμαστε μεγαααλες! Τα ''κοριτσια'' θα λες. :p
...κοριτσακι,εισαι εσυ :)...εγω,μαλλον,σιτεμενη ειμαι ,οποτε το αγαπητη κυρια,με καλυπτει πληρως ;)
Και μια συμβουλη για την φιλη μας tade efi...δεν πειραζει,που καποιες καταστασεις αλλαζουν...τις αφηνουμε πισω και κοιταμε μπροστα.
Κανε το ταξιδακι και κοιταξε,να περνας καλα...μην φτασεις την ηλικια μου και κοιτας πισω(οπως εγω κανω)και λες,ποσα πραγματα εχασα και δεν χαρηκα :)!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
''αγαπητες κυριες'' λες και ειμαστε μεγαααλες! Τα ''κοριτσια'' θα λες. :p

Οντως για τις παιδουλες το "κυριες" ειναι ακυρο. Δεν θα ξαναγινει, προμις.

Εν τω μεταξυ κοριτσι (tade_efi), εισαι σιγουρη πως δεν θα θελησει και το παληκαρι να ταξιδεψει σε Βενετια-Παρισι για να βρει το νεο του ερωτα;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αφου ειναι ολα πληρωμενα, φανταζομαι θα εχει πληρωσει και ο πρωην καποιο ποσο. Την πιθανοτητα να θελει και αυτος να κανει το ταξιδι μονος του την εχεις σκεφτει;
Να βρεθειτε στο ιδιο αεροπλανο;
Να κανετε τσεκ ιν στο ιδιο ξενοδοχειο;
Και τελικα ο ερωτας να επιστρεψει;

Ουτε ταινια να γυριζα.

Τελος παντων αυτο που θελω να πω ειναι το εξης. Τα ξενοδοχεια τα εχεις κλεισει εσυ; Εχεις δωσει το δικο σου ονομα; Εχεις καποιο voucher ή τα εχει ο πρωην ή μηπως και οι δυο;
Για τα αεροπορικα παλι τα ιδια. Εχεις καποιο κωδικο κρατησης; Τα εχει εκεινος;

Δεν θα ηταν απιστευτο να συναντηθειτε προσωπο με προσωπο παντως.

Υ.Γ: Οχι δεν μιλησα με τον tripakia για να γραψουμε επι της ουσιας το ιδιο ποστ. Ενταξει αυτος ειναι λιγο σκληρος οτι θα βρει καινουριο ερωτα. Εγω ειδες ειμαι ρομαντικος και λεω οτι θα τα ξαναβρειτε!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
εμενα και το αγαπητη κωλογρια με καλυπτει πληρως..
Και ναι,συμφωνω απολυτα,δεν ειναι να αφηνουμε ευκαιρια γιατι ,παει,πεταξε.Μετα μετανοιωνεις για οσα δεν εκανες ενω μπορουσες.Να πας το λοιπον ,κοπελλια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom