Γαλλία Μόνη στο Παρίσι

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δεν ηθελα να αμφισβητησω την προσωπικησου αποψε (την οποια φυσικα γνωριζεις καλυτερα απο τον καθενα) αλλα να συνετισω την tade_efi και να μη βρεθει προ εκπληξεων.

Παντως ενδιαφερον παρουσιαζει η τελειως διαφορετικη αισθηση που εχουμε για τα αρωματα της πολης. Εσενα τα λαχταρα απ' οσο καταλαβαινω, εμενα μου βρωμοκοπουν και θεωρω τη μυρωδια της το βασικο της μειονεκτημα....
Ειναι πραγματι ενδιαφερον,για μενα η μυρωδια της πολης ειναι σαν τη μυρωδια της βροχης..με φτιαχνει.Αλλα και πολλοι μου λενε για το γαλλικο φουρνο,μυριζει τετραγωνα πριν..Εσυ το εζησες προσφατα το μερος,ισως το ψιλοσυχαθηκες κι ολα.Εμενα ομως μου λειπει οσο τιποτα..Και ασε την κοπελλια να παει και μετα ας ερθει να μας πει την γνωμη της..
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Πέρα από το θεωρητικό-συναισθηματικό-υποκειμενικό κομμάτι ας έρθουμε και σε κάποια πρακτικά ζητήματα..

Η πτήση για Παρίσι είναι με την ryanair και στην ουσία δεν σε πάει στο Παρίσι, αλλά στο Beauvais. Το θέμα είναι πως ενώ σε όλες τις άλλες πόλεις που έχω ταξιδέψει με την συγκεκριμένη εταιρία έχει λεωφορεία που σε κάνε κατευθείαν από το αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης, με το Παρίσι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Έχει ταξιδέψει κανείς με το συγκεκριμένο δρομολόγιο για να μου πει τι συμβαίνει κι αν υπάρχουν άλλα λεωφορεία; Η αλήθεια είναι πως βρήκα μια εταιρία που κάνει τέτοια δρομολόγια με 32 ευρώ παν' έλα αν δεν κάνω λάθος, αλλά φτάνω γύρω στις 22.30 το βράδυ και δεν γνωρίζω αν εξηπηρετεί τέτοιες ώρες..
έχετε κάποια ιδέα περί του θέματος;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τρενο για Paris Nord RER,1 ωρα 21 λεπτα και 14 ευρ one way.Μετα μετρο για οπου εχεις κλεισει.Εναλλακτικα λεωφορειο,1 ωρα 28λ,16 ευρ one way.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ναι αλλα με το τρενο δεν θα πρεπει μετα να παρει και λεωφορειο ή ταξι για το αεροδρομιο?

Κατι τετοιο ειχα διαβασει μια φορα που την ειχα ψαξει. Νομιζω ειχα δει οτι με το λεωφορειο συμφερει γενικοτερα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Σωστος,θελει κι αλλο ψαξιμο,αλλα απο οτι βλεπω τα 32 πανε ελα μια χαρα μου φαινονται με την εταιρια που αναφερθηκε,ισως να ειναι και λιγωτερη η ταλαιπωρια.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Τρενο για Paris Nord RER,1 ωρα 21 λεπτα και 14 ευρ one way.Μετα μετρο για οπου εχεις κλεισει.Εναλλακτικα λεωφορειο,1 ωρα 28λ,16 ευρ one way.
Κι έχει μέχρι αργά το βράδυ δρομολόγια το τραίνο;
Ἒπίσης, το μετρό μέχρι τι ώρα εξυπηρετεί;
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Ναι αλλα με το τρενο δεν θα πρεπει μετα να παρει και λεωφορειο ή ταξι για το αεροδρομιο?

Κατι τετοιο ειχα διαβασει μια φορα που την ειχα ψαξει. Νομιζω ειχα δει οτι με το λεωφορειο συμφερει γενικοτερα.
Κι εμένα μου φαίνεται πως με το λεωφορείο γλυτώνεις την ταλαιπωρία γιατί λογικά πρέπει να σε περιμένουν έξω από το αεροδρόμιο. Το ζήτημα είναι αν κάνουν και αργά το βράδυ δρομολόγια.
Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, λογικά θα συνεργάζονται με το αεροδρόμιο, οπότε μου φαίνεται λογικό να προσαρμόζουν τα δρομολόγιά τους με βάσει τα φρομολόγια των αεροπλάνων..
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τρενα εχει συνεχεια,σιγουρα εχει 11.30 το βραδυ.Τα περισσοτερα δρομολογια του μετρο κλεινουν γυρω στα μεσανυχτα,αναλογα το σταθμο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
προφανώς σε τέτοια ζητήματα τα γούστα διαφέρουν, καθώς και οι οπτικές γωνίες που μπορεί να δει κανείς το ζήτημα, όπως επίσης και τα κριτήρια που θέτει ο καθένας για το τι είναι ωραίο.
Για σένα ποια θα μπορούσε να είναι η ομορφότερη χώρα του κόσμου;

πάντως δεν έχω ακούσει ακόμα αρνητικά σχόλια για την πόλη του Παρισιού...
κι αναρωτιέμαι τι την κάνει τόσο ξεχωριστή..εύχομαι να το ανακαλύψω...
άντε να στο κάνω δώρο γιατί στραβώθηκα μέχρι να το βρω που τόχα καταχωνιασμένο.
δες τούτο και...διάβαζες μας..

Σκεφτείτε ποιοι μπορεί να είναι οι βασικοί λόγοι αυτής της απελπισίας. Ο καθένας από σας θα έχει τους δικούς του. Σας εκθέτω τους δικούς μου:η θέληση για τον έρωτα, η τρωτότητα του σώματος μας, η εξαντλητική ευτέλεια που κυριαρχεί στην κοινωνική ζωή, η τραγική μοναξιά στην οποία ζούμε κατά βάθος όλοι, οι αναποδιές της φιλίας, η μονοτονία και η αναισθησία που φέρνει μαζί της η συνήθεια του ζην.
Από την άλλη μεριά της ζυγαριάς έχουμε το Παρίσι. Αυτή η πόλη , ίσως επειδή δεν τελειώνει ποτέ κι επειδή, επιπλέον είναι υπέροχη, αντεπεξέρχεται σε όλα, αντεπεξέρχεται σε όλους τους λόγους που βρίσκει ο άνθρωπος για να ευτυχήσει".
Ενρίκε Βίλα-Μάτας "Το Παρίσι δεν τελειώνει ποτέ" μτφρ. Ναννά Παπανικολάου

και πρόσεχε μη σου κολλήσει κανείς να σου δώσει βέρα γιατί αλίμονο σου...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ειναι πραγματι ενδιαφερον,για μενα η μυρωδια της πολης ειναι σαν τη μυρωδια της βροχης..με φτιαχνει.Αλλα και πολλοι μου λενε για το γαλλικο φουρνο,μυριζει τετραγωνα πριν..Εσυ το εζησες προσφατα το μερος,ισως το ψιλοσυχαθηκες κι ολα.Εμενα ομως μου λειπει οσο τιποτα..Και ασε την κοπελλια να παει και μετα ας ερθει να μας πει την γνωμη της..
Ναι, η μυρωδια των φουρνων κι εμενα μ' αρεσει δεν μπορω να πω. Εγω μιλω για την τσικνιλα και την μποχα απο τη βρωμια του που ειναι διασπαρτη σχεδον παντου.

Για σένα ποια θα μπορούσε να είναι η ομορφότερη χώρα του κόσμου;
Το Λονδινο φυσικα.

Το μετρο στο Παρισι κλεινει αργα, μετα τις δωδεκα εως τη μια περιπου αναλογα με το σταθμο. Παρασκευοσαββατα παει μεχρι τις δυο.
Το λεωφορειο απο Beauvais σε παει στο κεντρο (με την ευρυτερη εννοια) του Παρισιου. Σ' αφηνει Porte Maillot και μετα παιρνεις μετρο, RER, λεωφορειο, ταξι, ποδηλατο, ποδια κλπ για να πας στο ξενοδοχειο σου.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ας μην πιασουμε την μπιχλα του Λονδινου καλλιτερα..Το χειροτερο που μυρισα στη ζωη μου ειναι η ξυνη μποχα απο υγρα παλτα στο μετρο,μαζι με απλυτα συνηθως σωματα..ασε.
Εσυ ομως παραβλεπεις την μποχα γιατι σου αρεσει εκει.Νομιζω το πιο σωστο το ειπε μια δικια μου που καναμε Παρισι και στο καπακι Λονδινο με Γιουροσταρ.Υπεροχο το Λονδινο,φανταστικο,επιβλητικο...μετα το Παρισι ομως χανει..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ας μην πιασουμε την μπιχλα του Λονδινου καλλιτερα..Το χειροτερο που μυρισα στη ζωη μου ειναι η ξυνη μποχα απο υγρα παλτα στο μετρο,μαζι με απλυτα συνηθως σωματα..ασε.
Εσυ ομως παραβλεπεις την μποχα γιατι σου αρεσει εκει.Νομιζω το πιο σωστο το ειπε μια δικια μου που καναμε Παρισι και στο καπακι Λονδινο με Γιουροσταρ.Υπεροχο το Λονδινο,φανταστικο,επιβλητικο...μετα το Παρισι ομως χανει..
E καλα, επειδη το ειπε μια γνωστη σου... Κι εγω εχω ενα σωρο γνωστους που προτιμουν το Λονδινο σε σχεση με το Παρισι (εχω και γνωστους που προτιμουν το Παρισι). Να φανταστεις μεχρι και ατομο που προτιμα τη Ρωμη ξερω. Η βρωμια ειναι αντικειμενικη, η ομορφια και η προτιμηση υποκειμενικες.

Να σου θυμισω πως το φορουμ υπαρχει war για το Λονδινο και το Παρισι (για τα Χριστουγεννα ομως μονο, που εκει το Παρισι χανει κατα κρατος)...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom