Νάξος Νάξος

fraise

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Να προσθέσω μια ερώτηση στην προηγούμενη:

Η απόσταση από την παραλία της αγίας άννας μέχρι την παραλία της πλάκας με τα πόδια πόσα λεπτά περίπου είναι;
 

GOMIO

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας για το εξής.
Πρόκειται να πάμε ζευγάρι στη Νάξο γύρω στις 5 Ιουλίου για 12 ημέρες περίπου. Πρώτη φορά στο Νησί και μάλλον θα έχουμε και αυτοκίνητο μαζί. (Το μάλλον λόγω κάποιου μηχανικού προβλήματος που ελπίζω να αποκατασταθεί εύκολα)
Διάβασα όσα αφορούν το συγκεκριμένο νησί και από μια έρευνα που έκανα έχω βρει κάτι πολύ αξιόλογο για διαμονή στην Περιοχή Πυργάκι.
Στο χάρτη όμως φαίνεται αρκετά μακριά από Κέντρο ενώ δεν μπορώ να βρω πληροφορίες για το αν έχει κάποια υποτυπώδη πράγματα ως περιοχή. Δηλαδή ταβέρνες κανένα μίνι μάρκετ κλπ. Επίσης η διαδρομή από τη χώρα, ο δρόμος πως είναι? Εύκολος, άσφαλτος κλπ...
Είμαι λίγο διστακτικός γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ξεκούραστο το να κάνω αυτή τη διαδρομή Πυργάκι Χώρα 2 φορές την ημέρα (για φαγητό το μεσημέρι και για ποτάκι το βράδυ).Υποτίθεται ότι πάμε για χαλάρωση και δεν θέλω να είμαι και όλη την ώρα στο δρόμο.
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να βοηθήσει?
Ευχαριστώ...
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας για το εξής.
Πρόκειται να πάμε ζευγάρι στη Νάξο γύρω στις 5 Ιουλίου για 12 ημέρες περίπου. Πρώτη φορά στο Νησί και μάλλον θα έχουμε και αυτοκίνητο μαζί. (Το μάλλον λόγω κάποιου μηχανικού προβλήματος που ελπίζω να αποκατασταθεί εύκολα)
Διάβασα όσα αφορούν το συγκεκριμένο νησί και από μια έρευνα που έκανα έχω βρει κάτι πολύ αξιόλογο για διαμονή στην Περιοχή Πυργάκι.
Στο χάρτη όμως φαίνεται αρκετά μακριά από Κέντρο ενώ δεν μπορώ να βρω πληροφορίες για το αν έχει κάποια υποτυπώδη πράγματα ως περιοχή. Δηλαδή ταβέρνες κανένα μίνι μάρκετ κλπ. Επίσης η διαδρομή από τη χώρα, ο δρόμος πως είναι? Εύκολος, άσφαλτος κλπ...
Είμαι λίγο διστακτικός γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ξεκούραστο το να κάνω αυτή τη διαδρομή Πυργάκι Χώρα 2 φορές την ημέρα (για φαγητό το μεσημέρι και για ποτάκι το βράδυ).Υποτίθεται ότι πάμε για χαλάρωση και δεν θέλω να είμαι και όλη την ώρα στο δρόμο.
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να βοηθήσει?
Ευχαριστώ...

Καλημέρα ..
Η γνώμη μου είναι ότι το πυργάκι δεν είναι καθόλου βολική περιοχή για διαμονή.. είναι περίπου 16χλμ απο την χώρα.. ο δρόμος στο μεγαλύτερο μέρος του είναι καλός αλλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνεις 16χλμ*4 φορές την ημέρα.. είναι ταλαιπωρία..
η παραλίες απο την πλευρά αυτή είναι πολύ καλές αλλά οι καλύτερες είναι προς άγιο προκόπη/πλάκα.. επίσης από ότι θυμάμαι (πριν 2 χρόνια) δεν είχε τίποτα εκεί να πας για ένα καφέ , βόλτα κτλ.. οπότε από όλες τις απόψεις δεν θα έμενα για κανένα λόγο πυργάκι..
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Συμφωνώ με την eua9.
Είναι 20 σωστά χιλιόμετρα και το τελευταίο 1,5 χωματόδρομος (πριν 2 χρόνια τουλάχιστον). Το πήγαινε – έλα στη Χώρα πάνω από μία φορά την ημέρα θα είναι κουραστικό. Προτείνω να μείνεις πιο κοντά π.χ. Άγ. Προκόπιο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επειδη εγω 2 φορες που εχω παει Ναξο ...εχω μεινει Καστρακι ,το οποιο δεν ειναι τοσο μακρια απο το Πυργακι εχω να σου πω τα εξης.
Δεν υπαρχει λογος να κανεις 2 φορες τη διαδρομη προς τη Χωρα ...αναφορικα με το μεσημεριανο φαγητο ...εχει κ το ιδιο το Πυργακι ταβερνες και αναλογα με το σε ποια περιοχη του νησιου ή παραλια θα σε βρει το μεσημερι ,τρως εκει.Μην ανησυχεις ...υπαρχουν σε ολα τα σημεια του νησιου ταβερνες κ οχι μονο στη Χωρα ...αλλωστε οι αποστασεις δεν ειναι τοσο τεραστιες ωστε να μην προλαβεις να μεταβεις καπου για μεσημεριανο φαγητο.
Σχετικα με τη βραδινη διασκεδαση εμεις καναμε καθε βραδυ τα 17 χιλ προς τη Χωρα ...ο δρομος δεν ειναι ασχημος με στροφες πολλες κλπ ...μονο οταν περναει μεσα απο 2 χωρια εχει καποια στενωματα.
Αν απο την αλλη βρεις και κατι αξιολογο πιο κοντα στη Χωρα ..κλεισε εκει.Παντως εμας δε μας δυσκολεψε η αποσταση ...τουναντιον ειμασταν πιο κοντα στις καλες παραλιες ..οπως κ στην ανοδο προς την περιοχη της Τραγεας ,το Χαλκι,το Φιλοτι,Απειρανθο ,Μουτσουνα κ Απολλωνα (βορεια πλευρα).
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Πάντως οτι άσκοπα χλμ καλό είναι να τα αποφεύγεις ..
υπάρχει και το κόστος βενζίνης πλέον.. γύρω στα 1,80 φαντάζομαι ότι θα είναι στα νησιά..
Δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος για να μείνεις σε αυτήν την περιοχή.. εννοώ δεν υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα έναντι άλλων..το αντίθετο..
 

GOMIO

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Με πείσατε...και σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.
Βρήκα επίσης κάτι καλό και περιμένω τελική τιμή (προσφορά) στην περιοχή Στελίδα. Καλή είναι? Η παραλία του Αγ. Προκόπιου με τα πόδια απέχει 15 λεπτά.
Α, κάτι άλλο αν γνωρίζετε. Σκεφτόμασταν μετά τις 12 ημέρες στη Νάξο, να πηγαίναμε και για 2 βράδια στα κουφονήσια με το τοπικό. Γνωρίζετε αν μπορώ να αφήσω κάπου το αυτοκίνητο για τις 2 αυτές ημέρες στη Νάξο με ασφάλεια χωρίς να κινδυνεύω να φάω κλήση ή να το "ψάχνω"?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η Στελιδα ειναι μια μικρη χερσονησος απεναντι απο τη Χωρα και κοντα στον Προκοπη.Ναι δεν ειναι ασχημα ..καλη επιλογη!
Οσο για το αυτοκινητο...υπαρχει παρκινγκ δημοτικο πισω απο την περιοχη Γκροτα στη Χωρα ...οπως και μεταξυ Χωρας και Αγιου Γεωργιου πισω κ δεξια απο το αγαλμα της Σφιγγας στο τερμα του λιμανιου .
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Η Στελιδα ειναι μια μικρη χερσονησος απεναντι απο τη Χωρα και κοντα στον Προκοπη.Ναι δεν ειναι ασχημα ..καλη επιλογη!
Οσο για το αυτοκινητο...υπαρχει παρκινγκ δημοτικο πισω απο την περιοχη Γκροτα στη Χωρα ...οπως και μεταξυ Χωρας και Αγιου Γεωργιου πισω κ δεξια απο το αγαλμα της Σφιγγας στο τερμα του λιμανιου .
Πάντως δεν θα σου πρότεινα να αφήσεις το αμάξι 2 μέρες στην στο πάρκιγνκ στην Γκρότα γιατί πιάνει πολύ κύμα και θα το βρεις το αμάξι "του αλατιού" κρίμα είναι να το φάει η αλμύρα.. την είχα πατήσει και εγώ.. το λυπήθηκα το αμαξάκι μου όταν το είδα..;)
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πάντως δεν θα σου πρότεινα να αφήσεις το αμάξι 2 μέρες στην στο πάρκιγνκ στην Γκρότα γιατί πιάνει πολύ κύμα και θα το βρεις το αμάξι "του αλατιού" κρίμα είναι να το φάει η αλμύρα.. την είχα πατήσει και εγώ.. το λυπήθηκα το αμαξάκι μου όταν το είδα..;)
Καλησπέρα!! Είμαι από Νάξο, οπότε ότι πληροφορίες θελήσετε ευχαρίστως να σας τις δώσω, αν και όλοι όσοι έχετε έρθει έχετε δώσει πολύ καλές επιλογές. Σχετικά με την Στελίδα, θεωρείται από τις καλύτερες περιοχές της Νάξου, οπότε αν βρείτε κάτι οικονομικό να κλείσετε, μην έχετε θέμα. Υπάρχει και ένα πάρκινγκ λίγο μετά την Γρόττα και είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον να αφήσει το αμάξι του εκεί. Γενικά πάντως στην Νάξο βρίσκετε αρκετά λογικές τιμές για νησί, οπότε προτιμήστε την.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom