Νάξος Νάξος

giorgosn_s

Member
Μηνύματα
32
Likes
23
Mela
Παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το φαι στα χωρια.. Τλκ σε ποιο χωριό πρωτεινετε κόκορα με μακαρόνια; Απείρανθο, Χαλκί, η Μελανές; Γαλακτομπουρεκο επίσης; :p Thnx
Μέλανες! Γαλακτομπούρεκο δεν ξερω...

τι να πώ... τα ξέρεις όλα χαχα... η πιτσαρία λέγεται pizzadelia και κάνει πολύ ωραία πίτσα. Είναι 1-2 ευρώ ακριβότερη αλλά τα αξίζει. Αυτό που μου ενοχλεί αφάνταστα όμως είναι ότι ποτέ του δεν κόβει απόδειξη. Πριν δύο εβδομάδες τσακωθήκαμε και έτσι δεν πρόκειται να ξαναπάω εκεί για κανέναν λόγο.
Μπράβο!
Pizzadelia λέγεται!! Αν δεν κόβει αποδείξεις τότε μ@λ@κι@!! Τότε για πίτσα στη Suzana!!

Γεια σας γεια σας! για πείτε μου τι προτείνετε μεταξύ Αλυκό - Πυργακι - Καστράκι ή κάτι άλλο??
Όλα αυτά είναι πολύ κοντά και για να μείνεις εκεί πάει να πει ότι θα έχεις αυτοκίνητο. Εγώ είχα μείνει πέρυσι στο Φοίνικα που είναι στο Πυργάκι. Το ξενοδοχείο είναι φανταστικό!! Ίσως το καλύτερο της Νάξου!! Η θάλλασα μπροστά δεν λέει και πολλά αλλά όλες οι άλλες παραλίες είναι πολύ κοντά.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Μεγάλο το νησί και λίγες οι μέρες. Τι να κάνω ώστε να πάρω μια καλή γεύση σε 4 μέρες (κυριολεκτικά -το φαγητό μ'ενδιαφέρει πάρα πολύ);; Και βεβαιως, πείτε μας ωραίες παραλίες, χωρίς μπητσόμπαρα και νταμπαντούμπα. Οσο ερημικότερη, τόσο καλύτερα. Υπάρχει αυτό στη Νάξο;; Αυτοκίνητο θα νοικιάσουμε, έχετε να προτείνετε κάποιον με καλές τιμές;; Ευχαριστώ
Καλές παραλίες , όπως τι θες, και με καλό προσανατολισμό τώρα που έχει τρελό αέρα , όπως μαθαίνω, Πυργάκι - Αλυκό , δες και Ψιλή Άμμο από Ματσούνα (εκεί θα παίζει κύμα , καθώς την βρίσκει σε ένα μέρος της ο βορριάς) καθώς και την Αγιασσό. Για φαγητό έχουν γίνει αρκετές προτάσεις , σε προηγούμενα post. Για αυτοκίνητο δυστυχώς δεν έχω γνώμη.

Γαλακτομπουρεκο επίσης; :p Thnx
Τραγαία (Χαλκί) απέναντι απο την εκκλησία στον κεντρικό δρόμο. Θα το δείς, έχει και ταμπέλα !!!!

Ωραίος ο Φοίνικας , αλλά ακριβούλικο !!! Καλά να ήταν και μόνο αυτό !!!!
 

giorgosn_s

Member
Μηνύματα
32
Likes
23
Μεγάλο το νησί και λίγες οι μέρες. Τι να κάνω ώστε να πάρω μια καλή γεύση σε 4 μέρες (κυριολεκτικά -το φαγητό μ'ενδιαφέρει πάρα πολύ);; Και βεβαιως, πείτε μας ωραίες παραλίες, χωρίς μπητσόμπαρα και νταμπαντούμπα. Οσο ερημικότερη, τόσο καλύτερα. Υπάρχει αυτό στη Νάξο;; Αυτοκίνητο θα νοικιάσουμε, έχετε να προτείνετε κάποιον με καλές τιμές;; Ευχαριστώ
Το αλυκό είναι ήρεμη παραλία αλλά δεν είναι και τόσο καλή όσο οι άλλες. Χωρίς μπιτσόμπαρα είναι και η πλάκα που είναι μεγάλη σε μήκος, μικρή βίγλα επίσης πολύ ωραία και αν είσαι τυχερή και δεν έχει αέρα να πας στην Παρθένα! Είναι δεξιά από τη μικρή βίγλα αλλά αν έχει αέρα εχει πάρα πολλά surf.

Ωραίος ο Φοίνικας , αλλά ακριβούλικο !!! Καλά να ήταν και μόνο αυτό !!!!
Όντως ακριβώς ο Φοίνικας αλλά εγώ είχα πάει εκτός σαιζόν και είχα πετύχει προσφορά. Αξίζει όμως αν θες να μείνεις μακριά από τη χώρα και να είσαι ήσυχα!! Ωραία ξενοδοχεία έχει και στη Μικρή Βίγλα!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτό που μου ενοχλεί αφάνταστα όμως είναι ότι ποτέ του δεν κόβει απόδειξη. Πριν δύο εβδομάδες τσακωθήκαμε και έτσι δεν πρόκειται να ξαναπάω εκεί για κανέναν λόγο.
Δε χρειάζεται να τσακωθείς. Μπορείς α) να φύγεις χωρίς να πληρώσεις ή/και β) να ενημερώσεις για τη μη έκδοση αποδείξεων τον αρμόδιο φορέα.
 

vivikali

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το φαι στα χωρια.. Τλκ σε ποιο χωριό πρωτεινετε κόκορα με μακαρόνια; Απείρανθο, Χαλκί, η Μελανές; Γαλακτομπουρεκο επίσης; :p Thnx
Γαλακτομπούρεκο στο Χαλκί!! Φ-ο-β-ε-ρ-ό!! ανεβαίνοντας στον κεντρικό δρόμο αριστερά, το γράφει κ απέξω! πέρυσι περάσαμε στις 8μίση το βράδυ και το πήραμε ζεστό!! έχω ακούσει και για Φιλώτι αλλά δεν έχω δοκιμάσει για να έχω προσωπική άποψη.

Mela

Μέλανες! Γαλακτομπούρεκο δεν ξερω...


Μπράβο!
Pizzadelia λέγεται!! Αν δεν κόβει αποδείξεις τότε μ@λ@κι@!! Τότε για πίτσα στη Suzana!!


Όλα αυτά είναι πολύ κοντά και για να μείνεις εκεί πάει να πει ότι θα έχεις αυτοκίνητο. Εγώ είχα μείνει πέρυσι στο Φοίνικα που είναι στο Πυργάκι. Το ξενοδοχείο είναι φανταστικό!! Ίσως το καλύτερο της Νάξου!! Η θάλλασα μπροστά δεν λέει και πολλά αλλά όλες οι άλλες παραλίες είναι πολύ κοντά.
Όχι για διαμονή! για μπανάκι πρόταση παραλίας!
αυτοκίνητο θα υπάρχει!
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
796
Likes
280
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γαλακτομπούρεκο στο Χαλκί!! Φ-ο-β-ε-ρ-ό!! ανεβαίνοντας στον κεντρικό δρόμο αριστερά, το γράφει κ απέξω! πέρυσι περάσαμε στις 8μίση το βράδυ και το πήραμε ζεστό!! έχω ακούσει και για Φιλώτι αλλά δεν έχω δοκιμάσει για να έχω προσωπική άποψη.
εμένα πάντως μια φορά που δοκίμασα δεν με ενθουσίασε.. γούστα είναι αυτά. πολύ καλό πάλι έφαγα δύο φορές στο ζαχαροπλαστείο του μαθιάσου, είναι στον δρόμο μόλις φύγεις από χώρα και πας για χωριά.

Δε χρειάζεται να τσακωθείς. Μπορείς α) να φύγεις χωρίς να πληρώσεις ή/και β) να ενημερώσεις για τη μη έκδοση αποδείξεων τον αρμόδιο φορέα.
είπα να μην το προχωρήσω τόσο πολύ γιατί είμαστε μικρή κοινωνία και γνωριζόμαστε μεταξύ μας.

Γεια σας γεια σας! για πείτε μου τι προτείνετε μεταξύ Αλυκό - Πυργακι - Καστράκι ή κάτι άλλο??
καστράκι είναι ωραία παραλία. Πρώτα όμως Άγιο Προκόπιο, μετά Μικρή Βίγλα και στο τέλος Καστράκι. Σε κάποιους αρέσει πολύ και το αλυκό, αλλά έχω χρόνια να πάω και δεν θυμάμαι...

Μεγάλο το νησί και λίγες οι μέρες. Τι να κάνω ώστε να πάρω μια καλή γεύση σε 4 μέρες (κυριολεκτικά -το φαγητό μ'ενδιαφέρει πάρα πολύ);; Και βεβαιως, πείτε μας ωραίες παραλίες, χωρίς μπητσόμπαρα και νταμπαντούμπα. Οσο ερημικότερη, τόσο καλύτερα. Υπάρχει αυτό στη Νάξο;; Αυτοκίνητο θα νοικιάσουμε, έχετε να προτείνετε κάποιον με καλές τιμές;; Ευχαριστώ
για ενοικίαση αυτοκινήτου http://www.naxosway.gr/, πάρε σε αυτό το τηλ.6946341871 (Γιάννης) και πες ότι σε σύστησε η Σοφία Ρώτα και θα σε εξυπηρετήσει...
 
Last edited by a moderator:

vivikali

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
καστράκι είναι ωραία παραλία. Πρώτα όμως Άγιο Προκόπιο, μετά Μικρή Βίγλα και στο τέλος Καστράκι. Σε κάποιους αρέσει πολύ και το αλυκό, αλλά έχω χρόνια να πάω και δεν θυμάμαι...
Αγιο Προκόπιο, Αγία Αννα, Πλάκα σε διάφορα σημεία , Λιώνα έχουμε πάει! Φέτος θα δούμε σε ποιές άλλες παραλίες θα πάμε ! Ευχαριστώ για την βοήθεια!

εμένα πάντως μια φορά που δοκίμασα δεν με ενθουσίασε.. γούστα είναι αυτά. πολύ καλό πάλι έφαγα δύο φορές στο ζαχαροπλαστείο του μαθιάσου, είναι στον δρόμο μόλις φύγεις από χώρα και πας για χωριά.
ο Μαθιάσος που είναι στα στενα της Χώρας ο ίδιος ιδιοκτήτης είναι??
γιατι πέρυσι δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη με την συμπεριφορά της κυρίας... αλλά και με την ποιότητα του γαλακτομπούρεκου..
μας έδωσε γαλακτομπούρεκο που και καλά ήταν φρέσκο, με άνοστη κρέμα σφιχτή σαν πέτρα και το φύλλο μαλακό.. :(
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
796
Likes
280
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ο Μαθιάσος που είναι στα στενα της Χώρας ο ίδιος ιδιοκτήτης είναι??
γιατι πέρυσι δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη με την συμπεριφορά της κυρίας... αλλά και με την ποιότητα του γαλακτομπούρεκου..
μας έδωσε γαλακτομπούρεκο που και καλά ήταν φρέσκο, με άνοστη κρέμα σφιχτή σαν πέτρα και το φύλλο μαλακό.. :(
είναι του ίδιου αλλά σαν μαγαζιά δεν έχουν καμία σχέση... το ένα το δουλεύουν οι γονείς (και όντως δεν έχει φρέσκα προιόντα) και το άλλο τα παιδιά (περιποιημένο και με πρωτότυπα γλυκά)
 

vivikali

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
είναι του ίδιου αλλά σαν μαγαζιά δεν έχουν καμία σχέση... το ένα το δουλεύουν οι γονείς (και όντως δεν έχει φρέσκα προιόντα) και το άλλο τα παιδιά (περιποιημένο και με πρωτότυπα γλυκά)
Σ' ευχαριστώ πολύ για αυτή την διευκρύνιση! Θα το έχω υπόψιν μου λοιπόν!
Μόνο που ακριβώς είναι? Διάβασα ότι έχεις γράψει ότι είναι στον δρόμο που πάει για τα χωριά αλλά δεν το έχω δει και δεν έχω καταλάβει ακριβώς.. :confused: είναι κάτι άλλο εκεί κοντά??
 

giorgosn_s

Member
Μηνύματα
32
Likes
23
καστράκι είναι ωραία παραλία. Πρώτα όμως Άγιο Προκόπιο, μετά Μικρή Βίγλα και στο τέλος Καστράκι. Σε κάποιους αρέσει πολύ και το αλυκό, αλλά έχω χρόνια να πάω και δεν θυμάμαι...
Συμφωνώ! Πρώτα Άγιο Προκόπιο. Η παραλία είναι μεγάλη και μπορείς να βρεις και ξαπλωστρες και κενό χώρο για να κάτσεις κάτω. Το τέλειο σε αυτή την παραλία είναι ότι η άμμος είναι σαν ρύζι. Ξαπλώνεις κάτω βρεγμένος, σηκώνεσαι τινάζεις την άμμο και έφυγε!! Δεν υπάρχει!! Μαγεία!!!!
awww.naxosnow.gr_wp_content_uploads_2013_05_9a0e0814fa12a5ad75b1b967e6ce312b.jpg

Το αλυκό είναι παραλία που προστατεύεται 100% από το βοριά οπότε αν έχει αέρα σε όλες τις άλλες αξίζει να πας. Έχει πέτρες μέσα και ψιλό πετραδάκι έξω. Από το αλυκό βλέπεις απέναντι την Ηρακλειά.
a3.bp.blogspot.com__x_gXfIBwADk_TdTdJihzclI_AAAAAAAAAA4_rnC4BOe2c42c48f5db2357b6cc922a7225ce80.jpg

Η μικρή Βίγλα είναι παραλία με ψιλή άμμο και καταπράσινα νερά. Αν έχει αέρα δεν είναι η καλύτερη λύση γιατί μαζεύεται όλος ο κόσμος δεξιά στα βράχια και είναι ο ένας πάνω στον άλλο.
awww.coralli_naxos.gr_mikri_vigla_mikri_vigla_beach.jpg

Σε περίπτωση που δεν έχει καθόλου αέρα θα πρότεινα να πάτε και στην παραλία που λέγεται παρθένα! Πινακίδες δεν υπάρχουν και ουσιαστικά η παραλία είναι και αυτή μικρή βίγλα αλλά είναι από την άλλη πλευρά του βράχου (η πλευρά που φαίνεται στην φωτογραφία).
awww.degreece.com_property_gallery_images_34_3_1215001921Oversikt_20__20Mikri_20Vigla.jpg
Λέγεται παρθένα γιατί υπάρχει στα ανοιχτά ένα νησάκι με μία εκκλησία της Παναγίας της Παρθένας. Για να φτάσετε εκεί θα ακολουθήσετε πινακίδες για μικρή βίγλα και μόλις φτάσετε πρέπει να στριψετε προς Ορκό. Σε περίπτωση τώρα που έχει αέρα καλό είναι να μην πάτε ή να πάτε να δείτε. Η παραλία είναι γεμάτη surf οπότε θα είναι πολύ δύσκολο να κολυμπήσετε.
acontent_mcdn.ethnos.gr_filesystem_images_20110529_engine_assets_LARGE_t_420_19565537_type12128.jpg

awww.xtremespots.com_wp_content_uploads_2013_06_Kitesurfing_at_Mikri_Vigla_Beach.jpg
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
796
Likes
280
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σ' ευχαριστώ πολύ για αυτή την διευκρύνιση! Θα το έχω υπόψιν μου λοιπόν!
Μόνο που ακριβώς είναι? Διάβασα ότι έχεις γράψει ότι είναι στον δρόμο που πάει για τα χωριά αλλά δεν το έχω δει και δεν έχω καταλάβει ακριβώς.. :confused: είναι κάτι άλλο εκεί κοντά??
όπως φεύγεις από χώρα και παίρνεις τον δρόμο που σε οδηγεί στα χωριά (Φιλώτι - Απείρανθο - Ποταμιά κτλ) πολύ πριν φτάσεις όμως στο σταυροδρόμι για τα χωριά, είναι στο αριστερό σου χέρι. Αν δεν κάνω λάθος πιο πριν είναι ένα μαγαζί με πλακάκια Ανεβλαβής.. γενικά έχει όλο μαγαζιά, συνεργεία και τέτοια εκεί. http://www.businessclub.gr/gallery-13741.html κάποιες φορές έχω πετύχει καλό γαλακτομπούρεκο και στο ραντεβού, αλλά είναι με τις ώρες του και αυτό. Αν δυσκολεύεσαι να το βρεις δώσε σήμα όταν έρθεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.504
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom