ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
-Εχετε να προτείνετε κάποια άλλη εταιρία απο Θεσ/νικη ?
Alitalia φυσικά. σχεδόν ίδια τιμή, ασύγκριτα καλύτερες ώρες, σχεδόν μηδενικές αναμονές στο connection (1 ώρα).
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Καλώς ήλθες giannioti και η ώρα η καλή!
Εγώ ήμουν καταχείμωνο ΝΥ, οπότε δεν έχω εμπειρία από καλοκαίρι, αλλά έχω ακούσει από φίλους ότι έχει αρκετή υγρασία τον Αύγουστο και υψηλές θερμοκρασίες. Αν πάντως δεν μπορείτε να ταξιδέψετε άλλη περίοδο, μην αποθαρρυνθείτε από αυτό, κατ' εμέ! Χειρότερα από τους -10 που πήγαμε εμείς δε νομίζω να είναι:bleh:
Προσωπικά χρησιμοποίησα εξαντλητικά πολύ την πιστωτική μου, χωρίς καμία επιπλέον χρέωση πουθενά. Μη διστάσεις, σου λύνει τα χέρια!
Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ατομικό! Από πολλές απόψεις! Έχετε πολλές μέρες στη διάθεσή σας και αρκετό καιρό μπροστά σας, οπότε μπορείτε να το οργανώσετε τέλεια και να σας βγει και πολύ πιο οικονομικό από το πρακτορείο. Ανεξάρτητα απο αυτό πάντως, δε νομίζω ότι θα βρεις πολλούς εδω μέσα που θα σου προτείνουν πρακτορείο. Η χαρά της ανακάλυψης στο μεμονωμένο ταξίδι δε συγκρίνεται με τη μασημένη τροφή του πακέτου.
Όσο για τις μέρες, μακάρι να είχα κι εγώ τόσες όταν πήγα! Και ένα μήνα να κάτσεις, πάλι θα θέλεις κι άλλο!!!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Το καλοκαίρι αποφάσισα με την γυναίκα μου(παντρευόμαστε Ιούνιο) να πάμε γαμήλιο στην Νεα Υόρκη από 30 Ιουλίου έως 16 Αυγούστου, η απορίες μου είναι η εξής:
1η Με τον καιρό τι παίζει εκείνη την περίοδο?Να υποθέσω καζάνι ?Σαν την Αθήνα θα χτυπάει 40 άρια?

-Ατομικό ή με ταξιδιωτικό?

-Έχει πετάξει κανείς με swiss απο Θεσσαλονίκη και αν ναι ποια η εμπειρία του?Εχετε να προτείνετε κάποια άλλη εταιρία απο Θεσ/νικη ?

-17 μέρες είναι καλά για Νεα Υόρκη ή θα μας κουράσει?

-Με τα λεφτά εαν έχω πιστωτική μπορώ να την χρησιμοποιώ χωρίς έχτρα χρέωση? Ισχύει ότι σε ορισμένες πολιτείες των ΗΠΑ σου επιστρέφουν το ΦΠΑ κατα την επιστροφή σου?Η Νεά Υόρκη είναι σε αυτές?
Έχω και άλλες ..αργότερα θα σας τις θέσω.
1. 30άρι στη ΝΥ είναι σαν 38άρι εδώ. Αφόρητη ζέστη. Τι καιρό θα κάνει πάντως όταν πας δε μπορώ να ξέρω.

2. Ότι βγει πιο φτηνά (για αεροπορικά+διαμονή).

3. Όχι, αλλά απαντήθηκε από τον Σαμίωνα.

4. Πάρα πολλές. Η Καραϊβική δίπλα είναι, αμαρτία από το θεό...

5. Πιστωτική φουλ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
1. 30άρι στη ΝΥ είναι σαν 38άρι εδώ. Αφόρητη ζέστη. Τι καιρό θα κάνει πάντως όταν πας δε μπορώ να ξέρω.

2. Ότι βγει πιο φτηνά (για αεροπορικά+διαμονή).

3. Όχι, αλλά απαντήθηκε από τον Σαμίωνα.

4. Πάρα πολλές. Η Καραϊβική δίπλα είναι, αμαρτία από το θεό...

5. Πιστωτική φουλ.
Στα 4 πρώτα διαφωνώ. 100% όμως, και μιλάω σοβαρά. Η swiss είναι άψογη, η θερμοκρασία και η αίσθησή της είναι όπως Αθήνα (απορώ πως έχεις και άποψη ρε GTS), οι μέρες είναι ΟΚ, κι είναι και αμαρτία να φύγεις από τη ΝΥ για να τρέχεις στις Καραϊβικές.... Μόνο κάτι παραλιόπληκτοι όπως ο GTS μπορεί να κάνουν τέτοιες μα....ς. Αν είσαι παραλιόπληκτος, μην πας καθόλου ΝΥ. Πήγαινε καλύτερα κατευθείαν στην Καραϊβική που σου λέει ο άλλος...
Για την πιστωτική, δες τους όρους της κάρτας σου. Κάποιες κάρτες (λέγε με Citibank) χρεώνουν επιπλέον προμήθεια για συναλλαγές που γίνονται από το Εξωτερικό.
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Thnx Taver για τη διόρθωση!
Νόμιζα ότι ισχύει για όλες τις πιστωτικές...:roll:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Με το καλο παιδια!!!
Την ιδια ακριβως περιοδο ημουν περσυ στην ΝΥ ,αλλα εκατσα 15 μερες συνολικα.
Η θερμοκρασια ειναι χαμηλοτερη απο οτι στην Αθηνα, αλλα η υγρασια και το νεφος στην αρχη θα σε ψιλοενοχλησουν. Μια , δυο μερες θα σου παρει για να συνηθισεις το κλιμα. Για μενα δεν αποτελεσε προβλημα , ισα ισα που απολαμβανα τον ηλιο σε καθε σημειο της πολης..
Ειδικα το Central park ειναι γεματο με κοσμο τη μερα που κανει το πικνικ του.
Φαντασου ενα καλοκαιρι βραδακι στο Pier 17 να αγναντευεις την γεφυρα του Brooklyn
Σκεψου τον εαυτο σου να διασχιζει τη γεφυρα του Brooklyn στη δυση του ηλιου!
Να πινεις το ποτακι σου σε μια ταρατσα με θεα το skyline......
Στα υπολοιπα τωρα...
Εγω για εκεινη την περιοδο τα φθηνοτερα εισητηρια τα βρηκα στην Turkish Airlines. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη με την εταιρεια
Η πιστωτικη θα γεμισει χωρις να το καταλαβεις. Αλλα το αξιζειιιιιιιιιι
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάντως ένας Καναδάς, μια βολτούλα ρε παιδί μου, χωράει στις 17 μέρες... Άσε το Μαιμάμι με Καραιβικές για άλλη φορά (τι ωραία λέξη αυτό το ''καραιβικές''). Όπως λένε τα παιδιά, έχετε 16-17 μέρες, μην το σκέφτεστε, κάντε αυτό το ταξίδι - αυτή την εποχή μπορείτε, ότι καιρό και να έχει, τι να κάνετε. Θα σας ανταμείψει το όλο σκηνικό - όσα έγραψε η ευαγγελία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στα 4 πρώτα διαφωνώ. 100% όμως, και μιλάω σοβαρά..
ε καλά για το 3 κόψε κ κατι..πριν βάλεις το 100% σκέφτηκες την ώρα αναχώρησης? 04.50 έναντι 12.40 της ΑΖ? ή μήπως σκέφτηκες τις 14+ ώρες αναμονής στη Ζυρίχη?έναντι 2 της ΑΖ συνολικά. για ξανασκέψου λίγο με λογική .;)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αν είσαι παραλιόπληκτος, μην πας καθόλου ΝΥ. Πήγαινε καλύτερα κατευθείαν στην Καραϊβική που σου λέει ο άλλος...
Γιατί? να πάει long island:haha:

ε καλά για το 3 κόψε κ κατι..πριν βάλεις το 100% σκέφτηκες την ώρα αναχώρησης? 04.50 έναντι 12.40 της ΑΖ? ή μήπως σκέφτηκες τις 14+ ώρες αναμονής στη Ζυρίχη?έναντι 2 της ΑΖ συνολικά. για ξανασκέψου λίγο με λογική .;)
τον ξεμπρόστιασές? έ? έ? τον ξεμπρόστιασες?

17 μέρες τις βρίσκω πάαααρα πολλές. στην θέση σου σίγουρα θα χτύπαγα και καμιά κοντινή πόλη (Φιλαδέλφια, New Jersey (καλά αυτή είναι και δίπλα), μη σου πω ακόμα και Washington (3-4 ώρες με τρένο))
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί? να πάει long island:haha:
Τα Hamptons είναι καλούτσικα, αλλά εκτός από ξιπασμένα, παραείναι και ακριβά....

τον ξεμπρόστιασές? έ? έ? τον ξεμπρόστιασες?
Για τους μη γνώστες, αυτό είναι ένα inside joke μεταξύ samion & traveller, από μια φορά κι ένα καιρό στη Ρώμη....
Τώρα, για το θέμα της εταιρίας, εγώ θα προτιμούσα τις ώρες της Swisss. Aφενός πολύ πρωινή αναχώρηση για να καταπολεμηθεί το jet lag, έπειτα νωρίς άφιξη στην πόλη για να μην πάει χαμένη ούτε η πρώτη μέρα, και βέβαια αρκετές ώρες στη Ζυρίχη, γιατί είναι μια καλή ευκαιρία να δει κανείς κι αυτή την πόλη....

17 μέρες τις βρίσκω πάαααρα πολλές. στην θέση σου σίγουρα θα χτύπαγα και καμιά κοντινή πόλη (Φιλαδέλφια, New Jersey (καλά αυτή είναι και δίπλα), μη σου πω ακόμα και Washington (3-4 ώρες με τρένο))
Εξαρτάται πόσο χαλαρό ή έντονο πρόγραμμα θέλει κανείς να κάνει. Και γι αυτό το είδος ταξιδιού, το χαλαρό μάλλον ταιριάζει καλύτερα...
 

gianniotis

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΕΓΓΑΡΙ
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις συμβουλές σας, Να σας ρωτήσω αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο καλό ξενοδοχείο?(στο μανχάταν,όχι σε κανα μπρόνξ και γυρίσουμε σε κάσα:(:(!)
Υ.Γ Οτιδήποτε άλλο μου πείτε σχετικό με την Ν.Υ(Αν και τις διάβασα όλες τις Ιστορίες) θα μου είναι χρήσιμο.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
17 μέρες στη Νέα Υορκη είναι πάρα πολλές! θα σου πρότεινα να το συνδιάσεις με ένα Σικάγο ή μια Βοστώνη
τώρα για ξενοδοχείο, αυτό που έμεινα εγώ δεν θα το πρότεινα για γαμήλιο ταξίδι, αλλά αν έχεις χρήματα να διαθέσεις οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές..
πάντως σίγουρα θα σου πρότεινα να μείνεις από το Τσέλσι και κάτω...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.357
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom