ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Με σκάνερ τα παίρνουν. Τα 4 δάχτυλα και μετά τον αντίχειρα, μετά μια φωτό και φύγαμε!!!!! Γρήγορη διαδικασία!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
σήμερα βρήκα αυτό σε προσφορά -Black Friday γαρ- και το έκλεισα
New York*Pass*? Easy Sightseeing*New York City*Attractions ? NY*City*Pass

να κάνω μια ερώτηση. σκεφτόμαστε να κανουμε μια γρήγορη εκδρομή, να αφιερώσουμε μια, μιαμιση μέρα. γύρω από την ΝΥ υπάρχουν Βοστώνη, Φιλαδέλφια και Washington DC. Επισης Niagara αν και λίγο πιο μακρυά. Βοστώνη βασικά έχω πάει, όχι όμως η γυναίκα μου. τι θα προτείνατε?
Όχι Νιαγάρα τέτοια εποχή. Ίσα ίσα προλάβαμε εμείς πριν 15 μέρες και γυρίσαμε Ν.Υ στην ώρα μας, 2 ώρες μετά είχαν κλείσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ λόγω χιονιού, όχι μόνο αεροδρόμια, αλλά τα πάντα! Οπότε είναι ρίσκο εκεί. Κανονίστε κάτι πιο σίγουρο, μέρες ταξιδιού δεν είναι να χάνεις ούτε ώρα σε καθυστερήσεις, πόσο μάλλον να αποκλειστείτε πουθενά! :xmas_rolleyes:
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ερώτηση για συμπλήρωση Esta

Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα.Παρακαλώ να με διαφωτίσετε σχετικά με το εξής..1 Μάρτη επιβιβάζομαι από Ηράκλειο για Τορόντο οπού και θα μείνω μέχρι τις 7.Μετά από εκεί πάω Νέα Υόρκη.Στη συμπλήρωση Esta για την είσοδο στισ ΗΠΑ ζητάει χώρα επιβίβασης.Λογικά βάζω Καναδάς.Ή μήπως όχι???:xmas_rolleyes: Επίσης θέλω να μου επιβεβαιώσετε αν όντως για Καναδά δε χρειάζομαι τίποτε περισσότερο από το διαβατήριό μου.Ευχαριστώ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα.Παρακαλώ να με διαφωτίσετε σχετικά με το εξής..1 Μάρτη επιβιβάζομαι από Ηράκλειο για Τορόντο οπού και θα μείνω μέχρι τις 7.Μετά από εκεί πάω Νέα Υόρκη.Στη συμπλήρωση Esta για την είσοδο στισ ΗΠΑ ζητάει χώρα επιβίβασης.Λογικά βάζω Καναδάς.Ή μήπως όχι???:xmas_rolleyes: Επίσης θέλω να μου επιβεβαιώσετε αν όντως για Καναδά δε χρειάζομαι τίποτε περισσότερο από το διαβατήριό μου.Ευχαριστώ
Για Καναδά δε θές τίποτα άλλο, μόνο διαβατήριο.
Τώρα για το θέμα του ESTA...δε μπορώ να απαντήσω, δεν είμαι βέβαιος. Αλλά εμείς όταν επιστρέψαμε απο Καναδά στη Ν.Υ. και περνούσαμε τα σύνορα δε μας ζήτησαν ESTA, μόνο έλεγχο διαβατηρίων έκαναν. Μήπως να βάλεις Καναδα; Δεν ξέρω, γρίφος!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα.Παρακαλώ να με διαφωτίσετε σχετικά με το εξής..1 Μάρτη επιβιβάζομαι από Ηράκλειο για Τορόντο οπού και θα μείνω μέχρι τις 7.Μετά από εκεί πάω Νέα Υόρκη.Στη συμπλήρωση Esta για την είσοδο στισ ΗΠΑ ζητάει χώρα επιβίβασης.Λογικά βάζω Καναδάς.Ή μήπως όχι???:xmas_rolleyes: Επίσης θέλω να μου επιβεβαιώσετε αν όντως για Καναδά δε χρειάζομαι τίποτε περισσότερο από το διαβατήριό μου.Ευχαριστώ
Ναι, Καναδάς. Το ESTA που θα κάνεις ισχύει για 2 χρόνια κι όχι μόνο για το συγκεκριμένο ταξίδι (=μπορείς να το ξαναχρησιμοποιησεις πολλές ακόμα φορές, που θα μπεις στη χώρα από άλλα σημεία κλπ), οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν έχει και πάρα πολύ μεγάλη σημασία η συγκεκριμένη δήλωσή σου...

Ναι, μόνο διαβατήριο χρειάζεται ο Καναδάς.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ευχαριστώ και τους δύο.Απο ξενοδοχείο Νεα Υόρκη έχω βρει άπειρες πληροφορίες από το Forum.Για Τορόντο μήπως έχετε να προτείνετε κάτι καλό?
 

taksidaki

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ και τους δύο.Απο ξενοδοχείο Νεα Υόρκη έχω βρει άπειρες πληροφορίες από το Forum.Για Τορόντο μήπως έχετε να προτείνετε κάτι καλό?

Λογικά θα έχεις κλείσει το ξενοδοχείο για Τορόντο όμως μια καλή επιλογή είναι το Bond Place Hotel Toronto.Καλές τιμές, καθαρό και κεντρικότατο λίγα μέτρα από το Eaton Centre,όχι πολύ μακριά από το CN Tower,το νέο και το παλιό δημαρχείο, περισσότερα δεν μπορώ να πω γιατί δεν έμεινα και πολύ.
Να περάσεις τέλεια!!!!!:D
Toronto Hotels: Bond Place Hotel Downtown Yonge Dundas Square Ontario ON
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.293
Likes
1.358
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Γεια σας! Σκεφτομαστε για Νεα Υορκη τον Ιουλιο. Ποτε ειναι καλη περιπτωση να κλεισουμε εισιτηρια; Θα βγει λετε καμια "προσφορα"; Μεχρι τωρα εχει φτηνοτερη τιμη η turkish αλλα μου κακοφαινεται να παμε Κων/πολη και μετα ΝΥ.... Πολλες ωρες.... Οσο ωραιο φαγητο και να εχουν....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Γεια σας! Σκεφτομαστε για Νεα Υορκη τον Ιουλιο. Ποτε ειναι καλη περιπτωση να κλεισουμε εισιτηρια; Θα βγει λετε καμια "προσφορα"; Μεχρι τωρα εχει φτηνοτερη τιμη η turkish αλλα μου κακοφαινεται να παμε Κων/πολη και μετα ΝΥ.... Πολλες ωρες.... Οσο ωραιο φαγητο και να εχουν....
Δε ξέρω πόσο το βρίσκεις τώρα, αλλά μια τιμή μέχρι τα 450 είναι ευκαιρία. Εγώ θα έλεγα να περιμένεις, εκτός αν βρεις τη τιμή αυτή...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.293
Likes
1.358
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
τωρα εχουν απο 630ευρω και πανω...
 

gianniotis

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΕΓΓΑΡΙ
Το καλοκαίρι αποφάσισα με την γυναίκα μου(παντρευόμαστε Ιούνιο) να πάμε γαμήλιο στην Νεα Υόρκη από 30 Ιουλίου έως 16 Αυγούστου, η απορίες μου είναι η εξής:
1η Με τον καιρό τι παίζει εκείνη την περίοδο?Να υποθέσω καζάνι ?Σαν την Αθήνα θα χτυπάει 40 άρια?

-Ατομικό ή με ταξιδιωτικό?

-Έχει πετάξει κανείς με swiss απο Θεσσαλονίκη και αν ναι ποια η εμπειρία του?Εχετε να προτείνετε κάποια άλλη εταιρία απο Θεσ/νικη ?

-17 μέρες είναι καλά για Νεα Υόρκη ή θα μας κουράσει?

-Με τα λεφτά εαν έχω πιστωτική μπορώ να την χρησιμοποιώ χωρίς έχτρα χρέωση? Ισχύει ότι σε ορισμένες πολιτείες των ΗΠΑ σου επιστρέφουν το ΦΠΑ κατα την επιστροφή σου?Η Νεά Υόρκη είναι σε αυτές?
Έχω και άλλες ..αργότερα θα σας τις θέσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom