ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μμμ...μάλλον θα είμαι αυτός που θα ζήσει πρώτος την εμπειρία για να τη διηγηθεί μετά.
Τέσπα, ποιό αξιοθέατο στη NY που είδατε θεωρείτε ότι δεν άξιζε ούτε το χρόνο, ούτε την αναμονή, ούτε το κόστος?
Tο ground zero... Μηδέν εις το πηλίκον, ένα χαριτωμένο εργοτάξιο. Δεύτερο έρχεται το Άγαλμα της Ελευθερίας: προβατοειδείς ουρές για ένα άσχημο, άτεχνο άγαλμα-σιδεράτζα. Κάτσε στο καραβάκι (από μακριά το βγάζεις μια χαρά φωτό) και συνέχισε για το Έλλις, μακράν καλύτερο. Θα κουφάνω μερικούς λέγοντας πως νομίζω πως η γέφυρα του Μπρούκλιν είναι πατάτα, σιγά τη θέα. Τρίτο το meatpacking; γεμάτο ημιμεθυσμένες χοντροκώλες Αγγλίδες με το Lonely Planet στο χέρι για να δουν τα πιο "hip places", προσοχή στα ξερατά. Α, και τα λαμπιόνια στην Times Square για γέλια είναι και η αναλογία Αγλίδων και Γιαπωνέζων προς νορμάλ ανθρώπους είναι 25 προς 1, αλλά 5 λεπτά θα σου φάει, δεν είναι πρόβλημα. Η Τσάινα τάουν κάτι λέει (αμυδρά), αλλά το Little Italy είναι μεγάλο μπάζο... Απαράδεκτο και το μουσείο ανθρωπολογίας/επιστημών/μπουρδολογίας (μηδέν συνεκτικότητα, λεζάντες για μόγγολα τύπου "οι Μίνωες ήταν λαός που δεν υπάρχει πια", "στην Αφρική πλέον δεν υπάρχουν ανθρωποφάγοι" και γενικώς κιτς) και δεν τρελάθηκα και με το Central Park (εμ... Ένα πάρκο. Μεγάλο. Καθαρό).

Στα συν ό,τι έχει να κάνει με το Χάρλεμ, μαζί και η διαμονή εκεί. To Broadway, η διαφορετικότητα που έχουν αρκετές γειτονιές μεταξύ τους, το περπάτημα γενικώς, τα κτίρια αν δε βαριέσαι τη σιδεράτζα, τα στριπτιτζάδικα (!), ο γενικός αχταρμάς πλάκα έχει, καραμάστ το Έλλις (πολύ καλοφτιαγμένο και συγκινητικό), αλλά πάλι μένω με το Χάρλεμ (π.χ η "πασαρέλα" που βλέπεις μεσημεριάτικα, το gospel, τα κτίρια, ο κόσμος, τα γκραφίτι, το Apollo)... Αν είχα πάει και Μπρονξ θα ήμουν πολύ πιο ευχαριστημένος, θεωρώ μεγάλο λάθος που δεν του δώσαμε προτεραιότητα. Από φαγητό, υποφερτά, με εξαίρεση ένα εξαιρετικό κυπριακό στην Αστόρια που του έδωσα και κατάλαβε, αλλά τουλάχιστον έχει μεγάλη ποικιλία (τη μία ινδικό, την άλλη βιετναμέζικο, μετά αιθιοπικό και στο τέλος πίτσες μπλε). Σε σχέση με τις υπόλοιπες πολιτείες που έχω επισκεφθεί, οι Νεοϋορκέζοι είναι αγενείς και αδιάφοροι.

Για μας το διήμερο διάλειμμα στην Ουάσιγκτον ήταν πολύ θετικό break από μια ΝΥ που θα χαρακτήριζα ενδιαφέρουσα, αλλά λίγο κουραστική και όχι και τίποτε το φοβερό (έχει πόλεις την ίδια ήπειρο που της ρίχνουν στα αυτιά σε όλους τους τομείς), είναι από αυτούς τους υπερτιμημένους αλλά οπωσδήποτε must προορισμούς, βαρετή δεν την λες κι έχει ένα σχετικό χαρακτήρα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.398
Likes
14.351
Σιγά μη φέρω πίσω! Το θέμα είναι ότι αρκετά είναι τα 3.000 δολλάρια, ασφαλή πάνω μου είναι τα 500.
Λέω ότι μπορεί να μη συμφέρει γιατί: αν πέσει το ευρώ συμφέρει να έχουμε δολλάρια στη τράπεζα...γι' αυτό είμαι σε δίλλημα...Δηλαδή μήπως να μη τα χαλούσα και να τα κρατήσω για καμιά επόμενη 'οικονομική κρίση'...
Αν προβλέπεις πτώση του ευρώ,τότε εντάξει.Το καλοκαίρι η ισοτιμία είχε φθάσει στο 1,20 και τώρα έχει πάει στό 1,39.Είχε φθάσει μέχρι 1,60 πρίν 2 χρόνια.Για να ξαναγυρίσουμε στό 1 = 1 του 2002 πρέπει να τρέξει πολύ νερό....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αν πέσει το ευρώ
Fat chance, που λένε και οι Αμερικάνοι...τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Για μας το διήμερο διάλειμμα στην Ουάσιγκτον ήταν πολύ θετικό break από μια ΝΥ που θα χαρακτήριζα ενδιαφέρουσα, αλλά λίγο κουραστική και όχι και τίποτε το φοβερό (έχει πόλεις την ίδια ήπειρο που της ρίχνουν στα αυτιά σε όλους τους τομείς), είναι από αυτούς τους υπερτιμημένους αλλά οπωσδήποτε must προορισμούς, βαρετή δεν την λες κι έχει ένα σχετικό χαρακτήρα.

Ότι πιο κουφό έχω διαβάσει σ'αυτό το φόρουμ...

Παρεπιπτόντως πετάω το Φεβρουάριο στην υπερτιμημένη και όχι φοβερή αυτή πόλη με 356 ευρώ με επιστροφή - μέσα είναι και οι φόροι.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ότι πιο κουφό έχω διαβάσει σ'αυτό το φόρουμ...

Παρεπιπτόντως πετάω το Φεβρουάριο στην υπερτιμημένη και όχι φοβερή αυτή πόλη με 356 ευρώ με επιστροφή - μέσα είναι και οι φόροι.
Δε με νοιάζει! Όοοοχι, κρατιέμαι για να μη ζηλέψω με τη τιμή!!!!!! Γιατί εγώ πάω σε 24 μέρες, με 499 ευρώ. Αλλά δε με χαλάει και δε με σταματάει τίποτα!! Μπράβο, πολύ καλή ευκαιρία, με ποιά εταιρία;
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Με την Delta, το αναφέρω και σε άλλο τόπικ στις προσφορές.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Παιδιά, σε 20 μέρες θα είμαι εκεί, επιτέλους και θέλω να ρωτήσω κάτι: αν είχατε στη τράπεζα δολλάρια, θα πέρνατε μαζί σας δολλάρια να ξοδέψετε εκεί ή θα τα κάνατε όλα με τη πιστωτική κλπ; Τι λέτε να συμφέρει; Το θέμα είναι οτι πόσα δολλάρια να κουβαλάω πιά μαζί μου, δε μπορώ να κρατάω και πολύ ρευστό... Λέω να κρατάω 500 δολλάρια για τα απαραίτητα (ταξί, fast food κλπ) και τα υπόλοιπα πιστωτική-χρεωστική.

το δολλαριο τους τελευταιους μηνες πεφτει και σιγουρα οσο επικρατει η κριση στην ευρωπη δεν θα το αφησουν να ανεβει η' τουλαχιστον οχι μεχρι το τελος του χρονου σιγουρα.
μια χαρα ειναι τα 500 δολλαρια και μετα χρεωνε πιστωτικη η' οτι αλλη καρτα εχεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.071
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά, σε 20 μέρες θα είμαι εκεί, επιτέλους και θέλω να ρωτήσω κάτι: αν είχατε στη τράπεζα δολλάρια, θα πέρνατε μαζί σας δολλάρια να ξοδέψετε εκεί ή θα τα κάνατε όλα με τη πιστωτική κλπ; Τι λέτε να συμφέρει; Το θέμα είναι οτι πόσα δολλάρια να κουβαλάω πιά μαζί μου, δε μπορώ να κρατάω και πολύ ρευστό... Λέω να κρατάω 500 δολλάρια για τα απαραίτητα (ταξί, fast food κλπ) και τα υπόλοιπα πιστωτική-χρεωστική.
Άσε τα δολάρια να κάθονται στην τράπεζα και πλήρωνε με κάρτα όπως κάνει όλος ο κόσμος (εκεί). Θα σε κοιτάνε και περίεργα αν πας και πληρώνεις με cash...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τι μου θύμισες τώρα. Έπρεπε να δείτε τη φάτσα του πωλητή στο apple store όταν τον πληρώναμε με 20δόλαρα για laptop...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δε με νοιάζει! Όοοοχι, κρατιέμαι για να μη ζηλέψω με τη τιμή!!!!!! Γιατί εγώ πάω σε 24 μέρες, με 499 ευρώ. Αλλά δε με χαλάει και δε με σταματάει τίποτα!! Μπράβο, πολύ καλή ευκαιρία, με ποιά εταιρία;
Οχι οχι εγω παλι δεν θα κρατηθω Αντωνη!Θα ζηλεψω χοντρα πολυ χοντρα!
Εγω πηγα τον Ιουνιο 2009 με 780 ευρω.Θα σκασω!:shock:
Αλλα τοτε δεν γνωριζα το φορουμ.Αχ αχ αχ....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Άσε τα δολάρια να κάθονται στην τράπεζα και πλήρωνε με κάρτα όπως κάνει όλος ο κόσμος (εκεί). Θα σε κοιτάνε και περίεργα αν πας και πληρώνεις με cash...
Αποφάσισα να κρατάω μερικά δολλάρια για τα μικροέξοδα, ταξί, φαγητό, να πληρώσω μερικά πράγματα στη φίλη μας εκεί που μας έκλεισε ήδη μερικά εισητήρια (Μπροντγουέι κλπ) γιατί τα δολλάρια στην Ελλάδα φαίνεται πως είναι άχρηστα πλέον...οπότε ας ξοδέψω μερικά στην Αμερική. Φυσικά έχω χρεωστική και πιστωτική...χωρίς αυτές δε βγαίνω απο το σπίτι έτσι κι αλλιώς!!! :D 19 μερούλες....................
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Οχι οχι εγω παλι δεν θα κρατηθω Αντωνη!Θα ζηλεψω χοντρα πολυ χοντρα!
Εγω πηγα τον Ιουνιο 2009 με 780 ευρω.Θα σκασω!:shock:
Αλλα τοτε δεν γνωριζα το φορουμ.Αχ αχ αχ....
Το ίδιο και γω που πήγα τον Ιούλιου του 09 με 700 ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.232
Μηνύματα
884.402
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom