ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Παιδιά sorry δεν είναι το σωστό topic, αλλά πάω Νέα Υόρκη την Δευτέρα, και θέλω να ρωτήσω. Θα έχω πιστωτική κάρτα άλλου, γιατί εγώ δεν έχω, αν μου πει κάποιος εκείνη την ώρα που ψωνίζω ''δείξε μας το ID σου'' και το διαβατήριο με το όνομα στην πιστωτική κάρτα δεν είναι σαφώς το ίδιο, θα μου απαγορεύσουν να κάνω την συνναλαγή?
Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα, καθότι ξέχασα τους κωδικούς της νεοαφιχθείσας κάρτας μου και σε δύο μέρες έφευγα για Νέα Υόρκη. Σκέφτηκα να πάρω την κάρτα του πατέρα μου. Αλλά τελικά απέρριψα την επιλογή φοβούμενος μην βρεθώ (μία στο εκατομμύριο) να τρέχω σε αστυνομίες πρεσβίες κτλ με κατηγορίες κλοπής. Χρησιμοποίησα τις δικές μου χρεωστικές και σίγουρα μου ζήτησαν σε τουλάχιστον ένα σημείο διαβατήριο για να ελέγξουν τα στοιχεία μου. Αν μου ξανατύχει, και πάλι δεν θα το διακινδυνεύσω. Άντε να αποδείξεις στον τρελό τύπο που θα πετύχεις ότι ειναι του πατέρα σου και στο παραχώρισε ο ίδιος.
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, για φαγητό οκ θα έχω μετρητά, στα ψώνια θα την χρησιμοποιήσω μακάρι να μην τύχει κάτι, το χειρότερο είναι να τα πληρώσω μετρητοίς χαχα!
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα ότι έκλεψες κάποιον..απλά λες ξέχασες να φέρεις ID πληρώνεις μετρητά και φεύγεις..αν το κατάστημα έχει μηχάνημα με pin τις περισσότερες φορές δεν θέλουν ID..σε διαφορετική περίπτωση συνήθως ζητάνε..
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
καλησπερα και απο εμενα.
Λεμε κι εμεις να επισκεφθουμε την Νεα Υορκη σε εναν μηνα, αλλα εχω καποια ερωτηματα οσον αφορα τα χαρτια που απαιτουνται.
Διαβατηρια εχουμε και οι 2μας οκ αλλα δεδομενου οτι ζουμε στην Γερμανια αρκουν οι αιτησεις εστα η χρειαζεται καποια αλλη διαδικασια;
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Τελικά δεν μου ζήτησαν ποτέ ID, ευτυχώς, πλήρωσα 4-5 φορές με κάρτα.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Παιδια καλημερα και καλη εβδομαδα!!!
Το σουκου εκλεισα 2 εισιτηρια για την παρασταση το φαντασμα της Οπερας στο Broadway αλλα στο δικο μου ονομα, βλεπετε δεν ειχε επιλογη να βαλω και 2ο ονομα και φοβαμαι μην εχει καποιο θεμα ο συζυγος με την εισοδο και το εισιτηριο, το οποιο αναγραφει το δικο μου ονομα.
Εχεις καποιος ακουσει κατι αναλογο και αν ναι τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδια καλημερα και καλη εβδομαδα!!!
Το σουκου εκλεισα 2 εισιτηρια για την παρασταση το φαντασμα της Οπερας στο Broadway αλλα στο δικο μου ονομα, βλεπετε δεν ειχε επιλογη να βαλω και 2ο ονομα και φοβαμαι μην εχει καποιο θεμα ο συζυγος με την εισοδο και το εισιτηριο, το οποιο αναγραφει το δικο μου ονομα.
Εχεις καποιος ακουσει κατι αναλογο και αν ναι τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις;
Καλημέρα. Και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, όπου έχω αγοράσει εισιτήρια για συναυλίες, θέατρο, μπαλέτο κτλ, τα εισιτήρια δεν είναι ονομαστικά. Η απόδειξη αγοράς τους ναι, αναγράφει το όνομα αυτού που την πραγματοποίησε.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλημέρα. Και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, όπου έχω αγοράσει εισιτήρια για συναυλίες, θέατρο, μπαλέτο κτλ, τα εισιτήρια δεν είναι ονομαστικά. Η απόδειξη αγοράς τους ναι, αναγράφει το όνομα αυτού που την πραγματοποίησε.
Διαβασα πανω στο εισιτηριο οτι μπορει να ζητηθει και ταυτοτητα για ελεγχο γι αυτο και αγχωθηκα.
Οποτε πιστευεις δε θα υπαρχει θεμα ετσι, να ανακουφιστω;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Διαβασα πανω στο εισιτηριο οτι μπορει να ζητηθει και ταυτοτητα για ελεγχο γι αυτο και αγχωθηκα.
Οποτε πιστευεις δε θα υπαρχει θεμα ετσι, να ανακουφιστω;
Για να τα παραλάβεις, ναι, μπορεί να σου ζητήσουν ταυτότητα, έως και την κάρτα που χρησιμοποίησες για την κράτηση - ακραίο.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Για να τα παραλάβεις, ναι, μπορεί να σου ζητήσουν ταυτότητα, έως και την κάρτα που χρησιμοποίησες για την κράτηση - ακραίο.
Ακριβως και αυτο με την καρτα!
Αλλα στασου γιατι μπερδευτηκα...αυτα που μου εστειλαν στο εμαιλ ειναι τα e-tickets, τα οποια πρεπει να εχω εκτυπωμενα.Οταν παω στο θεατρο θα μου βγαλουν αλλα δε θα μπω με τα εκτυπωμενα;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom