ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.539
λενε οτι θα μπω με τα εκτυπωμενα ομως, που και τα 2 εχουν το δικο μου ονομα γι αυτο και εχω τρελαθει.
Μα εννοείται οτι η κράτηση αφορά ενα όνομα . Πχ αν έκλεισες για τέσσερις θα είχαν ολα εσένα που τα έκλεισες . Προφανώς και τα εισητηρια της ίδιας κράτησης ανήκουν σε περισσότερα απο ενα άτομο. Δεν ειναι για σενα και την σωσία σου :). Αυτο με την εκτύπωση πιθανόν απαιτείται για τα bar codes οχι για διπλή ταυτοπροσωπεια. Κρατάτε διαβατήρια μαζι σας και μην αγχώνεσαι . Στην Αμερική επικρατεί η λογική σκέψη όποτε το λογικό πάντα επικρατεί ...καλη παράσταση !!!
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.539
Επισης αν και καθυστέρημενα , δεν το ειχα διαβάσει ποτε πριν, μου κανει εντύπωση η συζήτηση με τα ID . Ειχα την εντύπωση οτι δε ζητάνε πουθενά . Προσωπικά εχω κανει ενα εκατομμύριο συναλλαγές με αμερικανικές κυρίως και ελληνικές κάρτες σε σούπερ μάρκετ, καταστήματα , καφετέριες κτλ και δεν μου ζητήθηκε ΠΟΤΕ id . Μα ούτε μια φορα όμως ( εκτός απο αγορά αλκοόλ)....
 

perixvra

Member
Μηνύματα
311
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Επισης αν και καθυστέρημενα , δεν το ειχα διαβάσει ποτε πριν, μου κανει εντύπωση η συζήτηση με τα ID . Ειχα την εντύπωση οτι δε ζητάνε πουθενά . Προσωπικά εχω κανει ενα εκατομμύριο συναλλαγές με αμερικανικές κυρίως και ελληνικές κάρτες σε σούπερ μάρκετ, καταστήματα , καφετέριες κτλ και δεν μου ζητήθηκε ΠΟΤΕ id . Μα ούτε μια φορα όμως ( εκτός απο αγορά αλκοόλ)....
Με τι καρτες εκανες συναλλαγες visa και mastercard; Εβγαλα μια χρεωστικη mastercard με το σκεπτικο αυτο αν και θα εχουμε και μετρητα μαζι μας. Με την maestro ξερεις τι παιζει; Π.χ στην Γερμανια μπορω να πληρωνω παντου με την maestro ειτε με πιν ειτε χωρις, εκει επιτρεπεται;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.539
Μπορείς να πληρώνεις με οποιαδήποτε κάρτα έχει ηλεκτρονικη ταινία απο πίσω . Δεν απαιτείται chip οπωσδήποτε καθότι εδω ειναι σχετικά πρόσφατη η άφιξη του ... έκανα συναλλαγές με όλων των ειδών τις κάρτες American Express, Visa, MasterCard κτλ . Πιστωτικές και χρεωστικές . Αναλόγως την κάρτα ή την τράπεζα αλλα και το ποσό της αγοράς ζητείται στο ταμείο υπογραφή ηλεκτρονικά ή PIN . Ταυτοπροσωπεια με τη κάρτα δεν μου ζητήθηκε ποτε. Βέβαια στη Νέα Υόρκη οπως λένε οι φίλοι συνηθίζεται όποτε να έχετε πάντα έξω μαζι σας το διαβατήριο σας .
 

fotaras01

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλησπερα,θα ταξιδευω νεα υορκη το Σεπτεμβριο με αλλα 3 ατομα,δυο εκ των οποιων δεν εχουν διαβατηριο.οταν πηγαν να βγαλουν διαβτηριο τους ειπαν στην αστυνομια οτι πρωτα θα πρεπει να βγαλουν νεες ταυτοτητες επειδη οι ταυτοτητες τους εγραφαν θεσ/νικη και οχι θεσσαλονικη.εγω εχω διαβατηριο αλλα στην ταυτοτητα μου εκτος του οτι γραφει θεσ/νικη τα στοιχεια ειναι χειρογραφα σε αντιθεση με των υπολοιπων που ειναι γραμμενα στον υπολογιστη.θα εχω θεμα πουθενα?στην αμερικη ειμαι καλυμενος με το διαβατηριο η θα χρειαστει να δωσω πουθενα την ταυτοτητα μου?συγνωμη αν οι ερωτησεις ειναι χαζες αλλα για καποιο λογο αγχωθηκα.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
καλησπερα,θα ταξιδευω νεα υορκη το Σεπτεμβριο με αλλα 3 ατομα,δυο εκ των οποιων δεν εχουν διαβατηριο.οταν πηγαν να βγαλουν διαβτηριο τους ειπαν στην αστυνομια οτι πρωτα θα πρεπει να βγαλουν νεες ταυτοτητες επειδη οι ταυτοτητες τους εγραφαν θεσ/νικη και οχι θεσσαλονικη.εγω εχω διαβατηριο αλλα στην ταυτοτητα μου εκτος του οτι γραφει θεσ/νικη τα στοιχεια ειναι χειρογραφα σε αντιθεση με των υπολοιπων που ειναι γραμμενα στον υπολογιστη.θα εχω θεμα πουθενα?στην αμερικη ειμαι καλυμενος με το διαβατηριο η θα χρειαστει να δωσω πουθενα την ταυτοτητα μου?συγνωμη αν οι ερωτησεις ειναι χαζες αλλα για καποιο λογο αγχωθηκα.
την ταυτοτητα δεν την χρειαζεσαι στην Αμερικη, Παντου θα δειχνεις διαβατηριο οταν σε ζητησουν!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα και από μένα!!!! Για να μην ανοίγω νέο topic θα ρωτήσω εδώ αυτά που θέλω!

Αισίως κλείσαμε για Νέα Υόρκη (αφού περιπλανηθήκαμε σε όλην την υφήλιο)

Ημερομηνίες 02/8 με 12/8 17. Οι απορίες είναι οι εξής:

1) Θα πάμε μέσω Παρισιού. Φτάνουμε 08:40 και η επόμενη πτήση είναι 13:40. Υπάρχει κάτι να κάνουμε για να σκοτώσουμε την ώρα μας; Νομίζω η αποσταση απο Πύργο του Άιφελ είναι μια ώρα και κάτι....Υποθέτω δεν είναι καλή ιδέα! Θα γυρίσουμε μέσω Ολλανδίας με ανάλογη αναμονή. Εκεί δεν νομίζω να χουμε κουράγιο για εξορμήσεις.

2)Esta: Εκτυπώνουμε αυτό το χαρτί το οποίο μας βγαίνει όταν βάζουμε τα στοιχεία μας για να δούμε την πορεία της αίτησης μας; Βγαίνει η ένδειξη η άδεια εγκρίθηκε και ένα κείμενο από κάτω.

3)Ψώνια: Κυρίως για century & Woodbury. Οι τιμές ειναι χωρίς φπα;

4) Αν δεν κάνω λάθος κανένας αγώνας nba δεν θα παίζεται τότε λογικά αρχίζουν αργότερα σωστά; Θέλω να κλείσω έστω για baseball. (Για την εμπειρία και την Pizza). Αξιόπιστο λινκ να κλείσω εισιτήρια; Επίσης για broadway όπως μου πρότεινε και το μέλος @tzenipan θα αγοράσω από ένα μαγάζι στην times square καθώς αν τα κλείσω από εδώ μαζί με τα διαχειριστικά ειναι πανάκριβα!

5) Από τα γνωστά αξιοθέατα θέλουμε να πάμε σε πολύ συγκεκριμένα. Αν βγάλω κάποια κάρτα γλυτώνω περίπου 30 δολάρια. Ελάχιστα αλλά αποφεύγω την πολλαπλή διαδικασία να αγοράζω για 4-5 διαφορετικά μέρη εισιτήρια. Με την κάρτα απλά πας χτυπάς barcode και περνάς; Πχ και στην κρουαζιέρα για το άγαλμα εμείς αποφεύγουμε την ουρά για έκδοση και πάμε κατευυθείαν στην ουρά της επιβήβασης πχ; (Σκέφτομαι να αγοράσω πακέτο με αξιοθέατα όχι πακέτο ημερών)

6) Στο Met η είσοδος είναι suggested. Αυτό ισχύει για καθόλη την λειτουργία του σωστά; Και στο Moma έχουν κανονικό εισιτήριο εκτός από Παρασκευή που έχει κάποια ώρα και έπειτα δωρεάν και πρέπει να πας νωρίτερα γιατί έχει πολύ κόσμο. Τα εμπέδωσα σωστά;

7) Roosevelt island. Για το τελεφερικ ισχύει η κάρτα απεριορίστων του μετρό ;

'Εχω ακόμη 15 μέρες. Έχω διαβάσει στχεδόν όλες τις ιστορίες και σημείωσα αξιοθέατα, μαγαζιά για φαγητό και κάποια άλλα tips. Οι πληροφορίες είναι πολλές και δεν έχω προλάβει να τα τσεκάρω όλα. Την κατανόηση σας αν ρωτάω χιλιο-ειπωμένα πράγματα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλησπέρα και από μένα!!!! Για να μην ανοίγω νέο topic θα ρωτήσω εδώ αυτά που θέλω!

Αισίως κλείσαμε για Νέα Υόρκη (αφού περιπλανηθήκαμε σε όλην την υφήλιο)

Ημερομηνίες 02/8 με 12/8 17. Οι απορίες είναι οι εξής:

1) Θα πάμε μέσω Παρισιού. Φτάνουμε 08:40 και η επόμενη πτήση είναι 13:40. Υπάρχει κάτι να κάνουμε για να σκοτώσουμε την ώρα μας; Νομίζω η αποσταση απο Πύργο του Άιφελ είναι μια ώρα και κάτι....Υποθέτω δεν είναι καλή ιδέα! Θα γυρίσουμε μέσω Ολλανδίας με ανάλογη αναμονή. Εκεί δεν νομίζω να χουμε κουράγιο για εξορμήσεις.

2)Esta: Εκτυπώνουμε αυτό το χαρτί το οποίο μας βγαίνει όταν βάζουμε τα στοιχεία μας για να δούμε την πορεία της αίτησης μας; Βγαίνει η ένδειξη η άδεια εγκρίθηκε και ένα κείμενο από κάτω.

3)Ψώνια: Κυρίως για century & Woodbury. Οι τιμές ειναι χωρίς φπα;

4) Αν δεν κάνω λάθος κανένας αγώνας nba δεν θα παίζεται τότε λογικά αρχίζουν αργότερα σωστά; Θέλω να κλείσω έστω για baseball. (Για την εμπειρία και την Pizza). Αξιόπιστο λινκ να κλείσω εισιτήρια; Επίσης για broadway όπως μου πρότεινε και το μέλος @tzenipan θα αγοράσω από ένα μαγάζι στην times square καθώς αν τα κλείσω από εδώ μαζί με τα διαχειριστικά ειναι πανάκριβα!

5) Από τα γνωστά αξιοθέατα θέλουμε να πάμε σε πολύ συγκεκριμένα. Αν βγάλω κάποια κάρτα γλυτώνω περίπου 30 δολάρια. Ελάχιστα αλλά αποφεύγω την πολλαπλή διαδικασία να αγοράζω για 4-5 διαφορετικά μέρη εισιτήρια. Με την κάρτα απλά πας χτυπάς barcode και περνάς; Πχ και στην κρουαζιέρα για το άγαλμα εμείς αποφεύγουμε την ουρά για έκδοση και πάμε κατευυθείαν στην ουρά της επιβήβασης πχ; (Σκέφτομαι να αγοράσω πακέτο με αξιοθέατα όχι πακέτο ημερών)

6) Στο Met η είσοδος είναι suggested. Αυτό ισχύει για καθόλη την λειτουργία του σωστά; Και στο Moma έχουν κανονικό εισιτήριο εκτός από Παρασκευή που έχει κάποια ώρα και έπειτα δωρεάν και πρέπει να πας νωρίτερα γιατί έχει πολύ κόσμο. Τα εμπέδωσα σωστά;

7) Roosevelt island. Για το τελεφερικ ισχύει η κάρτα απεριορίστων του μετρό ;

'Εχω ακόμη 15 μέρες. Έχω διαβάσει στχεδόν όλες τις ιστορίες και σημείωσα αξιοθέατα, μαγαζιά για φαγητό και κάποια άλλα tips. Οι πληροφορίες είναι πολλές και δεν έχω προλάβει να τα τσεκάρω όλα. Την κατανόηση σας αν ρωτάω χιλιο-ειπωμένα πράγματα.
2)Εκτυπωνετε την έγκριση της Esta και όχι την αίτηση.

3) Ρωτάτε στο κατάστημα. Στο century 21 αν θυμάμαι καλά ήταν τελική τιμή συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ.

4) ticketmaster για αγώνες είχα χρησιμοποιήσει εγώ. Το άλλο είναι το tkts.

5) στο καραβάκι δεν παρακαμπτεις καμία ουρά. Περνάνε όλοι έλεγχο ασφαλείας.

6 και 7) Σε όλα ναι. Στο Μομα Παρασκευή θα έχει πολύ κόσμο.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
1) Θα πάμε μέσω Παρισιού. Φτάνουμε 08:40 και η επόμενη πτήση είναι 13:40. Υπάρχει κάτι να κάνουμε για να σκοτώσουμε την ώρα μας; Νομίζω η αποσταση απο Πύργο του Άιφελ είναι μια ώρα και κάτι....Υποθέτω δεν είναι καλή ιδέα! Θα γυρίσουμε μέσω Ολλανδίας με ανάλογη αναμονή. Εκεί δεν νομίζω να χουμε κουράγιο για εξορμήσεις.
Έκανα την ίδια διαδρομή αλλά αντίστροφα. Στο αμστέρνταμ δεν το ζησυτω θα είστε πτώματα. Στο Παρίσι ψεφτοπρολαβαινεις απλά τα έξοδα είναι αρκετά μόνο 40 € θέλετε για το μετρό και που θα αφήσετε την χειραποσκευη.

2)Esta: Εκτυπώνουμε αυτό το χαρτί το οποίο μας βγαίνει όταν βάζουμε τα στοιχεία μας για να δούμε την πορεία της αίτησης μας; Βγαίνει η ένδειξη η άδεια εγκρίθηκε και ένα κείμενο από κάτω.
Αφού εγκριθεί η εστά απλά εκτυπώνεις το έγγραφο και το παίρνεις μαζί σου.

3)Ψώνια: Κυρίως για century & Woodbury. Οι τιμές ειναι χωρίς φπα;
Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ το οποίο πληρώνεις στο ταμείο 4% κάτω από $100 και 8% πάνω από 100$. Το woodbury είναι πολύ καλή περίπτωση εμείς πηγαμε με το πρωτο λεωφορείο και γυρίσαμε με το τελευταίο. Κάνε προετοιμασία σε ποια μαγαζιά θα πας για να προλαβεις.

4) Αν δεν κάνω λάθος κανένας αγώνας nba δεν θα παίζεται τότε λογικά αρχίζουν αργότερα σωστά; Θέλω να κλείσω έστω για baseball. (Για την εμπειρία και την Pizza). Αξιόπιστο λινκ να κλείσω εισιτήρια; Επίσης για broadway όπως μου πρότεινε και το μέλος @tzenipan θα αγοράσω από ένα μαγάζι στην times square καθώς αν τα κλείσω από εδώ μαζί με τα διαχειριστικά ειναι πανάκριβα!
Εμείς είδαμε baseball στους yankees όμορφη εμπειρία. Είχα κλείσει τα εισητηρια από το επίσημο site της ομάδας φτηνά γύρω στα 30$ και τα 2 απλά πολύ πίσω έβλεπες όμως κανονικα. Προσεχε οι τιμές στις καντίνες εντός γηπέδου ειναο πανακριβες 12$ μια μπύρα. Όσο αναφορά το broadway είχα κλείσει phantom of opera 40$ δύο εισητηρια πίσω και πάλι έβλεπες ικαβοποιητικα. Τώρα για πιο καλές παραστασεις όπως lion king είναι πολύ ακριβά άρα πας στην ουρά ο θεός βοηθός και πολύ χαμένος χρόνος πιστεύω

5) Από τα γνωστά αξιοθέατα θέλουμε να πάμε σε πολύ συγκεκριμένα. Αν βγάλω κάποια κάρτα γλυτώνω περίπου 30 δολάρια. Ελάχιστα αλλά αποφεύγω την πολλαπλή διαδικασία να αγοράζω για 4-5 διαφορετικά μέρη εισιτήρια. Με την κάρτα απλά πας χτυπάς barcode και περνάς; Πχ και στην κρουαζιέρα για το άγαλμα εμείς αποφεύγουμε την ουρά για έκδοση και πάμε κατευυθείαν στην ουρά της επιβήβασης πχ; (Σκέφτομαι να αγοράσω πακέτο με αξιοθέατα όχι πακέτο ημερών)

6) Στο Met η είσοδος είναι suggested. Αυτό ισχύει για καθόλη την λειτουργία του σωστά; Και στο Moma έχουν κανονικό εισιτήριο εκτός από Παρασκευή που έχει κάποια ώρα και έπειτα δωρεάν και πρέπει να πας νωρίτερα γιατί έχει πολύ κόσμο. Τα εμπέδωσα σωστά;
Σου προτείνω την κάρτα citypass. Δεν θα περιμένεις σε καμία ουρά. Από την άλλη αν την βγάλεις δεν θα χρειαστεί να πας με suggested price στο met. Στην νέα Υόρκη ο χρόνος είναι σημαντικος. Αν πιστεύεις ότι θα 30 $ αξίζει να περιμένεις στην ουρά του μεγαλύτερου μουσείου και να το παίξεις γύφτος δίνω , 1$ και μπαίνω ότι αγαπας.
Γενικά στο met να ξέρεις μπορείς να βγεις και να μπεις με το ίδιο εισητηριο την ίδια μερα. Να πηγαίνεις στα μουσεία νωρίς το πρωί μόλις ανοίγουν πριν πλακώσει ο πάρα πολύ κοσμος. Να αφήσεις ένα μεγάλο μουσείο για καβατζα αν βρέξει μια μέρα να πας εκει.

7) Roosevelt island. Για το τελεφερικ ισχύει η κάρτα απεριορίστων του μετρό ;
Στο roosevelt να πας οπωσδήποτε από τους καλύτερους περίπατους στην πολη. Ναι το τελεφερίκ ειναο δωρεάν με την κάρτα του μετρο. Η θέα στο skyline είναι τρομερή. Προτείνω να πας αργά το απόγευμα και να περιμένεις τα φώτα των ουρανοξυστων να αναψουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom