Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1Δηλαδή πότε δίνουν το εισιτήριο?
2.Πράγματι μόνο οι πτήσεις που λες συμφέρουν..
1. Οποτε το δινουν ολοι: δηλ. ποτέ...
Ειναι εκπληκτικη η μεταχειριση της εταιρείας επαναλαμβανω...
2. Πολλες συμφέρουν κ αναλογα κ την εποχη παντα. Απλως αυτες που ανεφερα δινουν το μαξιμουμ "κερδος"...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πράγματι μόνο οι πτήσεις που λες συμφέρουν.. γιατί φόροι + 20 ευρώ χρέωση δεν αξίζει και τόσο στους προορισμούς τους στην Ευρώπη
Δε σε χαλάει να πληρώσεις φόρους + 20 ευρώ για Ευρώπη δηλ. καμιά 50αριά ευρώ αντί για 200-250 ευρώ. Όσο δηλ. κάνουν τα one-way για Ευρώπη τελευταία στιγμή, Σεπτέμβρη κτλ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.037
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε σε χαλάει να πληρώσεις φόρους + 20 ευρώ για Ευρώπη δηλ. καμιά 50αριά ευρώ αντί για 200-250 ευρώ. Όσο δηλ. κάνουν τα one-way για Ευρώπη τελευταία στιγμή, Σεπτέμβρη κτλ.
Συνήθως όταν οι τιμές φτάνουν εκεί, η διαθεσιμότητα για award ή για rebate (τέτοια) εισιτήρια είναι ήδη μηδενική.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συνήθως όταν οι τιμές φτάνουν εκεί, η διαθεσιμότητα για award ή για rebate (τέτοια) εισιτήρια είναι ήδη μηδενική.
Συνηθως...γιατι Ρωμη που παιρνω award με τη σεσουλα, η διαθεσιμοτητα ειναι σχεδον απεριοριστη ακομα κ μερικές μερες πριν (να μην πω ωρες...που εχω παρει...) την ωρα που η τιμη ειναι στα 200+. Υπαρχουν παμπολλες ευκαιριες να αξιοποιηθει, το δικτυο της Α3 ειναι πλεον ευρυτατο. Αλλος προορισμος πανακριβος λαστ μομεντ με απειρη διαθεσιμότητα πλην Ρώμης ειναι η Πολη, το Καιρο κλπ. Ψαξτε το.
 
  • Like
Reactions: GTS

danieldaniel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους. Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη συμβουλή σας.

Πετάω για ΗΠΑ αρχές Αυγούστου. Έχω one-way εισιτήρια για δύο άτομα, αγορασμένα από τον Οκτώβριο με 60.000 μίλια. Πετάω μέσω Λονδίνου για Ουάσινγκτον. Προέκυψε αλλαγή της πτήσης ανταπόκρισης (15 λεπτά νωρίτερα) και τώρα η Aegean λέει ότι δεν προλαβαίνω την ανταπόκριση (45' αντί 60' πριν) και θα μου ακυρώσει τα εισιτήρια, επιστρέφοντας τα μίλια. Το πρόβλημα είναι ότι έχω κανονίσει ολόκληρο ταξίδι και η οικονομική ζημιά που θα πάθω είναι μεγάλη. Μίλια εξαργύρωσης πλέον είναι άχρηστα για εκείνη την περίοδο, δεν υπάρχει θέση για δείγμα. Και εκεί που θα πήγαινα τζάμπα... θα πρέπει να κλείσω εισιτήριο με χιλιάδες ευρώ.

Το εκνευριστικό είναι ότι υπάρχουν άφθονες θέσεις σε πτήσεις aegean νωρίτερα ή την προηγούμενη το βράδυ αλλά "δεν είναι θέσεις εξαργύρωσης" οπότε μου λένε ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Έχετε καμιά συμβουλή; Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.068
Δε σε χαλάει να πληρώσεις φόρους + 20 ευρώ για Ευρώπη δηλ. καμιά 50αριά ευρώ αντί για 200-250 ευρώ. Όσο δηλ. κάνουν τα one-way για Ευρώπη τελευταία στιγμή, Σεπτέμβρη κτλ.
Και πολλά λες για 50
Παραδείγματα
Λισαβώνα Αθήνα 16 +20 =36
Δουβλίνο Αθήνα 17+20=37
Τάλλιν Αθήνα 9+20 =29
Η ευκαιρία που σου δίνεται είναι εξαιρετική.. Οι προορισμοί αυτοί είναι πολυ ακριβοί το καλοκαίρι.
Σε 4ωρη καθυστέρηση με Rayan λόγω καιρού πήρα κουπόνι 5 ευρώ για τοστςκι και καφέ....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε 4ωρη καθυστέρηση με Rayan λόγω καιρού πήρα κουπόνι 5 ευρώ για τοστςκι και καφέ....
Η εταιρεια δεν παίζεται μιλαμε σε αυτα...εγω πηρα τικετ business επειδή έλειπε το κουρτινακι διαχωρισμου απο την εκονομυ...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Η εταιρεια δεν παίζεται μιλαμε σε αυτα...εγω πηρα τικετ business επειδή έλειπε το κουρτινακι διαχωρισμου απο την εκονομυ...
Θα κλείσω και γω και θα το ξηλώσω στο boarding που δεν θα παρατηρεί κανένας χαχαχαχαχα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.068
Θα κλείσω και γω και θα το ξηλώσω στο boarding που δεν θα παρατηρεί κανένας χαχαχαχαχα
Καημένο μου μικρό, πως φαίνεται ότι δεν ξέρεις από business. Εκεί σε παρατηρούν και σε φροντίζουν συνεχώς...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To απευθείας δρομολόγιο για Λιουμπλιάνα μας τέλειωσε για φέτος;
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Το κάνει για να ξεπουλήσει άρον άρον θέσεις σε δρομολόγια με χαμηλή πληρότητα.Μην περιμένετε ότι την τελευταία στιγμή θα βρείτε θέσεις σε award εισιτήρια.Μια χαρά τιμή είναι τα 15 ευρώ για δρομολόγιο lis-ath.Μόνο που για να πετύχεις αυτή την τιμή πρέπει συνήθως να κλείσεις το award 4-5 μήνες πριν τουλάχιστον,οταν η κανονική αξία του εισιτηρίου είναι συνήθως τότε 60-90 ευρώ,όχι και τεράστιο όφελος δηλαδή.Οταν φτάσει η τιμή του εισιτηρίου να ξεπερνάει τα 100 ευρώ, συνήθως award εισιτήριο δεν υπάρχει.Πολυ καλά τα λέει ο taver
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.971
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom