Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.157
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
a_nikos said:
Έχω μια ερώτηση. Έκλεισα απο Αθήνα για Στουτγκαρδη. Μου την έβγαζε ενιαία πτήση 4 ωρών αλλα τελικά είδα ότι σταματάει Θεσσαλονίκη. Ξέρει κανείς τι γίνεται με την εν λόγω πτήση; Κατεβαίνει ο κόσμος στην Θεσσαλονίκη και ξαναεπιβιβάζεται ή οι επιβάτες απο Αθήνα παραμένουν στις θέσεις τους και απλα έρχονται κι οι επόμενοι για να φύγει το αεροπλάνο
Για τη συγκεκριμενη πτηση δεν ξερω, αλλα σε αλλες περιπτωσεις εντος Σεγκεν με την Aegean, σε πτησεις με εννιαιο κωδικο οπου δεν υπαρχει ανεφοδιασμος καυσιμων (πχ CDG-ATH-HER, FCO-ATH-RHO), οι επιβατες περιμενουν μεσα στο αεροπλανο.

Σε αλλαγη εντος-εκτος Σεγκεν (π.χ. ATH-SKG-DME οπως περιγραφηκε) οι επιβατες αποβιβαζονται στη Θεσσαλονικη για να περασουν (για μια και μοναδικη φορα) τον Ελληνικο ελεγχο διαβατηριων (εκτος απο τους επιβατες απο Αθηνα που τελειωνουν το ταξιδι τους στη Θεσσαλονικη, που δεν περνανε φυσικα απο κανενα ελεγχο διαβατηριων).
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
taver said:
Για τη συγκεκριμενη πτηση δεν ξερω, αλλα σε αλλες περιπτωσεις εντος Σεγκεν με την Aegean, σε πτησεις με εννιαιο κωδικο οπου δεν υπαρχει ανεφοδιασμος καυσιμων (πχ CDG-ATH-HER, FCO-ATH-RHO), οι επιβατες περιμενουν μεσα στο αεροπλανο.

Σε αλλαγη εντος-εκτος Σεγκεν (π.χ. ATH-SKG-DME οπως περιγραφηκε) οι επιβατες αποβιβαζονται στη Θεσσαλονικη για να περασουν (για μια και μοναδικη φορα) τον Ελληνικο ελεγχο διαβατηριων (εκτος απο τους επιβατες απο Αθηνα που τελειωνουν το ταξιδι τους στη Θεσσαλονικη, που δεν περνανε φυσικα απο κανενα ελεγχο διαβατηριων).
Λογικα το ίδιο θα ισχύει αφου η πτήση είναι εντός Σενγκεν
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με την Aegean, σε πτησεις με εννιαιο κωδικο οπου δεν υπαρχει ανεφοδιασμος καυσιμων (πχ CDG-ATH-HER, FCO-ATH-RHO), οι επιβατες περιμενουν μεσα στο αεροπλανο..
γιατί, υπάρχει κανονισμός της εταιρείας που απαγορεύει τον ανεφοδιασμό του αεροσκάφους με επιβάτες εντός?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.157
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γιατί, υπάρχει κανονισμός της εταιρείας που απαγορεύει τον ανεφοδιασμό του αεροσκάφους με επιβάτες εντός?
Το αν επιτρέπεται ή απαγορεύεται ο ανεφοδιασμός με επιβάτες στο αεροσκάφος, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, όπως π.χ. το καύσιμο που χρησιμοποιείται (http://www.airbus.com/fileadmin/med...s/AirbusSafetyLib_-FLT_OPS-GND_HAND-SEQ01.pdf) και τα συμπληρωματικά μέτρα που περιγράφονται στο κείμενο αυτό. Δεν ξέρω τι καύσιμα χρησιμοποιεί η Aegean, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ από αυτούς "μη δένετε ακόμα τις ζώνες ασφαλείας" οπότε κάνω την πιο safe υπόθεση που μπορώ να κάνω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το αν επιτρέπεται ή απαγορεύεται ο ανεφοδιασμός με επιβάτες στο αεροσκάφος, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, όπως π.χ. το καύσιμο που χρησιμοποιείται
το καυσιμο που απαγορευει τον ανεφοδιασμό αεροσκαφών με επιβάτες δεν χρησιμοποιείται στην Ελλάδα, μόνο σε πολύ ψυχρά κλιματα κλπ. ανεφοδιασμοί αεροσκαφών γίνονται κανονικά και με επιβάτες μέσα (σε αντίθεση όσων έλεγες παλιά...:D) και φυσικά και κατά τη διάρκεια επι-αποβιβάσεων επιβατών..
με την τηρηση φυσικά των κανόνων ασφαλείας.
για ιταλομαθείς οι κανόνες που εφαρμόζονται στα ιταλικά αεροδρόμια (υποθέτω κι εδω) ειναι στο άρθρο 5:
http://gazzette.comune.jesi.an.it/2011/169/2.htm
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αύριο πετάω με Aegean και ήθελα να ρωτήσω μετά τον έλεγχο στο αεροδρόμιο μπορώ ν'αγοράσω νερό απο τον αυτόματο πωλητή και να το πάρω μαζί μου στο αεροπλάνο;Κι αν ξέρετε τι πρωινό σερβίρει η Aegean;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ναι, άμα έχεις περάσει τον έλεγχο μπορείς να αγοράσεις νερό...

Αύριο πρωί η Α3 θα σερβίρει αυγά ποσέ αλλά φλωρεντίν με σπαράγγια για γαρνιτούρα συν φρεσκοστυμμένο χυμό μάνγκο...

Τι περιμένεις δηλαδή να έχει για πρωινό η Α3 καλό μου... μια ομελέτα σκόνη, που δεν τρώγεται, ένα γιαούρτι με μέλι που ψιλοτρώγεται, άντε και ένα μπαγιάτικο κρουασάν... συν βέβαια ένα καραβίσιο τσάι ή καφέ και καμιά amita πορτοκαλάδα... γενικά, για να φας το πρωινό που σερβίρουν σχεδόν όλες οι εταιρίες ή πρέπει να είσαι οικονομικός πρόσφυγας από το Αφγανιστάν και να πεινάς ή να είσαι απίστευτος σαβουροφαγάς με στομάχι που χωνεύει πέτρες...
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
:haha::haha::haha::haha::haha::haha: Traveller ας αρκεστώ λοιπόν σε καμιά τυρόπιτα απο τον φούρνο γιατί το πρωινό της Α3 δεν μου ακούγεται και τόσο ελκυστικό!!!:bleh:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.311
Likes
5.069
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κι αν ξέρετε τι πρωινό σερβίρει η Aegean;
Αν επιστρέφεις μεσημέρι ή βράδυ, το φαγητό είναι πολύ καλύτερο απ' το πρωινό και περιλαμβάνει το κυρίως φαγητό-σαλάτα-γλυκάκι-(ζεστό) ψωμάκι-βουτυράκι-κρασί/αναψυκτικό-καφέ.
Η Α3 δεν έχει φτάσει ακόμα τα χάλια των υπολοίπων ευρωπαϊκών εταιρειών στο θέμα φαγητού. Τουλάχιστον στην Α3 έχεις την επιλογή να μη φας κάτι που δε σ' αρέσει, στις υπόλοιπες δεν έχεις καν την επιλογή να φας.:D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.311
Likes
5.069
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν ξέρω, ίσως έχει να κάνει με τις ώρες πτήσης... στο Αθήνα-Βρυξέλλες το χειμώνα είχε ζεστό φαγητό και στο πήγαινε (βραδυνό) και στο έλα (μεσημεριανό) στην οικονομική πάντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.282
Μηνύματα
886.527
Μέλη
38.952
Νεότερο μέλος
barkoulis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom