Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Για κιθαρες σε αφηνουν να τις παρεις μαζι σου στο αεροπλανο η θα σου πουν βαλτε κατω μαζι με τις υπολοιπες?

Για τα μουσικά όργανα ισχύουν οι παρακάτω κανονισμοί (από την ιστοσελίδα της aegean) :
Μεταφορά Μουσικών Οργάνων Σε όλες τις πτήσεις μας έχετε τη δυνατότητα να μεταφέρετε το μουσικό σας όργανο, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ασφαλή συσκευασία (hardcase), είτε σαν παραδοτέα αποσκευή ή στην καμπίνα των επιβατών. Σε περίπτωση που η μεταφορά γίνει ως παραδοτέα αποσκευή, τότε εμπίπτει στην πολιτική μεταφορά αποσκευών. Επίσης, κατά τη διάρκεια του ελέγχου αποσκευών θα σας ζητηθεί να υπογράψετε έγγραφο (Limited Release Form), το οποίο δηλώνει ότι η μεταφορά του μουσικού οργάνου γίνεται με δική σας ευθύνη.

Εφόσον επιθυμείτε να μεταφέρετε το μουσικό όργανο στην καμπίνα των επιβατών τότε υπολογίζεται σαν χειραποσκευή και οι διαστάσεις αυτού δεν πρέπει να υπερβαίνουν τα 55εκ. μήκος Χ 40εκ. ύψος Χ 23εκ. πλάτος και το βάρος του τα 8 κιλά. Εάν το μουσικό όργανο ξεπερνάει τις παραπάνω προδιαγραφές τότε επικοινωνώντας με το τμήμα κρατήσεων, θα πρέπει να προβείτε σε κράτηση μίας επιπλέον θέσης, της οποίος το κόστος θα ανέρχεται στον οικονομικότερο διαθέσιμο κανονικό ναύλο. Η σχετική επιβάρυνση καταβάλλεται στο αεροδρόμιο κατά την αναχώρηση. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Τμήμα Κρατήσεων
http://el.aegeanair.com/hrisimes-plirofories/plirofories-aposkeuon/eidikes-aposkeues/
 
Last edited by a moderator:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.960
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
οποτε μαλλον το κοβουμε να παρουμε σκληρη θηκη! Thanks για την απαντηση Defkalion!
Εχω βαλει το λαουτο και σε πτησεις εσωτερικου και σε πτησεις εξωτερικου (σε θηκη κιθαρας,οχι στην σκληρη θηκη που πιανει περισσοτερο χωρο) χωρις κανενα προβλημα στην καμπινα σαν χειραποσκευη,οποτε δεν θα εχεις προβλημα ..
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Εχω βαλει το λαουτο και σε πτησεις εσωτερικου και σε πτησεις εξωτερικου (σε θηκη κιθαρας,οχι στην σκληρη θηκη που πιανει περισσοτερο χωρο) χωρις κανενα προβλημα στην καμπινα σαν χειραποσκευη,οποτε δεν θα εχεις προβλημα ..

Το θεμα ειναι οπως γραφει η Anny οτι πρεπει να ειναι μεγιστο υψος 55 εκ. Οποτε αναγκαστικα παει στις αποσκευες!!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.960
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Το θεμα ειναι οπως γραφει η Anny οτι πρεπει να ειναι μεγιστο υψος 55 εκ. Οποτε αναγκαστικα παει στις αποσκευες!!
σου λεει δεν υπαρχει κανενα προβλημα,εχω ταξιδεψει 6 φορες με το λαουτο και εκτος απο 1 που μου ειπαν απο την aegean οτι δεν μπορει να μπει στην καμπινα τους ειπα οτι το εχω παρει και σε αλλες πτησεις και δεν ειχε προβλημα και με αφησανε .. Αρκει να μην εχεις αλλη χειραποσκευη μαζι σου(εκτος απο λαπτοπ).. Αν το βαλεις στις αποσκευες το μεγαλυτερο κομματι που θα βρεις θα ειναι ο καβαλαρης ..
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γεια σας και καλό μήνα!

Προσπαθώ να κλείσω εισιτήριο μέσω ίντερνετ με την Αεγεαν. Υπάρχει ένα τμήμα με τα στοιχεία που ζητάει να συμπληρώσω ως τακτικός επιβάτης κι έναν αριθμό κάρτας μέλους. Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με τη συγκεκριμένη εταιρεία κι έτσι δεν έχω αριθμό μέλους. Τι πρέπει να κάνω για να κρατήσω το εισιτήριο;;;
Οχι τίποτα άλλο, αλλά τελειώνει κι η προσφορά μεθαύριο! :shock: :shock: :shock:
Επίσης, μου είπαν ότι δε χρειάζομαι πιστωτική κάρτα, αλλά με την κάρτα που έχω για ανάληψη από την τράπεζα μπορώ να πληρώσω το εισιτήριο. ισχυει κάτι τέτοιο;;;; :rolleyes-80:
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις τίποτα. Απλά άφησέ το κενό. Με χρεωστική κάρτα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γεια σας και καλό μήνα!

Προσπαθώ να κλείσω εισιτήριο μέσω ίντερνετ με την Αεγεαν. Υπάρχει ένα τμήμα με τα στοιχεία που ζητάει να συμπληρώσω ως τακτικός επιβάτης κι έναν αριθμό κάρτας μέλους. Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με τη συγκεκριμένη εταιρεία κι έτσι δεν έχω αριθμό μέλους. Τι πρέπει να κάνω για να κρατήσω το εισιτήριο;;;
Οχι τίποτα άλλο, αλλά τελειώνει κι η προσφορά μεθαύριο! :shock: :shock: :shock:
Επίσης, μου είπαν ότι δε χρειάζομαι πιστωτική κάρτα, αλλά με την κάρτα που έχω για ανάληψη από την τράπεζα μπορώ να πληρώσω το εισιτήριο. ισχυει κάτι τέτοιο;;;; :rolleyes-80:

Αφήνεις κενό το σημείο αυτό, το δοκίμασες;;

Πιστεύω πως θα γίνεται,. Αν γράφει πάνω visa ή mastercard, θα γίνεται σίγουρα!
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
τΟ άφησα κενό, αλλά μου βγάζει κόκκινο το πεδίο και λέει ότι δεν έχω συμπληρώσει όλα τα υποχρεωτικά στοιχεία που χρειάζεται :/
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
τΟ άφησα κενό, αλλά μου βγάζει κόκκινο το πεδίο και λέει ότι δεν έχω συμπληρώσει όλα τα υποχρεωτικά στοιχεία που χρειάζεται :/
Μου φαίνεται πολύ περίεργο, γιατί πρίν λίγο καιρό έκλεισα απο το site εισιτήριο της γιαγιάς μου απο και πρός Αμερική....

Αν δεν μπορείς (κάπου αλλού είναι το πρόβλημα), βγάλε στα γρήγορα έναν αριθμό μέλους στο site, έτσι κι αλλιώς θα το χρειαστείς για την πτήση, να τα περάσεις τα μίλια.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Οκ! Να ρωτήσω και κάτι άλλο τώρα που το ανέφερες, το σύστημα με τα μίλια πώς δουλεύει; Ισχύει με πτήσεις μόνο εξωτερικού;
πχ. εγώ που δεν ταξιδεύω πολύ συχνά δυστυχώς, και δη στο εξωτερικό, αυτά τα μίλια που ενδεχομένως μαζεψω χάνονται μετά από κάποιο διάστημα;
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μόλις το δοκίμασα. Δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις τίποτα. Απλά εκεί που λέει "πρόγραμμα" να μην επιλέξεις κάτι, να το αφήσεις να λέει "επιλέξτε πρόγραμμα".
Το προγραμμά με τα μίλια αξίζει αν κάνεις τακτικά ταξίδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.129
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom