Ισπανία Να που Ράμπλαρα κι εγώ στην Βαρκελώνη

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ο,τι ερωτικό μπορείς να φανταστείς!:D:haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, ναι του βωβού. Προσωπικά το βρήκα το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της έκθεσης (για να μην πω το μόνο ενδιαφέρον)... Σαρλό τσόντα με πατσοκοίλια και pichicortos δεν είχα ξαναδεί...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
που να βλεπατε στο παρισι, κατω απο τη μονμαρτη,μια μεγαλη οδο ολο με τετοια μαγαζια και καμπαρε...σε μια βιτρινα ηταν μια πολυ.....ιδιορυθμη καρεκλα για γυναικες only:haha::haha: .doyleye se 220v tash:haha:
Αναφέρεσαι μάλλον στην Boulevard de Clichy, ανάμεσα στην Place Pigalle και την Place Blance (Moylin Rouge). Το επίκεντρο του Quartier Pigalle. Λένε και λένε οι Παριζιάνοι για τη red-light district τους, αλλά τελικά δεν είναι πολύ παραπάνω από μια μέτρια τουριστική ατραξιόν (και ελάχιστα πράγματα θυμίζουν πια ότι εκεί έζησαν και δημιούργησαν ο Picasso, o Van Gogh, o Toulouse-Lautrec, και πολοί ακόμα). Ένα τετράγωνο πιο πάνω είναι και το cafe όπου γυρίστηκε η ταινία "Αμελί".
Πολύ ήρεμα και κόσμια πράγματα σε σχέση με τη Warmoesstraat και τη De Wallen του Αμστερνταμ (όπου βέβαια τα πράγματα είναι ακόμα περισσότερο τουριστικά)...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αναφέρεσαι μάλλον στην Boulevard de Clichy, ανάμεσα στην Place Pigalle και την Place Blance (Moylin Rouge). Το επίκεντρο του Quartier Pigalle. Λένε και λένε οι Παριζιάνοι για τη red-light district τους, αλλά τελικά δεν είναι πολύ παραπάνω από μια μέτρια τουριστική ατραξιόν (και ελάχιστα πράγματα θυμίζουν πια ότι εκεί έζησαν και δημιούργησαν ο Picasso, o Van Gogh, o Toulouse-Lautrec, και πολοί ακόμα). Ένα τετράγωνο πιο πάνω είναι και το cafe όπου γυρίστηκε η ταινία "Αμελί".
Πολύ ήρεμα και κόσμια πράγματα σε σχέση με τη Warmoesstraat και τη De Wallen του Αμστερνταμ (όπου βέβαια τα πράγματα είναι ακόμα περισσότερο τουριστικά)...
σε κανα 2 χρονια που θα παω αμστερνταμ θα τα αξιολογησω:haha::haha:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κι εμένα μου φάνηκαν γενικά ακριβά τα περισσότερα εισιτήριά τους! Θέλεις δηλαδή μια μικρή περιουσία αν πας αποφασισμένος να τα δεις όλα.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
barcelona card για εκπτώσεις παντού! πιστέψτε με αν πάτε για touring θα βγάλετε τα λεφτά της και με το παραπάνω ;)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Σιγά την έκπτωση... θα πλήρωνα αντί για 16,5 Ευρώ....15! Και τι έγινε;
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Προσωπικά, χρησιμοποίησα τη "Barcelona Card" και είχα εκπτώσεις συνολικά σε:

- Μουσείο Πικάσο (-50%)
- Μουσείο Σοκολάτας (-30%)
- Poble Espanyol (-25%)
- Εθνικό Μουσείο Τέχνης της Καταλονίας (το απίστευτο MNAC!) (-20%)
- Barcelona Ζοο (-20%)
- Μουσείο FC Barcelona (-10%)
- L'Aquarium (-10%)
- ανάβαση σε άγαλμα Κολόμβου (δωρεάν παροχή)
- βόλτα με καραβάκι Golodrinas (δωρεάν παροχή)

&
- Palau de la Musica catalana (δευτερη επίσκεψη με την παλιά μου κάρτα (-20%)
- Teleferic (δευτερη επίσκεψη με την παλιά κάρτα (-2 ευρώ)

...και δεν πήγα καν να δω από μέσα casa battlo και sagrada familia, που και αυτά έχουν το κάτιτις τους... ούτε σε κάποιο από τα πολλά (μικρά) δωρεάν μουσειάκια που αν εχεις χρονο το έχουν το ενδιαφεράκι τους... ούτε και σε πολλά άλλα που έχει.. (έχω αναλυτικό pdf εκπτώσεων αν κάποιος ενδιαφέρεται)

ε, νομίζω τα λεφτά της τα έβγαλα στο υπερδιπλάσιο ;)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Την έχω μελετήσει αναλυτικά την Barcelona Card.. έχω ολόκληρο αρχείο με όλες τις χρεώσεις, αλλά τελικά τα περισσότερα που παρέχονταν δωρεάν νομίζω δεν με ενδιέφεραν τόσο...οπότε δε την έβγαλα! ;)

Άλλωστε εγώ έτυχε να πάω σε μέρες που πολλά απ' αυτά που ήταν δωρεάν ή εκπτωσιακά με την κάρτα, είχαν ούτως ή άλλως δωρεάν είσοδο. :p
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
και ας μην ξεχνάμε οτι η barcelona card μας επιτρέπει τις δωρεαν μετακινησεις με τα μεσα μαζικής μεταφοράς.

Θυμαμαι που στην casa battlo το εισητήριο ειχει καπου στα 16 ευρω και με την εκπτωση πληρωσα 13 και κάτι ψιλα!
Και πάλι ισως να φαινεται ακριβό το εισητήριο, αλλα τετοιο ιδιοφυές σπίτι δεν νομίζω οτι εχουν δει ελληνικά μάτια!:haha: Για μένα και 20 Ευρω να ειχε, θα τα πλήρωνα, γιατί αξιζει!
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω τις φωτογραφίες απο το μαγικό αυτό σπίτι!:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom