Ισπανία Να που Ράμπλαρα κι εγώ στην Βαρκελώνη

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Απόγευμα της δεύτερης ημέρας...και είπαμε να εξερευνήσουμε επιτέλους την περιοχή της Ράμπλα προς τα κάτω, δηλαδή από την στάση Liceau και προς τα κάτω. Ο πεζόδρομος είχε σε αυτό το σημείο τον ίδιο ζωντανό χαρακτήρα με διάφορους καλλιτέχνες να μας παρουσιάζουν και πάλι εξαιρετικές αναπαραστάσεις τους που είχαν εμπνευστεί!

Κάποια στιγμή κατεβαίνοντας είδαμε ένα Sex Shop που υπήρχε στην δεξιά (κατεβαίνοντας πάντα) πλευρά του δρόμου, ακριβώς πάνω στον πεζόδρομο της Ramblas. Μου φάνηκε λίγο αστείο όλο αυτό, καθώς φαντάστηκα τι θα γινόταν αν είχαμε αντίστοιχο κατάστημα σε κεντρικό σημείο της Ερμού. Το συγκεκριμένο Sex Shop είχε και μια αίθουσα με live show στο βάθος για όποιον ενδιαφέρονταν για κάτι παραπάνω, αλλά δεν φτάσαμε μέχρι εκεί.

Συνεχίζοντας προσπάθησα να αναζητήσω το Palau Guell αλλά μάταια, αφού (στραβομάρα θέλεις να το πεις; αφηρημάδα; ) όσο κι αν το αναζήτησα και τις υπόλοιπες μέρες (και πάντα απογεύματα αφού είχε σκοτεινιάσει) δεν το βρήκα καμία από τις ημέρες που ακολούθησαν.

Το Εθνολογικό Μουσείο όμως τα κατάφερα να το δω, όπως και το Ναυτικό Μουσείο (Museu Maritim) στα δεξιά μας στο βάθος.

Στο τέλος του πεζοδρόμου αντικρίσαμε έναν πανύψηλο στύλο ύψους 80 μέτρων που στο τέλος του το στόλιζε το Άγαλμα του Κολόμβου, ο οποίος Κολόμβος έδειχνε με το δάχτυλό του προς την θάλασσα! Στην βάση του υπάρχουν κάτι σκαλοπάτια σε μια πλευρά, όπου μπορείς να μπεις μέσα, να κόψεις εισιτήριο και να ανέβεις ψηλά με ασανσέρ και να απολαύσεις την θέα της πόλης. Υπήρχε αρκετή ουρά όμως..οπότε το αφήσαμε για τις επόμενες μέρες, γιατί είχαμε άλλο σκοπό γι' απόψε!

Αφού είδαμε και τον Κολόμβο, περάσαμε απέναντι και πιάσαμε παραλία! Στα δεξιά μας είδαμε στο βάθος τους δίδυμους πύργους που ξεχώριζαν φωτισμένοι μέσα στο σκοτάδι!

Κατεβαίνοντας προς τα κάτω, περπατήσαμε προς το λιμάνι που ήταν κατασκευασμένο από ξύλινες εξέδρες και μια επίσης ξύλινη και πολύ εντυπωσιακή κατασκευή (εμένα προσωπικά μου θύμισε Καλατράβα, δεν ξέρω όμως αν την σχεδίασε όντως ο ίδιος) που στο βάθος της είχε μια γεφυρούλα που σε οδηγούσε στην κάπως απέναντι πλευρά του λιμανιού!

Περνώντας απέναντι, βρεθήκαμε μπροστά σε έναν πολυχώρο με καταστήματα, καφέ και φαστφουντάδικα! Αφού περάσαμε μέσα από αυτό το πολυκατάστημα, προχωρήσαμε λίγο παραπέρα και βρεθήκαμε μπροστά στο Aquarium! Αυτός ήταν ο αποψινός μας σκοπός...και φυσικά σπεύσαμε να το επισκεφτούμε!

Αφού κόψαμε τα εισιτήρια (16,5 ?/άτομο) μπήκαμε αρχικά στο κατάστημα του ενυδρίου για να εξοπλιστώ με μπαταρίες που είχα ξεμείνει. Από εκεί ήταν και η είσοδος για την έκθεση με τα ενυδρεία. Ξεκινώντας βλέπεις κάποια μικρότερα ενυδρεία με μικρά ψάρια, μέχρι που καταλήγεις στο κεντρικό και τεράστιο ενυδρείο όπου κινείσαι πλέον "ανάμεσα" σε καρχαρίες, σαλάχια και χίλια δύο άλλα ψάρια. Παντού υπάρχουν πινακίδες που καταγράφουν τα ψάρια που συναντάς μέσα στο ενυδρείο και την προέλευσή τους.

Μετά από περιήγηση 45 περίπου λεπτών κι αφού είδαμε όλα τα ψάρια που φιλοξενούνται εκεί μέσα, άλλα περισσότερο κι άλλα λιγότερο εντυπωσιακά, οδεύαμε προς την έξοδο όπου υπάρχει ένα ενυδρείο που φιλοξενεί πιγκουίνους! Νομίζω ότι αυτά τα πλάσματα το έχουν στο αίμα τους να σε κάνουν να χαμογελάσεις με την όλη τους συμπεριφορά. Εκπληκτικά πλάσματα, πραγματικά!

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ το ενυδρείο, αλλά για να είμαι ειλικρινής, από αυτά που μου είχαν πει και για τις προσδοκίες που μου ανέπτυξαν φίλοι και γνωστοί, το περίμενα μεγαλύτερο! Ίσως να ήταν και τόσο ωραία εκεί μέσα που να μην κατάλαβα πως πέρασε η ώρα! :lol:

Φεύγοντας από το Aquarium το ρίξαμε στον περίπατο...στο μήκος του λιμανιού προς την Barceloneta η οποία είναι ουσιαστικά ένα μέρος με ταβέρνες και άλλα καταστήματα...όπου και καταλήξαμε κάποια στιγμή για να πάρουμε το βραδινό μας πριν απολαύσουμε και πάλι την βραδινή μας βόλτα με κατεύθυνση προς το ξενοδοχείο και το κρεβατάκι μας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κάποια στιγμή κατεβαίνοντας είδαμε ένα Sex Shop που υπήρχε στην δεξιά (κατεβαίνοντας πάντα) πλευρά του δρόμου, ακριβώς πάνω στον πεζόδρομο της Ramblas. Μου φάνηκε λίγο αστείο όλο αυτό, καθώς φαντάστηκα τι θα γινόταν αν είχαμε αντίστοιχο κατάστημα σε κεντρικό σημείο της Ερμού. Το συγκεκριμένο Sex Shop είχε και μια αίθουσα με live show στο βάθος για όποιον ενδιαφέρονταν για κάτι παραπάνω, αλλά δεν φτάσαμε μέχρι εκεί.
Αν αυτό σου έκανε εντύπωση, στο επόμενο ταξίδι σου θα πάθεις σόκ.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εκεί ξέρω τι περιμένω να δω... εκεί μου έκανε εντύπωση γιατί δεν το περίμενα! :-D
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
που να βλεπατε στο παρισι, κατω απο τη μονμαρτη,μια μεγαλη οδο ολο με τετοια μαγαζια και καμπαρε...σε μια βιτρινα ηταν μια πολυ.....ιδιορυθμη καρεκλα για γυναικες only:haha::haha: .doyleye se 220v tash:haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ραμπλάροντας το ειδε κανεις το μουσείο του έρωτα;
Ειναι λιγο πριν τη στάση του μετρό στο Λισέου στην αριστερή πλευρά του δρομου κατεβαίνοντας προς το αγαλμα του Κολόμβου, στον 1ο οροφο!
:cool:
Μουσειο αυστηρώς ακατάλληλο για ανηλίκους!:haha:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ραμπλαροντας εγω το ειδα απεξω.μετα το αμστερνταμ απλα δεν με αγγιζει τιποτα!εκει και να μην θελεις να δεις ,δεν υπαρχει περιπτωση να το γλυτωσεις!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Το είδα πολλάκις... ήταν στο ύψος του ξενοδοχείου μας και περνάγαμε καθημερινά από μπροστά βγαίνοντας έξω! :D

Ούτε εμένα με συγκίνησε τόσο ώστε να πάω να δω πως το κάναν ανά τους αιώνες. Άλλωστε απ' έξω που φαινόταν κάπως, παρατήρησα ότι ήταν στην ουσία σε μέγεθος ενός μεγάλου διαμερίσματος η όλη ιστορία!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ραμπλαροντας εγω το ειδα απεξω.μετα το αμστερνταμ απλα δεν με αγγιζει τιποτα!εκει και να μην θελεις να δεις ,δεν υπαρχει περιπτωση να το γλυτωσεις!
αααα καλαα!!!
εχω ακουσει οτι τις εχουν στις βιτρινες ζωντανες...:shock::shock::shock:
:clap:
ψωνιζεις με την οκα...
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ε,ναι ενταξει εκτος απο αυτο ,υπαρχουν ομως και πολλα sex shop στα οποια τελικα ειδα οτι κυριως γυναικειος πλυθυσμος αγοραζε!!!
γκουχου γκουχου για να το κλεισω εδω το θεμα!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ραμπλάροντας το ειδε κανεις το μουσείο του έρωτα;
Ειναι λιγο πριν τη στάση του μετρό στο Λισέου στην αριστερή πλευρά του δρομου κατεβαίνοντας προς το αγαλμα του Κολόμβου, στον 1ο οροφο!
:cool:
Μουσειο αυστηρώς ακατάλληλο για ανηλίκους!:haha:

Στη τριτη μου επισκεψη στη βαρκελωνη το επισκεφτηκα...τιποτα το ιδιαιτερο εκτος απο κατι φιλμακια της εποχης του βωβου κινηματογραφου,απο τοτε εχουν αλλαξει αρκετα τα γουστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom