ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγμα ή καρτα ?

marm

Member
Μηνύματα
17
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Βιετνάμ, Κάιρο
Καλημέρα!
Ρώτησα σε 3 τράπεζες (Πειριαώς, Eurobank και Alpha bank) για την αναληψη μετρητων απο την Αμερική και την χρήση χρεωστικής και πιστωτικής κάρτας.
Σαν σύνοψη έχω να πω ότι: για ανάληψη ποσού πάνω από 440 ευρώ η Alpha bank παίρνει προμήθεια μόνο 1% (για κάτω από 440 ευρώ θα πάρει 4,4 ευρώ προμήθεια). Για χρήση χρεωστικής για συναλλαγές η Eurobank χρεώνει 2,5 ευρώ/συναλλαγή οπότε για σχετικά μεγάλες συναλλαγές δεν είναι κακό. Η χρήση πιστωτικής σε Πειριαιώς και Alpha bank έχει προμήθεια 2%.
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
@dove
ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Ακόμη και με χρεωστική καρτα?(Δεν έχουμε πιστωτικές!)
@dove ναι δέχονται και χρεωστικές. Και ισχύει ότι σου ανέφερε και ο Kingmouf για τις πιστωτικές, ότι είναι κάποιες συναλλαγές που γίνονται απαραίτητα με αυτές. Παρόλα αυτά να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια με τις χρεωτικές της Εθνικής που είχαμε, σε μερικές περιπτώσεις είχαμε δυσκολίες στη χρήση(αναφέρομαι μόνο σε συναλλαγές, αναλήψεις δεν κάναμε καθόλου),μιας και μερικές φορές τη διάβαζε την κάρτα, άλλες φορές ήθελε 2-3 προσπάθειες για να πιάσει και μερικές φορές δεν τη διάβαζε καθολου. Με τις πιστωτικές της Alpha δεν είχαμε κανένα πρόβλημα σε καμία συναλλαγη.
Και παρεμπιπτόντως @marm με τη χρήση πιστωτικής Alpha δεν είχαμε καμία προμήθεια, το λέω γιατί γράφεις για 2%, εκτός αν άλλαξε κάτι από το Μάιο. Στο λογαριασμό μας, γράφει αναλυτικά το ποσό της κάθε αγοράς σε δολλάρια και αντίστοιχα το ποσό σε ευρώ, καμία έξτρα χρέωση.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
@dove

Και παρεμπιπτόντως @marm με τη χρήση πιστωτικής Alpha δεν είχαμε καμία προμήθεια, το λέω γιατί γράφεις για 2%, εκτός αν άλλαξε κάτι από το Μάιο. Στο λογαριασμό μας, γράφει αναλυτικά το ποσό της κάθε αγοράς σε δολλάρια και αντίστοιχα το ποσό σε ευρώ, καμία έξτρα χρέωση.
Γενικά για χρήση πιστωτικής δεν υπάρχει κάποια τέτοια προμήθεια. Ούτε υπάρχει κάποια προμήθεια από όσο ξέρω όταν η χρεωστική χρησιμοποιείται ως πιστωτική (όχι δλδ για ανάληψη μετρητών). Η προμήθεια που αναφέρεις μήπως ισχύει για την ανάληψη μετρητών; Για την Alpha που λες για τα 4,4 ευρώ, είναι ουσιαστικά 4,4 ευρώ ή 1% , ότι είναι πιο μεγάλο (εξού και τα 440 ευρώ που αναφέρεις).
 

marm

Member
Μηνύματα
17
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Βιετνάμ, Κάιρο
Ναι, είναι 4,4 ευρώ ή 1% , ότι είναι πιο μεγάλο απλά δεν ήθελα να γράψω πολλές λεπτομέρειες και μπερδέψω γι αυτό το έγραψα έτσι. Η προμήθεια που αναφέρω είναι για τη χρήση πιστωτικής, στην alpha μου είπαν μέχρι 2%, ενώ στην Πειραιώς στάνταρ 2%. Μακάρι να μην έχει καθόλου αλλά τους πήρα τηλέφωνο και μάλιστα στην alpha bank πήγα και σε κατάστημα και αυτά μου είπαν...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχει προμήθεια χρήσης της πιστωτικής κάρτας στο εξωτερικό. Έχω mastercard της Πειραιώς και στο ταξίδι στις ΗΠΑ δεν πήρα χαμπάρι να με χρέωνε για αγορές. Δεν μιλαω για ανάληψη. Κάνεις τις συναλλαγές σου όπως και στην Ελλάδα, αλλα με την εκάστοτε συναλλαγματική ισοτιμία που έχει η mastercard
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Νομίζω ότι αν δεν έχει προμήθεια τότε είναι κάπως "πειραγμένη" η ισοτιμία.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Παιδιά οι συναλλαγές με ελληνικές κάρτες σε τερματικά μηχανήματα ΔΕΝ έχουν χρέωση . Οι ισοτιμίες ειναι θα έλεγα φυσιολογικές . Όσον αφορά την χρήση της κάρτας σε τερματικό , η Τεχνολογία με τσιπ έχει αρχίσει σχετικά λιγο καιρό να εμφανίζεται στα μηχανάκια . Εδω οι συναλλαγές γίνονται κυρίως με τράβηγμα της κάρτας παράλληλα . Το πρόβλημα με τις ελληνικές κάρτες ειναι οτι η ηλεκτρονική ταινία ειναι απο διαφορετικό υλικό (πιο γυαλιστερό και ελαφρώς πιο πλατύ σε μέγεθος ) ενώ οι αμερικανικές κάρτες έχουν ενα πιο συνθετικό σκληρό υλικό . Γ αυτο το λόγο σε μερικές περιπτώσεις ( ελάχιστες και μονο αν η κάρτα έχει μια σχετική φθορά ) υπάρχει πρόβλημα στην ανάγνωση της . Εγω εδω και ενα χρονο δεν χρειάστηκα ΠΟΤΕ μετρητά . Όπου απαιτήθηκε υπήρχε πάντα δυνατότητα χρήσης κάρτας . Επισης τα ΑΤΜ ειναι οπως τα περίπτερα . Υπαρχπυν παντου και σχεδόν σε ολα τα εστιατόρια -μπαρ, στη σπάνια περίπτωση που χρειαστεί κάποιος μετρητά .
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Κοίταξα λίγο το θέμα της προμήθειας στις πιστωτικές γιατί μου έκανε εντύπωση το 2% που αναφέρει marm, καθώς δεν είχα δει ποτέ τέτοια χρέωση. Πήρα λοιπόν και Alpha και Πειραιώς και με έκπληξη μου ανέφεραν ότι όντως αυτό το 2% είναι το κόστος της συναλλαγματικής μετατροπής (νταβατζιλίκη) σε χώρες με διαφορετικό νόμισμα. Βέβαια στην αρχή όταν ρώτησα αν υπάρχουν χρεώσεις διαφορετικές από ότι στην Ελλάδα για το Λονδίνο που θα επισκεφτώ σύντομα, μου είπαν πως όχι. Ξανακάλεσα 2η φορά και τελικά ένα άλλος agent είπε ότι όντως υπάρχει. Σε παλιότερο όμως statement της Τράπεζας δεν υπάρχει διακριτή γραμμή για αυτό το κόστος. Θα καλέσω ξανά για να καταλάβω τι σκατά χρεώνουν και πως τα αναγράφουν.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εμείς χρησιμοποιούμε πάντα χρεωστική από την εθνική (mastercard). Πληρώναμε και απευθείας από την κάρτα αλλά και με μετρητά βγάζοντας από ΑΤΜ. Η χρέωση ήταν 3$ ανά ανάληψη με την επίσημη ισοτιμία χωρίς προμήθεια.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Μίλησα με Πειραιώς και ανέφεραν ότι το κόστους του 2% δεν αναγράφεται διακριτά αλλά έχει συμπεριληφθεί στον αναγραφόμενο κόστος σε Ευρώ. Οπότε αν για παράδειγμα κάνεις μία αγορά 100$, θα δεις μία χρέωση σε ευρώ περίπου 93€, η οποία θα συμπεριλαμβάνει και το κόστος της συναλλαγματικής μετατροπής του 2%.
Τονίζω ότι αφορά μόνο χώρες με διαφορετικό νόμισμα.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Παιδιά να το ξεκαθαρίσουμε... Ηλεκτρονική συναλλαγή σε τερματικό ΔΕΝ έχει επιπροόσθετη χρεώση πάρα μόνο ενα μικρό ποσοστό 2-3% που είναι ήδη ενσωματωμένο στην ισοτιμία. Δεν φαίνεται λοιπόν έξτρα χρέωση. Επίσης δεν ισχύουν capital control αλλά ημερήσιο όριο κάρτας για συναλλαγές που ο καθένας έχει καθορίσει (πχ 1500-2000). Αντίθετα ανάληψη μετρητών απο ΑΤΜ έχει κανονικά χρέωση συναλλαγής και υπόκειται στα CAPITAL CONTROLS, οπότε προσοχή στα 15ήμερα όρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom