Νησιά Κουκ : Ο Πνεύμονας της Πολυνησίας

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Όπως ήταν σχεδόν προδιαγεγραμμένο, με την καθυστέρηση του σκέλους Αθήνα - Σιγκαπούρη, έχασα τη δεύτερη πτήση για το Σίδνεϊ.

Παρολαυτά, αποζημιωθήκαμε όλοι όσοι πηγαίναμε Σίδνεϊ…

Ειχαμε πρόσβαση σε lounge στο Changi για φαγητό…

IMG_4222.jpeg


Κερδίσαμε ένα δεκάωρο στη Σιγκαπούρη. Όποτε, μετά το πρωινό πήρα ένα χάρτη και βγήκα να γνωρίσω λίγο την πόλη. Πρώτη φορά εδώ, ο προφανής προορισμός ήταν το Gardens by the Bay (πέρα από αυτό το Sentosa δεν ήξερα και πολλά άλλα)… :haha:

Οφείλω πάντως να παραδεχτώ πως είναι απίστευτη η υγρασία σε αυτή την πόλη.

IMG_4234.jpeg


IMG_4237.jpeg


IMG_4231.jpeg


Η έκπληξη ήταν το Α380 της Singapore που θα μας πάει Σίδνεϊ σε λίγο.

IMG_4255.jpeg


Περιπετειώδης μέρα, αλλά τέλος καλό, όλα καλά!!!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Φτάνοντας πριν μια ώρα στη Ραροτόνγκα

Μια υπέροχη ανατολή
IMG_4376.jpeg


Λίγο πριν την προσγειωση

IMG_4385.jpeg


Το αεροδρόμιο

IMG_4392.jpeg


Οταν στην Αυστραλία μας υποδέχονταν με σκυλιά, εδώ είχε κοτούλες

IMG_4394.jpeg
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πριν λίγο γυρίσαμε από το tour της λιμνοθάλασσας στο Αιτουτακι.

Κάναμε στάσεις για snorkeling (είχα να κάνω από μικρός, με το νερό να γεμίζει τα γυαλιά) και επισκεφθήκαμε τα νησάκια Maina, Maina Iti και φυσικά το Tapuaetai.

Η εμπειρία από το snorkeling εκπληκτική, απίστευτη η αίσθηση να κολυμπάς ανάμεσα σε χιλιάδες πολύχρωμα ψαράκια (και μερικές ψαρούκλες) και προσεκτικά ανάμεσα στα κοράλια. Δυστυχώς δεν είχα υποβρύχια κάμερα, αλλά ήταν μια εμπειρία μοναδική, την οποία θα προέτρεπα οποιονδήποτε να τη ζήσει αν δεν το έχει κάνει.

Παρ’ολ’αυτά, τράβηξα φωτογραφίες από τη λιμνοθάλασσα και τα νησάκια που αποβιβαστήκαμε. Τέτοια τιρκουάζ νερά δεν είχα ξαναδεί.

IMG_4833.jpeg


IMG_4860.jpeg


IMG_4875.jpeg


IMG_4916.jpeg


IMG_4944.jpeg


IMG_4948.jpeg


IMG_4958.jpeg


IMG_4987.jpeg
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Πριν λίγο γυρίσαμε από το tour της λιμνοθάλασσας στο Αιτουτακι.

Κάναμε στάσεις για snorkeling (είχα να κάνω από μικρός, με το νερό να γεμίζει τα γυαλιά) και επισκεφθήκαμε τα νησάκια Maina, Maina Iti και φυσικά το Tapuaetai.

Η εμπειρία από το snorkeling εκπληκτική, απίστευτη η αίσθηση να κολυμπάς ανάμεσα σε χιλιάδες πολύχρωμα ψαράκια (και μερικές ψαρούκλες) και προσεκτικά ανάμεσα στα κοράλια. Δυστυχώς δεν είχα υποβρύχια κάμερα, αλλά ήταν μια εμπειρία μοναδική, την οποία θα προέτρεπα οποιονδήποτε να τη ζήσει αν δεν το έχει κάνει.

Παρ’ολ’αυτά, τράβηξα φωτογραφίες από τη λιμνοθάλασσα και τα νησάκια που αποβιβαστήκαμε. Τέτοια τιρκουάζ νερά δεν είχα ξαναδεί.

View attachment 446782

View attachment 446783

View attachment 446784

View attachment 446785

View attachment 446786

View attachment 446787

View attachment 446788

View attachment 446790
Σίγουρα δεν είναι stock photos με θέμα tropical paradise; :)
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Όχι, αν και δεν είχα σκεφτεί να τις χρησιμοποιούσα ως τέτοιες :haha:

Τις έχω και με εμένα μέσα, αλλά δεν είμαι ωραίο θέαμα ύστερα από πέντε μέρες χωρίς αντηλιακό (μέγα λάθος να νομίσω ότι θα έβρισκα εδώ) :rolleyes-80:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Χθες αργά το απόγευμα, τέλος πάντων στις 17, επέστρεψα από το Αϊτουτάκι στη Ραροτόνγκα, το κύριο νησί των Κουκ.

Η τελευταία μέρα στο Αϊτουτάκι πέρασε γύρω από την παραλία Ootu, ψάχνοντας λίγο και για τα σημεία που είχε σκιά από τους φοίνικες. Ήταν η τελευταία μέρα πριν επιστρέψω στον «πολιτισμό» και βρω αντηλιακό.

IMG_5058.jpeg


Όταν πλέον και εκεί δεν μπορούσα να αποφύγω να έχω τον ήλιο φάτσα φορά, κατευθύνθηκα ποδαράτο (δεν ήταν και εύκολο - θα γράψω ιστορία για να το διηγηθώ και αυτό :haha:) προς το κανάλι που χωρίζει το κύριο νησί με το Akitua (τα δέντρα στο βάθος αριστερά στην προηγούμενη φωτογραφία).

IMG_5066.jpeg


Ανοίγοντας μια παρένθεση, στα νησιά όλα τα φαγάδικα κλείνουν το αργότερο στις 9. Έχοντας πάρει το μάθημά μου στο Αϊτουτάκι, και με την πτήση να φτάνει στη Ραροτόνγκα στις 8, πήγα κατά τις 5 για βραδινό, ώστε να είμαι καλυμμένος. Πίσω από το σημείο που τράβηξα την προηγούμενη φωτογραφία, βρίσκεται η ταβέρνα The Boat Shed, την οποία και λάτρεψα σε αυτές τις διακοπές.

Ύστερα από ένα τελευταίο Ikamata (ούτε καν το ήξερα, πρόκειται για τόνο σε σως καρύδας) κατευθύνθηκα προς το αεροδρόμιο που βρισκόταν δίπλα.

IMG_4503.jpeg


IMG_5070.jpeg


Το αεροδρόμιο όλο κι όλο αυτό. Μια διαμπερής αίθουσα, χωρίς πόρτες, χωρίς ελέγχους διαβατηρίων (στο γκισέ απλά έλεγες το όνομα χωρίς να δείξεις τίποτα), χωρίς ελέγχους αποσκευών (την άφηνες και την έδινε σε ένα παιδί πίσω που την φόρτωνε σε μια μπαγκαζιέρα), χωρίς ακτίνες Χ… Ακόμη και φαγητά ανέβαζαν κάποιοι στο αεροπλάνο… Θύμιζε εποχές όχι απλά προ 11/9 αλλά προπολεμικές.

IMG_5080.jpeg


Απογειωθήκαμε στην ώρα μας, και αυτή τη φορά ήμουν τυχερός και είχα θέα τη λιμνοθάλασσα.

IMG_5083.jpeg


IMG_5088.jpeg


IMG_5089.jpeg


Τελικά, ευτυχώς που είχα φάει το απογευματο-βραδινό. Μέχρι να πάρω το αμάξι, να πάω στο σπίτι, να ξεφόρτωσω, και να δω τι είναι ανοιχτό, είχε πάει 9 παρά και θα εμένα νηστικός.

Κουρασμένος έπεσα για ύπνο, μέσα στην περιέργεια για να έβλεπα αν καλά έκανα που θα έμενα και στη Ραροτόνγκα ή αν θα έπρεπε καλύτερα να αφιέρωνα και τις υπόλοιπες ημέρες στον «δοκιμασμένο παράδεισο» του Αϊτουτάκι…
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εντάξει, σε ζηλεύω, ασύλληπτη εμπειρία καταμεσής του Ειρηνικού. 😍
Περιμένω να δω και κανένα μπαράκι να απογειωθεί η όλη ιστορία.
Να περνάς τέλεια!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Το Boat Shed, στο οποίο μου άρεσε πολύ και το ναυτικό ντεκόρ (ντράπηκα να ζητήσω να το φωτογραφίσω, αλλά οι κυρίες εκεί ήταν πολύ ευγενικές)

IMG_4502.jpeg


IMG_5037.jpeg


IMG_5038.jpeg


Η παρακάτω φωτογραφία είναι από το χθεσινό, ονόματι Vaima:

IMG_5171.jpeg


Σήμερα, Κυριακή, και στο μεσημεριανό και τώρα που έχω έρθει για βραδινό, έχει ζωντανή μουσική.

Live ενώ περιμένω το δείπνο στο Shipwreck Hut:

IMG_5186.jpeg


Με ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα πριν κανένα μισάωρο.

IMG_5182.jpeg


IMG_5184.jpeg
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Απίστευτη ταξιδαρα! Όνειρο ζωής τό αιτουτακι, αλλά το κόστος δυσβάσταχτο...

Μπορείς να μας δώσεις μια εικόνα από τιμές για διαμονή ανά βραδιά εκεί;; φαγητό, ποτό, εκδρομές τί κόστος είχαν;;;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλημέρα από το Άμπου Ντάμπι!

Θέλεις να με προλάβεις πριν ξεκινήσω την ιστορία :haha:

Συνοπτικά, τα περισσότερα μπανγκαλόους που κοίταζα (και που τελικά έκλεισα) ήταν γύρω στο κατοστάρικο το βράδυ. Απλά μπανγκαλόους στην παραλία, με μοναδική πολυτέλεια την φανταστική τοποθεσία. Δεν μιλάω για το Aitutaki Lagoon Resort, το οποίο είναι μια κατηγορία μόνο του στα νησιά, το οποίο είναι αρκετά ακριβότερο αλλά και αποστειρωμένο με τα καλά και τα κακά που συνεπάγεται αυτό.

Το φαγητό φθηνότερο από την Ελλάδα. Με 50 δολάρια (γύρω στα 28 ευρώ) έτρωγες ψάρι με γλυκό και μπύρα ή κάποιο αναψυκτικό. Συνήθως πλήρωνα 35-40 δολάρια το γεύμα.

Η βενζίνη γύρω στο 1,6 - 1,7 ευρώ το λίτρο. Βέβαια χιλιόμετρα δεν θα κανείς, αφού τα νησιά είναι μικρά. Έφαγα 1/4 του ντεπόζιτου στο κάθε νησί (γύρω στα 20 ευρώ να ξαναγεμίσω.

Το tour στην λιμνοθάλασσα, το οποίο ήταν το αποκορύφωμα του ταξιδιού, ήταν 180 δολάρια (λίγο πάνω από 100 ευρώ). Τα λεφτά θα τα ξαναεδινα με κλειστά μάτια.

Στη Ραροτόνγκα υπολόγιζε χοντρικά ένα 20-25% πιο ακριβό το φαγητό.

Το κόστος εκεί όπως βλέπεις δεν είναι υψηλό. Το θέμα είναι τα αεροπορικά, που υπολόγιζε κανένα 500 από Αυστραλία με βαλίτσα (πρακτικά με αυτή θα πας, άλλες συνδέσεις είναι αν θυμάμαι καλά μόνο με Χαβάη και Ταϊτή). Είναι και η Νέα Ζηλανδία, που κάποτε είχε εισιτήρια κάτω από 300 ευρώ, αλλά πλέον η Air New Zealand βαράει τιμές.

Θα τα αναφέρω και πιο εκτενέστερα και στην ιστορία. Μαζί με τα ευτράπελα, που κάτσε ακόμα, έχω μια τελευταία πτήση… :rolleyes-80:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.887
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom