Ξενοδοχείο για… πεθαμένους!

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Ημάρτον! Το είδαμε και αυτό...:shock:


Σε ξενοδοχεία δεν πάνε μόνο οι ζωντανοί αλλά και οι… πεθαμένοι. Η μάλλον δεν πάνε, τους πάνε!Ένας ιδιοκτήτης ξενοδοχείων στην Ιαπωνία σκέφτηκε να ανοίξει άλλο ένα πανδοχείο σε προάστιο στη Γιοκοχάμα το οποίο όμως να είναι διαφορετικό από τα άλλα!

Στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο αν πάτε θα φάτε «πόρτα» αφού είναι αποκλειστικά για πεθαμένους…

Ο κάθε αποθανόντας έχει το δικό του δωμάτιο(φέρετρο) στο οποίο οι συγγενείς και οι φίλοι του περνάνε και τον επισκέπτονται.

Το «lastel» προσφέρει στους συγγενείς των πεθαμένων καφέ και σνακ κατά τη διάρκεια της επίσκεψης.


Φωτο: Ξενοδοχείο για? πεθαμένους! | STAR.GR
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
το διάβασα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα στην σερβικη εφημεριδα και και ειχα την ιδια αντιδραση :shock: αλλα γραφει ότι ειναι απαραιτητο κατι τετοιο βαση των συνθήκων
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δηλαδη γιατι το κανουν?Τα νεκροταφεια εχουν γεμισει κ δεν υπαρχει καθολου χωρος?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
αναφέρεται ότι για cremation περιμένουν τουλαχιστον 4 μέρες και τα σπίτια είναι ακατάλληλος χώρος για να παραμένουν πεθαμένοι εκεί. Επίσης την Ιοκοχάμα την αναφέρουν σαν πόλη με μεγάλο ποσοστό των θανάτων και ότι τέτοια "ξενοδοχεία" δεν είναι σπάνια σε αυτή την πόλη.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
ωραίο! ποσο παει το μαλλί;
εχει και room service ;:D
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
αναφέρεται ότι για cremation περιμένουν τουλαχιστον 4 μέρες και τα σπίτια είναι ακατάλληλος χώρος για να παραμένουν πεθαμένοι εκεί. Επίσης την Ιοκοχάμα την αναφέρουν σαν πόλη με μεγάλο ποσοστό των θανάτων και ότι τέτοια "ξενοδοχεία" δεν είναι σπάνια σε αυτή την πόλη.
Έχεις δίκιο. Το αναφέρει σε αγγλικό άρθρο: Lastel Hotel in Yokohama in Japan's ghoulish corpse hotel for the dead | Mail Online
Όντως το όνομα είναι εμπνευσμένο :haha:
 

Pinky

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνια
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Μπορει να σας φαινεται αστειο,η αληθεια ειναι οτι κι σε μενα αστειο θα φαινοταν αν δεν το ειχα ζησει.
Πριν 3 χρονια που πεθανε η γιαγια μου πηραμε το αεροπλανο να παμε Γαλλια για την κηδεια (γαλλιδα η γιαγια) και φτανοντας λενε οι συγγενεις να παμε να την δουμε.Ε αυτο ακριβως καναμε. Πηγαμε σε ενα παρα πολυ ομορφο κτιριο, οπου μπηκαμε με δικη μας καρτα που ηταν μονο για την οικογενεια σε ενα δωματιο που ειχε εναν καναπε και λιγο πιο διπλα ενα τζαμι να χωριζει τον καναπε απο το φερετρο (ανοιχτο). Οποιος ηθελε πηγαινε με την σειρα του να αποχαιρετησει την γιαγια.
Ουτε εγω γνωριζα αυτην την διαδικασια και τελικα οσο αστειο κι αν φαινεται το συναισθημα οτι μπορουσες να καθησεις για λιγη ωρα μαζι με τον συγγενη σου και να κλαψεις και να πεις οτι ηθελες μονος σου ηταν πολυ ωραιο.
Βεβαια δεν ηταν για αιωνες, μονο 2 μερες εμεινε εκει κ μετα εγινε η κηδεια.Οπου και αυτο ηταν κατι πρωτογνωρο για εμενα γιατι δεν ηταν οπως ειχα συνηθισει.Το προηγουμενο βραδυ ειχαμε μαζευτει ολα τα εγγονια (7) και διαλεξαμε 3 τραγουδια οπου θα παιζοντουσαν την ωρα της λειτουργιας.Παραλληλα στην λειτουργια σηκωθηκε η μια θεια μου οπου διαβασε ενα γραμμα προς την μαμα της οπως και ενας απο εμας τα εγγονια και διαβασε ενα ποιημα που ειχαμε γραψει γι αυτην για τα χρονια που ειχαμε περασει μαζι της.Μετα περασαμε η οικογενεια ενας ενας και αφηναμε ενα λουλουδι διπλα απο το φερετρο.

Ναι, ηταν λιγο περιεργη ολη η διαδικασια αλλα δεν ειναι τοσο γελοια οσο φαινεται.Για εμενα αποχαιρετησα την γιαγια μου με εναν διαφορετικο αλλα ομορφο τροπο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μπορει να σας φαινεται αστειο,η αληθεια ειναι οτι κι σε μενα αστειο θα φαινοταν αν δεν το ειχα ζησει.
Πριν 3 χρονια που πεθανε η γιαγια μου πηραμε το αεροπλανο να παμε Γαλλια για την κηδεια (γαλλιδα η γιαγια) και φτανοντας λενε οι συγγενεις να παμε να την δουμε.Ε αυτο ακριβως καναμε. Πηγαμε σε ενα παρα πολυ ομορφο κτιριο, οπου μπηκαμε με δικη μας καρτα που ηταν μονο για την οικογενεια σε ενα δωματιο που ειχε εναν καναπε και λιγο πιο διπλα ενα τζαμι να χωριζει τον καναπε απο το φερετρο (ανοιχτο). Οποιος ηθελε πηγαινε με την σειρα του να αποχαιρετησει την γιαγια.
Ουτε εγω γνωριζα αυτην την διαδικασια και τελικα οσο αστειο κι αν φαινεται το συναισθημα οτι μπορουσες να καθησεις για λιγη ωρα μαζι με τον συγγενη σου και να κλαψεις και να πεις οτι ηθελες μονος σου ηταν πολυ ωραιο.
Βεβαια δεν ηταν για αιωνες, μονο 2 μερες εμεινε εκει κ μετα εγινε η κηδεια.Οπου και αυτο ηταν κατι πρωτογνωρο για εμενα γιατι δεν ηταν οπως ειχα συνηθισει.Το προηγουμενο βραδυ ειχαμε μαζευτει ολα τα εγγονια (7) και διαλεξαμε 3 τραγουδια οπου θα παιζοντουσαν την ωρα της λειτουργιας.Παραλληλα στην λειτουργια σηκωθηκε η μια θεια μου οπου διαβασε ενα γραμμα προς την μαμα της οπως και ενας απο εμας τα εγγονια και διαβασε ενα ποιημα που ειχαμε γραψει γι αυτην για τα χρονια που ειχαμε περασει μαζι της.Μετα περασαμε η οικογενεια ενας ενας και αφηναμε ενα λουλουδι διπλα απο το φερετρο.

Ναι, ηταν λιγο περιεργη ολη η διαδικασια αλλα δεν ειναι τοσο γελοια οσο φαινεται.Για εμενα αποχαιρετησα την γιαγια μου με εναν διαφορετικο αλλα ομορφο τροπο.
Από όλα μου έμεινε η απορία ποια τραγούδια διαλέξατε να ακούγονται στην κηδεία, ελπίζω να μην έχεις κανένα γάλλο ξάδερφο κολλημένο με τα τσάμικα:D
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ναι, ηταν λιγο περιεργη ολη η διαδικασια αλλα δεν ειναι τοσο γελοια οσο φαινεται.Για εμενα αποχαιρετησα την γιαγια μου με εναν διαφορετικο αλλα ομορφο τροπο.
Aυτό που περιγράφεις δεν είναι καθόλου γελοίο!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Από όλα μου έμεινε η απορία ποια τραγούδια διαλέξατε να ακούγονται στην κηδεία, ελπίζω να μην έχεις κανένα γάλλο ξάδερφο κολλημένο με τα τσάμικα:D
Λιγη σοβαροτητα δεν βλαπτει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.502
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom