Ξενοδοχείο για… πεθαμένους!

Pinky

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνια
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Θα σας πω και για τα τραγουδια αλλα δυστυχως δεν τα θυμαμαι, το ενα ηταν ενα σισιλιανικο λογο οτι ο παππους μου ηταν απο εκει και τα αλλα 2 γαλλικα.Ελληνες ημασταν μονο 4 οποτε οποτε δεν ειχε τετοιου ειδους τραγουδια.

Παντως το συμπαν ειναι τρομερο πως τα φερνει ρωτωντας την μαμα μου προηγουμενως καποια παραπανω στοιχεια για την διαδικασια, οπως για το ποσες μερες ηταν εκει και τωρα ρωτωντας για το τραγουδι ποιο ηταν το σισιλιανικο. Με ρωταει με εντονο υφος...γιατι μου τα ρωτας ολα αυτα τωρα τι σε εχει πιασει? και απλα μου υπενθυμισε πως σημερα ειναι η επετειος 3 χρονων απο τον θανατο της.

Αυτα για την κηδεια.. αν υπαρχουν κι αλλες αποριες ευχαριστως να πω κι αλλα
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Θα σας πω και για τα τραγουδια αλλα δυστυχως δεν τα θυμαμαι, το ενα ηταν ενα σισιλιανικο λογο οτι ο παππους μου ηταν απο εκει και τα αλλα 2 γαλλικα.Ελληνες ημασταν μονο 4 οποτε οποτε δεν ειχε τετοιου ειδους τραγουδια.

Παντως το συμπαν ειναι τρομερο πως τα φερνει ρωτωντας την μαμα μου προηγουμενως καποια παραπανω στοιχεια για την διαδικασια, οπως για το ποσες μερες ηταν εκει και τωρα ρωτωντας για το τραγουδι ποιο ηταν το σισιλιανικο. Με ρωταει με εντονο υφος...γιατι μου τα ρωτας ολα αυτα τωρα τι σε εχει πιασει? και απλα μου υπενθυμισε πως σημερα ειναι η επετειος 3 χρονων απο τον θανατο της.

Αυτα για την κηδεια.. αν υπαρχουν κι αλλες αποριες ευχαριστως να πω κι αλλα
Μα φυσικά να μας πεις και αλλα, οι Γαλλικές κηδειες είναι οι αγαπημενες μας, ενώ οι ελληνικές π.χ ένα χάλι... ουτε ένα τραγουδι της προκοπής
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχω μια μακαβρια ερωτηση.
Στην Ελλαδα οταν πεθανει καποιος τον θαβουν συνηθως μετα απο 2 μερες.
Που τους φυλανε στο μεταξυ?Εχουν χωρους τα γραφεια τελετων?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.529
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Aυτό που περιγράφεις δεν είναι καθόλου γελοίο!
Δεν είναι καθόλου γελοίο σίγουρα, ίσως να είναι όμως πιο ψυχοφθόρο. Μια φορά βρέθηκα σε κηδεία με επικήδειο και δε μπορούσα να το βαστάξω. Πόσο μάλλον να φύγει ένας νέος άνθρωπος. Θα προτιμούσα μια πιο "ψυχρή" και απρόσωπη κηδεία. Ειδάλλως θα κατέρρεα.
Όλα μπορώ να τα αντέξω αλλά αυτό είναι το πιο βαρύ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να σου πω εγω ενα βαρυ.Ποτε δεν καταλαβα πως μπορουν τα παιδια των αποθανοντων να βγαζουν επικηδειο λογο .Εγω δεν θα μπορουσα ..μη σου πω δεν θα ηθελα καν να ειμαι στην τελετη.

Σε καλο μας κουβεντα που πιασαμε βραδιατικα!:shock:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Η ζωή συνεχίζεται αλλά τον πόνο πρέπει να τον βιώσεις σε όλο του το είναι. Aν είναι να καταρρεύσεις θα καταρρεύσεις έτσι κι αλλιώς. Θες όχι στην κηδεία? Σταδιακά θα γίνει..
Πραγματικά τι κουβέντα κι αυτή βραδιάτικα!

Κλεό υπάρχουν και τα ψυγεία.. :rolleyes:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.529
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλά , όλα μες τη ζωή είναι. Κι εγώ απορώ, δε θα μπορούσα...
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
πως μπορουν τα παιδια των αποθανοντων να βγαζουν επικηδειο λογο .Εγω δεν θα μπορουσα



..μη σου πω δεν θα ηθελα καν να ειμαι στην τελετη.
επειδή δυστυχώς έχω πρόσφατη εμπειρία θα σας ανοίξω την καρδιά μου...

για το πρώτο- είχα έντονη επιθυμία να το κάνω και το άξιζε ο πατέρας μου...επίσης, όλοι το περίμεναν από μένα σαν του μεγαλύτερου και αγαπημένου παιδιού το οποίο του έμμοιαζε το περισσότερο....αλλά τελικά...δεν μπόρεσα............
ούτε με ένοιαζε εκείνη την στιγμή...όταν τον "πήρανε" ήμουνα μαζί του εκεί κάπου, όπου να ναι και δεν υπήρχε κανένας γύρω μου...

όμως μετά, σύμφωνα με την επιθυμία του, είχαμε μαζέψει πάνω από 100 άτομα στο τραπέζι και αφού ο πατέρας μου ήταν πολύ της πλάκας, πήγα να το σπάσω με 2 προτάσεις έτσι όπως θα το έκανε ο ίδιος.... τελικά "σπάστηκα" η ίδια, αλλά δεν μετανίωνω ούτε μια στιγμή που είχα την δυνατότητα να τους πω ευχαριστω που συμμετύχανε σε κάτι που ο πατέρας μου "ετοιμαζόταν" μερικούς μήνες προτού αποβιώσει (ήταν άρρωστος)...

για το δεύτερο....δεν νομίζω...δλδ...έτσι νομίζεις εσύ. Και να ανοιχθώ εντελώς αφου τα είπα και τα άλλα- λόγω της αρρώστιας η οποία ήταν αναμενόμενο ότι έτσι θα τελειώσει, συχνά σκεφτόμουνα ότι δεν θα ήθελα να είμαι εκεί εκείνη την στιγμή....
Όμως ήταν ment to be να είμαστε όλοι εκεί, μαζί και ευχαριστώ βαθυτατα για αυτό το δώρο που μου δώθηκε, να του πω του πατέρα μου την τελευταία καληνύχτα.................

.............................................
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πάντως, για να ελαφρύνω λίγο την ατμόσφαιρα, και οι Σερβοι συνηθίζουν να τραγουδούν σε κηδείες, το έζησα αρκετά πριν το δουμε στις ταινίες του Κουστουρίτσα
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
που καλέ...εγώ δεν το έζησα ποτέ, και μάλλον θα τιμώνει ο μπαμπάκας τώρα που δεν του κάναμε και αυτό :rolleyes:...ήθελε ένα τραγουδάκι

αυτό που έζησα σε μάς μερικές φορές ήταν συνοδία της ορχήστρας τέτοια :
και πραγματικά σε κάνει να νίωθεις και πιο χάλια... τώρα το τραγούδι από το λίνκ είναι και του στουδιού, αλλά φανταστείτε το λίγο

πάντως αυτό από τις ταινίες δεν γίνεται (μάλλον στους Ρωμ) ...
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.529
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ όταν με το καλό πεθάνω έχω ζητήσει αφενός μεν να με κάψουνε και αφετέρου αν είναι να παίξουνε και κανα τραγουδάκι να βάλουν αυτο :
ή αυτό :
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.502
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom