Ξενοδοχείο στη Θεσσαλονίκη

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
φιλοι θεσσαλονικεις χρειαζομαι βοηθεια .ψαχνω ξενοδοχειο κοντα στο πανεπιστημιο,καθαρο και παρα πολυ ησυχο.να μην ειναι σε πολυ κεντρικο δρομο.και σχετικα οικονομικο καθοτι δεν ερχομαι και για τουρισμο.αν ξερετε κατι πειτε μου
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το πλέον κοντινό στο Πανεπιστήμιο είναι το ABC το οποίο όμως δε βρίσκεται σε ήσυχο δρόμο, αλλά είναι ακριβώς απέναντι από το πανεπιστημιακό campus, σε οπτική επαφή, στη συμβολή τριών μεγάλων δρόμων. Υποθέτω οτι θα έχει διπλά τζάμια και αν ζητήσεις δωμάτιο σε ψηλό όροφο θα είναι καλά. Φίλοι που έμειναν εκεί δεν είχαν παράπονο. Από τα Πανεπιστήμια και από την Έκθεση θα είσαι με τα πόδια. Αυτό βέβαια είναι και μειονέκτημα γιατί αν πέσεις σε περίοδο κλαδικών εκθέσεων οι τιμές απογειώνονται δυσανάλογα με την αξία του. http://www.hotelabc.gr/ Γενικά πάντως δεν είναι φθηνό ξενοδοχείο, γιατί εκμεταλεύεται τη μοναδική του θέση.
Τώρα για οποιαδήποτε άλλη επιλογή θα πάρεις λεωφορείο ή θα περπατήσεις.
Σε ήσυχο δρόμο (σε ένα στενό, κοντά στην οδό Βενιζέλου πίσω από το νυν Δημαρχείο) είναι το ξενοδοχείο Ζαλίκη, στην οδό Ζαλίκη. Έχουν μείνει φίλοι και ήταν πολύ ικανοποιημένοι. Ανακαινισμένο Νεοκλασικό. Ο δρόμος τόσο ήσυχος και ελάχιστος που δεν τον ξέρει σχεδόν κανείς. Ίσως ούτε και ο ταξιτζής που θα σε φέρει. Πάντως είναι εντελώς κεντρικά. Θα κατεβείς στην Εγνατία, δύο βήματα είναι, και θα πάρεις οποιοδήποτε λεωφορείο, όλα περνούν από τα Πανεπιστήμια. Αν θέλεις να περπατήσεις, υπολόγισε περίπου 20 λεπτα, άνετο περπάτημα, φυσικά ανάλογα και για ποιό σημείο των Πανεπιστημίων ενδιαφέρεσαι, γιατί και το campus, έχει και αυτό ένα μέγεθος.
http://www.zalikihotel.gr/hotel.html
Πιο μακριά και στην οδό Αγίου Δημητρίου είναι το Davitel Tobacco Hotel http://www.davitel.gr/ Καλό ξενοδοχείο και με καλές τιμές για το επίπεδό του, αλλά θα πρέπει να κατηφορίζεις προς την Εγνατία να παίρνεις το λεωφορείο και στην επιστροφή θα πρέπει να ανηφορίζεις προς την Αγίου Δημητρίου.
Πιο φτηνή λύση και σε τοποθεσία πιο κοντά στα Πανεπιστήμια, αλλά δεν ξέρω τι παίζει, κανείς γνωστός μου δεν έχει μείνει ποτέ, είναι το Ορεστιάς Καστοριάς πάνω από την Αρχαία Αγορά. Τοποθεσία μαγευτική, αλλά τώρα είναι και ενδεχόμενο το βράδυ να το περάσεις ακούγωντας τα βογγητά από το διπλανό δωμάτιο. Μπορεί και όχι, πραγματικά δεν το ξέρω παρά μόνο από έξω: http://www.okhotel.gr/ Αν μείνεις εδώ, ζήτα τους μπροστινό δωμάτιο με θέα. Ο δρόμος είναι πολύ ήσυχος και είσαι και μέσα στο κέντρο. Υπολόγισε ένα τέταρτο περπάτημα από τη Θεολογική Σχολή. Για Πολυτεχνείο προσθέτεις ακόμη ένα τέταρτο. Αλλά τα λεωφορεία είναι πολύ εξυπηρετικά.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν θέλεις να κατεβείς πιο χαμηλά, προς τη θάλασσα, καλή επιλογή είναι και τα εξής ξενοδοχεία:
Palace Hotel στην οδό Τσιμισκή http://www.secureshop.gr/POOL/lepalacesecure/website/portal.php?action=homepage&language=GR Να ζητήσεις δωμάτιο που είναι πάνω στη φαλτσογωνία Τσιμισκή και Βενιζέλου, αν δεν έχει διαφορά στη τιμή βέβαια. Έχει εξαιρετική θέα στα κάστρα. Δε θα μπορούσα να χαρακτηρίσω ούτε τη Τσιμισκή ούτε τη Βενιζέλου ήσυχους δρόμους, αλλά σίγουρα είναι κεντρικότατοι.
Luxenbourg Hotel http://www.hotelluxembourg.gr/ Πολύ κοντά στη θάλασσα και στα μπαράκια και τα εστιατόρια. Το κτίριό του είναι μαγεμένο. Ήσυχος δρόμος.
Tourist Hotel http://www.touristhotel.gr/
Φίλος που έρχεται συχνά στη Θεσσαλονίκη και του πληρώνουν τα ξενοδοχεία από τη δουλειά του, προτιμά το τελευταίο από τα δύο προηγούμενα, παρόλο που είναι το φθηνότερο από τα άλλα και χαμηλότερης κατηγορίας γιατί θεωρεί το σέρβις του εξαιρετικό, πολύ ανθρώπινο, ζεστό και φιλικό. Η Μητροπόλεως είναι όμως κεντρικός δρόμος με κίνηση και φασαρία.
Και τα τρία αυτά όμως είναι κάπως μακριά από τα Πανεπιστήμια, αλλά πολύ κεντρικά.
Ναι μεν τα προηγούμενα ξενοδοχεία δεν είναι κοντά στα Πανεπιστήμια, αλλά με αθηναϊκές αποστάσεις δε θεωρούνται και μακρινά. Θα ανηφορίσεις προς την Εγνατία, περίπου δέκα λεπτά δρόμος και θα πάρεις το λεωφορείο ή στην Ερμού παράλληλη της Εγνατίας και της Τσιμισκή θα πάρεις το Λεωφορείο 15 για Σαράντα εκκλησιές -μικρό λεωφορείο το οποίο περνά κάθε δέκα λεπτά περίπου και θα σε αφήσει είτε έξω από τη Φιλοσοφική, είτε έξω από τη Φυσικομαθηματική. επίσης σε σχέση με τα λεωφορεία, εξυπηρετικό είναι το σύστημα που έχουν προσθέσει στις στάσεις που μας ενημερώνει σε πόσα λεπτά θα έρθει το λεωφορείο.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
χιλια ευχαριστω .δεν θα μπορουσα να ζητησω τιποτα παραπανω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Λοιπόν γιααααα να δούμε τι ψάρια πιάνετε εσείς οι βόρειοι.

Ποιο καλό παιδί θα με βοηθήσει να βρω ένα ΣΟΥΠΕΡ ξενοδοχείο στη Θεσσαλονίκη για 2 νύχτες; Ε;

Υπόψιν μόλις κλείσει το ξενοδοχείο θα ακολουθήσει ανακοίνωση για συνάντηση :bleh:
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εξαρτάται αν θες κεντρικά δηλ να έχεις πρόσβαση στο κέντρο με τα πόδια η δε σενοχλεί αν είναι λίγο πιο μακρυά...πιο έξω....
Απο κεντρικά και καλά!προτείνω το Μακεδονία παλλάς(πεντάστερο) το οποίο δεν είναι και κέντρο κέντρο δεν έχει φασαρία,είναι πάνω στην παραλία!λίγο πιο πέρα απο το λευκό πύργο,αλλά με τα πόδια είσαι σε 15 λεπτά περίπου κάνοντας μια βόλτα παραλιακά στο κέντρο της θεσνίκης.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
εγώ ξέρω αλλα δεν σου λέω!!!!:D
επειδή μας την κοπάνησες ,και τώρα πάς στα βόρεια.....

ακούτε ??? να μην πεί κανένας !!!
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
επίσης,ηλέκτρα παλλάς ακριβώς κέντρο πλατεία αριστοτέλους,επίσης πεντάστερο,πάμε σε οικονομικώτερο αλλά σε πολύ καλή θέση στην κομνηνών ,κέντρο δηλ,το luxemburg είναι τετράστερο.
Αλλες επιλογές αλλά κάπως μακρυούτσικα από κέντρο,το Φιλίππειο μέσα στο δάσος,σε πολύ ωραία τοποθεσία,αρκεί να έχεις αμάξι για νανεβοκατεβαίνεις κέντρο αν εχεις δουλειά.
Επίσης το HYATT,στην περιοχή του αεροδρομίου ,είναι όμως απομονωμένο,θες επίσης αμάξι για μετακινήσεις.
Πάντως προσωπική μου γνώμη αν θες σούπερ,το Μακεδ παλλάς είναι η καλύτερη επιλογή,πάνω στην παραλία,και σε απόσταση αναπνοής απο κέντρο!
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Θα συμφωνησω κι εγω μ αυτα που σου προτεινε η romantic woman και να προσθεσω το hotel panorama Panorama Hotel, Panorama, Thessaloniki, Greece, το μονο αρνητικο που εχει ειναι η αποσταση απο το κεντρο.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Λοιπόν γιααααα να δούμε τι ψάρια πιάνετε εσείς οι βόρειοι.

Ποιο καλό παιδί θα με βοηθήσει να βρω ένα ΣΟΥΠΕΡ ξενοδοχείο στη Θεσσαλονίκη για 2 νύχτες; Ε;

Υπόψιν μόλις κλείσει το ξενοδοχείο θα ακολουθήσει ανακοίνωση για συνάντηση :bleh:
Daios πέντε αστέρωνστην παραλία Θεσσαλονίκης με καλά δωμάτια ,καλό σερβις και δίπλα στο κύμα:):):)και τιμές καλές .Απο εκεί και πέρα Μακεδονία Παλλάς ,Ηλέκτρα Παλλάς .
 

r31134

Member
Μηνύματα
32
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγω με τετοιες ζεστες και υγρασια,θα προτιμουσα αυτην την εποχη,το Φιλιππειο.
ΑΛΛΑ...
Αν σε ενδιαφερει πχ. βολτιτσα στο κεντρο με τα ποδια ειτε αγορα
ειτε για καφε,ποτο,τοτε τα καλυτερα ειναι αυτα που ανεφερε πιο πανω η romantic woman.
Bεβαια και απο τα πιο ακριβα.
Υπαρχει και το Κινησης Palace(Εγνατια με Συγγρου) Kinissi Palace - About us . Βεβαια εκει γυρω ειναι και τα παρακμιακα,οπως τα λεω εγω αλλα αν δεν σε ενοχλει αυτο,ειναι σουπερ.
Eπισης το Egnatia Palace Εγνατια με Αριστοτελους EGNATIA PALACE HOTEL THESSALONIKI LUXURY SPA CONFERENCE THESALONIKI GREECE
και το πρωην Kempinski νυν Νikopolis (Καμοια σχεση με την περιοχη Νικοπολη) Ξ*Ο�Ο�Ξ·Ξ½ Kempinski Hotel Ξ�ΡνοδοΟ�Ρίο Ξ£Ο�Ξ½Ξ*Ξ΄Ο�ΞΉΞ± Conferences Ξ£Ο�Ξ½Ξ±Ξ½Ο�Ξ�Ο�ΡιΟ� Meetings Ξ�ΞΏΞΉΞ½Ο�Ξ½ΞΉΞΊΞ*Ο� Ξ�κδηλΟ�Ο�ΡιΟ� Events Thessaloniki Ξ�Ξ΅Ο�Ο�αλονίκη Ξ�Ο�Ο�ΞΉΞ±Ο�Ο�Ο�ΞΉΞΏ Restaurant Ξ�Ο�Ξ±Ο� Bar Ο�ΞΏΞ»Ο�Ο�ΡλΞ� Ξ΄Ο�ΞΌΞ¬Ο�ΞΉΞ± luxurious rooms Ο�ΞΏΟ�Ξ―Ο�Ξ΅Ο� suites Ο�ΞΉΟ�Ξ―Ξ½Ξ± swimming-pool Spa Ξ³Ο�ΞΌΞ½Ξ±Ο�Ο�Ξ�Ο�ΞΉΞΏ gym Ο�

Και το HYATT κορυφη αλλα ακριβουτσικο.Αυτα τα δυο τελευταια λογο περιοχης
λενε οτι εχουν αρκετα κουνουπια σε μεγεθος σαιτας:D
Αλλα διπλα ειναι τα μπουζουκια,η Περαια,το Cosmos και γενικα ευκολη προσβαση
στην πολη,οχι τοσο κοντινη.Αν εχεις αμαξι παντως,απεφυγε τα κεντρικα.

Θα σου λεγα να πας και στο ABC(Αγγελακη-Εθν.Αμυνης) φατσα καρτα την Θεολογικη σχολη του ΑΠΘ και την ΔΕΘ αλλα
ρε γμτ αυτην την περιοδο δεν εχει επεισοδια:haha:

Ειχα φιλοξενησει φιλο μου και σαν πιο οικονομικη λυση του ειχα προτινει και τελικα
ειχα κλεισει σε σουπερ τιμη μεσω γνωστου,στο Αμαλια Hotel,Ερμου 33 http://www.hotelamalia.gr/default.asp?sid=2830&prid=0&LangId=98
το οποιο δεν ειναι το σουπερ αλλα ειναι στην καρδια της αγορας και εχεις γρηγορη προσβαση στο κεντρο.Το παρκινγκ ειναι θεμα μεγαλο ομως και εδω.

Αν κανονιστει συναντηση ενημερωστε και εμενα τον αγνωστο plz.
Η καλυτερη μου ειναι τετοιες φασεις.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας. Λοιπόν θέλω να είναι κάπου που να μπορώ να κάνω τις βόλτες μου στο κέντρο και στην παραλία με τα πόδια και να μην χρειάζομαι ταξί και ιστορίες.

Δε θέλω κάτι "οικονομικό και καλό" όπως λέμε συνήθως. Θέλω κάτι "σούπερ".

:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.885
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom