Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.215
θα έχει απαντηθεί μάλλον αυτό που ρωτάω αλλά δεν κατάφερα να βρω επαρκείς πληροφορίες για αυτό που θέλω μέσα από μια μικρή αναζήτηση.

Μια φίλη θέλει να μετακινηθεί από το αεροδρόμιο του Stansted προς την 4η ζώνη.Ψάχνω για μια οικονομική λύση.Βρήκα ότι έχει το easybus με 12,50 λίρες για πάνε έλα που τερματίζει στην Baker Street

και υπάρχει επίσης και το terravision που τερματίζει VICTORIA και έχει κόστος 14 λίρες πάνε έλα.

Οι τιμές είναι για online κράτηση.

Υπάρχει κάποια άλλη οικονομική λύση που την προτείνετε;

Τι γίνεται στην περίπτωση που έχει καθυστέρηση το αεροπλάνο η αργήσεις να πάρεις το λεωφορείο για οποιονδήποτε άλλο λόγο ;Μπορείς να πάρεις το επόμενο ;Για το easybus διάβασα κάπου ότι γίνεται.
 

GSF

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
λοιπόν τελικά κλείσαμε ξενοδοχείο (δεν θα σας πώ που γιατι υπολογίζω να μας βγεί μάπα θα τα πούμε μετά το ταξίδι αυτά), το καλό είναι οτι ειναι μέσα στο κέντρο :) :) και τελικά αντί για 2 μέρες θα μείνουμε 3... !!! έκλεισα και εισητήρια για μετα τις 17:00 (της δεύτερης μέρας) στην madame tussaued οπου ειναι μόνο 15 λίρες το άτομο. το london eye δεν θα το τιμήσουμε γιατι μετά απο βιντεάκια στο youtube και σχόλια εδω μέσα είδαμε οτι δεν ειναι κάτι που μας ενδιαφέρει. όμως λέμε να πάμε στο aquarium επίσης μετά τις 15:00 (της πρώτης μέρας) που ειναι και πιο φτηνά.
και γενικά ψαχνόμαστε για διάφορα άλλα αξιοθέατα...

έπεσα πάνω στο The London Pass - London Sightseeing and Tourism for Less - London guide οπου λέει οτι με κάποιο ποσό έχεις πρόσβαση σε διάφορα αξιοθέατα. π.χ έχει πρόσβαση στον ζωολογικό. το χει δοκιμάσει κανείς? επίσης για μεταφορά τι παίρνουμε?? oyster η travel card?? (πετάμε με aegean για heathrow) αν έχουν απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες αγνοήστε τις ερωτήσεις καθώς δεν έχω προλάβει να τα δώ όλα ακόμα...
επίσης έχουμε κανένα καλό application για android που θα μας βοηθήσει να κινηθούμε και να πάμε σε διάφορα αξιοθέατα? thank u και πάλι :)
 
Μηνύματα
2.494
Likes
3.203
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γνώμη μου καλύτερα travel card ημερήσια για κάθε μέρα δηλαδή,πληρώνεις ένα στάνταρ ποσό για τις ζώνες που θέλετε να κινηθείτε(συνήθως 1 και 2 καλύπτουν τα περισσότερα αξιοθέατα)και ξενοιάζεις γιατί καλύπτεσαι για όοοσες διαδρομές θέλεις και με όλα τα μέσα,
ενώ με την oyster πληρώνεις ένα ποσόν στην αρχή το οποίο μετά βέβαια παίρνεις πίσω,και βάζεις χρήματα με τα οποία πληρώνεις αλλά με έκπτωση τα εισιτήρια και ..τρέχα γύρευε.
 

GSF

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :) αρα αν πάρω το londonpass μαζί με travelcard ειμαι καλυμμένος σχεδόν στα πάντα... !!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
το london eye δεν θα το τιμήσουμε γιατι μετά απο βιντεάκια στο youtube και σχόλια εδω μέσα είδαμε οτι δεν ειναι κάτι που μας ενδιαφέρει.
Ωραια, αυτο δεν σας ενδιαφερει;

έκλεισα και εισητήρια για μετα τις 17:00 (της δεύτερης μέρας) στην madame tussaued οπου ειναι μόνο 15 λίρες το άτομο... λέμε να πάμε στο aquarium επίσης μετά τις 15:00 (της πρώτης μέρας) που ειναι και πιο φτηνά.
Και σας ενδιαφερουν αυτα;


ΥΓ Οπως λεει και η ρομαντικη γυναικα η travelcard σας βολευει.
 

GSF

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
tripakias δεν σε καταλαβαίνω... πιστεύεις οτι είναι κάτι που αξίζει τόσο? σαν να είμαι στο 4G του αλλου fan park το νιώθω απο το βίντεο, αλλα 100 φορές πιο αργό.... και δεν έχω σκοπό να πιώ σαμπάνια ...

φυσικά και με ενδιαφέρει η φύση (τα ψάρια) αν και περιμένω να απογοητευτώ απο το μέγεθος και απο την ποικιλία.. μακάρι να κάνω λάθος. και θα μου άρεσε να φωτογραφηθώ δίπλα απο τα ομοιώματα ηθοποιών (έχω απίστευτη τρέλα με ταινίες), αν και εκεί περισσότερο πάμε γιατι θέλει η συνταξιδιώτης μου, εγώ πιο πολύ τρελένομαι με την αρχιτεκτονική και γιαυτό θα πάρω άπειρες φωτογραφίες.

αλλα εντάξει, γούστα ειναι αυτά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και 1-2 πληροφοριες.
Αυτη τη βδομαδα, απο 17-22 Φλεβαρη, ειναι η London Fashion Week (22 ειναι τα αντρικα ρουχα), μια απο τις 4 καλυτερες αν οχι η καλυτερη εβδομαδα μοδας στον κοσμο. Βεβαια αν δεν ειστε σχετικος με το επαγγελμα και δεν εχετε προσκληση δεν μπορειτε να πατε.
Μπορειτε να πατε ομως στο London Fashion Weekend που ειναι απο 23-26 Φλεβαρη και να αγορασετε ρουχα διασημων σχεδιαστων σε πολυ χαμηλες τιμες. Τωρα που θα τα βρειτε τα λεφτα θα μου πειτε... Ε καποιοι εχουν... ή τελοσπαντων εχουν την ψωρα και διαθετουν οσα εχουν σε τετοια πραγματα.

Επισης στις 26 Φλεβαρη στην Trafalgar ειναι το ρωσσικο φεστιβαλ η Maslenitsa...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
αλλα εντάξει, γούστα ειναι αυτά.
Ακριβως αυτο που γουσταρετε θα κανετε.
Το ματι ετσι ειναι, πολυ αργο. Αλλα η θεα ειναι φανταστικη, ολο το Λονδινο πιατο. Παρ' ολ' αυτα τα λεφτα του μαλλον δεν τα αξιζει...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Και 1-2 πληροφοριες.
Αυτη τη βδομαδα, απο 17-22 Φλεβαρη, ειναι η London Fashion Week (22 ειναι τα αντρικα ρουχα), μια απο τις 4 καλυτερες αν οχι η καλυτερη εβδομαδα μοδας στον κοσμο. Βεβαια αν δεν ειστε σχετικος με το επαγγελμα και δεν εχετε προσκληση δεν μπορειτε να πατε.
Μπορειτε να πατε ομως στο London Fashion Weekend που ειναι απο 23-26 Φλεβαρη και να αγορασετε ρουχα διασημων σχεδιαστων σε πολυ χαμηλες τιμες. Τωρα που θα τα βρειτε τα λεφτα θα μου πειτε... Ε καποιοι εχουν... ή τελοσπαντων εχουν την ψωρα και διαθετουν οσα εχουν σε τετοια πραγματα.

Επισης στις 26 Φλεβαρη στην Trafalgar ειναι το ρωσσικο φεστιβαλ η Maslenitsa...
γεια σου ρε τριπακια φασιον βικτιμ:bleh::haha:
 

GSF

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Και 1-2 πληροφοριες.
Αυτη τη βδομαδα, απο 17-22 Φλεβαρη, ειναι η London Fashion Week (22 ειναι τα αντρικα ρουχα), μια απο τις 4 καλυτερες αν οχι η καλυτερη εβδομαδα μοδας στον κοσμο. Βεβαια αν δεν ειστε σχετικος με το επαγγελμα και δεν εχετε προσκληση δεν μπορειτε να πατε.
Μπορειτε να πατε ομως στο London Fashion Weekend που ειναι απο 23-26 Φλεβαρη και να αγορασετε ρουχα διασημων σχεδιαστων σε πολυ χαμηλες τιμες. Τωρα που θα τα βρειτε τα λεφτα θα μου πειτε... Ε καποιοι εχουν... ή τελοσπαντων εχουν την ψωρα και διαθετουν οσα εχουν σε τετοια πραγματα.

Επισης στις 26 Φλεβαρη στην Trafalgar ειναι το ρωσσικο φεστιβαλ η Maslenitsa...
δυστυχώς θα πάμε 6 μαρτίου... αν και αν το έλεγα στην ξαδέρφη (μαζί θα πάμε) μάλλον θα άλλαζε τα εισητήρια για αύριο κιόλας... βαθιά μέσα μου πιστεύω οτι για να ψωνίσει πάει όλα τα άλλα ειναι για τα μάτια του κόσμου... :bleh:

και τώρα που λέγαμε για γούστα, έψαχνα μήπως γίνεται κανα τοπικό τουρνουα snooker για να παρακολουθήσω έτσι για την εμπειρία αλλα δεν βρήκα κάτι, ή δεν έψαξα καλά..
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Άντε 3 και σήμερα. Η ανάγνωση των 1314 ερωταπαντήσεων είναι άθλος αλλά δεν νομίζω ότι σου μένουν απορίες για το Λονδίνο μετα από αυτό.
London Fashion Weekend ε αχ βαχ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.334
Μηνύματα
888.217
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom