Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Άντε 3 και σήμερα. Η ανάγνωση των 1314 ερωταπαντήσεων είναι άθλος αλλά δεν νομίζω ότι σου μένουν απορίες για το Λονδίνο μετα από αυτό.
London Fashion Weekend ε αχ βαχ
Συνταξιδεύουμε ; :p
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Να πω κάτι; Αυτό το τόσο χρήσιμο θέμα είναι χαώδες. Αποτελείται από 100+ σελίδες όπου μέσα γράφονται διάφορες πληροφορίες για μέρη, εστιατόρια,διασκέδαη κλπ του Λονδίνου αλλά κάπου χανόμαστε στις πολλές σελίδες και δεν είναι εφικτό να διαβαστεί.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να χωριστεί σε ενότητες;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.556
Ούτε μέσα στο μυαλό μου να ήσουνα βρε Φένια ...Ετοιμάζομαι για Λονδίνο, είναι η 4η φορά που γίνεται, οι υπόλοιπες 3 απέτυχαν λόγω άλλων υποχρεώσεων και δυσκολιών αλλά αυτή τη φορά έκλεισα και αεροπορικά και διαμονή. 'Εχω ανοίξει ένα word και κάνω copy paste τα σημεία που με ενδιαφέρουν...Αξιοθέατα Μουσεία Φαγητ'ο συγκοινωνίες πάρκα ψώνια κλπ...

ΥΓ Μόνο η χρεωκοπία θα με σταματήσει αυτή τη φορά...:mad:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ούτε μέσα στο μυαλό μου να ήσουνα βρε Φένια ...Ετοιμάζομαι για Λονδίνο, είναι η 4η φορά που γίνεται, οι υπόλοιπες 3 απέτυχαν λόγω άλλων υποχρεώσεων και δυσκολιών αλλά αυτή τη φορά έκλεισα και αεροπορικά και διαμονή. 'Εχω ανοίξει ένα word και κάνω copy paste τα σημεία που με ενδιαφέρουν...Αξιοθέατα Μουσεία Φαγητ'ο συγκοινωνίες πάρκα ψώνια κλπ...

ΥΓ Μόνο η χρεωκοπία θα με σταματήσει αυτή τη φορά...:mad:
Μπα...λιγουρευομαστε Λονδινο Χρηστακη;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.556
Μπα...λιγουρευομαστε Λονδινο Χρηστακη;
Όχι για μένα .........για τη φουκαριάρα τη γυναίκα μου....:D

Ε να μην έχω και γω μια άποψη του Λονδίνου (αν και είμαι σχεδόν βέβαιος οτι θα μου αρέσει )...
Έχετε γράψει πάρα πολλά και επειδή θα μείνω καμιά 10αριά μέρες πρέπει να κάνω καλή προετοιμασία...
Copy paste λοιπόν ένα ρετουσάρισμα και κανα ξεσκαρτάρισμα και αν έχω καμιά απορία εδώ είστε και σεις....:)
 

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Χαιρετώ την παρέα, παλιά κάπου είχα διαβάσει για κάποιο αστικό λεωφορείο στο Λονδίνο το οποίο περνά από τα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης. Καλή περίπτωση για αυτούς που έχουν μόνο 1-2 μέρες στη διάθεση τους και δεν θέλουν να δώσουν αρκετά λεφτά για τουριστικό λεωφορείο- τύπου hop on, hop off. Μήπως κάποιος γνωρίζει πιο νούμερο λεωφορείο είναι ακριβώς? Επίσης ενδιαφέρομαι αν υπάρχει κάποιο μέρος που να έχει περισσότερα ελληνικά καφέ και μπαράκια? Θα με βοηθούσε αν μου γράφατε κάποια ονόματα.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χαιρετώ την παρέα, παλιά κάπου είχα διαβάσει για κάποιο αστικό λεωφορείο στο Λονδίνο το οποίο περνά από τα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης. Καλή περίπτωση για αυτούς που έχουν μόνο 1-2 μέρες στη διάθεση τους και δεν θέλουν να δώσουν αρκετά λεφτά για τουριστικό λεωφορείο- τύπου hop on, hop off. Μήπως κάποιος γνωρίζει πιο νούμερο λεωφορείο είναι ακριβώς? Επίσης ενδιαφέρομαι αν υπάρχει κάποιο μέρος που να έχει περισσότερα ελληνικά καφέ και μπαράκια? Θα με βοηθούσε αν μου γράφατε κάποια ονόματα.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Χαρτη των λεωφορειων που παιρνουν απ' το κεντρο και τα βασικα αξιοθεατα δες εδω

Αρκετα καφε και εστιατορια θα βρεις στο Bayswater. Ομως υπαρχουν κι αλλα σκορπια. Παρε και μερικα ονοματα:

Καφε

Byzantium, Kafeneo, Aphrodite, The greek farmer, Greek cafe, Cafe Corfu, Aroma

Bar

Lounge Bar

Club (Σαββατο)

Hellenic Parties, Greek Party

Live music

Elysee, Mythopolis, Arizona Greek

Εστιατορια

Cafe Grec, Halepi, Genzo, Kalamaras, Lemonia, Konaki, As greek as it gets, Fanari, Elyse, The greek deli, Aphrodite, Vrisaki, The Lantern Taverna, My big fat greek, Anodos, Santorini και φυσικα η αλυσιδα The Real Greek...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/central_bus_map.pdf

αυτος εδω ειναι ενας χαρτης με τις διαδρομες των λεωφορειων που περνανε απο καποια αξιοθεατα.
Μελετησε τον, ισως θα ηταν καλυτερα να τον εκτυπωσεις και να τον παρεις μαζι στο ταξιδι σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/central_bus_map.pdf

αυτος εδω ειναι ενας χαρτης με τις διαδρομες των λεωφορειων που περνανε απο καποια αξιοθεατα.
Μελετησε τον, ισως θα ηταν καλυτερα να τον εκτυπωσεις και να τον παρεις μαζι στο ταξιδι σου.
Μπραβο ευαγγελια, γιατι εγω ξεχασα να βαλω το link:roll:
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Πρέπει κάποια στιγμή να γράψουμε λίγα πράγματα για τα ηλεκτρονικά βοηθήματα που υπάρχουν πλέον και τα οποία μπορούν να εγκατασταθούν στο smartphone μας.

Είναι τέτοια η ευκολία που προσφέρουν που είναι σχεδόν αδύνατο α χαθείς.
Την περασμένη βδομάδα που ήμουν στο Λονδίνο, δοκίμαζα το App Store - Next Bus London (υπάρχουν δεκάδες παρόμοια)

Απίστευτη η ευκολία να ξέρεις ποιο λεωφορείο θα περάσει από το σημείο που βρίσκεσαι, πότε ακριβώς, που πάει και οτιδήποτε άλλο θέλεις. Ακόμα και μέσα στο λεωφορείο βλέπεις σε live χάρτη, τη διαδρομή, τις στάσεις που θα ακολουθήσουν και τις πιθανές ανταποκρίσεις.
Έχω πάει πολλές φορές στο Λονδίνο, αλλά ποτέ δεν είχα το θάρρος να "χάνομαι" στις μακρινές συνοικίες του Λονδίνου βραδιάτικα, καβαλώντας το ένα λεωφορείο μετά το άλλο.

Δεν έχω καιρό να τα γράψω αναλυτικά, αλλά στην εποχή μας, πρέπει να εκμεταλλευτούμε όλη αυτή την τεχνολογία που κάνει τα ταξίδια μας ακόμα πιο εύκολα.

Να και άλλο ένα που με βοήθησε πολύ App Store - London Tube Exits Είναι απλοϊκό αλλά πολύ χρήσιμο όταν βιάζεσαι και χρησιμοποιείς το tube σε ώρες αιχμής. Σου λέει σε ποιο ακριβώς βαγόνι να μπεις για να βγεις σε βολικό σημείο για την ανταπόκριση (ή την έξοδο) που θέλεις και επίσης αν θα βγεις από την ιδια πλευρά που μπήκες, ή από την απέναντι πορτα του βαγονιού. Κατά τις 9 το πρωί που είναι όλοι σαν τις σαρδέλες και τρέχουν σαν υστερικοί, είναι πραγματικά χρήσιμο. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.149
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom