Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Παιδιά σχετικά με τα 2for1, πρέπει να τα βγάλω από τώρα ή μπορώ και σε κάποιο σταθμό εκεί; Επίσης, αν και είμαι σίγουρη ότι έχει ειπωθεί άλλες 200 φορές, την Oyster που την βγάζουμε;;
Μετακινησε το χαρτη και θα δεις τα σημεια. Νομιζω σχεδόν παντου.
http://ticketstoplocator.tfl.gov.uk/LocationLocator/
Παντως από ότι εχουν πει πιο πανω oyster+2for1 δεν συνεργάζονται.

Και μια ερωτηση.
Ο σταθμος του Paddington, αν και δεν θα λειτουργει το μετρο θα είναι ανοιχτος για την αγορα των travelcard 7days ;
 
Last edited:

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Οχι ειναι αργια λεμε...
οκ.
αρα στις 25 θα κανουμε καμμια βολτα με τα ποδια και στις 26 το πρωι θα παρω απλα εισιτηρια από το Kilburn Park μεχρι το Paddington οπου εκει θα αγορασω τις travel card. Σωστα ;
Όταν λεμε αργια εννουμε τα ΠΑΝΤΑ κλειστα ; Ουτε καν κανενα φαστ φουντ να τσιμπησουμε κατι το βραδυ των Χριστουγεννων ;
Να παρουμε ταπερακι από Ελλαδα ; :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
οκ.
αρα στις 25 θα κανουμε καμμια βολτα με τα ποδια και στις 26 το πρωι θα παρω απλα εισιτηρια από το Kilburn Park μεχρι το Paddington οπου εκει θα αγορασω τις travel card. Σωστα ;
Όταν λεμε αργια εννουμε τα ΠΑΝΤΑ κλειστα ; Ουτε καν κανενα φαστ φουντ να τσιμπησουμε κατι το βραδυ των Χριστουγεννων ;
Να παρουμε ταπερακι από Ελλαδα ; :)
Ημουν πέρσι στις 25 Δεκεμβρίου και είχε κάποια (λίγα) ανοιχτά εστιατόρια/pubs.. Εμείς κάτσαμε στο Ο neil's κοντά piccadily circus νομίζω ήταν..
Πέρσι το μετρό δε λειτουργούσε ούτε στις 26/12 (νομίζω λόγω απεργίας) αλλά είχε λεωφορεία κανονικά. Επίσης αυτές τις μέρες έκαναν συντηρηση σε κάποιες γραμμές του μετρό και ήταν κλειστές ακόμα και τις επόμενες μέρες (27-29) οπότε έλεγξε τι λειτουργεί τις μέρες που θα είσαι..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
οκ.
αρα στις 25 θα κανουμε καμμια βολτα με τα ποδια και στις 26 το πρωι θα παρω απλα εισιτηρια από το Kilburn Park μεχρι το Paddington οπου εκει θα αγορασω τις travel card. Σωστα ;
Όταν λεμε αργια εννουμε τα ΠΑΝΤΑ κλειστα ; Ουτε καν κανενα φαστ φουντ να τσιμπησουμε κατι το βραδυ των Χριστουγεννων ;
Να παρουμε ταπερακι από Ελλαδα ; :)
Εχει μερικα μαγαζια για φαγητο αλλα τα περισσοτερα απ' αυτα ειναι μεχρι το απογευμα. Για βραδι πολυ δυσκολο να βρειτε κατι ανοιχτο. Εχει ομως αρκετα μουσουλμανικα για κεμπαμπ που δεν κλεινουν και τα περισσοτερα ξενοδοχεια εχουν ανοιχτα τα εστιατορια τους.
 

karotaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
4
καλησπερα παιδια!

ξερετε ποιος ειναι ο πιο φθηνος τροπος για να παει κανεις απο London (κοντα στο Holborn κατα προτιμηση!) στο Bicester village??

Ευχαριστω πολυ!!
 

panagiotis3

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
παιδια πεταω με την easyjet στις 7 το πρωι απο το gatwick για θεσσαλονικη υπαρχουν τρενα η λεοφορεια για τοσο πρωι..??
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Ημουν πέρσι στις 25 Δεκεμβρίου και είχε κάποια (λίγα) ανοιχτά εστιατόρια/pubs.. Εμείς κάτσαμε στο Ο neil's κοντά piccadily circus νομίζω ήταν..
Πέρσι το μετρό δε λειτουργούσε ούτε στις 26/12 (νομίζω λόγω απεργίας) αλλά είχε λεωφορεία κανονικά. Επίσης αυτές τις μέρες έκαναν συντηρηση σε κάποιες γραμμές του μετρό και ήταν κλειστές ακόμα και τις επόμενες μέρες (27-29) οπότε έλεγξε τι λειτουργεί τις μέρες που θα είσαι..
Αυτό παντως παιδια δεν το εχω καταλαβει.
Εδώ μια απεργια γινεται σε ανυποπτο χρονο, μια σταση εργασιας, μια βλαβη, μια προγραμματισμενη εργασια και πέφτουνε να μας φανε για το ποσο χαλια ειμαστε ποσο ταλαιπωρηθηκαν οι επισκεπτες, ποσο δυσφημούμαστε, κτλ.
Εκει..... πληρης αδυναμια μετακινησης σχεδόν ακομα και ευρεσης φαγητού, προγραμματισμος εργασιων και εργων συντηρησης στις γιορτες και σε μερες αιχμης και δυσκολια διακινησης εκατομμυριων ντοπιων και επισκεπτων και ........ δεν τρεχει τιποτα !!!

Και άλλη μια ερωτηση.
Ποια/ες περιοχη θα οριζατε ως το εμπορικοτερο σημειο/κεντρο του Λονδίνου ; υπο την εννοια των καταστημάτων και πληθώρας επιλογων. Κατι σαν το Συνταγμα και την Ερμου ας πουμε.
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
211
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Αυτό παντως παιδια δεν το εχω καταλαβει.
Εδώ μια απεργια γινεται σε ανυποπτο χρονο, μια σταση εργασιας, μια βλαβη, μια προγραμματισμενη εργασια και πέφτουνε να μας φανε για το ποσο χαλια ειμαστε ποσο ταλαιπωρηθηκαν οι επισκεπτες, ποσο δυσφημούμαστε, κτλ.
Εκει..... πληρης αδυναμια μετακινησης σχεδόν ακομα και ευρεσης φαγητού, προγραμματισμος εργασιων και εργων συντηρησης στις γιορτες και σε μερες αιχμης και δυσκολια διακινησης εκατομμυριων ντοπιων και επισκεπτων και ........ δεν τρεχει τιποτα !!!

Και άλλη μια ερωτηση.
Ποια/ες περιοχη θα οριζατε ως το εμπορικοτερο σημειο/κεντρο του Λονδίνου ; υπο την εννοια των καταστημάτων και πληθώρας επιλογων. Κατι σαν το Συνταγμα και την Ερμου ας πουμε.

αυτό που αναφέρεις γιώργο είναι μονο μια φορα τον χρόνο άντε 2!! στην ελλάδα γίνετε σχεδόν καθημερινά!! όσο για τo φαγητό προνοείς για αυτήν την ημερα και έχεις! αλλιώς όλο και κάτι θα βρείς!! Λονδίνο είναι ! και για να σου δώσω ένα παράδειγμα της αμεσότητας και της οργάνωσης που έχουν , μόλις πριν από λίγο είχα στείλει ένα email στον National Rails ( ο ΟΣΕ τους πρέπει να είναι ) και με απάντησαν μετά από μια ώρα περίπου και ημερα κυριακή !! :)
φυσικά η απάντηση μου δεν πάει σε σένα! γενικά μιλάω ! ;)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
αυτό που αναφέρεις γιώργο είναι μονο μια φορα τον χρόνο άντε 2!! στην ελλάδα γίνετε σχεδόν καθημερινά!! ;)
??? Mπαρδόν?? KAΘE σκ κλεινουν διαφορα τμηματα του δικτυου για εργα συντηρησης. Μην παμε μακρια, εγω ο ιδιος (η εταιρια που δουλευω) κλεινει τμηματα του dlr βδομαδα παρα βδομαδα για αποτυπωσεις. Η βασικη διαφορα εδω ειναι οτι τις αλλαγες τις βλεπεις μετα τα εργα βελτιωσης στη συχνοτητα δρομολογιων, μειωση των signal failures κλπ κλπ
Για ψωνια oxford, bond, covent garden, sloane (..λεμε τωρα), camden
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Ρε συ jimp, προτεινεις των ανθρωπο να κανει το Αθηνα-Θεσσαλονικη μεσω Κοζανης. Και μεγαλυτερη διαδρομη και περισσοτερες αλλαγες και πιο ακριβα εισιτηρια.
Γιατι που ειναι το λαθος; 22 λεπτα συμφωνα με το tfl. Δεν ειναι και τραγικο. Και απο London Bridge σε σχεση με τους αλλους σταθμους στο Λονδινο εχει τα φθηνοτερα εισιτηρια, οσες φορες εχω δει.

Εσυ βασικα τι προτεινεις γιατι εχω μπερδευτει λιγο, ειχα και μερες να μπω.
 
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά από Waterloo για Stansted Airport πώς προτείνετε να πάμε??
Σκεφτόμαστε να πάρουμε το μετρό από Waterloo για Strattford street (25 λεπτά περίπου) και από εκεί 10 λεπτά με τα πόδια για να πάρουμε λεωφορείο για το αεροδρόμιο (50 λεπτά περίπου).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.857
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom