Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Γενικά, είναι πολύ μπροστά στις μεταφορές οι τύποι. Πλέον, αν έχεις contactless payment card δεν είναι απαραίτητο να βγάλεις oyster -εφόσον, βέβαια, επιθυμείς να κάνεις χρήση της υπηρεσίας. Μπορείς, δηλαδή, να χρησιμοποιείς την κάρτα ανέπαφων συναλλαγών όπως ακριβώς την oyster, γλιτώνοντας έτσι και το κόστος της κάρτας.
Αν όμως μου πάρεις oyster και την βάλεις στο ίδιο pocket με την contactless... guess what? θα σε χρεώσει και στις δύο. Μας έχουν ζαλίσει τον έρωντα [sic] με το να χωρίσουν τα τζανάκια τους οι δυο τούτες κάρτες. Αφίσες, ανακοινώσεις, της τρελής. Έ, στο λέω κι εγώ από δω...
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα. Η πτήση της επιστροφής μου είναι στις 7.25 από το Gatwick. Γνωρίζετε αν μπορώ να περάσω τον έλεγχο του αεροδρομίου το προηγούμενο βράδυ πχ κατά τις 24.00? Τη βαλίτσα, απ' ότι έχω πληροφορηθεί, μπορώ να την παραδώσω ότι ώρα θέλω από τις 20.00 και μετά. Μετά είμαι ελεύθερος να περάσω στο χώρο των αναχωρήσεων? Ρωτάω επειδή σκέφτομαι να μην κλείσω ξενοδοχείο στο αεροδρόμιο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα. Η πτήση της επιστροφής μου είναι στις 7.25 από το Gatwick. Γνωρίζετε αν μπορώ να περάσω τον έλεγχο του αεροδρομίου το προηγούμενο βράδυ πχ κατά τις 24.00? Τη βαλίτσα, απ' ότι έχω πληροφορηθεί, μπορώ να την παραδώσω ότι ώρα θέλω από τις 20.00 και μετά. Μετά είμαι ελεύθερος να περάσω στο χώρο των αναχωρήσεων? Ρωτάω επειδή σκέφτομαι να μην κλείσω ξενοδοχείο στο αεροδρόμιο.
Μπορείς να την αφήσεις, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και μπορείς μετά να αράξεις στο αεροδρόμιο απλά δεν θα είναι ανοιχτά τα μαγαζιά στα duty free και γενικά ο έλεγχος ασφαλείας ανοίγει κατά τις 3.30 το βράδυ, βασικά δεν ξέρω τι ώρα κλείνει αλλά θυμάμαι πως κατεβάζουν ρολά πριν τον έλεγχο ασφαλείας και ανοίγουν όπως είπα κατά τις 03.30. Πριν από αυτόν έχει ένα δύο καφετέριες και κάτι αναπαυτικές καρέκλες. Αυτά είναι στον δεύτερο όροφο, όπως αφήνεις τη βαλίτσα στην easyjet κάνεις δεξιά και έχει κάτι σκάλες, τις οποίες έτσι και αλλιώς θα ανέβεις για να περάσεις τον έλεγχο, ε άραξε εκεί και περίμενε.


Βασικά γιατί να πας από το προηγούμενο βράδυ; Έχει τρένα όλο το βράδυ για Gatwick από blackfriars.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Βασικά γιατί να πας από το προηγούμενο βράδυ; Έχει τρένα όλο το βράδυ για Gatwick από blackfriars.
Επιστρέφω από Λονδίνο στις 6/12 με πρωινή πτήση όπως ανέφερα πιο πάνω. Το check out θα γίνει στις 5/12 (τις βαλίτσες θα της αφήσω στο ξενοδοχείο ή θα βρω κάποιο κονσιερζ. Το ξενοδοχείο το έκλεισα μέχρι τις 5 γιατί με είχαν συμβουλεύσει και από εδώ να μείνω καλύτερα στο αεροδρόμιο το τελευταίο βράδυ, δεδομένης της πρωινής πτήσης. Οπότε ή θα πάω στο αεροδρόμιο αργά το βράδυ ή θα περάσω το βράδυ στο Λονδίνο (αλλά πού?) και νωρίς το πρωί θα πάω gatwick.
Μπορώ να κάνω κάτι στο Λονδίνο το βράδυ?
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Μπορώ να κάνω κάτι στο Λονδίνο το βράδυ?
Να κλείσεις ξενοδοχείο και να σηκωθείς στις 4, να παρεις το τρένο που περναει καθε ενα τεταρτο, στις 5 καλα ειναι αν το πάρεις, 5.30 θα είσαι στο αεροδρομιο και θα περιμενεις 2 ωρίτσες σαν άνθρωπος, οχι 15 ωρες να περιμενεις. Τα λεφτα που θα ξοδεψεις για 1 διανυκτερευση στο ξενοδοχειο θα τα φας με το παραπάνω μέσα στο αεροδρομιο τόσες ώρες...
 
Last edited by a moderator:

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Καλησπέρα. Η πτήση της επιστροφής μου είναι στις 7.25 από το Gatwick. Γνωρίζετε αν μπορώ να περάσω τον έλεγχο του αεροδρομίου το προηγούμενο βράδυ πχ κατά τις 24.00? Τη βαλίτσα, απ' ότι έχω πληροφορηθεί, μπορώ να την παραδώσω ότι ώρα θέλω από τις 20.00 και μετά. Μετά είμαι ελεύθερος να περάσω στο χώρο των αναχωρήσεων? Ρωτάω επειδή σκέφτομαι να μην κλείσω ξενοδοχείο στο αεροδρόμιο.
Στο τελευταίο μου ταξίδι στο Λονδίνο έκανα ακριβώς το ίδιο.
Checkout από το hostel το πρωί, άφησα τις βαλίτσες μου στο hostel χωρίς πληρωμή, βόλτα στο Λονδίνο όλη μέρα, επιστροφή στο hostel to βράδυ κατά τις 22,00 για μια τελευταία μπύρα και για να πάρω τις βαλίτσες, αναχώρηση από Victoria για Gatwick με λεωφορείο (National Express) και άφιξη στο αεροδρόμιο κατά τις 00,00.
Παρέδωσα τις βαλίτσες για να ξεμπερδεύω και πέρασα στο χώρο που λέει ο jimp με τις 2 καφετέριες και τις αναπαυτικές καρέκλες (βέβαια εδώ θέλεις λίγο τύχη να βρεις καλή θέση), και κατά τις 4,30 πέρασα και τον έλεγχο για να πάω μετά να πάρω την πρωινή πτήση μου. Αν αντέχεις μερικές ώρες στο αεροδρόμιο τη νύχτα κάντο.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Μπορώ να κάνω κάτι στο Λονδίνο το βράδυ?
Να κλείσεις ξενοδοχείο και να σηκωθείς στις 4, να παρεις το τρένο που περναει καθε ενα τεταρτο, στις 5 καλα ειναι αν το πάρεις, 5.30 θα είσαι στο αεροδρομιο και θα περιμενεις 2 ωρίτσες σαν άνθρωπος, οχι 15 ωρες να περιμενεις. Τα λεφτα που θα ξοδεψεις για 1 διανυκτερευση στο ξενοδοχειο θα τα φας με το παραπάνω μέσα στο αεροδρομιο τόσες ώρες...[/QUOTE]

Προβληματίζομαι γιατι δε μένω κεντρικό Λονδίνο, αλλά docklands. Επομένως, αν παρατείνω τη διαμονή μου στο ξενοδοχείο μέχρι τα ξημερώματα της 6ης δΔεκεμβρίου , πάλι θα χρειαστεί να δαπανησω αρκετά σε ταξί για να πάω στο σταθμό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παντα υπαρχει η επιλογη να μεινεις Horley το τελευταιο βραδι ή να διασκεδασεις σε καποιο σχετικα κοντινο club οπως το Moka στο Crawley
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Και μία τελευταία ερώτηση όσον αφορά τη μετακίνηση προς Λονδίνο. Η πτήση φτάνει στο south terminal του Gatwick στις 14:50. Τι ώρα να κλείσω τρένο (southern railway)?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και μία τελευταία ερώτηση όσον αφορά τη μετακίνηση προς Λονδίνο. Η πτήση φτάνει στο south terminal του Gatwick στις 14:50. Τι ώρα να κλείσω τρένο (southern railway)?
Μα το εισιτήριο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε όλα τα τρένα της εταιρείας σε οποιαδήποτε ώρα ή μήπως βρήκες κάποια που έχουν 5 λίρες και ισχύουν για συγκεκριμένη ώρα; Λογικά για μία ώρα μετά θα είσαι εντάξει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom