Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Παιδια μπορει καποιος να με κατατοπισει με το θεμα των αποσκευων τι γινεται?δλδ ποσες βαλιτσες μπορουμε να παρουμε,αν μπορουμε να εχουμε πανω στο αεροπλανο κανενα σακο και τετοια.Ευχαριστω πολυ
Μπές στο site της αεροπορικής εταιρείας που πετάς και διάβασε εκεί!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινεται και μια μονοημερη εκδρομη.Θα ειμαι ΛΟΝΔΙΝΟ απο 2-8 και εχω μια μερα ελευθερη!!!
Να κανεις μια εκδρομη στο Μπαθ,με τα ρωμαικα λουτρα του 1ου μ.Χ.,το ωραιο Αβαειο Τσερτς και τους ομορφους κηπους.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.500
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινεται και μια μονοημερη εκδρομη.Θα ειμαι ΛΟΝΔΙΝΟ απο 2-8 και εχω μια μερα ελευθερη!!!
8 ιδέες, διάβασε γι αυτές (google is your friend, αλλά υπάρχουν κι εδώ αναφορές για κάποια) και διάλεξε...

1. Brighton (ακατάλληλη η εποχή, αλλά τι να κάνουμε...)
2. Canterbury & Dover
3. Cambridge
4. Bath
5. Oxford
6. Leeds castle στο Maidstone: Leeds Castle - Wikipedia, the free encyclopedia
7. Stonehenge
8. Stafford-upon-Avon

(H σειρά είναι τυχαία)
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινεται και μια μονοημερη εκδρομη.Θα ειμαι ΛΟΝΔΙΝΟ απο 2-8 και εχω μια μερα ελευθερη!!!
Τι έχεις στο νου σου για την εκδρομη? Κοντα?Πόλη?χωριό? Φύση? Μνημεία?
Λίγο πιο συγκεκριμένο..?
 

londonmaniac

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα, Γκαλαπάγκος
Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινεται και μια μονοημερη εκδρομη.Θα ειμαι ΛΟΝΔΙΝΟ απο 2-8 και εχω μια μερα ελευθερη!!!
Θα είμαι στο Λονδίνο σχεδόν ένα μήνα αργότερα από σένα με επίσης μια μέρα ελεύθερη και ήδη έχω κλείσει αεροπορικά μετ' επιστροφής αυθημερόν για Στοκχόλμη σε απίστευτα χαμηλή τιμή με την Rynair. Η εταιρεία προσφέρει πτήσεις για τους μήνες Ιανουάριο-Φεβρουάριο σε προορισμούς εντός και εκτός Βρετανίας. Ρίξε μια ματιά στη σελίδα της Ryanair - Book Cheap Flights to Europe - Cheap Flights from Great Britain κι αν βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει κλείστο χωρίς δεύτερη σκέψη. Και να μην μπορέσεις να πας δεν θα χάσεις κανένα σοβαρό ποσό.

Καλό ταξίδι!
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Αν δεν προλαβαίνετε να πάτε και στον Άγιο Παύλο (που έχει και αδικαιολόγητα ακριβό εισιτήριο και δεν επιτρέπεται και η φωτογράφιση :xmas_sad: ) μπορείτε να τον επισκεφτείτε με την εικονική περιήγηση που θα βρείτε στο πιο κάτω link.


Είναι πραγματικά, εξαιρετικά φτιαγμένο.

St Paul's Cathedral


:)
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Τα Borders και τα WHS ειναι αλυσίδες τους, από τις μεγάλες. Στο πρώτο έχω δει αρκετά μεταχειρισμένα στο δεύτερο να σου πω δε θυμάμαι. Ομως κ στα δύο έχει πολύ καλές εκπτώσεις αν πας αυτή τη περίοδο οπότε θα βρεις σε πολύ προσιτές τιμές αυτά που θέλεις. Η έχεις προσφορές τύπου στα 2 ή στα 3 το ένα δώρο. Το WHS έχει πολλά καταστήματα και στα αεροδρόμια κ στη Victoria.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Συγνωμη που δεν θα ειμαι πολυ συγκεκριμενη, αλλα δεν θυμαμαι το ονομα του βιβλιοπωλειου(θα προσπαθησω να το βρω)
Ειναι ενα στην οδο charing cross κοντα στην chinatown,πολυ μεγαλη ποικιλια μεταχειρισμενων!! Καποια ειναι σε εξευτελιστικες τιμες.
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Γεια σας!!! Είμαι καινούργιο μέλος στο site και έχω κατά ενθουσιαστεί με τα πόσο οργανωμένο είναι και πόσες πληροφορίες χρήσιμες μπορείς να πάρεις….
Βέβαια διαβάζοντας όλα αυτά που λέτε για το Λονδίνο, έχω πάθει κατάθλιψη….
Θα πάω σε ένα μήνα αλλά Πέμπτη-Κυριακή…. Μπορείτε να μου πείτε τι θα προλάβω σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα??? Ποια είναι δηλαδή τα must των must για τόσο λίγο χρόνο….
Επίσης σχετικά με το φαγητό απ’ ότι κατάλαβα είναι των άκρων… Ή θα φας με 60 λίρες το άτομο ή κάτι πρόχειρο με 5-6 λίρες…. Δεν υπάρχει κάτι το ενδιάμεσο? Δηλαδή με 25-30 λίρες το άτομο που να είναι και ωραίο και αξιοπρεπές?
Κάτι άλλο… Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω άπειρους δίσκους βινυλίου… ?
Ξέρετε αν υπάρχουν μηχανήματα για συνάλλαγμα μέσα στην πόλη? Γιατί σε ένα μήνα θα έχουν εκπτώσεις ε?? Σε περίπτωση που ξεμείνω από λίρες , θα έχω ευρώ μαζί μου …Η Πιστωτική δεν αποτελεί λύση μιας και δεν έχω… Πιστεύω πως θα ήταν το προσωπικό μου οικονομικό κραχ αν είχα…
Ευχαριστώωωω πολύυυ και συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις………….
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γεια σας!!! Είμαι καινούργιο μέλος στο site και έχω κατά ενθουσιαστεί με τα πόσο οργανωμένο είναι και πόσες πληροφορίες χρήσιμες μπορείς να πάρεις….
Βέβαια διαβάζοντας όλα αυτά που λέτε για το Λονδίνο, έχω πάθει κατάθλιψη….
Θα πάω σε ένα μήνα αλλά Πέμπτη-Κυριακή…. Μπορείτε να μου πείτε τι θα προλάβω σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα??? Ποια είναι δηλαδή τα must των must για τόσο λίγο χρόνο….
Επίσης σχετικά με το φαγητό απ’ ότι κατάλαβα είναι των άκρων… Ή θα φας με 60 λίρες το άτομο ή κάτι πρόχειρο με 5-6 λίρες…. Δεν υπάρχει κάτι το ενδιάμεσο? Δηλαδή με 25-30 λίρες το άτομο που να είναι και ωραίο και αξιοπρεπές?
Κάτι άλλο… Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω άπειρους δίσκους βινυλίου… ?
Ξέρετε αν υπάρχουν μηχανήματα για συνάλλαγμα μέσα στην πόλη? Γιατί σε ένα μήνα θα έχουν εκπτώσεις ε?? Σε περίπτωση που ξεμείνω από λίρες , θα έχω ευρώ μαζί μου …Η Πιστωτική δεν αποτελεί λύση μιας και δεν έχω… Πιστεύω πως θα ήταν το προσωπικό μου οικονομικό κραχ αν είχα…
Ευχαριστώωωω πολύυυ και συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις………….
καλως ορισες και καλη χρονια με υγεια να εχεις.

-εστιατορια εχει αμετρητα που καλυπτουν ολα τα βαλαντια.Στις τιμες που ζητας θα εχεις πολλες επιλογες.:)
-εκπτωσεις...δυστυχως επαιξες και εχασες.....:lol: σε προλαβαν αλλοι:D
-πιστωτικη χρειαζεται για παν ενδεχομενο.
-δε σε συμφερει να αλλαξεις εκει ευρω,αλλαζουν με 0.78-0.80.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Γεια σας!!! Είμαι καινούργιο μέλος στο site και έχω κατά ενθουσιαστεί με τα πόσο οργανωμένο είναι και πόσες πληροφορίες χρήσιμες μπορείς να πάρεις….
Βέβαια διαβάζοντας όλα αυτά που λέτε για το Λονδίνο, έχω πάθει κατάθλιψη….
Θα πάω σε ένα μήνα αλλά Πέμπτη-Κυριακή…. Μπορείτε να μου πείτε τι θα προλάβω σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα??? Ποια είναι δηλαδή τα must των must για τόσο λίγο χρόνο….
Επίσης σχετικά με το φαγητό απ’ ότι κατάλαβα είναι των άκρων… Ή θα φας με 60 λίρες το άτομο ή κάτι πρόχειρο με 5-6 λίρες…. Δεν υπάρχει κάτι το ενδιάμεσο? Δηλαδή με 25-30 λίρες το άτομο που να είναι και ωραίο και αξιοπρεπές?
Κάτι άλλο… Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω άπειρους δίσκους βινυλίου… ?
Ξέρετε αν υπάρχουν μηχανήματα για συνάλλαγμα μέσα στην πόλη? Γιατί σε ένα μήνα θα έχουν εκπτώσεις ε?? Σε περίπτωση που ξεμείνω από λίρες , θα έχω ευρώ μαζί μου …Η Πιστωτική δεν αποτελεί λύση μιας και δεν έχω… Πιστεύω πως θα ήταν το προσωπικό μου οικονομικό κραχ αν είχα…
Ευχαριστώωωω πολύυυ και συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις………….
Παλαιοτερα και μενα καποιος δικος μου ενδιαφεροταν για βινυλια , οποτε σου εχω την λυση.
Επειδη σιγουρα θα περιπλανηθεις στους δρομους γυρω απο το Soho, θα το βρεις ευκολα αυτο το καταστημα,
Λεγεται Vinyl Junkies και εχει μια αρκετα μεγαλη ποικιλια απο jazz , soul , house μουσικη.
Το βρισκεις ευκολα αρκει να εισαι στην Ofxord στα HMV και να στριψεις δεξια κατω στην καθετη οδο ονοματι Berwick, προς Soho.
Δεν ξερω για ποιο ειδος μουσικης ενδιαφερεσαι, αλλα εκει στην περιοχη εχει 2,3 δισκαδικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.292
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom