Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Sprite

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
London!
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
Απορία! Για μεταφορά από και προς αεροδρόμιο (stansted) θα βγει φθηνότερα αν κλείσουμε από τώρα μέσω ιντερνετ κάποιο λεωφορείο (έχει διάφορα από ότι είδα, άλλα φθηνά και άλλα ακριβά) ή να το αφήσουμε για όταν φτάσουμε εκεί; Επίσης τι γίνεται αν κλείσουμε από τώρα και τελικά η πτήση έχει κάποια καθυστέρηση; Χάνουμε το λεωφορείο ή μας βάζουν στο επόμενο;
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δες εδώ, Destinations UK - Harry Potter Film Locations
Ο King cross είναι πολύ κεντρικός όπως και ο ζωολ. Κήπος στο Regent και δεν χρειάζεται να ξεπαραδιαστείς. Στην Οξφόρδη η επίσκεψη και κυρίως η διαμονή σε κολλέγιο είναι πραγματική εμπειρία. Το Christ church έχει είσοδο κάπου 8 λίρες και αξίζει πραγματικά, στο καθεδρικό θα δείτε και τα βιτρό που ενέπνευσαν τον συγγραφέα του ''η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων''. Η κόρη σου θα ξετρελλαθεί να μείνει σε ένα κολλέγιο παρόμοιο με αυτό του Πότερ. Δεν ξέρω πως μπορείς να το πετύχεις αυτό, ίσως αν καταφέρεις να τους πείσεις ότι είσαι παλειά απόφοιτος που θέλει να ξαναμείνει για λίγο στο Κολλέγιο.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Το site με βοήθησε πολύ.-Οι πληροφορίες πολύ χρήσιμες και δεν τις είχα βρει αλλού.-Μακάρι να μπορούσαμε να μείνουμε στην Οξφόρδη.Πιο πολύ θα ξετρελλαινόμουν εγώ!!!
 

KRIKA

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Καλημέρα σας!Θα πάμε με το αγόρι μου τον Αύγουστο στο Λονδίνο για 6 μέρες..Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο καλό ξενόδοχείο σε βολική περιοχή μέχρι 120 ευρώ το βράδυ..Είδα ένα άλλο που πρότεινε μια κοπέλα προηγουμένως που φαινόταν πολύ καλό (Mic hotel) αλλά δυστυχώς δεν είχε για τις δικές μας ημερομηνίες!!Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί πολύ!!Είναι η πρώτη φορά που πάμε και δεν ξέρουμε τις περιοχές!! Ευχαριστώ πολύ!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Καλημέρα σας!Θα πάμε με το αγόρι μου τον Αύγουστο στο Λονδίνο για 6 μέρες..Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο καλό ξενόδοχείο σε βολική περιοχή μέχρι 120 ευρώ το βράδυ..Είδα ένα άλλο που πρότεινε μια κοπέλα προηγουμένως που φαινόταν πολύ καλό (Mic hotel) αλλά δυστυχώς δεν είχε για τις δικές μας ημερομηνίες!!Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί πολύ!!Είναι η πρώτη φορά που πάμε και δεν ξέρουμε τις περιοχές!! Ευχαριστώ πολύ!

Ψαξε λιγακι στην αναζητηση γραφοντας "Λονδινο ξενοδοχειο" ή "Λονδινο διαμονη". Εχουν γραφτει παρα πολλα! Δες κι εδω: Λονδίνο - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
 

alaniaris

Member
Μηνύματα
58
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη και Ινδονησία
Καλημέρα σας!Θα πάμε με το αγόρι μου τον Αύγουστο στο Λονδίνο για 6 μέρες..Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο καλό ξενόδοχείο σε βολική περιοχή μέχρι 120 ευρώ το βράδυ..Είδα ένα άλλο που πρότεινε μια κοπέλα προηγουμένως που φαινόταν πολύ καλό (Mic hotel) αλλά δυστυχώς δεν είχε για τις δικές μας ημερομηνίες!!Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί πολύ!!Είναι η πρώτη φορά που πάμε και δεν ξέρουμε τις περιοχές!! Ευχαριστώ πολύ!
Ρίξε μια ματιά στο St Giles Hotel. Είναι κεντρικότατο (5 λεπτά απο Oxford St και Soho) και περίπου στις τιμές που ψάχνεις. St Giles Hotels

Επίσης κοίτα και το imperial hotel στην Russell Sq. Επίσης πολύ κεντικό, με ελαφρώς πιο τσιμπιμένη τιμή. Imperial Hotel

Αυτά τα δύο γνωρίζω κεντρικά με "λογικές" τιμές. Απο κει και πέρα τα πράγματα ξεφεύγουν πάνω απο 170 και 180? το δίκλινο.

Μπορείς βέβαια να ψάξεις και καμία άλλη περιοχή, πχ Notting Hill ή Bayswater, που δεν είναι τόσο κεντρικά αλλά τα ξενοδοχεία έχουν σχετικά καλό value for money. πχ αυτό: Lancaster Gate Hotel Hyde Park - Hotel Near Hyde Park - 3 Star London Hotel
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
δυσκολευομαι να ρωτήσω...αλλά θα το κάνω για χάρη του γιού μου....του εκλεψαν τις προαλλες στο γκάζι την τσαντα του αφου πρωτα εσπασαν το τζαμι του αυτοκινητου του φίλου του και την πηραν απο το πορτμπαγκαζ και ετσι εχασε διαβατηριο και ταυτότητα...εβγαλε νεα ταυτοτητα αλλα διαβατηριο λενε πρεπει να περασουν 3 μηνες για να εκδοθεί νέο...και αυτός μαλλον προοριζεται να ταξιδεψει λονδινο με την δουλειά του...μπορει να ταξιδεψει με ταυτότητα...δεν θυμάμαι βρε παιδια γιατι πάντα ταξιδευω με διαβατήριο...ηθικό διδαγμα μην αφηνεται ποτε τιποτα χρησιμο μεσα στο αυτοκίνητο..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
σε ευχαριστώ πολύ nenena...μου έλυσες την απορία,να εισαι καλά.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Για ταξιδι με ταυτοτητα: Κανενα πρόβλημα.
Εμεις ταξιδεψαμε την προηγουμενη εβδομαδα και το μεγαλυτερο προβλημα το ειχε μια φιλη που επεμενε να ταξιδεψει με Αμερικανικο διαβατηριο.
Μεγαλη ταλαιπωρια:mad:

Για London eye. Περασα Σαββατο βραδυ. Ουρες 0, αλλα τελικα δεν ανεβηκαμε.
Ηταν ακριβως η ωρα που πηγαινε να σουρουπωσει, αλλα λιγο τα συννεφα, λιγο το σκοταδι που ερχοταν, φοβηθηκα για τις φωτο και δεν ανεβηκα.
Παντως συμφερει να κλεισεις μεσω νετ, γλυτωνεις αρκετα σε ?.

Απορία! Για μεταφορά από και προς αεροδρόμιο (stansted) θα βγει φθηνότερα αν κλείσουμε από τώρα μέσω ιντερνετ κάποιο λεωφορείο (έχει διάφορα από ότι είδα, άλλα φθηνά και άλλα ακριβά) ή να το αφήσουμε για όταν φτάσουμε εκεί; Επίσης τι γίνεται αν κλείσουμε από τώρα και τελικά η πτήση έχει κάποια καθυστέρηση; Χάνουμε το λεωφορείο ή μας βάζουν στο επόμενο;
εκλεισα απο νετ το τρενο Stansted express.
96? (? οχι λιρες) για 4 ατομα πηγαινελα.
βεβαια δεν ειναι και τοσο εξπρες, αλλα σιγουρα παει πιο γρηγορα απο τα λεοφωρεια;)
Νομιζω οτι το εισητηριο ισχυει για την μερα που το κλεινεις.
Ωρες εχουν μονο τα λεοφωρεία της easyjet, αλλα ψαξτο απο τη σελιδα του αεροδρομίου

Καλημέρα σας!Θα πάμε με το αγόρι μου τον Αύγουστο στο Λονδίνο για 6 μέρες..Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο καλό ξενόδοχείο σε βολική περιοχή μέχρι 120 ευρώ το βράδυ..
εκτος απο τα κλασσικα σάιτ, εμεις βρηκαμε τυχαια και κλεισαμε στην αλυσίδα travelodge.
Travelodge: Online hotel reservations, special hotel discounts, vacation packages and Wyndham Rewards
Υπαρχουν καμια 10αρια ξενοδοχια στο Λονδινο με πολυ καλες κριτικες στο tripadvisor (απο'κει το βρηκαμε)
Το να κλεισεις εκει ειναι σαν την easyjet:haha:
μπορεις να κλεισεις για τις μερες που θελεις, εμεις κλεισαμε μια μια και μας βγηκε πιο φτηνα (1 μερα 65 λιρες, 1 99 και 1 με 29).
Πολυ καθαρα δωματια και οτι θελεις το πληρωνεις εξτρα (πρωινο κλπ)
Μειναμε στο ξενοδοχείο που ηταν κοντα στον πυργο του Λονδινου, αλλα αν πηγαινα ξανα θα εμενα ΓκοβεντΓκαρντεν, αφου καθε βραδυ ημασταν εκει :haha::haha::haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για London eye. Περασα Σαββατο βραδυ. Ουρες 0, αλλα τελικα δεν ανεβηκαμε.
Ηταν ακριβως η ωρα που πηγαινε να σουρουπωσει, αλλα λιγο τα συννεφα, λιγο το σκοταδι που ερχοταν, φοβηθηκα για τις φωτο και δεν ανεβηκα.
Παντως συμφερει να κλεισεις μεσω νετ, γλυτωνεις αρκετα σε ?.
Κακως δεν ανεβηκες... Το σουρουπο ειναι η καλυτερη ωρα για να ανεβεις στη ροδα.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Eπειδή πολύς λόγος έχει γίνει στο παρελθόν για τους τρόπους μεταφοράς από αεροδρόμιο Χίθροου προς κέντρο του Λονδίνου σας παραθέτω ακόμα μιά εναλλακτική πρόταση,ναι μεν δεν είναι και τόσο οικονομική αλλά στα υπ όψιν για κάποιον που δεν θέλει να ταλαιπωρείται με μετρό...ανέβα κατέβα σκάλες κλπ.
Κατ ευθείαν από το τέρμιναλ στο ξενοδοχείο όπου μένετε και επιστροφή μέσω της υπηρεσίας
Hotel By Bus
Η τιμή είναι 22 λίρες η μονή διαδρομή για ένα άτομο,μετ επιστροφής είναι 39 λίρες και όσο περισσότερα άτομα είστε τόσο κατεβαίνει η τιμή.
Το λεωφορειάκι κάνει 4 στάσεις,σε 4 δηλ ξενοδοχεία,ο χρόνος ποικίλει γύρω στη μία -μία ώρα και κάτι,στην επιστροφή σας παραλαμβάνουν από το ξενοδοχείο 4 ώρες πριν την προγραμματισμένη πτήση.
Δεν είναι απαραίτητη η κράτηση μέσω ιντερνετ,γραφεία τους υπάρχουν σε κάθε τέρμιναλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.054
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom