Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ογδόντα οκτώ σελίδες έχει αυτό το thread, τόσα πράγματα έχει να πει κανείς για αυτή την πόλη, και παραπάνω από τις μισές σελίδες έχουν να κάνουν με τα τρένα από το Gatwick και αν συμφέρουν οι ημερήσιες κάρτες έναντι της oyster!

Να μην παρεξηγηθω, δεν το αναφέρω για το ποστ της ρομάντικ, από τα χρησιμότερα που έχουν ανέβει τελευταία στο thread αυτό και διαφέρει από τις ολόιδιες ως τώρα ερωτήσεις/απαντήσεις. Απλώς ως αφορμή (και ως παράπονο). Δεν μου φαινεται και τόσο "Οδηγός" για το Λονδίνο αυτό το θέμα τελευταία.. :(

Και για να μην είμαι Δάσκαλε που Δίδασκες, να δώσω δυο τρία αγαπημένα μέρη από το αγαπημένο κέντρο (έχω δώσει κι άλλα κατά καιρούς άλλα έχουν χαθεί ανάμεσα στα αεροπλάνα και τα βαπόρια..) όλα σε απόσταση βολής από το Oxford Circus -μιας που έχουμε και εκπτώσεις, μην σας τρέχω φορτωμένους τσάντες...


Για καφέ:

Kaffeine
Welcome to Kaffeine | 66 Great Titchfield Street | London W1
Περπατάμε πέντε λεπτά, αν όχι λιγότερο, από το Oxford Circus για να ξεφύγουμε από τα κλασικά (και βαρετά) Starbucks, Costa, Nero etc και να πιούμε τον espresso μας με στιλ. Άκρως νεανικό μαγαζί, απλό design με βάση το ξύλο και φυσικά εξαιρετικός καφές (αν και όχι ιδιαίτερα φτηνό για takeaway). Ανοικτό ως τις 5.

Για ποτό:

Barrio Central
(Soho)
http://www.barriocentral.com/
Στο Soho, αλλά όχι εντελώς.. δυο βήματα από τη βαβούρα.. αλλά έξω από αυτή. Funky διακόσμηση, τρελές world μουσικές, alternative ατμόσφαιρα, happy hour 1600 -2000 με τα cocktails στα 4£ και τα μοχιτάκια να πηγαινοέρχονται (Σημείωση: δεν έχω πάει ποτέ ΠΑ-ΣΑ βράδυ που έχει είσοδο), flirt all around. Διαθέτει και φαγητό, καλό κατ' άλλους -δεν έχω γνώμη.

Για after χορό:

The Social

The Social | Home
Όσο κι αν πολλοί δεν το πιστεύουν, υπάρχει ζωή και από την πάνω πλευρά της Oxford Street.. πάντα σε απόσταση αναπνοής από το oxford circus, υπόγειο, μικρό, καμιά φορά ούτε που το προσέχεις άμα δεν το ξέρεις.. είναι όμως ένα από τα πιο δυνατά μαγαζιά της περιοχής με καθημερινά εναλασσόμενα live. Αν δεν είστε για λαιβ, το παραδίπλα δωμάτιο κρύβει ένα σούπερ κουλ μπαράκι με τεράστια ξύλινη "χωριάτικη" σχεδόν μπάρα, δερμάτινους καναπέδες, χαμηλό φωτισμό και ένταση! Ντάξει, θα πέσετε πανω σε αρκετούς hipsters αλλά αξίζει τον κόπο.. Προσοχή: έπειτα από κάποια ώρα έχει είσοδο στο πεντάλιρο. Εμείς πάντα λέμε ότι θα πάμε στο μπαρ και μπαίνουμε τσάμπα (και εκεί πάμε δηλαδή..εκεί είναι το καλό!) Δεν ξέρω τώρα αν θα πιάσει και σε σας..

Για after live:

Ain't nothing but..
Aint Nothin But | Blues Bar London
...the blues bar. Προσωπικό αγαπημένο. Στο σόχο, επίσης a stone' s throw from Oxford Circus. Δεν περνάει μήνας να μην αποτίσω φόρο τιμής (το χειμώνα και μεγαλύτερη συχνότητα). Είναι όπως ένα blues bar οφείλει να είναι. Δεν θα κάνω άλλα σχόλια: αν σας αρέσει η μπλουζ, εδώ είναι όχι το στέκι σας αλλά το σπίτι σας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Eπειδή πολύς λόγος έχει γίνει στο παρελθόν για τους τρόπους μεταφοράς από αεροδρόμιο Χίθροου προς κέντρο του Λονδίνου σας παραθέτω ακόμα μιά εναλλακτική πρόταση,ναι μεν δεν είναι και τόσο οικονομική αλλά στα υπ όψιν για κάποιον που δεν θέλει να ταλαιπωρείται με μετρό...ανέβα κατέβα σκάλες κλπ.
Κατ ευθείαν από το τέρμιναλ στο ξενοδοχείο όπου μένετε και επιστροφή μέσω της υπηρεσίας
Hotel By Bus
Η τιμή είναι 22 λίρες η μονή διαδρομή για ένα άτομο,μετ επιστροφής είναι 39 λίρες και όσο περισσότερα άτομα είστε τόσο κατεβαίνει η τιμή.
Το λεωφορειάκι κάνει 4 στάσεις,σε 4 δηλ ξενοδοχεία,ο χρόνος ποικίλει γύρω στη μία -μία ώρα και κάτι,στην επιστροφή σας παραλαμβάνουν από το ξενοδοχείο 4 ώρες πριν την προγραμματισμένη πτήση.
Δεν είναι απαραίτητη η κράτηση μέσω ιντερνετ,γραφεία τους υπάρχουν σε κάθε τέρμιναλ.
Συγγνώμη που χαλαω την ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησε η Δωροθεα, αλλά έχω μια απορία. Αν αυτό το λεωφορείο το πάρουν 4 π.χ άτομα θα μοιραστούν τις 22 λίρες ή θα πληρώσει ο καθένας 22 λίρες? Νομίζω ότι όπως είναι διατυπωμένο δεν φαίνεται καθαρά.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ογδόντα οκτώ σελίδες έχει αυτό το thread, τόσα πράγματα έχει να πει κανείς για αυτή την πόλη, και παραπάνω από τις μισές σελίδες έχουν να κάνουν με τα τρένα από το Gatwick και αν συμφέρουν οι ημερήσιες κάρτες έναντι της oyster!

Να μην παρεξηγηθω, δεν το αναφέρω για το ποστ της ρομάντικ, από τα χρησιμότερα που έχουν ανέβει τελευταία στο thread αυτό και διαφέρει από τις ολόιδιες ως τώρα ερωτήσεις/απαντήσεις. Απλώς ως αφορμή (και ως παράπονο). Δεν μου φαινεται και τόσο "Οδηγός" για το Λονδίνο αυτό το θέμα τελευταία.. :(
Μα οταν η μεταφορα ειναι τοσο ακριβη και υπαρχουν τοσοι διαφορετικοι τροποι να μετακινηθει και να πληρωσει καποιος για αυτες τις μετακινησεις ειναι λογικο να απασχολει τους περισσοτερους και να ρωτανε γι'αυτο.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συγγνώμη που χαλαω την ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησε η Δωροθεα, αλλά έχω μια απορία. Αν αυτό το λεωφορείο το πάρουν 4 π.χ άτομα θα μοιραστούν τις 22 λίρες ή θα πληρώσει ο καθένας 22 λίρες? Νομίζω ότι όπως είναι διατυπωμένο δεν φαίνεται καθαρά.
Λοιπόν όταν είναι είσαι ένας μόνος σου...και εννοείται ότι θα μπείς στο βαν με άλλα άτομα άγνωστα..που θα πάει ο καθένας σε διαφορετικό ξενοδοχ(μάξιμουμ 4 ξενοδοχεία)πληρώνεις 22,50 λίρες απλή διαδρομή,αν πάρεις μετ επιστροφής σύνολο θα πληρώσεις λιγότερο 39 λίρες.
Αν είστε παρέα πχ 2 άτομα που πάτε στο ΙΔΙΟ ξενοδοχείο γίνεται έκπτωση δηλ μετ επιστροφής για τα 2 σας άτομα θα πληρώσετε 75 λίρες...που σημαίνει αν το διαιρέσεις κλπ βγαίνει περίπου 18,75λίρες (αντί 22,50)
αν είστε 3 φίλοι θα πληρώσετε σύνολο πάλι 110 λίρες κ.ο.κ
υπάρχει μιά σχετική ,όχι μεγάλη βέβαια,έκπτωση απο το να το πάρεις τελείως μόνος.
Στην ιστοσελίδα έχει το e-mail τους και τηλ.μπορείς να στείλεις για να σου πούνε περισσότερες λεπτομέρειες.
Ναι σίγουρα δεν είναι φτηνή επιλογή αλλά συγκρινόμενη νομίζω με το express πχ που είναι ακριβό και σε πηγαίνει απλά σε σταθμό και όχι στην πόρτα σου αξίζει να τόχουμε στα υπ όψιν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συγγνώμη που χαλαω την ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησε η Δωροθεα, αλλά έχω μια απορία. Αν αυτό το λεωφορείο το πάρουν 4 π.χ άτομα θα μοιραστούν τις 22 λίρες ή θα πληρώσει ο καθένας 22 λίρες? Νομίζω ότι όπως είναι διατυπωμένο δεν φαίνεται καθαρά.
Ε, δεν τρωγεσαι...
 

jom

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τα φώτα σας! Την Πέμπτη πρόκειται να ταξιδέψω στο Λονδίνο με γκρούπ. Το πρόβλημα είναι ότι ακόμη και σήμερα τρεις μέρες πριν δεν μας έχει σταλέι το αναλυτικό πρόγραμμα του ταξιδιού, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε καμιά κράτηση εισιτηρίων για κάποια θεατρική παράσταση ή για κάποιο αξιοθέατο εκτός αυτών που πρόκειται να επισκεφτούμε με το γκρουπ. Θα έχω χρόνο να βρω κάποιο εισιτήριο για καποια θεατρική παράσταση νομίζετε και αν ναι τι αξίζει κατάτη γνώμη σας να δω;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τα φώτα σας! Την Πέμπτη πρόκειται να ταξιδέψω στο Λονδίνο με γκρούπ. Το πρόβλημα είναι ότι ακόμη και σήμερα τρεις μέρες πριν δεν μας έχει σταλέι το αναλυτικό πρόγραμμα του ταξιδιού, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε καμιά κράτηση εισιτηρίων για κάποια θεατρική παράσταση ή για κάποιο αξιοθέατο εκτός αυτών που πρόκειται να επισκεφτούμε με το γκρουπ. Θα έχω χρόνο να βρω κάποιο εισιτήριο για καποια θεατρική παράσταση νομίζετε και αν ναι τι αξίζει κατάτη γνώμη σας να δω;
Αν ακολουθησεις το προγραμμα του γκρουπ χλωμο το βλεπω να βλεπεις παρασταση. Αν τους παρατησεις και οργανωσεις το δικο σου προγραμμα και πιο πολλα θα δεις και πιο ευχαριστημενη θα μεινεις... Δοξα τω Θεο εδω υπαρχουν παμπολλες πληροφοριες για Λονδινο στο φορουμ και σε ολο το διαδικτυο.
Οποια παρασταση και να δεις καλη θα ειναι. Δειξε προτιμηση στο Φαντασμα αλλα μη σκας αμα δε βρεις για εκει... δες κατι αλλο.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μπες κι εδώShakespeare's Globe.
Aν είναι καλός ο καιρός ,δε βρέχει,αξίζει να παρακολουθήσεις μια παράσταση σ αυτό το θέατρο του Σέξπιρ και μόνο για τον χώρο!!(είναι ανοιχτή η οροφή),έχει και μεσημεριανές και απογευματινές παραστάσεις.
Λογικά το πρόγραμμα των πρακτορείων είναι στάνταρ και ήδη θάπρεπε να σας τόχουν πει από την πρώτη στιγμή,
μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να ρωτήσεις.
 

jom

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ! Τελικά πήρα το πρόγραμμα αργά το απόγευμα και είναι λίγα τα πράγματα που έχει κανονιστεί να δούμε. Τα περισσότερα είναι προαιρετικές εκδρομές οι οποίες θα πρέπι να πληρωθούν επιπλέον. Να σας ρωτήσω; Σκεφτήκαμε να βγάλουμε για δύο ημέρες - κατά τις οποίες δεν θα ακολουθήσουμε το group - διήμερη London Pass with Travelcard και για τις υπόλοιπες ημέρες που θα ακολουθήσουμε το group να βγάλουμε μια Oyster card. Την Oyster card θα μπορούσαμε να την γεμίσουμε με κάποια χρήματα και να την χρησιμοποιούμε ή πρέπει υποχρεωτικά να είναι προπληρωμένη;
Συγνώμη αν σας τρέλανα!
Υ.Γ.: Το Shakespeare's Globe είναι στο Startford upon Avon, σωστά; Γίνεται ολοήμερη εκδρομή εκεί και λέγαμε να μην συμμετέχουμε...:roll:
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
απότι θυμάμαι το stradfor upon avon ήταν πολύ ωραίο πάντως...είχα πάει την πρώτη φορά που πήγα λονδίνο-δηλ. πριν 10 χρόνια!- οπότε δν θυμάμαι τπτ περισσότερο, αλλά θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ!
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σας ευχαριστώ πολύ! Τελικά πήρα το πρόγραμμα αργά το απόγευμα και είναι λίγα τα πράγματα που έχει κανονιστεί να δούμε. Τα περισσότερα είναι προαιρετικές εκδρομές οι οποίες θα πρέπι να πληρωθούν επιπλέον. Να σας ρωτήσω; Σκεφτήκαμε να βγάλουμε για δύο ημέρες - κατά τις οποίες δεν θα ακολουθήσουμε το group - διήμερη London Pass with Travelcard και για τις υπόλοιπες ημέρες που θα ακολουθήσουμε το group να βγάλουμε μια Oyster card. Την Oyster card θα μπορούσαμε να την γεμίσουμε με κάποια χρήματα και να την χρησιμοποιούμε ή πρέπει υποχρεωτικά να είναι προπληρωμένη;
Συγνώμη αν σας τρέλανα!
Υ.Γ.: Το Shakespeare's Globe είναι στο Startford upon Avon, σωστά; Γίνεται ολοήμερη εκδρομή εκεί και λέγαμε να μην συμμετέχουμε...:roll:
,

Oxi oχι το Startford είναι κωμόπολη εκτός Λονδίνου,δεν έχω πάει αλλά έχω διαβάσει σχετικά,νομίζω είναι η γενέτειρα του Σέξπιρ.
Το θέατρο που σου λέω βρίσκεται μέσα στο Λονδίνο στην southbank,νότια όχθη ...ένα από τα ωραιότερα μέρη που θα πάτε για βόλτα,ούτως η άλλως θα το δείς απ έξω στη βόλτα σου προς τα κεί,
είναι το θέατρο στο ίδιο σημείο και ξαναφτιαγμένο στα πρότυπα του αρχικού!χωρίς μεταλλικές κατασκευές,μόνο με ξύλο,οι ηθοποιοί δεν χρησιμοποιούν μικροφωνικές κλπ,προσπάθησαν δηλ να αναβιώσουν ό,τι ίσχυε και παλιά.

Αντί για oyster θα σας πρότεινα travelcard είτε ημερήσια είτε τριών ημερών κλπ,η διαφορά της με την oyster είναι ότι δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι...τέλειωσε;θέλει κι άλλα χρήματα κλπ η travelcard πληρώνεται η ημερήσια αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στις 5 λίρες και σου επιτρέπει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕς διαδρομές σε όλα τα μέσα ενώ η οyster σου παρέχει έκπτωση και ορισμένες ώρες της μέρας δεν μπορείς να ξέρεις πόσο θα κοστολογηθεί η μετακίνηση σου,
εν ολίγοις με την travelcard εγώ τουλάχιστον είμαι πιό ξένοιαστη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.057
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom