Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
πρωινο οντως σερβιρουν παντου.
Παμπς, εστιατοτρια ή στις αλυσιδες καφε (ΕΑΤ και ενα με γαλλικο ονομα που δεν θυμαμαι αλλα ειχε ωραια πραγματα)
Μια μερα πηραμε πρωινι σε ενα εστιατοριο (ή μηπως παμπ;) στην πλατεια Τραφαλγκαρ και στην τιμη του ενος εδινε 2:)
Μαζι με χυμο καφε κλπ 12 ή 15 λιρες (δεν θυμαμαι ακριβως :()

Παντως οτι εχει σχεση με φαητο προσφερει πρωινο, δεν το εχω ξαναδει αυτο
 

jom

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Μόλις γύρισα από Λονδίνο και ήταν καταπληκτικά! Εννοείται ότι ανυπομονώ να ξαναπάω και ότι 5 ημέρες ήταν πραγματικά πολύ λίγες!
Να πω για το London Pass. Τελικά βγάλαμε London Pass όμως πραγματικά δεν προλάβαμε να δούμε πολλά με αυτό. Πολλά από τα πιο γνωστά μουσεία είναι δωρεάν (British Museum, National Gallery, Natural History Museum, Victoria & Albert's Museum) και εάν πηγαίνεις για πρώτη φορά θα είναι σίγουρα στα μέρη που θα θέλεις να επισκεφτείς. Επομένως δεν μένει και πάρα πολύ χρόνος για πολλά άλλα αξιοθέατα. Πιστεύω τελικά ότι το London Pass είναι καλή επιλογή για κάποιον που έχει επισκεφτεί ξανά το Λονδίνο, έχει επισκεφτεί κάποια μέρη και θέλει να επισκεφτεί και κάποια άλλα τα οποία δεν είχε προλάβει κατά την προηγούμενη επίσκεψή του.
Η Travelcard σωτήρια, δεν το συζητώ...
Προσπαθήστε να αποφεύγετε τις μεγάλες ουρές...Απίστευτη ταλαιπωρία!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.370
Ας το βάλουμε εδω για να μην ανοίγουμε συνέχεια νέα θέματα.

Ως «τα καλύτερα ταξί του κόσμου» επελέγησαν για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά τα ταξί του Λονδίνου σύμφωνα με την ετήσια έρευνα που εκπονεί ο ιστότοπος ξενοδοχειακών κρατήσεων Hotels.com.
Σύμφωνα με την έρευνα αυτή, το Λονδίνο καταλαμβάνει την πρώτη θέση της κατάταξης με μεγάλη διαφορά από τις άλλες πόλεις, καθώς συγκέντρωσε ποσοστό 28% σε διάφορες ερωτήσεις που κυμαίνονταν από την ασφάλεια ως τη φιλικότητα των οδηγών ταξί και την καλή γνώση της περιοχής.
Τη δεύτερη θέση στον κατάλογο των 10 πρώτων πόλεων όσον αφορά την εξυπηρέτηση των ταξί κατέλαβε η Νέα Υόρκη με ποσοστό 9%, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβαν από κοινού το Χονγκ Κονγκ και το Τόκιο με 7%.
Η έρευνα αυτή έγινε από τις 8 ως τις 16 Αυγούστου σε δείγμα 4.831 ανθρώπων που ρωτήθηκαν σε 23 χώρες.
ΑΠΕ-ΜΠΕ. Γαλλικό Πρακτορείο
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.370
Μονοήμερη επισκεψη στο Λονδίνο την περσμένη εβδομάδα και φαγητό στο Mango Tree.

Σαφέστατα υπερτιμημένο και δεν αξίζει τα λεφτά του.150 Λίρες για (2) άτομα,καλή ποιότητα αλλά οχι κάτι εξαιρετικό.Ανετα θα μπορούσες να βρείς ιδια ποιότητα με λιγότερα χρήματα.Προσωπική άποψη πάντα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ας το βάλουμε εδω για να μην ανοίγουμε συνέχεια νέα θέματα.

Ως «τα καλύτερα ταξί του κόσμου» επελέγησαν για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά τα ταξί του Λονδίνου σύμφωνα με την ετήσια έρευνα που εκπονεί ο ιστότοπος ξενοδοχειακών κρατήσεων Hotels.com.
Σύμφωνα με την έρευνα αυτή, το Λονδίνο καταλαμβάνει την πρώτη θέση της κατάταξης με μεγάλη διαφορά από τις άλλες πόλεις, καθώς συγκέντρωσε ποσοστό 28% σε διάφορες ερωτήσεις που κυμαίνονταν από την ασφάλεια ως τη φιλικότητα των οδηγών ταξί και την καλή γνώση της περιοχής.
Τη δεύτερη θέση στον κατάλογο των 10 πρώτων πόλεων όσον αφορά την εξυπηρέτηση των ταξί κατέλαβε η Νέα Υόρκη με ποσοστό 9%, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβαν από κοινού το Χονγκ Κονγκ και το Τόκιο με 7%.
Η έρευνα αυτή έγινε από τις 8 ως τις 16 Αυγούστου σε δείγμα 4.831 ανθρώπων που ρωτήθηκαν σε 23 χώρες.
ΑΠΕ-ΜΠΕ. Γαλλικό Πρακτορείο
Έχοντας χρησιμοποιησει ταξί και στις 4 πόλεις που αναφέρονται (δεν ξέρω πόσοι από τους ερωτηθέντες στο ερωτηματολόγιο το είχαν κάνει για να έχουν συγκριτικά δεδομένα), θα διαφωνήσω. Τα Λονδρέζικα ταξί είναι με διαφορά τα χειρότερα από τα 4.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.370
Έχοντας χρησιμοποιησει ταξί και στις 4 πόλεις που αναφέρονται (δεν ξέρω πόσοι από τους ερωτηθέντες στο ερωτηματολόγιο το είχαν κάνει για να έχουν συγκριτικά δεδομένα), θα διαφωνήσω. Τα Λονδρέζικα ταξί είναι με διαφορά τα χειρότερα από τα 4.
Εχω χρησιμοποιήσει μόνον σε δύο πόλεις(Λονδίνο-Χόνγκ/Κόνγκ) και ετσι δεν εχω ολοκληρωμένη άποψη.Μεταξύ των δύο δεν βρήκα μεγάλες διαφορές.Θεωρώ τα Γερμανικά ταξί πολύ καλύτερα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Τα Churchill war rooms αξίζουν για 16,00 Λίρες εισιτήριο?

Εδωσες 150 λίρες για ''οχι κατι εξαιρετικό ''σε φαγητό και σκεφτεσαι τις 16 για τα υπόγεια του Churchill ???

Την επόμενη φορά πάντως θα κατε΄βω και εγώ αφου τις 3 προηγούμενες δεν το τίμησα και μάλλον έκανα λάθος
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.370
Εδωσες 150 λίρες για ''οχι κατι εξαιρετικό ''σε φαγητό και σκεφτεσαι τις 16 για τα υπόγεια του Churchill ???

Την επόμενη φορά πάντως θα κατε΄βω και εγώ αφου τις 3 προηγούμενες δεν το τίμησα και μάλλον έκανα λάθος
Αυτό ειναι το κακό,πρώτα παραγγέλνεις(υπερβολικά ίσως) και μετά πληρώνεις.΄Οποτε για τα πολεμικά δωμάτια που πήγα μετά,μετρούσα τις Λίρες προσεκτικά:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.066
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom