Γενικά Οδηγός: Υγρά στη χειραποσκευή

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Απορια....εχει ατονησει το θεμα με το σακκουλακι;δηλαδη,καθε φορα τα βαζετε σε σακκουλακι η απλως τα εχετε σε καποιο νεσεσερ;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Απορια....εχει ατονησει το θεμα με το σακκουλακι;δηλαδη,καθε φορα τα βαζετε σε σακκουλακι η απλως τα εχετε σε καποιο νεσεσερ;
Τρίχες! :D Εγώ σε όλες τις τσάντες μου (είτε είναι βαλίτσα είτε σακίδιο πλάτης είτε η κλασσική γυναικεία τσάντα) έχω μονίμως διάφορα μπουκαλάκια, καλλυντικά και σχετικά σκατολοϊδια διασπαρτα. Βάζω σε ένα μόνο σακουλάκι όσο περισσότερα χωράει (συνήθως 4-6 τεμάχια, τα πιο βασικά) και αυτό το τοποθετώ μέσα στο νεσεσερ στο οποίο βάζω κι αλλά τέτοια είδη. Όλα τα υπόλοιπα τα έχω χύμα εδώ κι εκεί. Κατά τον έλεγχο με αυτά που βρίσκονται διάσπαρτα δεν ασχολείται ποτέ κανείς. Όμως πάντα μου ανοίγουν το νεσεσερ που βρίσκονται συγκεντρωμένα τα περισσότερα, χωρίς παρόλα αυτά να ασχολούνται με το αν αυτά βρίσκονται εντός σακουλακίου ή εκτός. Ουσιαστικά τσεκαρουν μόλις δουν πολλά υγρά μαζί σε ένα σημείο.
Έτσι και πέσω καμια φορά σε έλεγχο και αποφασισει ο υπάλληλος να ψάξει όλα τα μπουκαλάκια που κουβαλάω... θα κλάψουνε μανούλες! Θα με βρίζει όλο το αεροδρόμιο εν χορώ! :bleh: :haha:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.642
Likes
12.470
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
τι γινεται με μικρες καρτελιτσες απο χαπια και φαρμακα ...τυπου ercefuril,panadol,maalox,κολυρια για τα ματια κλπ..τα δεχονται?
Τα χάπια δεν έχουν θέμα, τα κολλύρια πάνε με τα υγρά.

Απορια....εχει ατονησει το θεμα με το σακκουλακι;δηλαδη,καθε φορα τα βαζετε σε σακκουλακι η απλως τα εχετε σε καποιο νεσεσερ;
Εγώ τηρώ ευλαβικά το όριο των 10 x 100 mL μέσα σε σακούλα, αλλά τις τελευταίες φορές δεν ασχολήθηκαν καθόλου και δεν μου ζήτησαν να έχω τη σακούλα με το zip ξεχωριστά ή να τους την δείξω. Στο μόνο που κολλάνε καμιά φορά είναι με ένα μπουκάλι υγρού φακών επαφής που είναι ακριβώς 100mL. Νομίζω ότι πλέον αναζητούν μόνο τα μεγάλα μπουκάλια υγρών.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω ρε παιδια δεν θα τα βαλω σε σακουλακι και ο θεος βοηθος.
Θα τα εχω μεσα στο νεσεσερ και μαλιστα τα μοιρασα σε 2 νεσεσερακια γιατι θα εχουμε 2 χειραποσκευες,απο ενα σε καθε βαλιτσακι.Επισης προσπαθησα να παρω σχεδον ολες τις κρεμες ,τζελ καθαρισμου προσωπου κλπ σε δειγματακια απο το φαρμακειο ,οπου το καθενα ειναι 2-3 ml ...τι να πω να χρεωσουν και τα φακελακια ως 10Χ100 συσκευασιες ..ε δε νομιζω.
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εγω ρε παιδια δεν θα τα βαλω σε σακουλακι και ο θεος βοηθος.
Θα τα εχω μεσα στο νεσεσερ και μαλιστα τα μοιρασα σε 2 νεσεσερακια γιατι θα εχουμε 2 χειραποσκευες,απο ενα σε καθε βαλιτσακι.Επισης προσπαθησα να παρω σχεδον ολες τις κρεμες ,τζελ καθαρισμου προσωπου κλπ σε δειγματακια απο το φαρμακειο ,οπου το καθενα ειναι 2-3 ml ...τι να πω να χρεωσουν και τα φακελακια ως 10Χ100 συσκευασιες ..ε δε νομιζω.
Μια αλλη ερωτηση :ας πουμε οτι αγοραζω εκει 2 μεγαλα μπουφαν-παλτο..ή καποιο ογκωδες αντικειμενο τελος παντων.Μπορω να τα εχω στις σακκουλες τους ..κανονικα σαν ψωνια ,μαζι με τις λοιπες 2 χειραποσκευες?
Για τα καλλυντικά δεν νομίζω να 'χεις θέμα.
 
Last edited by a moderator:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Χτες ταξίδεψα με ryanair και μου επιτρεψανε 2 μπουκάλια εναμιση λίτρου νερό να τα παρω πανω στο αεροπλάνο στη χειραποσκευη αρκεί να τα βγαλω απο την τσάντα στον ελεγχο.Στην πύλη παρατήρησα οτι όλοι είχανε νερό.Αυτό συνέβη στην Ισπανία.Στη χειραποσκευή είχα σπρέι σωματος,μικρό σαμπουάν κι αλλα διάφορα καλλυντικά,δεν τους απασχόλησε καν.
Την προηγούμενη βδομάδα επισης πηρα δυο μικρά μπουκάλια νερο στη χειραποσκευη ταξιδεύοντας απο Ρουμανία με την Ταρομ κι επίσης δεν είχα πρόβλημα.Πρώτη φόρα βλέπω αυτή τη χαλάρωση στα υγρά,σε προηγούμενες πτήσεις τα πέταγαν πριν τον ελεγχο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.238
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εμένα εχθες που ερχομουν από Φρανκφούρτη και είχα μαζί μου ένα μπουκάλι μπύρα μου το πέταξαν κατά την μετεπιβίβαση για Θεσσαλονίκη γιατί δεν υπάρχει τράνζιτ στο Βενιζέλος και εθεωρείτο οτι εμπαινα από έξω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εμένα εχθες που ερχομουν από Φρανκφούρτη και είχα μαζί μου ένα μπουκάλι μπύρα μου το πέταξαν κατά την μετεπιβίβαση για Θεσσαλονίκη γιατί δεν υπάρχει τράνζιτ στο Βενιζέλος και εθεωρείτο οτι εμπαινα από έξω.
Επρεπε να ζητησεις να σου το βαλουν στην ειδικη σφραγιστη σακουλα που εχουν για τετοιες περιπτωσεις τα καταστηματα των αεροδρομιων.

Αυτα που λες @villi πρωτη φορα τα ακουω. Αντε κανα σπρει κανα σαμπουαν μπορει να τους ξεφυγει αλλα ολοκληρα μπουκαλια νερου; Φαινεται εισαι πολυ ωραιο κοριτσι και ειχαν αλλου το μυαλο τους.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αυτα που λες @villi πρωτη φορα τα ακουω. Αντε κανα σπρει κανα σαμπουαν μπορει να τους ξεφυγει αλλα ολοκληρα μπουκαλια νερου; Φαινεται εισαι πολυ ωραιο κοριτσι και ειχαν αλλου το μυαλο τους.
Κι εμένα πρώτη φορά μου συνέβη ειλικρινά.Στο Βουκουρέστι τα ειχα στην τσαντα μου,ειχα ξεχαστεί.Την άνοιξαν,τα εβαλαν δίπλα στο κουτί και μου τα εδωσαν μολις πέρασα τον ελεγχο.Δεν το περιμενα!
Στην Τενεριφη κράταγα τις μπουκάλες στο χέρι και πριν τον ελεγχο πήγα να τις πετάξω στον κάδο.Η γυναίκα φύλακας μου είπε να τα κρατησω κανονικά,τα έβαλα στο κουτί διπλα στην τσάντα μου οπως ειχα κανει και στη Ρουμανία και πρόσεξα οτι τα βάλανε σε ενα διπλανό μηχάνημα οπως κι αλλα νερακια επιβατων.Σε ολους τα δωσανε μετά τον έλεγχο.Πίστεψέ με κι εγώ εξεπλάγην!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.238
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Επρεπε να ζητησεις να σου το βαλουν στην ειδικη σφραγιστη σακουλα που εχουν για τετοιες περιπτωσεις τα καταστηματα των αεροδρομιων.

το γνωρίζω αυτό που λες, αλλά εγώ αγόρασα 2 μπύρες για να τις τις πιούμε με την γυναίκα μου, αλλά ήπιαμε μόνο την μια. δεν ήξερα ότι στο Βενιζέλος δεν έχει περιοχή τράνζιτ. τώρα που έπαθα.....έμαθα.
:bleh:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Εχω μπερδευτει τωρα.Δεν εχει στο βενιζελος περιοχη τρανζιτ;Και οι πινακιδες που εχει και το γραφουν τι ειναι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom