Ryanair Οδηγός : E Check In από την Ryanair

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Οι ασχετοι ειναι το τουριστικο γραφειο, το συστημα της Ryanair ειναι το ιδιο για ολους τους προορισμους.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι ασχετοι ειναι το τουριστικο γραφειο, το συστημα της Ryanair ειναι το ιδιο για ολους τους προορισμους.
Το σύστημα της FR ζητάει APIS data για όλους τους προορισμούς, παρότι οι αρχές των περισσότερων προορισμών δεν τα ζητάνε, για δικούς τους (ακατανόητους) λόγους. Σημασία έχει τα στοιχεία να είναι σωστά εκεί που τελικά θα καταλήξουν στις αρχές. Αυτά που θα μείνουν να κάθονται στη database της Ryanair δεν έχουν σημασία.

Το τουριστικό γραφείο απλά δεν έκανε κάτι άχρηστο...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Το σύστημα της FR ζητάει APIS data για όλους τους προορισμούς, παρότι οι αρχές των περισσότερων προορισμών δεν τα ζητάνε, για δικούς τους (ακατανόητους) λόγους. Σημασία έχει τα στοιχεία να είναι σωστά εκεί που τελικά θα καταλήξουν στις αρχές. Αυτά που θα μείνουν να κάθονται στη database της Ryanair δεν έχουν σημασία.

Το τουριστικό γραφείο απλά δεν έκανε κάτι άχρηστο...
βασικα το γραφειο δεν εκανε αυτο που ζητησε ο πελατης.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
βασικα το γραφειο δεν εκανε αυτο που ζητησε ο πελατης.
Επί ενός ανύπαρκτου θέματος, τελικά. Και δε μας νοιάζει εδώ αν το γραφείο φταίει ή όχι. Το ερώτημα ήταν αν θα μπορέσει να ταξιδέψει. Η απάντηση είναι ΝΑΙ, επειδή οι Γαλλικές αρχές (που είναι οι μόνες που θα μπορούσαν να έχουν θέμα) δε ζητάνε στοιχεία APIS. Η FR να πάει να κουρέυεται, ας έχει απλά το document μαζί της μην τυχόν το ζητήσουν στο gate για ταυτοπροσωπία.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Επί ενός ανύπαρκτου θέματος, τελικά. Και δε μας νοιάζει εδώ αν το γραφείο φταίει ή όχι. Το ερώτημα ήταν αν θα μπορέσει να ταξιδέψει. Η απάντηση είναι ΝΑΙ, επειδή οι Γαλλικές αρχές (που είναι οι μόνες που θα μπορούσαν να έχουν θέμα) δε ζητάνε στοιχεία APIS. Η FR να πάει να κουρέυεται, ας έχει απλά το document μαζί της μην τυχόν το ζητήσουν στο gate για ταυτοπροσωπία.
Δεν ειναι το θεμα αν το ζητανε οι αρχες η οχι, αλλα τελος παντων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι εννοεις εκ των προτέρων? Ειναι απαραιτητα για το τσεκ ιν.
Δε σκοπεύω να εκπαιδεύω επίμονους πλην ημιμαθείς για πολύ ακόμα.

Το check in είναι μια αεροδρομιακή διαδικασία που δεν απαιτεί τα στοιχεία αυτά. Επειδή όμως κάποιες χώρες απαιτούν πληροφορίες APIS (γκουγκλαρέ το) για τους επιβάτες όλων ή κάποιων εισερχόμενων πτήσεων, εκείνες τις φορές οι αεροπορικές ζητάνε και τα στοιχεία αυτά. Ε η ryanair (πολύ κακώς) τα ζητάει πάντα στο ηλεκτρονικό checkin αλλά δεν τα στέλνει πουθενά αν δε χρειάζονται. Αν χρειάζονται, τα στέλνει λίγο πριν την απογείωση (εξ ου και "εκ των προτέρων").
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Δε σκοπεύω να εκπαιδεύω επίμονους πλην ημιμαθείς για πολύ ακόμα.

Το check in είναι μια αεροδρομιακή διαδικασία που δεν απαιτεί τα στοιχεία αυτά. Επειδή όμως κάποιες χώρες απαιτούν πληροφορίες APIS (γκουγκλαρέ το) για τους επιβάτες όλων ή κάποιων εισερχόμενων πτήσεων, εκείνες τις φορές οι αεροπορικές ζητάνε και τα στοιχεία αυτά. Ε η ryanair (πολύ κακώς) τα ζητάει πάντα στο ηλεκτρονικό checkin αλλά δεν τα στέλνει πουθενά αν δε χρειάζονται. Αν χρειάζονται, τα στέλνει λίγο πριν την απογείωση (εξ ου και "εκ των προτέρων").
Πω πω σ ευχαριστώ παρα πολυ για τη "διδασκαλια". Μαλλον κανουν πουλακια τα ματια μου οταν βλεπω ολες τις πληροφορίες APIS στο τσεκ ιν. Ειτε χρειαζοντα ειτε οχι πρεπει να υπαρχουν. Επισης σε καποιες πτησεις χρειαζονται κ στα κλεισιματα. Και δεν αναφερομαι μονο στη Ryanair. Κοψε το υφακι γιατι ειναι πολυ εκνευριστικο. Δεν τα ξερεις ολα. Και αρχικα , εφοσον υπαρχει Ελληνικη ταυτότητα, δεν επρεπε να χρησιμοποιησει το γραφειο τον αριθμο διαβατηριου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πω πω σ ευχαριστώ παρα πολυ για τη "διδασκαλια". Μαλλον κανουν πουλακια τα ματια μου οταν βλεπω ολες τις πληροφορίες APIS στο τσεκ ιν. Ειτε χρειαζοντα ειτε οχι πρεπει να υπαρχουν. Επισης σε καποιες πτησεις χρειαζονται κ στα κλεισιματα. Και δεν αναφερομαι μονο στη Ryanair. Κοψε το υφακι γιατι ειναι πολυ εκνευριστικο. Δεν τα ξερεις ολα. Και αρχικα , εφοσον υπαρχει Ελληνικη ταυτότητα, δεν επρεπε να χρησιμοποιησει το γραφειο τον αριθμο διαβατηριου.
Δεν τα ξέρω όλα, αλλά ξέρω περισσότερα από κάποιους που δεν ξέρουν τίποτα. Εκατό φορές, άντε εκατό μία: Βλέπεις όλες τις πληροφορίες στο check-in της Ryan, γιατί τις ζητάει χωρίς να πρέπει. Κάποτε κάπου, σε άλλες πτήσεις, τέτοιες πληροφορίες χρειάζεται να ζητούνται από τις εταιρίες και να παρέχονται από τους επιβάτες. Όχι στη συγκεκριμένη πτήση, καθώς η χώρα προορισμού (Γαλλία) δε ζητάει APIS δεδομένα για πτήσεις εντός ζώνης Σέγκεν. Τα δεδομένα που συλλέγονται είναι προσωπικά και δε μεταβιβάζονται πουθενά πλην Ryanair (από τη στιγμή που η Γαλία δεν τα ζητάει), και η μόνη χρήση που επιτρέπεται να τους κάνει η αεροπορική από τη στιγμή που δεν έχεις παράσχει ρητή συναίνεση για κάτι άλλο, είναι για να ελέγξει την ταυτοπροσωπία του επιβάτη στην πύλη (δηλαδή για το σκοπό της διαδικασίας μέσα στην οποία τα συνέλεξε).

Αν το "υφάκι" είναι "εκνευριστικό", ξυδάκι.
 
Last edited:

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Δεν τα ξέρω όλα, αλλά ξέρω περισσότερα από κάποιους που δεν ξέρουν τίποτα. Ειδικά από προσωπικά δεδομένα σε πληροφοριακά συστήματα, τυχαίνει να είμαι από τους top experts της Ελλάδας (και αυτό το εδάφιο θα διαγραφεί σύντομα γιατί δε θέλω να υπάρχουν αναφορές στα επαγγελματικά μου στα forum). Εκατό φορές, άντε εκατό μία: Βλέπεις όλες τις πληροφορίες στο check-in της Ryan, γιατί τις ζητάει χωρίς να πρέπει. Κάποτε κάπου, σε άλλες πτήσεις, τέτοιες πληροφορίες χρειάζεται να ζητούνται από τις εταιρίες και να παρέχονται από τους επιβάτες. Όχι στη συγκεκριμένη πτήση, καθώς η χώρα προορισμού (Γαλλία) δε ζητάει APIS δεδομένα για πτήσεις εντός ζώνης Σέγκεν. Τα δεδομένα που συλλέγονται είναι προσωπικά και δε μεταβιβάζονται πουθενά πλην Ryanair (από τη στιγμή που η Γαλία δεν τα ζητάει), και η μόνη χρήση που επιτρέπεται να τους κάνει η αεροπορική από τη στιγμή που δεν έχεις παράσχει ρητή συναίνεση για κάτι άλλο, είναι για να ελέγξει την ταυτοπροσωπία του επιβάτη στην πύλη (δηλαδή για το σκοπό της διαδικασίας μέσα στην οποία τα συνέλεξε).

Αν το "υφάκι" είναι "εκνευριστικό", ξυδάκι.
Καταληγουμε λοιπον στο ιδιο αποτελεσμα, οτι ειτε στελνονται, ειτε οχι πρεπει να υπαρχουν για τον παρα πολυ σοβαρο λογο που ανεφερες. Ξαναλεω οτι Δεν χρειαζοταν να χρησιμοποιηθει ο αριθμος διαβατηριου εφοσον υπαρχει ταυτοτητα για λογους που αφορουν το gate. Δε μιλησα ουτε για αρχες ουτε για τιποτα. Το υφος σου δε μου φαίνεται εκνευριστικό, ειναι οπως κ υποτιμητικο κ λυπαμαι πολυ.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ πιθανό να έχει ήδη ερωτηθεί και απαντηθεί, αλλά καταγράφω την πρόσφατη εμπειρία μου. Αν αντί για εφηβικό εισιτήριο (για ανηλίκους 12-15 ετών) κλείσετε εισιτήριο ενήλικου (δεν υπάρχει διαφορά στην τιμή), δε θα μπορέσετε να κάνετε το ηλεκτρονικό τσεκ ιν γιατί θα δημιουργείται πρόβλημα με την ημερομηνία γέννησης του εφήβου. Το θέμα λύνεται αμέσως με υποβολή αιτήματος στο live chat. Ο υπάλληλος θα τροποποιήσει χωρίς επιπλέον χρέωση την κράτηση, ώστε ο εσφαλμένα αναγραφόμενος ως ενήλικος να λογίζεται πλέον ως έφηβος και να είμαι δυνατό το τσεκ ιν.
Είχα πριν λίγες μέρες τέτοιο πρόβλημα και αντιμετωπίστηκε άμεσα. Αρκεί να μην έχετε αφήσει το τσεκ ιν για την τελευταία στιγμή και είναι κλειστό το live chat.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.995
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom