Ιταλία Οδικό ταξίδι σε Β/Α Ιταλία

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ένα ειναι σίγουρο!! Μετα απο τόσα χωνευτικο πείνας ξανά!!
:)

Sent from my iPad using Travel Stories
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χαχαχα μια μέρα έλειψα και την προχωρήσατε πολύ την κουβέντα με το εσπρεσσάκι... Μου φαινεται πως αναψα φωτιές!! :bleh: Να συμφωνήσω με τον Samion για τη σειρά καφέ και limoncelo, αν και είναι περιττό ό,τι και να λέει ο Samion ισχύει, είναι η "wikipedia" της Ιταλίας ;) και να σου πω vickokka ότι πέθανα με την ατάκα σου "Μετά από τόσα χωνευτικά πεινάς ξανά"!!:haha::haha::clap:
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Xaxaxaxa!!!!είδες; Όταν λείπεις εσύ πέφτουν μάχες για τα χωνευτικα!!! :). :)

?????

Sent from my iPad using Travel Stories
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πέρισυ το καλοκαίρι που ήμουν εκεί, απ' όσα δοκίμασα μου έμεινε το Terrazza "Al Ponte" (όνομα και πράγμα), που είχε πολύ ενδιαφέρουσα τοπική κουζίνα. Καλή σχέση ποιότητας-τιμής, έκανε πολύ καλή εντύπωση και στην Ιταλίδα φίλη που με φιλοξενούσε. Η τοποθεσία επίσης φοβερή.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ...Νομίζω ότι θα σκάσω στο φαγητό γιατί θέλω να δοκιμάσω απ'όλα όσα μου προτείνετε σαν ελάχιστο ευχαριστώ για τον κόπο που κάνατε να μου γράψετε!! ;) Ευχαριστώ πραγματικά!! :)

Xaxaxaxa!!!!είδες; Όταν λείπεις εσύ πέφτουν μάχες για τα χωνευτικα!!! :). :)

?????

Sent from my iPad using Travel Stories

Χαχαχα ναι ρε συ, τι ήταν αυτό?? Διαβαζα, διαβαζα και δεν τελειωναν τα σχόλια!! Νομίζω πάντως πως πρεπει να αλλαξω τίτλο στο τόπικ, για να μην παραπλανείται ο κόσμος!! Χαχαχα :haha:
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
Εκανα και γω πρόσφατα ενα ταξιδάκι στη Β. Ανατολική Ιταλία κ πραγματικά κάθε φορά που πατάω το πόδι μου στην Ιταλία, είναι σαν να πηγαινω στο δεύτερο σπίτι μου, λατρεύω!
Εγώ λοιπόν ακολούθησα ένα διαφορετικό και μικρότερο δρομολόγιο. Πέταξα για Βενετία και πήρα το δρόμο για vicenza. Εμεινα εκει 2 μέρες γιατί επισκέπτηκα τον καλό μου φίλο και η πόλη δε με απογοήτευσε καθόλου, παρόλο που δεν είναι τόσο ξακουστή, μιας και είναι γεμάτη από μνημεία του Αντρέα Παλλάντιο. Μετά συνέχισα για verona, που είναι πολύ απλά υπέροχη, αλλά με πολύ κόσμο. Το καφεδάκι δίπλα στο πόντε είναι μαστ!

Επειδή ο σκοπός μου ήταν να παρεβρεθώ σε μια συνάντηση στις Αλπεις, δεν είχα αλλη διανυκτέρευση στα αμιγώς ιταλικά εδάφη, προχώρησα γρήγορα προς Βορρά. Πέρασα Τρέντο και Μπολζάνο και σταμάτησα στο bressanone (brixen). Αλλο τοπίο, αλλα χαρακτηριστικά πόλης, διαφορετικές φάτσες ανθρώπων!!! Από κει και πάνω θα λεγα αρχίζουν ολα να είναι αυστριακών χαρακτηριστικών. Μου εκανε τρομερή εντύπωση! Η πόλη ήταν πολύ όμορφη, πετύχαμε και ένα τοπικό φεστιβαλ με ζωντανες μουσικές, παραδοσιακές και ροκ, ντυμένους ντόπιους με παραδοσιακές φορεσιές. Γενικά το κλίμα ήταν πολύ εορταστικό!

Στη συνέχεια κατευθυνθηκα προς brunico, lappago και τελικό προορισμό lago di neves. Απίστευτα τοπία αναμεσα στα βουνά. Καταπρασινα, με τα ξυλινα σπιτακια να διακοπτουν τη συνέχεια του τοπίου. Στη λίμνη δε χαζεύαμε για ώρα πριν ξεκινησουμε την αναβαση.

Εγω προτιμώ να χορταίνω τα μέρη που επισκέπτομαι κάθε φορά, παρά να φορτώνω το πρόγραμμα.

Αν και αργεί ακόμα η πραγματοποίηση του ταξιδιού σου, ευχομαι να περασεις τέλεια.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Φαίνεται πράγματι ένα πολύ όμορφο ταξίδι και το δικό σου... Η Ιταλία είναι κ για μένα το δεύτερο σπίτι μου (μη σου πω πως ώρες ώρες νιώθω πως από σπόντα βρίσκομαι εδώ και ότι εκεί είναι το κανονικό μου σπίτι!!) Vicenza και Verona θα βρεθώ κ εγώ...Vicenza πιο λίγο βέβαια... Έχεις να μου προτείνεις ένα μέρος για καφέ,παγωτό κ φαγητό σε αυτές τις πόλεις;;
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Εχω προσφατο οδικο ταξιδι στην Ιταλια οποτε μπορω να σε βοηθησω σε καποιες πληροφοριες.. Καταρχην συμφωνω απολυτα με το προγραμμα του Τraveller (τουλαχιστον oσον αφορα το Ιταλικο κομματι) Το προγραμμα σου οχι απλα ειναι σκοτωμα αλλα πιστευω οτι δεν βγαινει κιολας χρονικα.

Με οδηγηση ειδικα αν εχεις gps δεν θα εχεις κανενα προβλημα αλλα ουτε με παρκινγκ (Βερονα εχει 1-2 μεγαλα ακριβως εξω απ την πολη - Como-Bellagio παρκαρεις στον δρομο με 1-1,5 ευρω την ωρα - Βενετια στα παρκινγκ εξω απ την πολη, αλλιως Μestre)

Οτι πληροφορια θες για εξοδα κτλ ρωταμε.. Η κοπελα μου εχει σημειωσει σχεδον τα παντα.. Μουσεια-διοδια-αποκομματα κτλ.

Και αν δεν τα εχεις δει ηδη.. μερικα link συγκεντρωμενα που θα σου ειναι χρησιμα. Nα ναι καλα τα παιδια του forum που ειχαν βοηθησει και μενα:)

ViaMichelin: driving directions, maps, traffic news, weather forecast, restaurants and hotel booking
MyParking - Prenotazione online parcheggi
Parcheggi a Verona - Parcheggi, Garage, Parcometri, Parcheggi privati - Parkopedia
Navigazione Laghi | Como Lake | Garda Lake | Maggiore Lake
Prezzi Benzina

A και βερονα ειχαμε φαει σε αυτο..

Trattoria Fluviale Vecio Mulin, Βερόνα - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor

Ωραιο μπαλκονακι στον ποταμο.. νορμαλ τιμες.. σιγουρα θα χει καλυτερα.. καλη επιλογη.. σιγουρα σε μπερδεψα :bleh:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εχω προσφατο οδικο ταξιδι στην Ιταλια οποτε μπορω να σε βοηθησω σε καποιες πληροφοριες.. Καταρχην συμφωνω απολυτα με το προγραμμα του Τraveller (τουλαχιστον oσον αφορα το Ιταλικο κομματι) Το προγραμμα σου οχι απλα ειναι σκοτωμα αλλα πιστευω οτι δεν βγαινει κιολας χρονικα.

Με οδηγηση ειδικα αν εχεις gps δεν θα εχεις κανενα προβλημα αλλα ουτε με παρκινγκ (Βερονα εχει 1-2 μεγαλα ακριβως εξω απ την πολη - Como-Bellagio παρκαρεις στον δρομο με 1-1,5 ευρω την ωρα - Βενετια στα παρκινγκ εξω απ την πολη, αλλιως Μestre)

Οτι πληροφορια θες για εξοδα κτλ ρωταμε.. Η κοπελα μου εχει σημειωσει σχεδον τα παντα.. Μουσεια-διοδια-αποκομματα κτλ.

Και αν δεν τα εχεις δει ηδη.. μερικα link συγκεντρωμενα που θα σου ειναι χρησιμα. Nα ναι καλα τα παιδια του forum που ειχαν βοηθησει και μενα:)

ViaMichelin: driving directions, maps, traffic news, weather forecast, restaurants and hotel booking
MyParking - Prenotazione online parcheggi
Parcheggi a Verona - Parcheggi, Garage, Parcometri, Parcheggi privati - Parkopedia
Navigazione Laghi | Como Lake | Garda Lake | Maggiore Lake
Prezzi Benzina

A και βερονα ειχαμε φαει σε αυτο..

Trattoria Fluviale Vecio Mulin, Βερόνα - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor

Ωραιο μπαλκονακι στον ποταμο.. νορμαλ τιμες.. σιγουρα θα χει καλυτερα.. καλη επιλογη.. σιγουρα σε μπερδεψα :bleh:
Χαχαχα σ'ευχαριστώ πάρα πολύ...Μάλλον δεν το έχω γράψει ξεκάθαρα αλλά το πρόγραμμα του ταξιδιού έχει φτιαχτεί ακριβώς όπως το προτεινε ο Traveller και απλά ίσως προσθέσω μια-δυο στάσεις ακόμη αλλά μικρές...Ας πουμε κανα δυο ωρες Padova πριν φτασουμε Βενετια την οποια Βενετία έχουμε ξαναδεί και οι δυο μας οπότε 2 ώρες πλην δεν θα μας κάνουν την τρελή διαφορά...:roll:
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συγκεκριμένες σελίδες...Οταν αρχίσω να αναλύω λιγάκι τί θα κάνουμε σε κάθε πόλη και τι πρέπει να δούμε ίσως ξαναχρειαστώ τη βοηθειά σου και σε ενοχλήσω!!;):D
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Italitsa σκέφτομαι τόσο καιρό να κάνω το συγκεκριμένο ταξίδι!! Απλά λατρεύω Ιταλία αλλά δεν έχω επισκεφθεί το βόρειο τμήμα της καθόλου(εκτός από Βενετία)...Εντάξει το πρόγραμμα του Traveller απλά υιοθετείται, εγώ θα το κρατούσα έτσι όπως είναι..!Το φλέγον θέμα μου όμως είναι το εξης:θα είναι εφικτό να γίνει το ταξίδι Δεκέμβριο(!)???Θα είναι χάλια οι δρόμοι λόγω χιονιού, θα είναι τα πάντα έρημα,όσον αφορά τα χωριουδάκια σε lago di Garda και Como?? Γενικότερα θα προτείνατε το ταξίδι αυτό για χειμώνα??Θέλω τόσο πολύ να πάω βόρεια Ιταλία με κρύο και χιόνι αλλά φοβάμαι μήπως την πατήσω..! Καμία συμβουλή??
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Italitsa σκέφτομαι τόσο καιρό να κάνω το συγκεκριμένο ταξίδι!! Απλά λατρεύω Ιταλία αλλά δεν έχω επισκεφθεί το βόρειο τμήμα της καθόλου(εκτός από Βενετία)...Εντάξει το πρόγραμμα του Traveller απλά υιοθετείται, εγώ θα το κρατούσα έτσι όπως είναι..!Το φλέγον θέμα μου όμως είναι το εξης:θα είναι εφικτό να γίνει το ταξίδι Δεκέμβριο(!)???Θα είναι χάλια οι δρόμοι λόγω χιονιού, θα είναι τα πάντα έρημα,όσον αφορά τα χωριουδάκια σε lago di Garda και Como?? Γενικότερα θα προτείνατε το ταξίδι αυτό για χειμώνα??Θέλω τόσο πολύ να πάω βόρεια Ιταλία με κρύο και χιόνι αλλά φοβάμαι μήπως την πατήσω..! Καμία συμβουλή??
Αν θέλεις να κάνεις ακριβώς το πρόγραμμα του Traveller και με αυτοκίνητο, ταπεινή μου γνώμη ότι ο Δεκέμβριος δεν είναι πολύ καλός μήνας... Βέβαια σε αυτό θα μας απαντήσουν οι ειδικοί αλλά επειδή από ένα σημείο και έπειτα μιλάμε για Αλπεις δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ανοιχτοί οι δρόμοι... Για Δεκέμβριο προσωπικά θα διάλεγα Μιλάνο και από εκεί 2 μέρες St Moritz στο χιονοδρομικό ή Valle d'Aosta, αλλά μονο με τρένο αν υπάρχει κάποιο τέτοιο δρομολόγιο και όχι οδικώς... Δεν έχω πάει ακόμα σε κανένα από τα δυο αλλά δε ξέρω σαν χειμερινοί προορισμοί για σκι κτλ μου κάνουν πολύ κλικ!! :D:D
Traveller, Taver και λοιποί γνώστες, προσέλθετε να βοηθήσουμε τη φίλη μας που αγαπάει Ιταλία!!!:clap::clap:
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ναι ναι προσέλθετε καλοί μου ταξιδιώτες!! :clap:Θα μπορούσα να το συνδυάσω με St Moritz αλλά τις επόμενες ημέρες που?Από αυτά που είδα χρειάζεται να αλλάξω δύο τρένα για Valle d'Aosta.. Να μείνω 6 ημέρες στο Μιλάνο?..Οι περισσότεροι λένε πως αξίζει για 3 ημέρες το πολύ..Η Βενετία το χειμώνα με τραβάει για ένα περίεργο λόγο, αλλά επίσης δεν ξέρω αν ενδείκνυται...Φαντάζομαι θα είναι τελείως διαφορετική πόλη από αυτήν που είχα δει μέσα στον Αύγουστο με ζέστη και πολλούυυυυυυυυυς τουρίστες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom