Οικονομικός προγραμματισμός ταξιδίου

boinky

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
...Για τα έξοδα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, παίρνω μερικά μετρητά, ανάληψη από τοπικά ΑΤΜ αν πρόκειται για χώρες χωρίς Ευρώ και 2 prepaid κάρτες.
ανάληψη από ΑΤΜ χρησιμοποιόντας τις prepaid η κάποια απλή κάρτα αναληψης? οι Prepaid έχουν όριο? και αν ναι ποιο? και τέλος γιατι 2? αυτά σαν απορία :)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
οι Prepaid έχουν όριο? και αν ναι ποιο? :)
Πέρσυ που ήμουν στη Βουδαπέστη και ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησα prepaid πίστευα ότι δεν έχει όριο και ότι μπορώ να τη χρησιμοποιήσω απεριόριστα, εφόσον βέβαια έχει μέσα χρήματα. Και την πάτησα! Απ' ότι θυμάμαι δε με "άφηνε" να τραβήξω πάνω από 80 ευρώ την ημέρα. Μπορούσα όμως να πληρώσω με αυτή χωρίς να υπάρχει κάποιο ημερήσιο όριο αγορών.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πέρσυ που ήμουν στη Βουδαπέστη και ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησα prepaid πίστευα ότι δεν έχει όριο και ότι μπορώ να τη χρησιμοποιήσω απεριόριστα, εφόσον βέβαια έχει μέσα χρήματα. Και την πάτησα! Απ' ότι θυμάμαι δε με "άφηνε" να τραβήξω πάνω από 80 ευρώ την ημέρα. Μπορούσα όμως να πληρώσω με αυτή χωρίς να υπάρχει κάποιο ημερήσιο όριο αγορών.
ποιας τραπεζας ειναι ηκαρτα σου; δε καταλαβαινω; δε σε αφηνε δηλαδη να αγορασεις κατι που εκανε πανω απο 80 ευρω;περιεργο μου φαινεται.με τη καρτα που εχω της κυπρου εχω κανει αγορα (μεσω ιντερνετ ομως) με 190 ευρω.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
ποιας τραπεζας ειναι ηκαρτα σου; δε καταλαβαινω; δε σε αφηνε δηλαδη να αγορασεις κατι που εκανε πανω απο 80 ευρω;περιεργο μου φαινεται.με τη καρτα που εχω της κυπρου εχω κανει αγορα (μεσω ιντερνετ ομως) με 190 ευρω.
Και μένα prepaid της Κύπρου είναι. Αγορές μέσω ίντερνετ, πληρωμή σε εστιατόριο ή αγορές σε καταστήματα μπορώ να κάνω χωρίς όριο (εφόσον βέβαια είναι "φορτισμένη" με το αντίστοιχο ποσό). Το όριο υπάρχει μόνο όταν κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ.
 

Kokeshi

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Δεν το ήξερα αυτό για την προπληρωμένη. :shock: Εγώ νόμιζα πως χρησιμοποιείται κανονικότατα αρκεί να είναι γεμάτη βέβαια.

Καλό όντως και αυτό με την φωτοτυπία και πάντα το τηλέφωνο/διεύθυνση της Ελληνικής πρεσβείας ή προξενείου διαθέσιμο.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Δεν το ήξερα αυτό για την προπληρωμένη. :shock: Εγώ νόμιζα πως χρησιμοποιείται κανονικότατα αρκεί να είναι γεμάτη βέβαια
Θυμόμουν ότι είχε ξαναγίνει κουβέντα για την prepaid και ότι ο taver είχε δώσει απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα. Έψαξα λιγάκι και το βρήκα: http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...1%EB%EB%DC%EE%F9-%F7%F1%DE%EC%E1%F4%E1-5.html
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Λοιπόν αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής:
α) για κάποιους μήνες αρχίζω και κάνω ένα κομπόδεμα για το επόμενο μου ταξίδι. β) επιλέγω προορισμό και αρχίζω να σκέπτομαι τι θα ήθελα να κάνω όταν φτάσω εκεί, αφού λοιπόν έχω ένα πρώτο πλάνο αρχίζω και υπολογίζω όλα τα μεταφορικά-την διαμονή και χοντρικά αυτά που θα χρειαστώ για μουσεία κ.τ.λ. Αφού τέλος βγάλω την σούμα υπολογίζω γύρω στα 100 ευρώ για κάθε μέρα (προσωπικά έξοδα, ανάλογος πάντα με το πόσο ακριβή είναι η πόλη). Δεν έχω πέσει ποτέ έξω και γυρίζω πίσω με 250+ ευρώ τα οποία τα φυλάσσω για επόμενο ταξίδι. Ελπίζω να βοήθησα! :)
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ανάληψη από ΑΤΜ χρησιμοποιόντας τις prepaid η κάποια απλή κάρτα αναληψης? οι Prepaid έχουν όριο? και αν ναι ποιο? και τέλος γιατι 2? αυτά σαν απορία :)
Εγώ είχα της αγροτικής, δεν έκανα ανάληψη, μόνο αγορές, κανονικά, χωρίς όριο, τουλάχιστον όπου τη χρησιμοποίησα δεν είχε πρόβλημα, εκτός όταν...αδειασε! :D

2 κάρτες είναι καλύτερα, γιατί μοιράζεις τα χρήματα στα 2, οπότε αν κλαπεί κάποια τουλάχιστον δε θα κλαίς για όλο το ποσό και δεύτερος αν χάσεις τη μια, θα έχεις καβάτζα τη δεύτερη...

Αυτά.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Λοιπόν αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής:
α) για κάποιους μήνες αρχίζω και κάνω ένα κομπόδεμα για το επόμενο μου ταξίδι. β) επιλέγω προορισμό και αρχίζω να σκέπτομαι τι θα ήθελα να κάνω όταν φτάσω εκεί, αφού λοιπόν έχω ένα πρώτο πλάνο αρχίζω και υπολογίζω όλα τα μεταφορικά-την διαμονή και χοντρικά αυτά που θα χρειαστώ για μουσεία κ.τ.λ. Αφού τέλος βγάλω την σούμα υπολογίζω γύρω στα 100 ευρώ για κάθε μέρα (προσωπικά έξοδα, ανάλογος πάντα με το πόσο ακριβή είναι η πόλη). Δεν έχω πέσει ποτέ έξω και γυρίζω πίσω με 250+ ευρώ τα οποία τα φυλάσσω για επόμενο ταξίδι. Ελπίζω να βοήθησα! :)
Δηλαδή ξοδέυεις πάντα λιγότερα πο 100 ευρώ την ημέρα, ε; Ρωτάω για να μάθω, όχι ειρωνικά. Αλλιώς πως γυρνάς με ρέστα; Ή κρατάς 250 ευρώ περισσότερα απο αυτά που έχεις υπολογίσει ή ξοδεύεις λιγότερα.
Πάντως ρε παιδιά, ποτέ δεν έχω υπολογίσει πριν πόσα μπορεί να χρειαστώ. Μαζεύω απο πριν, τα κρατάω όλα και πάω και ξοδεύω, δε βάζω όριο. Μήπως πρέπει να αλλάξω την τακτική μου; Καλά, ποτέ δε ξέφυγα, εκτός τη ΝΥ που του έδωσα και κατάλαβε!!!
 
Last edited by a moderator:

tsoang

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
πάααρα πολλοί!!!!!
Πάντα ξεκινάω με 200 ευρώ σε συνάλλαγμα για τα πρώτα έξοδα άφιξης. Στη συνέχεια χρησιμοποιώ πάντα χρεωστική κάρτα με την οποία μπορώ να κάνω από ατμ αναλήψεις σε συννάλαγμα/και αγορές απο καταστήματα, χωρίς να έχω μετρητά.
Και σε περίπτωση που ξεμείνω, κουβαλώ και μια πιστωτική...

όλα αυτά βέβαια θέλουν έναν προγραμματισμό 6 μηνών περίπου, ώστε να υπάρχει cash στην κάρτα!!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδιά ναι την προτείνω ανεπιφύλακτα την χρεωστική καθώς μπορείς με το pin σου να κάνεις κι αγορές δωρεάν!
Ακόμη και στο Λονδίνο πέρσι χάρηκα όταν είδα οτι στο top shop και 2-3 μαγαζάκια ακόμη που ψώνισα δεν είχα εξτρά χρεώσεις. Και στο αεροδρόμιο στον παράδεισο των αρωμάτων όλα οκ!
Απο την τράπεζα αν βγάλεις έχεις χρέωση γύρω στα 3 ευρώ ανάλογα με το ποσό!

Όσο για τον προγραμματισμό...δεν μπορώ πια να κάνω γιατί κάθε μήνα άλλος είναι ο μισθός μου...Ελλαδάρα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.452
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom