Αφγανιστάν Οι Βούδες έπαψαν να χαμογελούν (Αφγανιστάν)

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Καλησπέρα απο τη Herat και πάλι. Σήμερα άλλαξα ξενοδοχείο και ήρθα σε ενα χωρίς φρουρό χωρίς τίποτα. Αν ειναι να μπουκάρουν ταλιμπαν με πήραν σηκωτό. Χα χα. Δεν άντεχα τη φυλακή του προηγούμενου. Εδώ όμως το Ίντερνετ σέρνεται.
Η Herat ειναι η αγαπημένη μου πόλη. Έχει θρησκευτικού χαρακτήρα μνημεία κυρίως αλλα ολα αναδιδουν μια πνευματικότητα που με γοήτευσε. Εικόνες υπέροχες. Δεν ξέρεις πόσους παππούδες να φωτογραφήσεις πια. Στρατός παντού. Πριν 2 βδομάδες εγινε επίθεση στο αμερικανικό προξενείο και τα μέτρα ειναι αυξημένα. Αλλα εγω το χαβά μου. Τουρίστα δεν εχω δει αλλα ο κόσμος ειναι ευγενεστατος και με χαίρεται πάντα, ενα πιτσιρίκι τρέχοντας μου πρόσφερε τριαντάφυλλο, με κάλεσαν για τσάι σε σπίτι.... Τι να πω...
Στη συνάντηση θα είμαι. Εχω μεν δουλειά αλλα μάλλον θα καταφέρω να τη κάνω. Και θα σας έρθω με την φρεσκοαγορασμενη μου μπούρκα!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Οφείλω να καθησυχάσω τους αναγνώστες.
Το γουρουνάκι δεν κινδυνεύει απ τους Ταλιμπάν. Η θρησκεία τους - ανεξαρτήτως αιρέσεων - απαγορεύει την κατανάλωση χοιρινού.
Κίνδυνος υπήρχε μόνο απ την πλευρά των Βρεττανών, όσο ήταν εκεί και μάθαινε σκοποβολή ο φλωροπρίγκηψ Χάρι .
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πρεπει ναχει και ωραιο παζαρι,ισως τοχεις ανακαλυψει.
Καλη συνεχεια.
Παζάρι έκοψα μάτι οτι υπάρχει ωραίο δίπλα απο το μπλε τζαμί που θα πάω αύριο. Όχι δεν έχουν πάντως τα σκεπαςτα παζάρια όπως στο Ιράν.
Δυστυχώς το πρόβλημα ειναι οτι δεν ειναι εύκολο να είσαι με μια κάμερα στο χέρι και να τραβάς αδιακρίτως. Απαγορεύεται να φωτογραφιζεις γυναικες και γενικά δεν ειναι όλοι άνετοι με το φακό. Και δεν θέλω να δημιουργηθεί θέμα. Δεν ειναι μόνο οι ταλιμπαν. Ο κόσμος εδώ ειναι αμόρφωτους και οι μουλάδες συχνά μας διαμονοποιουν. Άρα τι θέλει ο δυτικός άπιστος με μια φωτογραφική μηχανή; Πάντα για κοντινό πλάνο ζητώ άδεια. Για μακρινό προσπαθώ να είμαι κάπου μουλωχτα η τραβάω στη τύχη κι οτι πάρει ο φακός. Τα παιδιά πάντα μου ζητάνε να τα φωτογραφίσω.
Δεν ξέρετε τι ανεκτίμητη παρέα είστε στο μοναχικό αυτο ταξίδι. Νοιωθω οτι εχω μια ολόκληρη οικογένεια στο πλευρό μου.
Εχω μια μέρα ακόμα. Τη Κυριακή πετάω για... Κατμαντου....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν φταίω εγω οι τουρκικές φταίνε που μου έδιναν ίδια τιμή το αλε ρετουρ Αθήνα Καμπουλ με το Αθήνα - καμπουλ / κατμαντου Αθήνα. Πρόσθεσε και μια air Arabia απο καμπουλ προς κατμαντου να'το το πακέτο. Αφου το ειχα απωθημένο το Νεπάλ. Και βλάπτει να μένεις με απωθημένα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γιατί να επιλέξω το Αφγανιστάν; Τόσα μέρη υπάρχουν σ’αυτό το πλανήτη.
Μην ζητάτε εξήγηση. Χαρακτηρίστε το ως πρόκληση, ως ταξιδιωτική διαστροφή ή ...
... ως ασθένεια!

Μια ασθένεια της οποίας τις πρώτες ενδείξεις μόλυνσης τις είχα διαγνώσει - αν και δεν είμαι γιατρός - ήδη εδώ και δύο χρόνια περίπου... (θυμάσαι κάποιες βραδυνές συζητήσεις μας, κάτω απ' τον έναστρο ουρανό, εκεί κάτω... κάπου στη Σοκότρα; )

Μια ασθένεια που έχει "κτυπήσει" κι άλλα μέλη του φόρουμ, αυτά που είναι πιο "ευάλωτα" για να προσβληθούν, μέλη που ο χάρτης τους (στην παλιά του εκδοχή) εμφάνιζε έντονο πορτοκαλί χρώμα...

Μια ασθένεια που - στο τελευταίο ταξίδι μου - διαπίστωσα ότι έχει αρχίσει να προσβάλει κι εμένα: Όσο περισσότερο ταξιδεύεις, όσα περισσότερα πράγματα βλέπεις, όσες περισσότερες καταστάσεις βιώνεις, τόσο λιγότερο εντυπωσιάζεσαι, τόσο περισσότερο ψάχνεις γι αυτό το κάτι άλλο, το διαφορετικό, που θα σου δώσει το κατιτίς παραπάνω, που θα κάνει την αδρεναλίνη να κυλήσει γρηγορότερα, που θα σε κάνει να νιώσεις μεγαλύτερη συγκίνηση. Που θα σου χορηγήσει μεγαλύτερη "δόση". We're travel junkies, my friend!

Ευτυχώς (; ) εγώ τουλάχιστον κινδυνεύω λιγότερο γιατί 1) είμαι αρκετά μεγαλύτερος και - άρα - έχω μικρότερα χρονικά περιθώρια και 2) ο χάρτης μου δεν είναι αρκετά πορτοκαλί - ακόμη...

Να περνάς καλά, να βιώνεις κάθε στιγμή, το κάθε λεπτό είναι μοναδικό και να προσέχεις! Σε χρειαζόμαστε. Και σε χρειάζομαι κι εγώ ... για να κάνεις update τον LP μου για το Αφγανιστάν!

Και ... γι ανταπόδωση, όταν επιστρέψεις με το καλό, θα σού'χω έτοιμο "πακετάκι" (LP και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις) για την επόμενη "δόση" σου: Somalia is waiting for you!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Καλύτερα δεν θα μπορούσα να τα γράψω απο σένα καλέ μου φίλε babaduma
Έχεις απόλυτο δίκιο. Όσο ταξιδεύεις τόσο αναζητάς και το πιο ιδιαίτερο, το ξεχωριστό. Πάντως το αφγανισταν Υεμένη δεν ειναι. Αρχιτεκτονικά τουλάχιστον. Τη μαγεία της Sanaa δύσκολα τη βρίσκεις αλλού.
Με τον ήχο ελικοπτέρων να πετούν περνώ το τελευταίο βράδυ μου εδώ. Πάντως ειναι χώρα σε διαρκή πολιορκία.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ε γραψε μας κατι και για σημερα πως τα περασες....ο καιρος πως ειναι εκει?
η βαλιτσα ετοιμη για αυριο?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ε γραψε μας κατι και για σημερα πως τα περασες....ο καιρος πως ειναι εκει?
η βαλιτσα ετοιμη για αυριο?
Σήμερα ηταν μέρα με έντονη συγκινησιακή φόρτιση για μένα γιατι επισκέφθηκα δυο νοσοκομεία πέραν του τζαμιου. Στην ακροπολη κρίμα δεν μου επετρραπει να μπω γιατι γινόταν διεθνές συνέδριο για την ασφάλεια παρά τα παρακάλια στο στρατο. Αμεταπιστοι. Απο μακρυά φαίνεται κούκλα. Την έχουν μάλλον ανακατασκευάσει.
Ζέστη ζέστη ζέστη νομίζω ειχε κοντα 35 βαθμούς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom