Ούτε ένας Έλληνας...

vasitsif

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Α καλό...
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδονησία
Πωω καλά ναι αυτό το τελευταίο πολλή ντροπή... Είναι ο νόμος του Murphy "αν οτιδήποτε μπορεί να πάει στραβά θα πάει και την χειρότερη στιγμή..."

Πάντως τυχαίο για τους Έλληνες περιστατικό να είμαστε στο ξενοδοχείο στην Βενετία να πάρουμε το ασανσέρ για τα δωμάτια και να περνούν από μπροστά μας, 2 γοητευτικότατοι Ιταλοί, ηλικία 40+ και η διπλανή από το group να ξεσπάει σε "πσσσσσσ κόλαση μιλάμε κόλασηηη". Άντε αν δεν τους ενόχλησε η ένταση και το ελληνικό να πω οκ, αλλά το "πσσσσσσ" είναι διεθνές:D
Γελάμε, αλλά είναι άστα να πάνε!:bleh:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγω την πατησα στο τρενο απο Μοναχο-Σαλτσμπουργκ.
Ειμασταν 4 κοριτσια κ 2 θεσεις απεναντι ο απολυτος κουκλος.
Και δωστου εγω να λεω με ανεση ...και τι μωρο ειναι αυτος... και τι κουκλος ειναι αυτος...σκασε μωρη μου ελεγαν οι αλλες...ελα μωρε που να καταλαβαινει τωρα αυτος .....μεχρι που χτυπαει το κινητο του κ αρχιζει να μιλαει Ελληνικα:shock:
Ηθελα να κατεβω απο το τρενο κ να γινω καπνος.
Η απολυτη ρομπα!!!!!
Εμ καλά να πάθεις κι εσύ! Είναι μεγάλη αγένεια το να μιλάς για κάποιον μέσα στα μούτρα του σε άλλη γλώσσα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Και γιατί είμαστε τόσο σίγουροι ότι αυτός ο κούκλος χαλάστηκε; Αντί να ντραπείς, δεν πήγαινες να του πιάσεις κουβέντα; Αμάν κάνουμε να δούμε ωραίο Έλληνα!
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τον Ιούλιο είμασταν 1 εβδομάδα στο Λονδίνο.Τα μόνα Ελληνικά που άκουσα ήταν από τα παιδιά ενός Κυπριακού ορθόδοξου σχολείου του Λονδίνου,που ήταν στο Aquarium.Στεναχωρήθηκα από την παρατήρηση αυτή,γιατί το θεώρησα δείγμα της οικονομικής κρίσης!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δεν είναι θέμα αν χαλάστηκε η όχι. Είναι θέμα καλής συμπεριφοράς και στοιχειώδους ευγένειας το να μην σχολιάζουμε κάποιον μες στα μούτρα του στη γλώσσα μας (κάτι που κάνουν πολλοί έλληνες πελάτες μου πχ κοίτα θα της πέσει ο δίσκος ή τι καπουτσίνο είναι αυτό, κι εγώ είμαι δίπλα τους).

ΥΓ. maria traveler, παντού ελληνικά ακούς στο Λονδίνο, ειδικά στην Oxford Street, μη στενοχωριέσαι καθόλου..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεν είναι θέμα αν χαλάστηκε η όχι. Είναι θέμα καλής συμπεριφοράς και στοιχειώδους ευγένειας το να μην σχολιάζουμε κάποιον μες στα μούτρα του στη γλώσσα μας (κάτι που κάνουν πολλοί έλληνες πελάτες μου πχ κοίτα πως τον κρατάει το δίσκο ή τι καπουτσίνο είναι αυτό κι εγώ είμαι δίπλα).
Πλάκα έκανα :) Η αλήθεια είναι πως οι Έλληνες έχουμε την τάση να θεωρούμε ότι είμαστε αόρατοι.
Πάντως παιδιά κάποια posts αναφέρουν ότι "εθεάθη Έλλην" θαρρείς και είναι καμιά χολέρα. Ηρεμία, κι εσείς που τους βλέπετε, ως Έλληνες τους θωρείτε, δεν μεταλλαχθήκατε αυτόματα σε ντόπιους της χώρας που επισκέπτεστε. Το ότι πολλοί συμπατριώτες είναι αθεράπευτα φωνακλάδες, αγενείς και...φολκλόρ εν γένει, το δέχομαι 100%. Αλλά μη το γενικεύουμε, αυτά σε υπερθετικό βαθμό ίσχυαν το 1980, 1990, που ήταν πιο δύσκολο να ταξιδεύεις, είχαν αρχίσει δειλά δειλά και οι Έλληνες να κάνουν τουρισμό, οπότε ο ενθουσιασμός και η "χωριατιά" ήταν πιο έκδηλα.
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
dorotija,εσύ μένεις εκεί,απ`ότι έχω καταλάβει,και προφανώς η γνώμη σου είναι πολύ πιο αντικειμενική από τη δική μου.Όμως,ειλικρινά πρώτη φορά μου έτυχε αυτό σε ταξίδι μου.Σε όσες πόλεις έχω πάει ,άκουγες Ελληνικά σχεδόν παντού. Χαιρόμουν, γιατί έβλεπα ότι και οι Έλληνες ταξίδευαν πολύ περισσότερο απ΄ό,τι τα προηγούμενα χρόνια.(Αυτή τη φορά στο Λονδίνο ήταν κυρίως Ισπανοί,Ιταλοί και Ινδοί.)Εύχομαι σε όλους μας να μπορέσουμε να συνεχίσουμε τα υπέροχα ταξίδια!!!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
πχ κοίτα θα της πέσει ο δίσκος ή τι καπουτσίνο είναι αυτό, κι εγώ είμαι δίπλα τους
Τελικά μάλλον είχε δίκιο ο tripakias.Απ'ότι βλέπω τα παράπονα είναι γενικευμένα...:haha:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Διακρίνω ότι το κριτήριο πολιτισμένης συμπεριφοράς και υψηλής παιδείας τείνει να γίνει ο αστικός καθωσπρεπισμός και η αποφυγή εξωτερίκευσης συναισθημάτων.

Μήπως κάποιοι έχουν αρχίσει να παραβάζουν σε καλούπια συμπεριφορές και αντιδράσεις;Δε λέω,κι εγώ πολλές φορές μπαίνω σε τέτοια -δεν εξετάζω κατά πόσο επηρεάζει το περιβάλλον τέτοιου είδους συμπεριφορές- αλλά καλό θα ήταν να εξετάζουμε γιατί έχει αρχίσει να θεωρείτε "νορμάλ" το αμίλητο-αγέλαστο και "απολίτιστο" το μποέμ.

Σας θυμίζω ότι πολύ μεγάλες μορφές του σύγχρονου πολιτισμού (δεν πάω πολύ παλιά γιατί κάποιος μπορεί ορθώς να επιχειρηματολογήσει ότι μιλάμε για άλλα κοινωνικά μοντέλα και νόρμες) απείχαν παρασάγγας της αστικής ψευτοευγένειας και του τακτ.

Μην παρεξηγηθώ,δεν υποστηρίζω να επιστρέψουμε στην εποχή των σπηλαίων,αλλά να προσέχουμε λιγάκι το πόσο εύκολα κρίνουμε και κυρίως να αποκαθηλώσουμε λιγάκι την άψογη συμπεριφορά των άλλων(βλ. ξένων).Είναι απλώς μια άλλη συμπεριφορά κι όχι απαραίτητα η τέλεια.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
@Maltakias εχεις δικιο.

δεν διαφωνω. το να εισαι πχ φωνακλας η πολυλογας δεν ειναι κακο.
ισως ειναι και καλο...δειχνει εξωστρεφεια, καλη καρδια κλπ

αλλα το να φωναζεις πχ στις 01.00 τα ξημερωματα ειναι αν οχι κακο ενοχλητικο. και δειχνει ελλειψη σεβασμου
το να αφηνεις το παιδι σου να κατουραει στο συντριβανι δειχνει ελλειψη σε πολλα πραγματα...

και σιγουρα ουτε οι ξενοι ειναι ολοι αγιοι...αλλα οσες φορες οδηγησα σε εξωτερικο δεν πετυχα καποιον να κατουραει στην ακρη του δρομου ακομα και οταν δεν υπηρχαν τουαλετες κλπ για μεγαλο χρονικο διαστημα...σιγουρα ομως θα υπαρχουν. αλλα μαλλον θα ειναι η εξαιρεση

αντιθετως εχω δει πολλες φορες ελληνες να το κανουν επιδεικτικα στην ακρη του δρομου (ουτε η στοιχειωδης νοημοσυνη να πας ΠΙΣΩ απο το αμαξι), μαλιστα το εχω δει σε παρκαρισμενα διπλα σε Ρ διπλα σε τουαλετες ή ακομα και στο αγαλμα του Λεωνιδα στις Θερμοπυλες....

τελος παντων ειμαστε εκτος θεματος οποτε....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμ καλά να πάθεις κι εσύ! Είναι μεγάλη αγένεια το να μιλάς για κάποιον μέσα στα μούτρα του σε άλλη γλώσσα.
Οχι ,σιγα μην μιλουσα γιαυτον κ να καθοταν ο ανθρωπος ακριβως απεναντι...δεν ειμαστε καλα.
Ηταν απεναντι μας αλλα 2 θεσεις -εννοουσα σειρες -μπροστα.
και ουτε γκαριζαμε με καμια ντουντουκα ,απλα το τρενο ηταν μισοαδειο ..οποτε ακουγονταν τα παντα.

Και γιατί είμαστε τόσο σίγουροι ότι αυτός ο κούκλος χαλάστηκε; Αντί να ντραπείς, δεν πήγαινες να του πιάσεις κουβέντα; Αμάν κάνουμε να δούμε ωραίο Έλληνα!
Πολυ καλη ιδεα βαλιτσουλα μου.Γιατι δεν το εκανα ...γιατι?:D
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Εγω την πατησα στο τρενο απο Μοναχο-Σαλτσμπουργκ.
Ειμασταν 4 κοριτσια κ 2 θεσεις απεναντι ο απολυτος κουκλος.
Και δωστου εγω να λεω με ανεση ...και τι μωρο ειναι αυτος... και τι κουκλος ειναι αυτος...σκασε μωρη μου ελεγαν οι αλλες...ελα μωρε που να καταλαβαινει τωρα αυτος .....μεχρι που χτυπαει το κινητο του κ αρχιζει να μιλαει Ελληνικα:shock:
Ηθελα να κατεβω απο το τρενο κ να γινω καπνος.
Η απολυτη ρομπα!!!!!
:haha::haha::haha: ΘΕΑ!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.483
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom