Γενικά Ο γύρος της Ευρώπης με τρένο (?)

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
:)
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι γίνεται να ξεκινήσουμε και από (πολύ) πιο βόρεια. ;) Θα βάλει η ολυμπιακή και η aegean απευθείας για Μόσχα;
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Kαλως ηρθες soroth..Θα περιμενουμε να τελειωσει αυτη η αγια εξεταστικη που μας βασανιζει ολους..και να μας πεις περισσοτερα για τα 2 ενδιαφεροντα φανταζομαι ταξιδια σου!!Καλη επιτυχια !!
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Καλησπέρα και από μένα..μιας και έχει ανοίξει αυτό το θέμα, έχω και εγώ μια απορία. Σκοπεύω να γυρίσω το καλοκαίρι Ελλάδα από Ολλανδία με τραίνο μέσω Βαλκανίων..ελπίζω να τριγυρίζω γύρω στις 3 εβδομάδες. soroth μιας και έχεις "πετυχημένη προυπηρεσία", τι προτείνεις, διανυκτέρευση σε hoστελ ή στο τραίνο;και ξέρεις αν μπορώ να κλείσω κρεββάτι στο τραίνο την τελευταία στιγμή ή δεν υπάρχει πιθανότητα να βρώ; Θέτω το ερώτημα τώρα, αλλά περιμένω απάντηση μετά την εξεταστική:rolleyes:
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Thimio8663 μπορεις να μου πεις σε ποια hostels ειχες μηνει? Αξιζει η Βουδαπεστη???
Μπορεις να με αποκαλεις κ σκετο Θυμιο :p ! Κοιτα,εγω περασα πολυ ομορφα στη Βουδαπεστη..Αν και μονος μου,την γυρισα σχεδον ολη σε 3 μερες που εμεινα και ανακαλυψα πολυ ωραια μαγαζακια,ωραια μερη και σιγουρα σε πολυ καλες τιμες..Αξιζει να κανεις μια σταση και σε 2-3 μερες περνεις μια καλη γευση της πολης..Περισσοτερα βεβαια μπορεις να βρεις σε ιστοριες-αναζητηση πληροφοριων,για Βουδαπεστη!Στο Βερολινο εμεινα στο Wombats City Hostel Berlin Alte Schönhauser Strasse 2 Berlin p.Πολυ καλο hostel,7οροφο αν θυμαμαι καλα,αρκετα κοντα στο κεντρο της πολης,και 1 λεπτο απο σταση μετρο..Πεντακαθαρα δωματια,και τουαλετες και αρκετα ασφαλες σε ολα τα σημεια..Εκει εμεινα σε 4αρι δωματιο με μια τουαλετα και γνωρισα τους 2 Κολομβιανους που γυριζαμε μαζι τις υπολοιπες μερες!Φοβεροι τυποι..Οταν μπηκα μου εδωσαν κ ενα κουπονι για ενα δωρεαν κρασι στο bar στην ταρατσα..Στο προτεινω ανεπιφυλακτα,εχω στειλει κ φιλους μου εκει που εμειναν απολυτα ικανοποιημενοι..Τιμη 18 ευρω το βραδυ.Στη Βουδαπεστη εμεινα στο Goat Hostel..Πολυ κεντρικο και αυτο,διπλα σε μια γεφυρα που ενωνει την Βουδα με την Πεστη,2 λεπτα απο σταση μετρο,1 λεπτο απο σταση τραμ,και γενικα σε καλη περιοχη,διπλα απο την κλειστη αγορα..Σε καθαριοτητα ενα 70-80% θα του εδινα,αλλα το κλιμα σε αποζημιωνε μιας κ ηταν πολυ μικρο,3 δωματια συνολο καπου στα 20 κρεββατια!εκει εμεινα σε ενα 6αρι και θα ξαναπηγαινα ανετα,αν σκεφτεις πως εδινα 11-12 ευρω το βραδυ..Απο θεμα ασφαλειας μια χαρα κ αυτο,κανενα προβλημα!

Αν τελικα το αποφασισεις κ θες βοηθεια στο κλεισιμο καποιου δωματιου μπορεις να στειλεις pm να ψαξουμε μαζι!Aυτα!
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ειπαμε μην ειμαστε υπερβολικοι!18 ευρο το ατομο στο συγκεκριμενο..
 

Thanows

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
... και παλι λιγα ειναι!!! εγω οπως τα μετρουσα πιο πολλα ωραια! συνολικα ποσα ειχες χαλασει και για ποσες μερες?
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Δεν θυμαμαι ακριβως ποσα ειχα χαλασει,θυμαμαι πως ειχα δωσει περιπου 200 ευρο για αεροπορικα Αθηνα-Βερολινο-Βουδαπεστη-Αθηνα..Τωρα το ποσα χαλαει ο καθενας ειναι τελειως υποκειμενικο!Εγω σιγουρα δεν χαλασα πολλα,γιατι δεν ειχα :) Παντως αποσο θυμαμαι η Βουδαπεστη ειναι αρκετα φθηνη,θυμαμαι χαρακτηριστικα τιμες πχ.ποτο σε πολυ ομορφα μαγαζια με 3-4 ευρο,η πληρες πρωινο σε καφε με 2.5 3 ευρο,κλπ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.502
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom