Γενικά Ο γύρος της Ευρώπης με τρένο (?)

MantzavasP.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας!
Eγώ και δύο φίλοι μου θέλουμε να ταξιδέψουμε στην Ευρώπη με το τρένο αλλά είναι η πρώτη φορά που θα πάμε εξωτερικό και που γενικά θα κάνουμε τόσο μεγάλο ταξίδι (να φανταστείτε το μεγαλύτερο που έχουμε κάνει είναι μέχρι τη Θεσ/νίκη).
Με λίγα λόγια θέλουμε να κάνουμε το γύρο της Ευρώπης με τρένο και δεν ξέρουμε απολύτως τίποτα.
Οπότε, μήπως σας είναι εύκολο να μου δώσετε μερικές πληροφορίες σχετικά με το που μπορώ να βρώ φθηνά εισητήρια (λογικές τιμές για 17χρονους μαθητές), για το ταξίδι, για διαμονή κ.τ.λ.
Επίσης, αν ξέρετε κάποια ιστοσελίδα με πακέτα που περιλαμβάνουν εισητήρια και διαμονή θα με βοηθούσατε.

Για όσους δεν κατάλαβαν, θέλουμε να κάνουμε κάτι σαν την ταινία Eurotrip :rolleyes:.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας,
MantavasP.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πρώτα απ' όλα χρειάζεσαι ένα interrail εισιτήριο. Με αυτό μπορείς να παίρνεις όποιο τρένο θέλεις. Οι τιμές για νέους σε δεύτερη θέση ξεκινούν από 159 ευρώ και φτάνουν μέχρι τα 399 ευρώ, ανάλογα με τις μέρες(τα 399 για παράδειγμα είναι για ένα μήνα). Τώρα να κάνεις το γύρο της Ευρώπης λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Πρέπει να επιλέξεις κάποιες χώρες. Για τη διαμονή σου μπορείς να επιλέξεις hostels ώστε να σου έρθει πιο οικονομικά. Δύο αξιίπιστα site είναι το hostelbookers και το hostelworld. Αυτά για την ώρα και ότι άλλο θες στείλε. Α και καλώς ήλθες.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Γειά σας!
Eγώ και δύο φίλοι μου θέλουμε να ταξιδέψουμε στην Ευρώπη με το τρένο αλλά είναι η πρώτη φορά που θα πάμε εξωτερικό και που γενικά θα κάνουμε τόσο μεγάλο ταξίδι (να φανταστείτε το μεγαλύτερο που έχουμε κάνει είναι μέχρι τη Θεσ/νίκη).
Με λίγα λόγια θέλουμε να κάνουμε το γύρο της Ευρώπης με τρένο και δεν ξέρουμε απολύτως τίποτα.
Οπότε, μήπως σας είναι εύκολο να μου δώσετε μερικές πληροφορίες σχετικά με το που μπορώ να βρώ φθηνά εισητήρια (λογικές τιμές για 17χρονους μαθητές), για το ταξίδι, για διαμονή κ.τ.λ.
Επίσης, αν ξέρετε κάποια ιστοσελίδα με πακέτα που περιλαμβάνουν εισητήρια και διαμονή θα με βοηθούσατε.

Για όσους δεν κατάλαβαν, θέλουμε να κάνουμε κάτι σαν την ταινία Eurotrip :rolleyes:.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας,
MantavasP.
Για οποιοδήποτε δρομολογιο θέλεις να δεις, περιοχή, ώρα, κλπ. σε όλη την Ευρώπη, το πιο αξιόπιστο site είναι το γερμανικό www. bahn.de έχει και στα αγγλικά. Τιμές θα βρεις μόνο για εντός της Γερμανίας. Το ταξίδι με τρένο μόλις βγεις απο τα έρμα τα βαλκάνια είναι εύκολο, ευχάριστο, ασφαλές. Λίγη οργάνωση μόνο στα δρομολόγια και έφυγες!!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Γειά σας!
Eγώ και δύο φίλοι μου θέλουμε να ταξιδέψουμε στην Ευρώπη με το τρένο αλλά είναι η πρώτη φορά που θα πάμε εξωτερικό και που γενικά θα κάνουμε τόσο μεγάλο ταξίδι (να φανταστείτε το μεγαλύτερο που έχουμε κάνει είναι μέχρι τη Θεσ/νίκη).
Με λίγα λόγια θέλουμε να κάνουμε το γύρο της Ευρώπης με τρένο και δεν ξέρουμε απολύτως τίποτα.
Οπότε, μήπως σας είναι εύκολο να μου δώσετε μερικές πληροφορίες σχετικά με το που μπορώ να βρώ φθηνά εισητήρια (λογικές τιμές για 17χρονους μαθητές), για το ταξίδι, για διαμονή κ.τ.λ.
Επίσης, αν ξέρετε κάποια ιστοσελίδα με πακέτα που περιλαμβάνουν εισητήρια και διαμονή θα με βοηθούσατε.

Για όσους δεν κατάλαβαν, θέλουμε να κάνουμε κάτι σαν την ταινία Eurotrip :rolleyes:.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας,
MantavasP.
Για τις μετακινησεις με τρενο, θα παρεις interrail οπως ηδη εχει αναφερθει. Βεβαια για να περασεις τα βαλακανια δεν συμφερει να σπαταλησεις μερες απο to interrail (ως ολιγον ακριβο!) αλλα σε συμφερει να παρεις και τη Balkan Flexipass card. Ισχυει για τα Βαλκανια (FYROM, Σερβια,Μαυροβουνιο, Βουλγαρια, Ρουμανια, Ελλαδα, Τουρκια), ειναι της ιδιας φιλοσοφιας με το interrail και πιο φθηνη (για ατομα κατω των 26 και για 5 μερες μετακινησεις μεσα στο μηνα κανει 48 ευρω - βεβαια στην περιπτωση μου, οταν τους εδειχνα την καρτα, δεν σημειώναν τις μερες και τελικα με την καρτα των 5 ημερων ταξιδεψα 13 :D - (Τα Βαλκανια ειναι πανεμορφα, μη τα προσπερασετε μονο!!))
 

Thanows

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Γεια σας! σκεφτομαι και εγω να κανω ενα eurotrip αλλα δεν ξερω τιποτα επι του θεματος και για αυτο θα ηθελα απο τα ατομα που το εχουν κανει να μας πουν καποια tips ή να μας πουν, για παραδειγμα hostels στα οποια διανυχτερευσαν, και εμειναν ευχαριστημενοι, ή μεροι της ευρωπης τα οποια πρεπει σιγουρα να επισκεφθουμε.
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Η αρχή είναι η δύσκολη. Αν την παρετε τη ρημάδα την αποφαση και ξεκινησετε, μετα ολα τα αλλα ειναι ευκολα.. Στη διαδρομή θα γνωρίσετε τόσο κόσμο και θα σας δώσει τόσες πληροφορίες για το πού να μείνετε και τί να δείτε που θα είναι παιχνιδάκι... Κάντε ένα γενικό πλάνο για πού θέλετε να πάτε και τί να δείτε, υπολογίστε χοντρικά τις μέρες που θα χρειαστείτε σε κάθε μέρος και να προσπαθήσετε να είστε όσο μπορείτε ελαστικοί με αυτό το πλάνο και ευέλικτοι.. Κάπου θα γνωρίσετε μια καλή παρέα και θα μείνετε παραπάνω ή θα ακολουθήσετε κάποια παιδιά σε έναν άλλο προορισμό, για κάποιο μέρος θα σας δώσουν άσχημες πληροφορίες ή μπορεί να μη σας αρέσει και θα φύγετε νωρίτερα κοκ... Σημασία έχει το ταξίδι, να το απολαύσετε και να το διασκεδάσετε... :)
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Να σου πω την αληθεια, ποτε δεν έχω κλεισει σε χοστελ. Αν δεν υπηρχε κρεββατι διαθεσιμο, σιγουρα υπηρχε καποιο αλλο χοστελ παραδιπλα. Μετα ειναι και το θεμα τυχον καθυστερησης, απροοπτου αλλαγης δρομολογιου κλπ.. Ολα αυτα βεβαια εξαρτωνται αμεσα και απο την εποχη καθως και απο τον προορισμο που θελεις να ταξιδεψεις.. Σε μεγαλες πολεις που συγκεντρωνουν πολλους τουριστες ειναι πιο δυσκολο να βρεις "καλό" χόστελ (εννοώ απο τα γνωστά για τα οποία υπάρχουν καλές κριτικές).
Το ταξίδι όμως που σχεδιάζεις να κάνεις, έχει αυτή τη μαγεία του απρόοπτου που είναι κρίμα να τη χαλάσεις με το να είσαι αγχωμένος προσπαθώντας να προλάβεις τρένα και να φτάσεις εγκαίρως στον προορισμό σου.. Σε πολλες περιπτώσεις ένα τηλεφωνο στο χοστελ που σε ενδιαφερει (ή σου έχουν συστησει) την προηγούμενη μπορει να ειναι αρκετό... Τις πιο πολλες φορες ομως στους σταθμους τρενου των προορισμων σου θα υπαρχει πληθος κοσμου που θα διαφημιζει χοστελ και δωματια..
Ενα να εχεις υποψη σου ειναι μια εποχη που μπορεις να ταξιδευεις ανεμελος, χωρις να σε ενδιαφερει αν το δωματιο εχει ολες τις ανεσεις, ούτε αν θα το εγκρίνει η παρέα...
Για μενα εχουν περασει δυστυχως ανεπιστρεπτι αυτες οι εποχες που επαιρνα το τρενο και όπου με βγαλει ή κατεβαινα πειραιά και έπαιρνα με την παρεα μου το πρωτο πλοιο που βρισκαμε χωρις να κοιταξουμε προορισμο... Εποχές ομως που τις θυμάμαι πάντα ευχάριστα και θεωρω ότι ενα τουλαχιστον τετοιο ταξιδι στο εξωτερικο είναι πολύ εποικοδομητικο σε εκεινη την ηλικια... Και αν κάνεις ένα τέτοιο ταξίδι, τότε το μικρόβιο του ταξιδιώτη κολλάει επικίνδυνα :)
 

Thanows

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Πραγματικα ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου, και συγνωμη που γινομαι κουραστικος με τις ερωτισεις μου, αλλα ειναι πολλες :p Δεν εχεις κλεισει σε hostel? και εμενες σε ξενοδοχειο?? δεν ειναι πιο ακριβο? γιατι εχω ακουσει οτι οσοι κανουν τετοια ταξηδια κληνουν hostels επειδη ειναι πιο φθηνα.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Thanows μιας και στριφογυριζει στο μυαλο μου χρονια αυτη η ιδεα,πολυ πιθανον να υλοποιηθει μετα το καλοκαιρι,ειχα και εγω τις ιδιες αποριες οταν ημουν στη θεση σου..O japetus απλα θελει να σου πει πως δεν ειναι αναγκη να κλεισεις δωματιο σε ολα τα μερη που εχεις σκοπο να κατεβεις απο το τρενο,και οτι υπαρχουν πολλα Hostel-Hotel διαθεσιμα οποτε σιγουρα θα βρεις κατι..Απο την μια εχει δικιο,αλλα εγω θα σου προτεινα αν τελικα ξεμπερδεψεις με ολα τα αλλα και σου μεινει μονο το θεμα διαμονης να μπεις σε μια απο τις 2 σελιδες hostel που αναφερονται στην αρχη και να ψαξεις,σιγουρα με μια κρατηση απο νωρις εξικονομεις χρηματα και εχεις και το κεφαλι σου ησυχο..Ενα αλλο πλεονεκτημα παλι ειναι πως μπορεις να δεις αναλυτικα Βιντεο για το καθε hostel,πολλες εικονες και το σημαντικοτερο πολλα σχολια που αφηνει ο καθε επισκεπτης,και ετσι να κρινεις εσυ σε ποιο θες να μεινεις,σε συναρτηση με την τοποθεσια που βρισκεται,την καθαριοτητα που εχει συναντησει ο καθενας κλπ..και σιγουρα την τιμη!Εχω μεινει σε ενα πολυ καλο στο Βερολινο,και σε ενα εξισου καλο και φθηνο στη Βουδαπεστη..Οποτε αν χρειαστεις κατι απο αυτα τα 2 εδω ειμαι για λεπτομερειες..Παντως να ξερεις πως οσο χυμα και σου φαινεται,γιατι σιγουρα μερικα απο αυτα ειναι χυμα,υπαρχει αρκετη ασφαλεια και γενικα πολυ καλο κλιμα,που και μονος να πας σιγουρα θα βρεις πολυ καλη παρεα!Τωρα για το τρενο σκεφτομαι να κανω αυτο που αναφερει ο Vito,ενα γυρω στα Βαλκανια δλδ,οσο ακομα ειναι νωρις...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κι εγώ το καλοκαίρι για γύρο Βαλκανίων το βλέπω, εκτός και αν βγει κάποια πολύ καλή προσφορά για κάπου πιο μακριά.
 

soroth

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αγ.Πετρούπολη-Πεκίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Βόρεια Αμερική
Λοιπόν, έχω κάνει δύο πετυχημένα Ιντερέιλ, και ενώ αρχικά η οργάνωση μας φαινόταν βουνό, εν τέλει τα πάντα ήταν εύκολα. Ξεκίνα να μαζεύεις πληροφορίες πρωτα από το επίσημο σάιτ του interail, ύστερα διάλεξε τους προορισμούς σου με μια λογική συνέχεια(καλό θα'ταν), και για διαμονή μην ανησυχείς, τις περισσότερες φορές δεν είχαμε κλέισει από πριν και παρά τις δυσκολίες πάντα βρίσκαμε να κοιμηθούμε... και φτηνά και καθαρά (συνήθως).
Ό,τι άλλο θες στείλε μου, μην ντραπείς... απλά τώρα δεν έχω πολύ χρόνο(εξεταστική:mad:)...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.662
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom