Ο εφιάλτης με τα μπαγκάζια! (αεροπλάνα)

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δηλαδή τι εννοείς? Δεν θα φοράς ένα παντελόνι ή jeans? Εδώ τι παραπάνω θα μπορούσες να κάνεις? Από πάνω που θα βάλεις μια μπλούζα ακόμα νομίζεις θα κερδίσεις κάτι?
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Κατι που μπορεις να κανεις, ειναι οταν ταξιδευεις ειναι τα ρουχα σου να εχουν ενα χρωματικο συνδυασμο. Για παραδειγμα οχι και μαυρο και καφε, γιατι τοτε θα πρεπει να εχει και μαυρα και καφε παπουτσια, τσαντες ,αν εισαι γυναικα, παλτα κλπ.
Δες τι δεν χρησιμοποιησες την προηγουμενη φορα σε αναλογο ταξιδι και μην το ξαναπαρεις. Μαλλον ουτε και τωρα θα σου χρειαστει.
Αν εισαι γυναικα παιρνε μαζι σου τα δειγματα των καλυντικων που δινουν τα μαγαζια, ωστε να μην εχεις μεγαλες συσκευασιες. Επισης μικρα μπουκαλακια σαμπουαν.
Και παιρνε μαζι σου ρουχα "πολυμορφικα". Που μπορουν να φορεθουν σε διαφορετικες περιστασεις.
υπάρχουν μικρές συσκευασίες οδοντόπαστας που τις ξαναγεμίζουμε ''στόμα με στόμα'' από τις μεγαλύτερες, επίσης μια χαρά βρήκα τις θήκες των φακών επαφής για να βάζω μικροποσότητες καλλυντικών. τα ρούχα τα απλώνω στο κρεββάτι με κάτω-κάτω το πιο μακρύ-φαρδύ και όταν τελειώσω βάζω κάτι πιο στερεό (πχ κάτι που να θέλω να προστατέψω ιδιαίτερα) στο κέντρο (σαν πυρήνα) και μετά τυλίγω και βάζω στη βαλίτσα. ό,τι μικρότερο περισσεύει (εσώρουχα, μαγιώ, κάλτσες, μαντήλια) τα χρησιμοποιώ για να γεμίζω τα κενά. με τον τρόπο αυτό ζαρώνουν από ελάχιστα έως καθόλου τα ρούχα.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Μεσα στο σακβαγιαζ μου, εχω παντα ένα 'νεσεσέρ΄ με διαφορα καλλυντικού τυπου σκευάσματα(αφρο ξυρίσματος, gel, κρεμα χεριών, φάρμακα κλπ). Το έχω όλα τα χρονια έτσι, ανανεώνω κατά καιρούς τα περιεχόμενα. Μέσα στο σακβαγιαζ μου πάντα.
Πρέπει να αλλάξω τις χρόνιες ταξιδιωτικες συνήθειες μου για χαρη της 'ασφαλειας' των αεροπορικών μεταφορών, κάτι να αλλάξω από αυτά, με το 'ζόρι', αν υπάρχουν περιορισμοί περί υγρών?
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Μεσα στο σακβαγιαζ μου, εχω παντα ένα 'νεσεσέρ΄ με διαφορα καλλυντικού τυπου σκευάσματα(αφρο ξυρίσματος, gel, κρεμα χεριών, φάρμακα κλπ). Το έχω όλα τα χρονια έτσι, ανανεώνω κατά καιρούς τα περιεχόμενα. Μέσα στο σακβαγιαζ μου πάντα.
Πρέπει να αλλάξω τις χρόνιες ταξιδιωτικες συνήθειες μου για χαρη της 'ασφαλειας' των αεροπορικών μεταφορών, κάτι να αλλάξω από αυτά, με το 'ζόρι', αν υπάρχουν περιορισμοί περί υγρών?
Οι περιορισμοί ισχύουν ΜΟΝΟ για το carry on. Δηλαδή ότι τσάντα πάρεις μαζί σου μέσα στη καμπίνα του αεροπλάνου. Οι περιορισμοί δεν ισχύουν για τσάντα/βαλίτσα που κάνεις check in.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Οι περιορισμοί ισχύουν ΜΟΝΟ για το carry on. Δηλαδή ότι τσάντα πάρεις μαζί σου μέσα στη καμπίνα του αεροπλάνου. Οι περιορισμοί δεν ισχύουν για τσάντα/βαλίτσα που κάνεις check in.
Nα εισαι καλα, με καθησυχασες! Οποτε το σακβαγιαζ μου μενει ως εχει, ειτε ταξιδευω με αυτοκινητο είτε με αεροπλανο, σωστα?

Για εντος της καμπινας , ποιος ειναι ο περιορισμος στα υγρα? Το μπουκαλακι νερο 330ml, επιτρεπεται?
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Για εντος της καμπινας , ποιος ειναι ο περιορισμος στα υγρα? Το μπουκαλακι νερο 330ml, επιτρεπεται?

Γενικώς δεν επιτρέπεται να έχεις οποιοδήποτε υγρό σε συσκευασία άνω των 100ml (δηλαδή αν έχεις ένα μπουκαλάκι κολόνιας των 200 αλλά είναι σχεδόν άδειο, πάλι δεν επιτρέπεται).
Μπορείς να αγοράσεις ό,τι θέλεις απο τα καταστήματα του αεροδρομίου, σ'το τοποθετούν σε ειδική σακούλα και ταξιδεύεις. Προσοχή αν έχεις διαδοχικές πτήσεις, η σακούλα πρέπει να παραμείνει κλειστή και να φαίνεται η απόδειξη αγοράς.
Νερό δεν μπορείς να πάρεις μαζί σου, εκτός αν το έχεις αγοράσει ΜΕΤΑ τον έλεγχο χειραποσκευών, από κάτι μαγαζάκια που έχει δίπλα στα gates.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για εντος της καμπινας , ποιος ειναι ο περιορισμος στα υγρα? Το μπουκαλακι νερο 330ml, επιτρεπεται?
Δεν επιτρέπεται γεμάτο, αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα άδειο μαζί σου (καλύτερα μεγαλύτερης χωρητικότητας 0,5l ή 0,75l), μιας και μπορείς να γλιτώσεις το έξοδο αγοράς νερού γεμίζοντας από βρύσες εντός του αεροδρομίου αφού περάσεις τον έλεγχο ασφαλείας (πχ ψύκτες) που έχουν την ένδειξη 'πόσιμο νερό'...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κοιτα τι προτεινει ο ανθρωπος :

Δεν επιτρέπεται γεμάτο, αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα άδειο μαζί σου (καλύτερα μεγαλύτερης χωρητικότητας 0,5l ή 0,75l), μιας και μπορείς να γλιτώσεις το έξοδο αγοράς νερού γεμίζοντας από βρύσες εντός του αεροδρομίου αφού περάσεις τον έλεγχο ασφαλείας (πχ ψύκτες) που έχουν την ένδειξη 'πόσιμο νερό'...
awww.freesmileys.org_smileys_smiley_shocked012.gif
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κοίτα οι προτάσεις μου απευθύνονται σε ταξιδιώτες με μπάτζετ ή χωρίς που μπορεί ας πούμε να μην έχουν σκεφτεί ότι θα γλιτώσουν το λιγότερο 20-25 κορώνες (~?3) γεμίζοντας ένα μπουκαλάκι νερό από ένα βρυσάκι πόσιμου νερού στο Kastrup μετά τον έλεγχο ασφαλείας... θεωρώ ότι σκοπός του φόρουμ πέρα από το να μας διασκεδάζει με ρομαντικές ιστορίες αγάπης είναι και να δίνει ιδέες και travel tips σε επίδοξους ταξιδιώτες...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κοίτα οι προτάσεις μου απευθύνονται σε ταξιδιώτες με μπάτζετ ή χωρίς που μπορεί ας πούμε να μην έχουν σκεφτεί ότι θα γλιτώσουν 20 κορώνες γεμίζοντας ένα μπουκαλάκι νερό από ένα βρυσάκι πόσιμου νερού στο Kastrup μετά τον έλεγχο ασφαλείας... θεωρώ ότι σκοπός του φόρουμ πέρα από το να μας διασκεδάζει με ρομαντικές ιστορίες αγάπης είναι και να δίνει ιδέες και travel tips σε επίδοξους ταξιδιώτες...
Βρε οτι θες λεγε, εννοειται οτι το φορουμ εξυπηρετει πολλους σκοπους. Εμενα απλως μου φανηκε το ακρον αωτον της τσιγκουνιας... γι' αυτο το σχολιασα οχι για να σταματησεις να γραφεις. Αλλωστε με διασκεδαζεις.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
North66 καλα τα λες. Καλο ειναι να τα γνωριζουμε τα tips, γιατι μπορει να μας φανουν χρησιμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.340
Μηνύματα
888.919
Μέλη
39.005
Νεότερο μέλος
scooby_doo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom