Τσεχική Δημοκρατία ΠΑΩ ΠΡΑΓΑ τί προτείνετε

Nenaki_Rocks

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
να είμαστε προετοιμασμένοι και για κάποια δυσάρεστα δεν είναι κακό...
Το πολυ Ελληναριο στο δρομο ας πουμε (2 παραγραφοι αφιερωμενες!!), τα σελφοκονταρα, τα αγγλικα επιπεδου Α1 (και οχι C2 along with a "please"), ο αυστηρος ελεγχος στο αεροδρομιο κπλ κπλ κπλ..

Γκρινια, κουραση, αχρηστες πληροφοριες, χασιμο χρονου και γκρινια.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Στην Πράγα υπάρχει μια τάση για κλεψιά και πρέπει να έχουμε όλοι το νου μας!
Κ εγώ την ίδια εντύπωση σχημάτισα. Ένα από τα πολλά ήταν που η φίλη μου έπαιρνε τηλέφωνα με χρονοκάρτα από το δωμάτιο του ξενοδοχείου κ όταν κάναμε check out μάς ζήτησαν να πληρώσουμε! Κ έχεις δίκιο όταν ζητούσαν χρήματα το έκαναν με απίστευτη αγένεια σε σημείο να νιώθεις πως σε προσβάλλουν. Κ η αλήθεια είναι πως κ γω έχω ταξιδέψει πολύ, αλλά αυτό το πράγμα δεν το έχω συναντήσει πουθενά!

Κατα τ'άλλα καλά ήταν, αλλά δεν τρελλάθηκα κιόλας!
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Το πολυ Ελληναριο στο δρομο ας πουμε (2 παραγραφοι αφιερωμενες!!), τα σελφοκονταρα, τα αγγλικα επιπεδου Α1 (και οχι C2 along with a "please"), ο αυστηρος ελεγχος στο αεροδρομιο κπλ κπλ κπλ..

Γκρινια, κουραση, αχρηστες πληροφοριες, χασιμο χρονου και γκρινια.
Αν δε σου άρεσε να μη το διάβαζες! Δε σε υποχρεώσαμε κιόλας! Η σελίδα λέγεται "travelstories" και όχι "happytravelstories!" Και να κοιτάζεις τα δικά σου κείμενα και μηνύματα πριν χαρακτηρίζεις "άχρηστες πληροφορίες" αυτά που γράφουν οι άλλοι!

ΥΓ Και επίσης να μάθεις τρόπους και να εκθέτεις επιχειρήματα, αν γνωρίζεις τι είναι αυτά τα 2!
 

Nenaki_Rocks

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
Αν δε σου άρεσε να μη το διάβαζες! Δε σε υποχρεώσαμε κιόλας!
Το διαβασα, το βρηκα εντελως γκρινια και αχρηστο και το ειπα.
Δεν ημουν υποχρεωμενη να το διαβασω αλλα οπως φαινεται ειμαι υποχρεωμενη να μου αρεσει και να το βρω και χρησιμο ντε και σωνει!!

Καληνυχτα και καλα μυαλα, εχουμε και δουλειες!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
@love-to-travel , μπορεί να βρήκες κακόγουστα τα γυαλικά, αλλά δεν θα έλεγα όχι σε ένα δωράκι του τσεχικού οίκου Moser 1857. Θα το πουλούσα άνετα σε περίοδο ισχνών αγελάδων και θα έπιανε κάποιες εκατοντάδες ευρώ.
Εγώ λόγω φτώχειας περιορίστηκα και πηρα ταπεινα σερβίτσια του οίκου Thun 1794.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΥΓ. Δεν είναι η πρώτη φορά που επισκέπτομαι "ευρωπαϊκή πρωτεύουσα" (όπως λέτε στην Ελλάδα, λες και η Ελλάδα βρίσκεται σε άλλη ήπειρο) καθώς μένω σε πόλη της Ευρώπης στο εξωτερικό και τα ταξίδια στις διάφορες πόλεις δεν είναι κάτι ασυνήθιστο.
Ακριβως επειδη παρατηρησα πως δεν ζεις στην Ελλαδα εγραψα πως αισθανομαι σαν να τα εγραψε καποιος που πηγε πρωτη φορα σε ευρωπαικη πρωτευουσα. Και παρακατω εξηγησα για ποιο λογο το αισθανομαι ετσι.
Σαφως και οταν γραφω ευρωπαικη πρωτευουσα εννοω και την Αθηνα. Αλλωστε κι εγω δεν ειμαι μονιμος κατοικος Ελλαδας.
Απο κει και περα ειναι δικαιωμα σου (και υποχρεωση αν θες) να αποτυπωνεις τις καταστασεις και να εκφραζεις τα συναισθηματα που σου δημιουργηθηκαν. Και δικαιωμα του καθενος να τοποθετηθει σε αυτα που διαβαζει.

Καποιος βρηκε μιζερο το σχολιο σου και του απαντας να μην το διαβαζες.
Εσυ που βρηκες μιζερους τους Τσεχους, τι θα επρεπε κατα τη γνωμη σου να σου απαντησουν; Ας μην ερχοσουν στη χωρα μας;

Μην μπαινεις σε τετοιου ειδους αντιπαραθεσεις γιατι θα χασεις το δικιο σου. Κι ειναι ατιμοι φαρα αυτη οι τραβελστοριτες, ικανοι να σε βγαλουν απο τα ρουχα σου.

ΥΓ Στην ουσια συμφωνω μαζι σου. Πες μου πως εχεις παρομοια αποψη και για τη Ρωμη να με τρελανεις τελειως. Αν ναι ψαροσουπα εφαγες;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Και συ πια συντροφε @ tripakias με την ψαροσουπα κοντευεις να χασεις το δικηο σου..Επι της ουσιας,συμφωνω μαζι σου,κατι τετοιο ειπα κι εγω.Κι εδω κολλαει το κλασσικο*δεν ειναι το τι ειπες,ειναι το πως το ειπες*
Και βεβαια στη μια παραγραφο,χαρακτηριζεται το Ελληναριο ακομψα (για να ειμαι συμφωνη με το πνευμα)ως γυφτοι περιπου και μετα δεν σηκωνουμε μυγα στο σπαθι μας για την εν λογω χωρα..
Ας μην πιανομαστε τοσο απο τα ψιλα,δημιουργουντε παρεξηγησεις και δεν ειναι πρεπον..Εχουμε και την κυρια paefstra να μας κανει μοστρα τα γυαλικα της..ημαρτον..
 
Μηνύματα
49
Likes
96
"Και δικαιωμα του καθενος να τοποθετηθει σε αυτα που διαβαζει." Σαφώς αλλά με επιχειρήματα. Γι΄αυτό και είπα ότι μαζί σου συμφώνησα σε αρκετά πράγματα. "Καποιος βρηκε μιζερο το σχολιο σου και του απαντας να μην το διαβαζες" Δε με ενόχλησε ο χαρακτηρισμός "μίζερο" αλλά που οι συμβουλές μου χαρακτηρίστηκαν εδώ μέσα από κάποιους υπερφίαλους και ξερόλες ως "άχρηστες πληροφορίες"... Δηλαδή δεν μπορούν μερικοί άνθρωποι να καταλάβουν ότι αυτό που οι ίδιοι θεωρούν "άχρηστο" μπορεί ενδεχομένως για κάποιον άλλο να είναι χρήσιμο και να τον βοηθήσει να αποφύγει ορισμένες κακοτοπιές; Έλεος δηλαδή!
"Εσυ που βρηκες μιζερους τους Τσεχους, τι θα επρεπε κατα τη γνωμη σου να σου απαντησουν; Ας μην ερχοσουν στη χωρα μας;" Μα καλέ μου άνθρωπε, αν το γνώριζα ότι θα συναντήσω τόση γυφτιά και ανθρώπους που κάνουν έτσι για το δεκάρικο, εννοείται ότι δε θα ερχόμουν στην Τσεχία! Είχα άγνοια για το τι με περίμενε... Και ακριβώς για να βοηθήσω, επαναλαμβάνω, και άλλους ταξιδιώτες που ονειρεύονται μόνο το ειδυλλιακό κομμάτι της Πράγας (όπως έκανα εγώ πριν πάω!) γράφω τις εμπειρίες και τις εντυπώσεις μου. Ο καθένας κρατάει ό,τι θέλει από αυτά.
"Κι ειναι ατιμοι φαρα αυτη οι τραβελστοριτες" :haha:

Χαίρομαι, πάντως, που ο διάλογος μαζί σου, σε αντίθεση με άλλους χρήστες του φόρουμ, έχει διατηρηθεί σε ένα κόσμιο επίπεδο.

ΥΓ Όχι, δε θα σε τρελάνω, τη Ρώμη τη λάτρεψα! Και ψαρόσουπα έφαγα και μια άλλη συνταγή με παναρισμένο ψάρι που φτιάχνουν τα Χριστούγεννα...Πολύ νόστιμα!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οκ, από κάποιο σημείο και μετά η παραπάνω συζήτηση έγινε μη εποικοδομητική. Από εδώ και κάτω όσα μηνύματα συνεχίσουν στο ίδιο πνεύμα θα διαγράφονται.
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
@love-to-travel Δεν έχω πάει ποτέ στην Τσεχία, ούτε θα το προγραμμάτιζα άμεσα, μου είναι μια από τις πιο αδιάφορες χώρες. Λατρεύω όμως τις αρνητικές κριτικές γιατί με ιντριγκάρουν να δω αν πράγματι είναι έτσι κι από κοντά (όπως τα σχολιάζει αυτός που κράζει) μου κινούν την περιέργεια και πάω υποψιασμένη (ευτυχώς όχι προκατειλημμένη!) για τα χειρότερα. Σ’ ευχαριστώ για τις χρηστικές πληροφορίες με τις χρεώσεις κι όλα τα παρελκόμενα. Μήπως θα μπορούσες να μας δείξεις περισσότερες φωτογραφίες; Από το τι σου άρεσε και τι όχι; Κάποιες φωτό σου μου άρεσαν πολύ.

@Nenaki_Rocks , αν υπήρχε κουμπί dislike θα το είχα πατήσει...
 
Μηνύματα
49
Likes
96
@love-to-travel Δεν έχω πάει ποτέ στην Τσεχία, ούτε θα το προγραμμάτιζα άμεσα, μου είναι μια από τις πιο αδιάφορες χώρες. Λατρεύω όμως τις αρνητικές κριτικές γιατί με ιντριγκάρουν να δω αν πράγματι είναι έτσι κι από κοντά (όπως τα σχολιάζει αυτός που κράζει) μου κινούν την περιέργεια και πάω υποψιασμένη (ευτυχώς όχι προκατειλημμένη!) για τα χειρότερα. Σ’ ευχαριστώ για τις χρηστικές πληροφορίες με τις χρεώσεις κι όλα τα παρελκόμενα. Μήπως θα μπορούσες να μας δείξεις περισσότερες φωτογραφίες; Από το τι σου άρεσε και τι όχι; Κάποιες φωτό σου μου άρεσαν πολύ.

@Nenaki_Rocks , αν υπήρχε κουμπί dislike θα το είχα πατήσει...
:xalara: Χαχαχαχα! Βρήκα το κοινό μου! Μα πες μου πραγματικά, οι αρνητικές κριτικές δεν έχουν αυτό το "κάτι"; Κι εγώ τις λατρεύω, ειδικά όταν αναφέρονται σε αληθινά περιστατικά και γεγονότα... Να πηγαίνεις π.χ. ανήμερα Χριστουγέννων με το Τραμ 22 και σούπερ διάθεση στο εκδοτήριο εισιτηρίων του Κάστρου της Πράγας και να είναι η άλλη σαν "κακό ψόφο να 'χεις!" Μετά γράφεις ή δε γράφεις αρνητική κριτική; Ετοιμάζω επιπλέον φωτογραφικό υλικό για ανέβασμα!
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
:xalara: Χαχαχαχα! Βρήκα το κοινό μου! Μα πες μου πραγματικά, οι αρνητικές κριτικές δεν έχουν αυτό το "κάτι"; Κι εγώ τις λατρεύω, ειδικά όταν αναφέρονται σε αληθινά περιστατικά και γεγονότα... Να πηγαίνεις π.χ. ανήμερα Χριστουγέννων με το Τραμ 22 και σούπερ διάθεση στο εκδοτήριο εισιτηρίων του Κάστρου της Πράγας και να είναι η άλλη σαν "κακό ψόφο να 'χεις!" Μετά γράφεις ή δε γράφεις αρνητική κριτική; Ετοιμάζω επιπλέον φωτογραφικό υλικό για ανέβασμα!
Ε, εντάξει, το θέμα συμπεριφοράς άλλων λαών -και ειδικά βορειότερων- είναι άλλο θέμα. Εϊναι και πώς το αντιλαμβάνεται ο καθένας κι αν τον ξενίζει ή όχι. Π.χ. το σούπερ αγέλαστο στη Ρωσία στην αρχή με παραξένεψε πολύ και μένα, αλλά κατόπιν άρχισα κι εγώ να το υιοθετώ και να μ’αρέσει γιατί συνειδητοποίησα ότι δεν βρισκόμουν σε μεσογειακή χώρα. Άλλη χώρα, άλλο στυλ.

Αν έχεις φωτογραφίες σκοτεινές και ατμοσφαιρικές, δώσε στο λαό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.488
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom