Τσεχική Δημοκρατία ΠΑΩ ΠΡΑΓΑ τί προτείνετε

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
παιδια την καλησπερα μου σ ολες και σ ολους!!ειμαι νεο μελος στο φορουμ και πρεπει να ομολογησω οτι σε προηγουμενα ταξιδια με εχετε βοηθησει αρκετα..λεω στο τριημερο της καθαρας δευτερας να παω πραγα..θελω να μου προτεινετε ξενοδοχεια καλα στο κεντρο της πολης ετσι ωστε να μπορω να τα εχω ολα κοντα..οσο αυτο γινεται δηλαδη...
 

Eva_m

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Έχοντας επιστρέψει από την Πράγα πρωτίστως θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν από το forum με τις πολύτιμες προτάσεις και οδηγίες τους. Παρακάτω θα παραθέσω επιγραμματικά τη δική μου εμπειρία και τις δικές μου προτάσεις. Ταξιδέψαμε 2 άτομα -ζευγάρι- ηλικίας 27.
  • Δεν χρειάζεται εισιτήριο διαρκείας, δεδομένου οτι όλη η πόλη περπατιέται πάάρα πολύ εύκολα από άκρη σε άκρη και εκεί είναι η μαγεία της για να δεις κρυμμένες ομορφιές.
  • Από αεροδρόμιο παίρνετε το λεωφορείο no. 119 που κάνει τέρμα στον πρώτο σταθμό του μετρό (Dejvicka) της πράσινης γραμμής που βολεύει πολύ, ειδικά αν θέλετε να κατεβείτε στην παλιά πόλη. Η διαδρομή είναι 20-30'.
  • Μείναμε στο ξενοδοχείο Royal Road Residence. Το βασικό κτίριο είναι στην κεντρική οδό της Παλιάς Πόλης (Karlova) αλλά εμείς μείναμε σ' έναν παράδρομο (ήσυχο στο κέντρο της Π.Π.) σε μια πολύ ωραία μεζονέτα (100e τη βραδιά περίπου). http://www.booking.com/hotel/cz/roy...l?sid=e80ae6e3420aa0e85b2ab8de373544d8;dcid=1
  • Τιμές αναμενόμενες. Γενικά τιμές Ελλάδας και ξέρεις οτι θα δώσεις κάτι παραπάνω για τον καφέ (4-5e) ή το φαγητό σου στην πλατεία της Π.Π. ή στις όχθες του Μόλδοβα.
  • Συγκεκριμένα για φαγητό:
    1. Το πολυσυζητημένο Kolkovna- Olympia (Vitezna str) μας άρεσε αλλά σε λογικά πλαίσια. Τα φαγητά του θυμίζουν chicken strips απο τα Simply Burgers. Καλή ποιότητα φαγητού και καλή τιμή.
    2. Στο εξίσου πολυσυζητημένο Cafe Louvre (Narodni 20) μας άρεσε πάρα πολύ τόσο για το φαγητό όσο για τον καφέ και το περιβάλλον του. Το επισκεφθήκαμε 2 φορές. Για φαγητό δοκιμάσαμε τσέχικα πιάτα (Svickova Na Smetane και Kurezi prso na Paprice) τα οποία μας ενθουσίασαν. Οι τιμές ΠΑΡΑ πολύ καλές.
    3. Θεϊκή pizza φάγαμε στο Giovanni (Kozna 11) σ' ένα στενάκι της Π.Π. με απίθανο περιβάλλον (πέτρα και τοιχογραφίες).
    4. Τσέχικα πιάτα φάγαμε και σ' ένα εστιατόριο στην όχθη του ποταμού από τη μεριά του κάστρου σ' ένα πάρα πολύ όμορφο μπαλκονάκι που λεγόταν Crtouka (ή κάπως έτσι). Αναμενόμενες τσιμπιμένες τιμές, ωστόσο, το service ήταν απαράδεκτο καθώς για 2 πιάτα περιμέναμε 1 ολόκληρη ώρα.
  • Δεν θ΄αναφερθώ σε μνημεία καθώς είναι πολύ συγκεκριμένα και σίγουρα θα τα δείτε όλα.
  • Το μαύρο θέατρο δεν μου άρεσε. Πήγαμε στο Image και είδαμε την παράσταση Black Box. 1,5 ώρα παντομίμας και νούμερα εκ΄των οποίων μόνο τα 3 ήταν καθαρό μαύρο θέατρο. Τιμή 20e/άτομο.
  • Παρακολουθήσαμε κονσέρτο (20e/άτομο) εκκλησιαστικού οργάνου, βιολιού και σοπράνου στην εκκλησία St. Francis (πριν την είσοδο της γέφυρας από τη μεριά της Π.Π.) με το οποίο εντυπωσιαστήκαμε σε σημείο ο φίλος μου να αγοράσει βιολί με το που γυρίσαμε.
  • Εκδρομή πήγαμε στο Kutna Hora (50e με group). Ήταν συμπαθητικά. Αν δεν έχετε ξαναδεί εκκλησία στολισμένη με κόκαλα αξίζει να το επισκεφθείτε. Γενικότερα υπάρχει η πατέντα του προγράμματος Hop on- Hop off το οποίο διοργανώνει ημερήσιες εκδρομές σε όλες τις ενδιαφέρουσες περιοχές έξω από την πόλη της Πράγας (πχ Karlovy Vary)με τιμές γύρω στα 50e το άτομο. Έχετε δικό σας ξεναγό.
  • Φωτιά και λαύρα το αεροδρόμιο της Πράγας. Καθίσαμε στο caffe πριν την πύλη μας (πετάξαμε με Aegean) και πληρώσαμε για 2 τοστ και 2 φρεσκοστημένους χυμούς πορτοκάλι 26e.
  • Δεν μου έρχεται προς το παρόν κάτι άλλο. Ελπίζω να σας βοήθησα και είμαι εδώ για περαιτέρω πληροφορίες.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Χθες επέστρεψα κι εγώ από Πράγα!

Πολύ όμορφα σε γενικές γραμμές, και πολύ καλός καιρός (εκτός από Κυριακή βράδυ που έριξε βροχή). Εγώ έμενα στην Πράγα 7, δίπλα σε κάτι φίλους.
Σούπερ η φάση στις όχθες του ποταμού, άραγμα και μπυρίτσα!

Στα +
-Πολύ πράσινη πόλη με πάρκα
-Γραφικότητα στο μαξ
-Φθηνό φαγητό και μπύρες
Το τραμ βολεύει πολύ για τις μετακινήσεις, προσοχή μην σας πατήσει όμως γιατί έχει απόλυτη προτεραιότητα :p
-Ωραίο και φθηνό το φαγητό τους (στο χέρι, σε εστιατόρια και σε pub)
-Πολύ φθηνές οι μπύρες (πιο φθηνές από το νεράκι)

Στα -
-Πολύ μέτριο το ξενοδοχείο (αλλά οκ, δική μου η ευθύνη)
-Ψιλοβρώμικη πόλη


ΥΓ: Όποιος έχει σκοπό να περπατήσει την πόλη να έχει μαζί του αθλητικά-βολικά παπούτσια, λόγω των ανώμαλων δρόμων
Εμείς περπατούσαμε 7-8 ώρες την ημέρα και μου διαλύθηκαν τα πόδια (ειδικά τα γόνατα)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Χθες επέστρεψα κι εγώ από Πράγα!

Πολύ όμορφα σε γενικές γραμμές, και πολύ καλός καιρός (εκτός από Κυριακή βράδυ που έριξε βροχή). Εγώ έμενα στην Πράγα 7, δίπλα σε κάτι φίλους.
Σούπερ η φάση στις όχθες του ποταμού, άραγμα και μπυρίτσα!

Στα +
-Πολύ πράσινη πόλη με πάρκα
-Γραφικότητα στο μαξ
-Φθηνό φαγητό και μπύρες
Το τραμ βολεύει πολύ για τις μετακινήσεις, προσοχή μην σας πατήσει όμως γιατί έχει απόλυτη προτεραιότητα :p
-Ωραίο και φθηνό το φαγητό τους (στο χέρι, σε εστιατόρια και σε pub)
-Πολύ φθηνές οι μπύρες (πιο φθηνές από το νεράκι)

Στα -
-Πολύ μέτριο το ξενοδοχείο (αλλά οκ, δική μου η ευθύνη)
-Ψιλοβρώμικη πόλη


ΥΓ: Όποιος έχει σκοπό να περπατήσει την πόλη να έχει μαζί του αθλητικά-βολικά παπούτσια, λόγω των ανώμαλων δρόμων

Εμείς περπατούσαμε 7-8 ώρες την ημέρα και μου διαλύθηκαν τα πόδια (ειδικά τα γόνατα)
Επετρεψε μου να διαφωνησω σε 2 σημεια . Τα "γραφικα" σημεια της πολης τα εχεις γυρισει σε 1 μερα,εκτος απο το ιστορικο κεντρο η πολη ειναι μια τυπικη πολη κεντρικης Ευρωπης .
Επισης η πολη διατηρειται σε πολυ καλα επιπεδα καθαριοτητας,ισως οταν βγαινεις παραεξω με το τρενο βλεπεις καποια σκουπιδια,αλλα θεωρω οτι τα συνεργεια καθαρισμου της πολης κανουν πολυ καλη δουλεια .
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Οκ συμφωνώ, το πιο γραφικό κομμάτι είναι το κέντρο της, αλλά παντού έτσι δεν είναι?
Τουλάχιστον σε όλες τις πόλεις του εξωτερικού που έχω επισκεφτεί με το που βγαίνεις λίγο παραέξω αυτό συμβαίνει, αλλάζει η εικόνα.

Για το θέμα τις καθαριότητας δεν έχεις άδικο, δεν είδα πολλά σκουπίδια. Όταν λέω βρώμα εννοώ ότι σε πολλά σημεία μύριζε άσχημα... Τώρα που οφείλετε δεν ξέρω. Αποχετευτικό? Το ποτάμι?
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ωπ σόρρυ, ξέχασα να γράψω στα + τις Τσέχες!! :cool:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.892
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ξεχνιούνται αυτά..... :D
 

Μaria Krhth

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλημερα!!!Θα παω Πραγα τον αλλο μηνα κηθελα αν μπορουσε καποιος να μου πει που αξιζει να παω για φαγητο,ποτο,κ τι να προσεχω αν κ διαβασα πολλα κ ειλικρινα εμαθα αρκετα πραγματα σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
 

qoq4

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ενδιβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα Μαρία μολις γυρίσαμε απο Πράγα και για φαγητό μας άρεσε πολύ το Kolkovna Celnice όπως πρότείνουν και πολλοί άλλοι στο forum. Άν θελήσετε κάτι σε pizza-pasta πολύ καλό επίσης ήταν το http://www.pizza-einstein.cz/rumunska-25 . Θα σου έλεγα να προσέξεις πολυ τις τουριστικές παγίδες κυρίως στο κέντρο, για παράδειγμα υπάρχουν πάρα πολλά "μουσεία" (με είσοδο) με πιασάρικα θέματα (μουσειο κερινων ομοιωμάτων , μουσείο βασανιστηρίων , μουσείο του σέξ κτλπ) που για εμένα δεν αξίζουν καθόλου...
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Καλημερα!!!Θα παω Πραγα τον αλλο μηνα κηθελα αν μπορουσε καποιος να μου πει που αξιζει να παω για φαγητο,ποτο,κ τι να προσεχω αν κ διαβασα πολλα κ ειλικρινα εμαθα αρκετα πραγματα σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
Καλημέρα....εγω φαγητό δεν έχω να σου προτείνω μαγαζί γιατί δεν μου άρεσε καθόλου η κουζίνα τους και δεν συγκράτησα καποιο μαγαζί....Για ποτό όμως στο μοναδικό Kozicka (Kozí 918/1, 110 00 Praha 1-Staré Město).....Θυμάμαι το Σαββατο αλλα και Κυριακή δεν μπορούσαμε να περάσουμε από τον κόσμο (οι περισσότεροι είναι ντόπιοι)....Πολύ καλο μαγαζί!!!!
 

Μaria Krhth

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλημέρα....εγω φαγητό δεν έχω να σου προτείνω μαγαζί γιατί δεν μου άρεσε καθόλου η κουζίνα τους και δεν συγκράτησα καποιο μαγαζί....Για ποτό όμως στο μοναδικό Kozicka (Kozí 918/1, 110 00 Praha 1-Staré Město).....Θυμάμαι το Σαββατο αλλα και Κυριακή δεν μπορούσαμε να περάσουμε από τον κόσμο (οι περισσότεροι είναι ντόπιοι)....Πολύ καλο μαγαζί!!!!
Καλημέρα Μαρία μολις γυρίσαμε απο Πράγα και για φαγητό μας άρεσε πολύ το Kolkovna Celnice όπως πρότείνουν και πολλοί άλλοι στο forum. Άν θελήσετε κάτι σε pizza-pasta πολύ καλό επίσης ήταν το http://www.pizza-einstein.cz/rumunska-25 . Θα σου έλεγα να προσέξεις πολυ τις τουριστικές παγίδες κυρίως στο κέντρο, για παράδειγμα υπάρχουν πάρα πολλά "μουσεία" (με είσοδο) με πιασάρικα θέματα (μουσειο κερινων ομοιωμάτων , μουσείο βασανιστηρίων , μουσείο του σέξ κτλπ) που για εμένα δεν αξίζουν καθόλου...
Σας Ευχαριστω παρα πολυ θα τα εχω υποψην μου,Α και κατι ακομα κανενα καλο κ σχετικα οικονομικο ξενοδοχειο κοντα στο κεντρο της Πραγας εχετε να μου προτεινετε καποιο???
 
Last edited by a moderator:

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Εγω είχα μείνει στο Design Elephant,δεν ήταν ακριβώς στο κεντρο (δίπλα στον κεντρικο σταθμό τρένων κλπ) αλλά με τα πόδια (το κάναμε συνέχεια) περίπου 10min. Πολύ καθαρό, πολύ καλό πρωινό το είχαμε κλείσει 65€ αρχές Δεκεμβρίου είχαμε πάει απο το travel2prague. Αν θέλεις βοήθεια στείλε τους ενα email μπορουν να σε βοηθήσουν....Ειναι μια κοπέλα η Κατερίνα η οποία έχει το γραφείο στην Πράγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom