Μεξικό Πάμε Μεξικό!

kleanthis17

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
eurotrip
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Χαιρομαι που σου αρεσε , ηταν οντως καταπληκτικο ταξιδι. Ειχα κανει εναν οικονομικο απολογισμο , αλλα εχε υποψιν σου οτι το ταξιδι εγινε το 2006.
Οικονομικοs απολογισμοs:
Ολο το ταξιδι κοστισε 5400 ευρω.
Απο αυτα 2400 ηταν τα εισιτηρια για 3 ατομα με Iberia.
3000 ευρω ξοδεψαμε εκει για ολα.

Τα πιο χοντρα εξοδα που θυμαμαι ακριβωs ηταν
380 ευρω το αυτοκινητο για 15 μερεs ,
180 ευρω ολοημερη στο παρκο Xcaret ,
60 ευρω στο παρκο Xel-ha
120 ευρω το zipline στη ζουγκλα
80 ευρω ολοημερο snorkeling στο Shark Alley

Το ταξιδι συμπεριλαμβανε και το Μπελιζ που υπαρχει σε ξεχωριστη ιστορια εδω: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...A%DE/110-%F0%DC%EC%E5-%EC%F0%E5%EB%DF%E6.html
Πραγματικα συγχαρητηρια για τα αρθρα....Πραγματικα με εκανε να παρω ενα σακο και να κολυμπησω μεχρι το μεξικο...Σιγουρα θα ηταν απο τις καλυτερες εμπειριες της ζωης σου...Παντως μια χαρα τα βολεψες τα εξοδα σκεφτομενοι παντα οτι ηταν το 2006 το ταξιδι...Μου εδωσες κουραγιο...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Βιντεάκι από Ριβιέρα Μάγια (δικό μου εννοείται) με Tulum , Xel-ha και Coba
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Νέο βιντεάκι από Playa del Carmen και 5th avenue. Vamos a la Playa..
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Βολτα με αυτοκινητο στους δρομους του Κανκουν και μια βουτια στην παραλια-αποθεωση του τυρκουαζ.
Τελος απογειωση και πτηση πανω απο τη λιμνοθαλασσα Nichupte και την ξενοδοχειακη ζωνη. Η τεραστια παραλια που πεταμε ακριβως απο πανω της ειναι η playa Delfines , ενω αμεσως φαινεται η playa Ballenas και τελος η playa Chac Mool στη μυτη της χερσονησου.
 
Last edited by a moderator:

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
όπως λένε και οι Καναδοί, Κανκούν, το μέρος που πάνε οι αμερικάνοι να πεθάνουν. Ελπίζω να πέρασες καλά:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγω που νομιζα οτι πηγαιναν στο Μαιάμι..
Δεν εμεινα στο Κανκουν , αλλα σε οσα μερη πηγα στο Μεξικο ηταν υπεροχα. Εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε βεβαια..
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Κι εγω που νομιζα οτι πηγαιναν στο Μαιάμι..
Δεν εμεινα στο Κανκουν , αλλα σε οσα μερη πηγα στο Μεξικο ηταν υπεροχα. Εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε βεβαια..
Χαχα!! Σωστό κι αυτό, στη Φλόριντα πάνε. Κυριώς οι εβραίοι. Πάντως κάθε βδομάδα στις ειδήσεις θα πουν για κάποια δολοφονία ή για κάποιο βιασμό στο Κανκούν ή στο Μαζατλάν. Κυρίως Αμερικανού πολίτη. Γι'αυτό πολλοί αγοράζουν πακέτα all inclusive και δε βγαίνουν από το θέρετρο για μια βδομάδα. Εμείς πήγαμε στο Πουέρτο Βαγιάρτα και ήταν υπέροχα. Πολύ ασφαλής πόλη, πολύ οικογενειακό μέρος.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τους ευχαριστουμε θερμα που αγοραζουν πακετα και μενουν κλεισμενοι στα all inclusive.
Κι εγω βρηκα ολη τη Ριβιερα μαγια ασφαλη , με υπεροχους ανθρωπους και φυση.

Μετα τη 'Νυχτα της ιγκουανα' ηθελα να παω κι εγω στο Πουερτο Βαγιαρτα , αλλα ακουσα απο πολλους οτι οι παραλιες δε λενε και πολυ. Οτι τα νερα δεν ειναι διαυγη κλπ...Σαν παραλιακιας που ειμαι , πηγα απο την πλευρα της καραιβικης. Εσυ τι θα ελεγες για τις παραλιες απο την πλευρα του ειρηνικου?
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
To νερό είναι πολύ καθαρό, αν και σχετικά θολό για τα δικά μας δεδομένα. Είναι τραγικά βαθύ, τρία μέτρα από την άμμο και ήταν άπατα. Αλλά μου άρεσε αυτό. Πήγα με μικρότερες παραλίες, (Yelapa, Mismaloya) και το νερό ήταν όπως φανταζόμαστε τα τροπικά μέρη. Δεν έχω παράπονο γενικά, δεν περιμένω πουθενά στον κόσμο να βρω θάλασσα σαν της Ελλάδας.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πήγα σε μικρότερες παραλίες, (Yelapa, Mismaloya) και το νερό ήταν όπως φανταζόμαστε τα τροπικά μέρη.
Τις εψαξα και μαλλον δεν ειναι αυτο που θελω εγω...βεβαια τα μερη απο κει θα ειναι σιγουρα πανεμορφα και θα προσφερουν πολλα άλλα. Απο την αποψη παραλιων και μονο μιλαω. Εγω παντως βρηκα τις παραλιες του Μεξικο απο τη μερια της καραιβικης σουπερ!
 
Last edited by a moderator:

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
Σας χρειάζομαι!

Εχω κατι λιγοτερο από 24 ώρες στο Cancun. Φτανω 20/3 στις 8 με λεωφορείο και φευγω στις 21/3 με αεροπλανο στις 8!

Δε γουσταρουμε την πολύ τουριστικη φαση που απότι καταλαβα έχει στο cancun και θα μας άρεσε μια βόλτα στο isla mujeres. Θα μας συμβουλευατε να μεινουμε εκεί; Είναι συχνα τα καραβακια πηγαινε ελα (μη χασουμε κ κανα αεροπλανο);

Ιδανικά θα ήθελα να κάνουμε κ τη βόλτα στο υποβρυχιο μουσειο αλλά δεν εχουμε εμπειρια από καταδυσεις, θα είναι προβλημα αυτό?
Μπορουμε να το κλείσουμε από πριν (με αγχωνει που εχουμε τοσο λιγο χρονο) ή θα το βρουμε εκει?
Σκεφτομαι να κανω και το κολυμπι με δελφινια που ειδα οτι εχει, ξερετε τιποτα γιαυτο?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι , εχει πολύ συχνά φέρυ Κανκούν-Ίσλα και φεύγουν από διάφορα σημεία του Κανκούν , το Puerto Juarez είναι αυτό που πέρασα εγώ, δες τα δρομολόγια εδώ:
Isla Mujeres Ferry - Cancun Ferry Schedules and Information

Μπορείς να κάνεις σνορκελ στο υποβρύχιο μουσείο , τα αγάλματα είναι τοποθετημένα σε διαφορετικές τοποθεσίες και βάθη, κάποια στα 4 μέτρα.
Υπάρχει συζήτηση στο φόρουμ εδώ http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F3%E5%DF%EF-%F4%EF%F5-%EA%FC%F3%EC%EF%F5.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.511
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom