Ντουμπάι Πάμε Ντουμπάι!

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Μπράβο σου, νομίζω ότι όπως γράφεις εσύ, δεν θα έγραφε κανείς άλλος για το Dubai. Το έψαξες το θέμα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.789
Likes
18.263
Το δάσος με τους ουρανοξύστες...πάντοτε θολό από απόσταση μέσα στη σκόνη της ερήμου.....και ο Burj Dubai έτοιμος...
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Την ερχόμενη Τρίτη 15/12, η Έρευνα του Παύλου Τσίμα στο MEGA είναι αφιερωμένη στο Dubai και το trailer δείχνει ενδιαφέρον. Όσοι θέλετε να μάθετε περισσότερα . . .
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ειχατε δεν είχατε το φέρατε πάλι στο προσκήνιο το θέμα!!
ρε να δείς go 2 που θα με κάνεις να το λατρέψω!!!:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ειχατε δεν είχατε το φέρατε πάλι στο προσκήνιο το θέμα!!ρε να δείς go 2 που θα με κάνεις να το λατρέψω!!!:D
Να το λατρεψεις λιγο δυσκολο! Μαλλον η romantic woman εχει δικιο..ειναι πιο ευχαριστο να το διαβαζεις απο το να το ζεις :rolleyes:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ο δρομος που οδηγει στην καρδια του δασους από ουρανοξυστες είναι η λεωφορος Shiekh Zayed Road. Ο σουπερ αυτοκινητοδρομος με τις 8 λωριδες κυκλοφοριας είναι σιγουρα ένα από τα αξιοθεατα αφου εκατερωθεν του φυτρωνουν σαν μανιταρια ουρανοξυστες πρωτοτυπης αρχιτεκτονικης και φουτουριστικης ομορφιας.

Το Dubai World Trade center , η αραβική εκδοχή των Δίδυμων Πύργων οι Jumeriah Emirates Towers , και το πιο εντυπωσιακο δημιουργημα του συγχρονου κομματιου της πολης , ο Burj Dubai.
Με πανω από 800 μετρα υψος δεσποζει με σιλουετα διπλασια από τους διπλανους ουρανοξυστες με αναγκαζει να σηκωσω το κεφαλι ψηλα για να δω την κορυφη του.



Ο ταξιτζης με ενημερωνει ότι το κτιριο είναι σχεδον ετοιμο , με τους μεσαιους οροφους να καταλαμβανει το πρωτο ξενοδοχειο Armani και το υπολοιπο γραφεια και διαμερισματα.
Διπλα από το ταξι μας πολυτελη αυτοκινητα με φιμε τζαμια τρεχουν στην κεντρικη αρτηρια της πολης και εξω στους δρομους δεν υπαρχει πεζος ουτε για δειγμα. Καθως εχουμε μπει για τα καλα στο πιο συγχρονο κομματι της πολης , εχω την αισθηση ότι βρισκομαι στα γυρισματα καποιας ταινιας φαντασιας με τους ψηλους ουρανοξυστες που βλεπω να είναι απλα τα σκηνικα και αν κοιταξω από την πισω πλευρα θα δω δοκαρια να συγκρατουν τα τεραστια χαρτινα κτιρια. Αυτή η αισθηση γινεται ακομα πιο εντονη από την ελλειψη ζωης , ζωντανιας , παλμου που δινουν οι ανθρωποι σε μια πολη , και εδώ ανθρωποι δεν υπαρχουν.
Η τελευταια φορα που ειδα ανθρωπο ηταν στο λιμανι της Ντειρα και καποιοι μεταναστες στο δρομο που δεν ηξεραν πώς να με κατατοπισουν όταν ζητησα πληροφοριες για να κατευθυνθω..


Το ταξι μας αφηνει στην περιοχη Downtown Burj Dubai που όπως προδιδαν οι γυρω γερανοι βρισκεται σε συνεχη αναπτυξη και οικοδομηση. Περιμετρικα της τεραστιας τεχνητης λιμνης βρισκεται -εκτος από τους πανταχου παροντες ουρανοξυστες και ξενοδοχεια -το Ντουμπαι mall και το souk al Bahar ,ένα καλαισθητο εξωτερικα τουλαχιστον εμπορικο σε μοντερνο στυλ αλλα με εντονο αραβικο χρωμα.Η γεφυρα οδηγει σε μαγαζια και εστιατορια διπλα στο νερο.

Μπηκαμε στο Ντουμπαι mall που από την εισοδο ακομα μας εντυπωσιασει με τα ζεστα γηινα χρωματα και τα ανθρωπινα ομοιωματα που βουτανε στους τοιχους-καταρραχτες. Καφεδακι , τοστακια , κρουασαν και ξεκουραση και ειμαι ετοιμη για νεες εξορμησεις..Τα εμπορικα δεν είναι του γουστου μου και βαριεμαι απιστευτα να κοιταζω βιτρινες και να σκεφτομαι ψωνια , οποτε μετα το γευστικο πρωινο εφυγα για να βρεθω στο στοιχειο μου..go2dbeach!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
The Atlantis Hotel.
Μιλάμε για το καλύτερο!! σπεύσατε!:bleh:
Ρωτάω τον xeno.
Ρε συ να μείνομε αποψε εδώ?λεφτά έχομε?
.....καλά άστο!!:rolleyes:

Μεταμεσονύχτιο stopover δέκα ωρών!! τον σεπτέβρη απο καμπότζη..
βουτάμε την τουρκάλα ταξιτζού,βούρ για νυχτερινή βόλτα στην πόλη των πεθαμένων!!
το λέω αυτό γιατί ραμαζάνι γαρ,τα πάντα όλα ήταν κλειστά ακόμα και τα φώτα!!!
παρόλα αυτά,τσιμπήσαμε λίγες φωτό απο το θεικό Atlantis και νάτες ...στη μία φαίνεται και η ταξιτζού!!-----Μιλάμε για πολιτιστικό σόκ καπάκι απο το Αnkgor!!
Eκτός απο spam είμαι και paparazzi!!!:D:cool:
Τρέμετε!!!!

aimg526.imageshack.us_img526_7311_p9110750medium.jpg



aimg526.imageshack.us_img526_1623_p9110756medium.th.jpg aimg260.imageshack.us_img260_8889_p9110755mediumt.th.jpg
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Go 2 beach!!!!!:clap::clap:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Εγώ παιδιά που πήγα Ντουμπάϊ πριν από 1,5 χρόνο ούτε ξετρελάθηκα από χαρά να θέλω να ξαναπάω άμεσα ούτε το μίσησα.Επρόκειτο για μία πρόταση που μου έγινε...την αποδέχτηκα, γιατί ήθελα να ξεκολλήσω λίγο από την Ευρώπη και κάπως έτσι πήγα ένα πενθήμερο. Το πρόγραμμα περιελάμβανε και τα γειτονικά αραβικά εμιράτα και σαφάρι στην έρημο.Εκείνο που μου έκανε εντύπωση ήταν το γεγονός οτι κινούμασταν σε μία πόλη ανοιχτό εργοτάξιο με χιλιάδες αλλοδαπούς εργάτες να δουλεύουν από το πρωϊ ως το βράδυ και να ξαπλώνουν όπου βρίσκουν για λίγη ξεκούραση!Μιλάμε για μία υπό ανάπτυξη πόλη!Είμαι σίγουρη πως αν ξαναπάω σε καμιά 10αρια χρόνια θα νομίζω οτι την επισκέπτομαι πρώτη φορά, δε θα μοιάζει σε τίποτα.Όσον αφορά στο μετρό, τότε δεν υπήρχε και οι μετακινήσεις μας γινόταν με ταξί, το οποίο ήταν ιδιαίτερα φθηνό μέσο, αλλά απαραίτητο, γιατί το Ντουμπάϊ δεν περπατιέται.Για μένα ήταν μία ξεχωριστή εμπειρία και κύλησε ευχάριστα το πενθήμερο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom