Ταϊλάνδη Πάμε Ταυλανδη!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Στην ιδια ημερησια εκδρομη στον ορμο Πανγκα περιλαμβανεται και μια επισκεψη στο νησι Κο Πανγι , που κατοικειται απο μουσουλμανους ψαραδες που ζουν οπως και 100 χρονια πριν.Ολοκληρο το χωριο ειναι χτισμενο πανω στο νερο πανω σε πασαλους.
Μπορει να αποτελει τουριστικη ατραξιον με πολλους επισκεπτες καθημερινα , αλλα οι κατοικοι ακολουθουν τους αργους ρυθμους της ζωης τους.

Την επομενη μερα ξεκινησαμε για την φημισμενη παραλια Μαγια. Στο ταχυπλοο βρισκοταν ενα ζευγαρι Γερμανων που αμεσως γιναμε φιλοι αφου ο Γερμανος οταν ακουσε οτι ειμαστε Ελληνες με περηφανια που ηξερε Ελληνικες λεξεις , μαs ελουσε με οσα κοσμητικα επιθετα ειχε μαθει απο Ελληνες που δουλευαν μαζι του. Ακομα ενα ζευγαρι απο τη Σιγκαπουρη , γλυκυτατοι και ντροπαλοι , και ενα ζευγαρι Γαλλων – απλα ξυνοι και σνομπ που εκαναν οτι δεν ηξεραν Αγγλικα..
Δεν εχω τιποτα με τους Γαλλους , ισως ειναι τυχαιο οτι ειναι οι μονοι που δεν εχω ταιριαξει ποτε και δεν πλησιαζονται με τιποτα.
Αντιθετα οι Γερμανοι και οι Αμερικανοι που εχω συναντησει στα ταξιδια μου , ειναι οχι απλα φιλικοι αλλα εχουμε κανει καλη παρεα.


Τα νησια Πι-πι βρισκονται αναμεσα στο Πουκετ και την επαρχια Κραμπι και μονο το ενα κατοικειται. Το ονομα τους σημαινει νησια των πνευματων και εδω εβρισκαν καταφυγιο οι πειρατες της θαλασσας Ανταμαν.
Πρωτη σταση καναμε στο Πι-πι Λει.
Ο κολπος Μαγια η γνωστη παραλια της ομωνυμης ταινιας αποτελει τμημα του θαλασσιου παρκου. Η βαρκα σταματησε στα ανοιχτα για το απαραιτητο snorkeling και κατοπιν μας επιβιβασε στον τροπικο παραδεισο που γυριστηκε η ταινια για μπανιο στα πιο υπεροχα νερα που εχω δει!
Εδω οι μικρες παραδοσιακες Ταυλανδεζικες βαρκες μοιαζουν να αιωρουνται πανω στα τυρκουαζ νερα και συμπληρωνουν το τελειο σκηνικο για φωτογραφια μπροστα απο τους βραχους που συναντιουνται δινοντας την εντυπωση οτι βρισκεσαι σε κλειστη πισινα.
Περασαμε απο τη σπηλια των Βικινγκς και απο τους αποκρημνους βραχους που τολμηροι Ταυλανδοι σκαρφαλωνουν σε προχειρες σκαλωσιες απο μπαμπου για να φτασουν χελιδονοφωλιες οι οποιες καταληγουν σε Κινεζικα εστιατορια και τρωγονται σαν φιδες!Το εμποριο χελιδονοφωλιων ειναι ιδιαιτερα επικερδες.
 

Attachments

Last edited:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ειμαι περιεργος να μαθω τι εκανες τι δευτερη φορα που μπηκες σε αεροπλανο?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χαχαχα!! Λεπτομέρειες αργότερα!!!! Ούτε τρέιλερ κινηματογραφικής ταινίας του Χόλυγουντ να ήταν!!! :haha:
 

billy

Member
Μηνύματα
72
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
polynesian , new zealand
τι εχετε να προτεινετε σε εμενα που ζαλιζομε σαν μπαλακι του ping pong?:( κατι δυνατο γιατι η δραμαμινη δεν συμφερει για μεγαλα ταξιδια...!ασε που μπορει να μην κανει και τπτ!
αμα μαζευα σε μια δεξαμενη ολους τους ε***:D και τους ανακυκλονα θα ειχα φαει και νερο για μια ζωη:bleh:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε καταλαβαινω Billy..Στην πτηση για Αγιο Δομηνικο , η αεροσυνοδοs δεν ακουσε τιs παρακλησειs μου να με κλειδωσει στο wc μεχρι να προσγειωθουμε:haha:.
Δεν ξερω τι μπορει να βοηθησει , παντωs οταν στριβει το αεροπλανο νομιζω πωs το κεφαλι μου περναει απο τη μηχανη του κιμα.

Επρεπε να ησουνα στην πτηση για Κο Σαμουι...η πλειοψηφια των επιβατων χρησιμοποιησε τιs γνωστεs σακουλεs :haha:.Εγω περιοριστικα στο "Βασιλευ ουρανιε παρακλητε"!
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
go to the beach:

Μπραβο σου παντως που παρα το φοβο σου για τα αεροπλανα το πολεμας (απ'οτι βλεπω). Εχω ακουσει οτι ο φοβος για τα αεροπλανα ειναι πολυ δυνατος - οπως καποιοι αλλοι δυνατοι φοβοι για τα φιδια, τις ενεσεις ή τα υψη!

Εγω δεν εχω κατι απο αυτα. Φοβαμαι μονο τις πτωσεις (ακομη και επι του εδάφους) γιατι με τραυματιζουν. Μιλω ως παθων...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αγγελικη εχειs δικιο , ο φοβοs αυτοs χωριs πλακα ειναι φοβεροs.Πριν απο το ταξιδι βλεπω εφιαλτεs οτι πεφτει το αεροπλανο και τετοια.Φαινεται ομωs οτι η αγαπη μου για ταξιδια ειναι πολυ πιο δυνατη :D.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Tωρα εχεις εξοικιωθει με τα αεροπλανα η αντιμετωπιζεις ακομη τα ιδια προβληματα???
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
dkotsifis , σε ολα τα μερη που εχω παει εχω φτασει χαλια.
Παρολα αυτα στιs Φιλιππινεs αν παω θα πρεπει να κανω 4 εσωτερικεs πτησειs με 19-θεσιο αεροπλανακι για να παω στα νησακια που θελω.Θα το κανω αφου δεν υπαρχει αλλοs τροποs , αν και φιλοι που εχουν παει με προειδοποιησαν :roll: οτι την καταλαβαινειs καλα την πτηση - κοινωs κουναει πολυ!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ πάλι το φχαριστιέμαι τόσο πολύ το κούνημα μέσα στο αεροπλάνο που προσπαθώ πάντα να βγάζω θέση στην ουρά που κουνάει περισσότερο!! :haha: :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.845
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom