Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

KARGIO

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βολτα στην Ευρωπη με auto
Γεια σας κι απο μενα, και καλως σας βρηκα.
Με μια γρηγορη ματια που εριξα στο φορουμ ειδα οτι μπορεις να παρεις πολλα χρησιμα πραγματα και πληροφοριες.
Εχω κλεισει για Βερολινο στις 26/12, θα ειμαι μαζι με την γυναικα μου και τον πενταχρονο γιο μου, θα μεινουμε στο Radisson Blu, διπλα στον ποταμο Spree, πεταμε με easyjet και φτανουμε Βερολινο στις 17:40.
Και τωρα οι ερωησεις (...οπλιστειτε με υπομονη)
1. Τι χαρτια χρειαζονται για να ταξιδεψει ο γιος μου?
2. Εχω κλεισει μεσω travelplanet24, αληθευει οτι εχω μονο την φορμα κρατησης που μου εχει στειλει η εταιρεια με mail, στο check-in?
3. Τι μεταφορικο μεσω βολευει για το ξενοδοχειο και ποιο?
4. Τα μουσεια που διαβασα παραπανω ειναι κοντα στο ξενοδοχειο?
5. Ο ζωολογικος κηπος και το aquarium ειναι κι αυτα κοντα, τι μεταφορικο μεσω βολευει να παρουμε?
6. Ειναι οι Γερμανοι προθυμοι να βοηθησουν τουριστες, μιλανε αγγλικα?
7.....Αν μου ξεφυγε κατι παρακαλω συμπληρωστε......
Ισως καποια απο αυτα που ρωταω να εχουν απαντηθει παραπανω, αλλα απο οτι ειδα το τοπικ εχει το ουδολως ευκαταφρονητο μεγεθος των 21 σελιδων.
Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Εγω θα σου απαντησω σε μερικα απο τα ερωτηματα σου,μιας και δεν εχω παει ακομα Βερολινο.

Ο γιος σου ειναι καλο να εχει διαβατηριο και ολοι να εχετε την καρτα υγειας της Ε.Ε.

Οι γερμανοι ειναι ευγενικοι και δεν εχουν κανενα προβλημα να μιλησουν αγγλικα.
 

KARGIO

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βολτα στην Ευρωπη με auto
Εγω θα σου απαντησω σε μερικα απο τα ερωτηματα σου,μιας και δεν εχω παει ακομα Βερολινο.

Ο γιος σου ειναι καλο να εχει διαβατηριο και ολοι να εχετε την καρτα υγειας της Ε.Ε.

Οι γερμανοι ειναι ευγενικοι και δεν εχουν κανενα προβλημα να μιλησουν αγγλικα.
1)Πως και απο που μπορω να προμηθευτω την καρτα υγειας της Ε.Ε.
2)Στο Ελ.Βενιζελος που μιλησα στο τμημα διαβατηριων ο εκει υπαλληλος μου ανεφερε κι αυτος κατι για διαβατηριο, αλλα μου διευκρινησε οτι δεν παιρναμε απο το συγκεκριμενο τμημα μιας και παμε Γερμανια. Μου ειπε να ρωτησω την αεροπορικη εταιρεια, της οποιας τηλεφωνο δεν εχω, και ενα mail που τους εστειλα εμεινε αναπαντητο.
Υ.γ. thx για την απαντηση.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
getxowoman;106036 Οι γερμανοι ειναι ευγενικοι και δεν εχουν κανενα προβλημα να μιλησουν αγγλικα.[/quote said:
δεν μιλανε ολοι αγγλικα στο βερολινο. ειχα χαθει, το ξενοδοχειο μου ηταν κοντα στο zoo, ρωταγα πως παω zoo κανενας δεν μου απαντησε, και ηταν αρκετοι μαζεμενοι.δεν καταλαβαιναν.
βεβαια μια λεπτομερεια που ξεχναγα ηταν οτι αυτοι το z το προφερουν τσ
επισης υπαρχει λεωφορειο το 100 αν θυμαμαι καλα που κανει τον γυρο στα αξιοθεατα. προφανως καποιος θα το εχει αναφερει. ειναι οτι καλυτερο για να δεις την πολη.
 
Μηνύματα
2.497
Likes
3.209
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σχετικά με την κάρτα υγείας απευθύνεσαι στον ασφαλιστικό σου φορέα για να την πάρεις...κάθε φορέας λειτουργεί διαφορετικά..αλλού χρειάζεται αίτηση και σου την στέλνουν μετά κάποιες μέρες,αλλού πας και την ίδια μέρα σου την εκδίδουν.
Οσον αφορά πληροφορίες σχετικά με το Βερολίνο έχεις ..πολύ χρόνο στη διάθεση σου μέχρι να ταξιδέψεις που καλά θάταν να περιηγηθείς στο φόρουμ και να διαβάσεις υλικό και απο τις ταξιδιωτικές ιστορίες που έχουμε γράψει,και απο το γκρούπ των γερμανόφιλων (εγώ βοηθήθηκα και απο κει απο συζητήσεις μελών για βερολίνο),αλλά και γενικώτερα όσον αφορά αντικειμενικές πληροφορίες για αξιοθέατα κλπ(στις ιστορίες μας και στις περιγραφές μας μπαίνει πάντα ο υποκειμενικός παράγοντας και δίνουμε ο καθένας μας έμφαση σε σημεία που εσένα μπορεί να μη σενδιαφέρουν τελικά).
Πάντως το ξενοδοχείο σου βρίσκεται σε πολύ καλό σημείο του ανατολ.Βερολίνου,απο κεί που είσαι με τα πόδια πηγαίνεις σε όλα τα αξιοθέατα σχεδόν,δίπλα απο το νησί των μουσείων,πολύ κοντα στον καθεδρικό ναό,δημαρχείο κλπ.
Βολικά τα λεωφορεία 100 και 200,περνούν απο κεί που θασαι και πηγαινουν μέχρι ζωολογ.κήπο.
Σχετικά με τα αγγλικά τους και την προθυμία τους να βοηθήσουν ...είναι πως θα σου τύχει...απο την εμπειρία μου (χωρίς να κάνω γενίκευση,απλά τις φορές που μου έτυχε)όσες φορές ρωτούσα,έψαχνα κάτι , εννοείται στ αγγλικά..ναι μεν θέλανε να μ εξυπηρετήσουν αλλά μιλούσαν ελάχιστα αγγλικά...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
1)Πως και απο που μπορω να προμηθευτω την καρτα υγειας της Ε.Ε.
2)Στο Ελ.Βενιζελος που μιλησα στο τμημα διαβατηριων ο εκει υπαλληλος μου ανεφερε κι αυτος κατι για διαβατηριο, αλλα μου διευκρινησε οτι δεν παιρναμε απο το συγκεκριμενο τμημα μιας και παμε Γερμανια. Μου ειπε να ρωτησω την αεροπορικη εταιρεια, της οποιας τηλεφωνο δεν εχω, και ενα mail που τους εστειλα εμεινε αναπαντητο.
Υ.γ. thx για την απαντηση.

Ναι, δε στο ανεφερα γιατι θα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα για να βγεις απο τη χωρα,στην Ε.Ε. θα κινηθεις αλλωστε,αλλα γιατι το διαβατηριο ειναι το επισημο εγγραφο που δηλωνει ποιος εισαι! Το παιδι σε αυτη την ηλικια δεν βγαζει ταυτοτητα,αρα ποιο αλλο επισημο εγγραφο θα κρατας στα χερια σου; Ασχετο με το εξοδο,που δε ξερω ποσο ειναι,για να εισαι καλυμμενος βγαλε το διαβατηριο.

Τωρα για την καρτα υγειας περιμενε θα βρω ενα ποστ που ειχε γραφτει πιο παλια.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
δεν μιλανε ολοι αγγλικα στο βερολινο. ειχα χαθει, το ξενοδοχειο μου ηταν κοντα στο zoo, ρωταγα πως παω zoo κανενας δεν μου απαντησε, και ηταν αρκετοι μαζεμενοι.δεν καταλαβαιναν.
βεβαια μια λεπτομερεια που ξεχναγα ηταν οτι αυτοι το z το προφερουν τσ
επισης υπαρχει λεωφορειο το 100 αν θυμαμαι καλα που κανει τον γυρο στα αξιοθεατα. προφανως καποιος θα το εχει αναφερει. ειναι οτι καλυτερο για να δεις την πολη.

Γιατι στην Αθηνα ολοι ξερουν αγγλικα; Προσωπικα εχω κινηθει αρκετα στη Γερμανια και ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα με τα αγγλικα.
 

japetus

Member
Μηνύματα
590
Likes
1.096
KARGIO, θα χρειαστει να αποδειξεις την ταυτότητα του παιδιού στο τσεκ-ιν, συνεννοησου μαζι τους για να δεις τί μπορούν να δεχτούν για ταυτοποίηση, μπορει και τίποτα.
Όπως όμως λέει και η getxowoman είναι καλό να έχει διαβατήριο μαζί του ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί/γίνει κάτι να μην τρέχετε...
Για τον ιδιο ακριβως λογο, προληπτικα, σου ειπε και την καρτα υγειας που εκδίδεται δωρεαν απο τα αντιστοιχα ασφαλιστικα ταμεια του καθενος και θα σε γλυτωσει απο περιττα ιατρικα εξοδα αν τυχον χρειαστειτε επειγουσα νοσοκομειακη περιθαλψη..
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Γιατι στην Αθηνα ολοι ξερουν αγγλικα; Προσωπικα εχω κινηθει αρκετα στη Γερμανια και ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα με τα αγγλικα.
οχι βεβαια δεν ξερουν ολοι στην αθηνα. και γω επισης πρωτη φορα το αντιμετωπισα στο βερολινο, στο μοναχο και γενικα βαυαρια δεν ειχα το παραμικρο. την εμπειρια μου εγραψα, και μαλιστα ημουν εξω απο τον κεντρικο σιδηροδρομικο σταθμο
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
διαβατήριο υποχρεωτικά λόγω ηλικίας του παιδίού ...κάρτα υγείας σου τα είπαν οι απο πάνω ...και οταν πάς στο ξενοδοχείο τσέκαρε αν λειτουργεί το κλιματιστικό
γιατι σε παλαιότερα topic κάποιος έλεγε οτι έχει ακούσει για δεισλυτουργιά των κλιματιστικών ....
και το μέλος Ευαγγελία που πρόσφατα γύρισε απο Βερολίνο παραπονέθηκε για το κλιματιστικό του ξενοδοχείου της
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
διαβατήριο υποχρεωτικά λόγω ηλικίας του παιδίού ...κάρτα υγείας σου τα είπαν οι απο πάνω ...και οταν πάς στο ξενοδοχείο τσέκαρε αν λειτουργεί το κλιματιστικό
γιατι σε παλαιότερα topic κάποιος έλεγε οτι έχει ακούσει για δεισλυτουργιά των κλιματιστικών ....
και το μέλος Ευαγγελία που πρόσφατα γύρισε απο Βερολίνο παραπονέθηκε για το κλιματιστικό του ξενοδοχείου της
η αληθεια ειναι οτι οταν εφτασα στην πολη το θερμομετρο εδειχνε 34 βαθμους(τρελη ζεστη για Βερολινο)και ετρεξα αμεσως προς αναζητηση του πλησιεστερου κλιματιστικου.
Με τρομο ανακαλυψα οτι το εργαλειο του υπερλουξ δωματιου μου δεν δουλευε!!
Τα ματια μου γυρισανε 5-6 βολτες, ημουν ετοιμη να φωναξω τον μανατζερ του ξενοδοχειου, οταν ο συνταξιδιωτης μου αναφωνησε: "Καλα ρε κοπελια, τωρα μπηκαμε στο δωματιο, τωρα πηρε μπρος το εργαλειο, δωστου λιγο χρονο και θα σε αποζημιωσει στο επακρον!!"
Μετα απο 10 λεπτα μια ανασα δροσιας πλημμυρισε το δωματιο και ημουν επιτελους στην ευχαριστη θεση να αναφωνησω : " ΟΧΙ τελικα ΔΕΝ υπαρχχει κανενα προβλημα με τα κλιματιστικα στο Βερολινο!!!"
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χεχε... Οι Βερολινέζοι πάντως δεν μπορούν να καταλάβουν γιατί οι τουρίστες παραπονιούνται για το κλιματιστικό. Γενικά δεν το χρησιμοποιούνε στις δουλειές τους (γραφεία) και το θεωρούν πολυτέλεια και σπατάλη. Αν ζεσταίνονται, απλά ανοίγουν το παράθυρο :)). Μάλιστα κοροϊδεύουν τους Αμερικάνους και τους Βρετανούς που το χρησιμοποιούν συνέχεια και παντού και κυρίως οι πρώτοι δεν ανανεώνουν συχνά τον αέρα των δωματίων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.613
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom