Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Sokratis Mes

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα και απο εμένα. ... Κατάφερα να διαβάσω μερικές εμπειρίες, πολλές εκ των οποίων εκπληκτικές.
Ωστόσο επειδή εχω μπερδευτεί μπορεί κάποιος να μου κωδικοποιήσει τα εξής:
Πετάμε Πέμπτη τρεις φίλοι με easy και γυρίζουμε Κυριακή πρωί. Ο χρόνος θα ειναι λίγος μιας και ο ένας έχει κάποιο επαγγελματικό ραντεβού το πρώτο απόγευμα.
Θα μείνουμε εδώ :
http://www.booking.com/hotel/de/flower-s-boardinghouse-mitte.html. Η περιοχή ειναι καλή απο άποψης ευκολίας στο να δούμε κάποια πράγματα;
Επίσης θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει στην κωδικοποίηση των πέντε - δέκα κυριότερων αξιοθέατων που πρέπει να δούμε.
Ακομη επειδή είμαστε λάτρεις του φαγητού αν ξέρει κάποιος μερικές μπυραρίες κυρίως για γερμανική κουζίνα καθώς και κάποια καφέ που έχουν κάτι ξεχωριστό. Πχ διάβασα για το solar.
Ακόμη τι παίζει με τα ποδήλατα αυτή την εποχή, θα μπορέσουμε να πάρουμε ώστε να κερδίσουμε χρόνο?
Υπόψιν ότι απο μουσεία δεν τρελαινόμαστε, αλλα θα πάμε στο μουσείου της Περγάμου.
Τέλος, οποίος μπορεί να βοηθήσει με κάποια καλά κλαμπακια κοντά στην περιοχή του ξενοδοχείου θα ήταν ευχής εργον!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
Καλησπέρα και απο εμένα. ... Κατάφερα να διαβάσω μερικές εμπειρίες, πολλές εκ των οποίων εκπληκτικές.
Ωστόσο επειδή εχω μπερδευτεί μπορεί κάποιος να μου κωδικοποιήσει τα εξής:
Πετάμε Πέμπτη τρεις φίλοι με easy και γυρίζουμε Κυριακή πρωί. Ο χρόνος θα ειναι λίγος μιας και ο ένας έχει κάποιο επαγγελματικό ραντεβού το πρώτο απόγευμα.
Θα μείνουμε εδώ :
http://www.booking.com/hotel/de/flower-s-boardinghouse-mitte.html. Η περιοχή ειναι καλή απο άποψης ευκολίας στο να δούμε κάποια πράγματα;
Επίσης θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει στην κωδικοποίηση των πέντε - δέκα κυριότερων αξιοθέατων που πρέπει να δούμε.
Ακομη επειδή είμαστε λάτρεις του φαγητού αν ξέρει κάποιος μερικές μπυραρίες κυρίως για γερμανική κουζίνα καθώς και κάποια καφέ που έχουν κάτι ξεχωριστό. Πχ διάβασα για το solar.
Ακόμη τι παίζει με τα ποδήλατα αυτή την εποχή, θα μπορέσουμε να πάρουμε ώστε να κερδίσουμε χρόνο?
Υπόψιν ότι απο μουσεία δεν τρελαινόμαστε, αλλα θα πάμε στο μουσείου της Περγάμου.
Τέλος, οποίος μπορεί να βοηθήσει με κάποια καλά κλαμπακια κοντά στην περιοχή του ξενοδοχείου θα ήταν ευχής εργον!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
τα ποδηλατα εκαναν 10-12 ευρω την μερα..
κυριοτερα αξιοθεατα κατ εμε
1.Brandenburger Tor (διπλα το μνημειο για τους Εβραιους πολυ ωραιο..εξαλλου δεν θελουν ωρα)
2.Pergamon Museum
3.Reichstag
4.Berliner Dom
5.Berliner Fernsehturm
6. Τειχος Βερολινου
Δεν μπορω να αφαιρεσω καποιο :/
 

kara hissar

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
σε κανα δυβδομαδο την κανουμε και μεις για βερολινο.. ( και μπαινω και βλεπω το καιρο και για αυτη την βδομαδα χαρα θεου ηλιοφανεια και 16βαθμοι και οταν ειμαστε να παμε εμεις 8-9 :/) Επειδη εχουμε ξεκινησει ενα σαφαρι σε συγγενεις και γνωστους για να βρουμε να μασ δωσουν δανεκο ενα σμαρτφον για χαρτεσ κτλ.. Η ερωτηση ειναι στο βερολινο θα εχει παντου προσβαση σε γουαι φαι;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
τα ποδηλατα εκαναν 10-12 ευρω την μερα..
κυριοτερα αξιοθεατα κατ εμε
1.Brandenburger Tor (διπλα το μνημειο για τους Εβραιους πολυ ωραιο..εξαλλου δεν θελουν ωρα)
2.Pergamon Museum
3.Reichstag
4.Berliner Dom
5.Berliner Fernsehturm
6. Τειχος Βερολινου
Δεν μπορω να αφαιρεσω καποιο :/
7. East side gallery.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
σε κανα δυβδομαδο την κανουμε και μεις για βερολινο.. ( και μπαινω και βλεπω το καιρο και για αυτη την βδομαδα χαρα θεου ηλιοφανεια και 16βαθμοι και οταν ειμαστε να παμε εμεις 8-9 :/) Επειδη εχουμε ξεκινησει ενα σαφαρι σε συγγενεις και γνωστους για να βρουμε να μασ δωσουν δανεκο ενα σμαρτφον για χαρτεσ κτλ.. Η ερωτηση ειναι στο βερολινο θα εχει παντου προσβαση σε γουαι φαι;
Απο οσο γνωριζω δν υπαρχει ''δημοτικο'' wifi που να πιανει σε ολη την πολη. Καλυτερα μια γερμανικη καρτα sim που μπορει να δινει καποιο προγραμμα δεδομενων με κανα 10ευρω
 

kara hissar

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Απο οσο γνωριζω δν υπαρχει ''δημοτικο'' wifi που να πιανει σε ολη την πολη. Καλυτερα μια γερμανικη καρτα sim που μπορει να δινει καποιο προγραμμα δεδομενων με κανα 10ευρω
Εχεις να μου προτεινεις κατι συγκεκριμενο σε sim; ή οποιος αλλος εχει αναλογη εμπειρια.. βασικα απ οτι σκεφτομαι θα παμε σε κανα μαγαζι τηλεπικοινωνιων και θα τους πουμε βαλτε μας αυτο και αυτο.. Αι να δω πως θα τα βγαλουμε περα με τα δικα μου ανυπαρκτα αγγλικα και τις κοπελας μου τις μετριες γνωσεις τις αγγλετερας...
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Μπορει να αλλαξει ο καιρος μεχρι τοτε και να εχει οντως καλο μιλας για 2εβδομαδες μετα:)
αλλαζουν αυτα .

Τους χαρτες στο smartphone γιατι τους θελετε?θα εχετε αυτοκινητο εκει?
Με καποιον οδηγο ταξιδιωτικο σκεφτηκες να παρετε? σας βολευουν γενικα?
Γιατι και εγω θα παω βερολινο εχω οδηγο εκανα και ενα προγραμμα που θα παμε και ποτε & ολα καλα .
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Διπλα στο ξενοδοχειο αυτο υπαρχει το solar...εστιατοριο και μπαρ στον 17ο οροφο.Το μπαρ,που πηγαμε,ειναι πολυ καλο.Οι τιμες αρκετα καλες.Η θεα υπεροχη.Μονο,για να μη χαθεις,δεν ειναι πανω στον δρομο,αλλα πισω απο ενα σουπερ-μαρκετ.
http://www.berlin.de/orte/club/solar/index.en.php?lang=en#
Νομίζω πως έχω ακούσει γι'αυτο πως μπορούν να πάνε μονο μέλη. Παραπληροφόρηςη; Δεν ανήκει στο ξενοδοχείο;
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Σαν τοποθεσια ειναι καλη, μεσα στο κεντρο και σε πολυ ησυχο σημειο. Ανετα πας με τα ποδια απο Potsdamer Platz. Τωρα για το που αξιζει να κλεισεις, νομιζω η τοποθεσια αυτου του ξενοδοχειου ειναι ιδανικη γιατι εισαι στη μεση της αποστασης μεταξυ Δυτικου και Ανατολικου κεντρου. Οποτε εισαι σε ολα τα σημεια σε 5-6 στασεις μετρο. Kreuzberg εχει πολλα μαγαζια για φαγητο, οπως και Nollendorfplatz. Αλλα ενταξει δν ειναι και το καλυτερο σημειο της πολης.
Τέλεια ευχαριστώ!
Η απάντηση σου με κάλυψε απόλυτα! Επειδή θα μείνω μόνο 3 μέρες στην πόλη το να είμαι κεντρικά είναι το πιο σημαντικό ώστε να μετακινούμε εύκολα και γρήγορα. Είχα βρει ένα φανταστικό ξενοδοχείο με θέα στο Tiergarten αλλά διαβάζοντας στο forum πως δεν συμφέρει να μείνεις σ αυτήν την περιοχή δε το έκλεισα τελικά..

Είχαμε πάει το 2011 Βερολίνο και μέναμε στην καρδιά του Kreuzberg. Ρίξαμε του κόσμου το περπάτημα για να βρούμε τη φημισμένη νυχτερινή του ζωή και δεν βρήκαμε τίποτα (μόνο μικρά μπαράκια). Βρήκαμε όμως το καταπληκτικό "curry 36" http://www.curry36.de/ στο οποίο πρέπει οπωσδήποτε να πάτε! Κάνει το καταπληκτικότερο curry wurst στην πόλη. Δεν είναι εστιατόριο. Είναι γερμανικό βρώμικο. Είδα μπροστά μου ταξί να σταματάει και να βγαίνει από μέσα κοστουμαρισμένος τύπος με χαρτοφύλακα, να παραγγέλνει πακέτο, να μπαίνει στο ταξί και να φεύγει! Είναι θεσμός στο Βερολίνο!

Για φοβερό κλαμπάκι θα σου πρότεινα το white trash - diamond lounge. (http://www.whitetrashfastfood.com/) Είναι πολύ κοντά στο σταθμό μετρό Rosa Luxemburg (μια σταση από την AlexanderPlatz). To diamond lounge είναι ένας σπηλαιώδης υπόγειος χώρος όπου θα δείτε τα πιο "προχώ" μουσικά συγκροτήματα (εμείς πήγαμε σε υποτονική βραδιά - είδαμε μόνο κάτι κοπελίτσες να ουρλιάζουνε σαν γκεσταπίτισσες και να βαράνε τα μικρόφωνα στο κεφάλι). Αν ψάξεις στο youtube θα δεις πιο "καμμένα" δρώμενα (πχ. pole dancing βρικολάκων). Αφού κάνετε χάζι την "παράσταση" και σπάσετε πλάκα, θα ανεβείτε τη σκάλα και θα κάτσετε στο white trash όπου θα παραγγείλετε αμερικάνικο χαμπουργκεράκι σε τεράστιο μέγεθος, σε πολύ φθηνές τιμές και σε πολύ όμορφο rock περιβάλλον, παρέα με ντόπιους βερολινέζους (ναι, θα μοιραστείτε το τραπέζι με άλλους. Έτσι γίνεται εκεί).
Φανταστικές και "ψαγμένες" προτάσεις panius! Ότι δηλαδή περιμένω από το Βερολίνο!! Θα πάω οπωσδήποτε να τις τσεκάρω ! Σ ευχαριστώ πολύ!

Διπλα στο ξενοδοχειο αυτο υπαρχει το solar...εστιατοριο και μπαρ στον 17ο οροφο.Το μπαρ,που πηγαμε,ειναι πολυ καλο.Οι τιμες αρκετα καλες.Η θεα υπεροχη.Μονο,για να μη χαθεις,δεν ειναι πανω στον δρομο,αλλα πισω απο ενα σουπερ-μαρκετ.
http://www.berlin.de/orte/club/solar/index.en.php?lang=en#
Έχω διαβάσει γι αυτό και έχω δει και φωτογραφίες! Το έχω κάνει ήδη pin στον χάρτη μου και χαίρομαι που το προτείνει κ κάποιος που έχει πάει ήδη.! Πρέπει να έχει άπαιχτη θέα...
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Πρέπει να έχει άπαιχτη θέα...
Ναι...πολυ καλη θεα και ενα δωματιο για καπνιζοντες.Στο ισογειο εχει τη γκαρνταρομπα και με εξωτερικο ασανσερ ανεβαινεις...
Νομίζω πως έχω ακούσει γι'αυτο πως μπορούν να πάνε μονο μέλη. Παραπληροφόρηςη; Δεν ανήκει στο ξενοδοχείο;
Οχι,δεν ηταν για μελη,τουλαχιστον τον Δεκεμβρη του 2011.Βρισκεται κοντα στο ξενοδοχειο,δεν ανηκει σε αυτο.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ναι...πολυ καλη θεα και ενα δωματιο για καπνιζοντες.Στο ισογειο εχει τη γκαρνταρομπα και με εξωτερικο ασανσερ ανεβαινεις....
Διάβαζα στο tripadvisor ότι σε υποχρεώνουν σχεδόν να αφήσεις το πανωφόρι και την τσάντα σου ισχύει ? Επίσης, διάβασα ότι τα ΣΚ δεν επιτρέπουν την είσοδο με τζιν.. Τόσο γκλαμουριά ?? :p
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Διάβαζα στο tripadvisor ότι σε υποχρεώνουν σχεδόν να αφήσεις το πανωφόρι και την τσάντα σου ισχύει ? Επίσης, διάβασα ότι τα ΣΚ δεν επιτρέπουν την είσοδο με τζιν.. Τόσο γκλαμουριά ?? :p
Δεν ειχαμε προβλημα με τα ρουχα μας,αλλα για να το αναφερουν για τα τζην,μπορει και να ισχυει.Αν θυμαμαι,δεν μας αφησαν τα σακιδια αλλα τη προσωπικη μου τσαντα την ειχα...Παντως δεν μου εδωσε την εντυπωση ιδιαιτερης γκλαμουριας το μπαρ,εκτος αν αλλαξε,απο τοτε που πηγα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom