Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Εχεις να μου προτεινεις κατι συγκεκριμενο σε sim; ή οποιος αλλος εχει αναλογη εμπειρια.. βασικα απ οτι σκεφτομαι θα παμε σε κανα μαγαζι τηλεπικοινωνιων και θα τους πουμε βαλτε μας αυτο και αυτο.. Αι να δω πως θα τα βγαλουμε περα με τα δικα μου ανυπαρκτα αγγλικα και τις κοπελας μου τις μετριες γνωσεις τις αγγλετερας...
Η Telekom με 10€ συμπεριλαμβανομενης της sim έχει απεριοριστα δεδομένα αλλά νομίζω πέφτει μετά από κάποιο σημείο η ταχύτητα. Αυτό ίσχυε σίγουρα μέχρι και το καλοκαίρι, τσέκαρε το στο www.telekom.de. Όσο για τη γλώσσα εντάξει με μια μέτρια συνεννόηση βγάζεις άκρη.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Δεν ειχαμε προβλημα με τα ρουχα μας,αλλα για να το αναφερουν για τα τζην,μπορει και να ισχυει.Αν θυμαμαι,δεν μας αφησαν τα σακιδια αλλα τη προσωπικη μου τσαντα την ειχα...Παντως δεν μου εδωσε την εντυπωση ιδιαιτερης γκλαμουριας το μπαρ,εκτος αν αλλαξε,απο τοτε που πηγα.
Οκ μια χαρά.. Σ' ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!
 

kara hissar

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
ρε παιδια επειδη φευγουμε για βερολινο την τεταρτη μια τελευταια πληροφορια θεμε.. Με τα ατμ τι παιζει? Μπορουμε να ακνουμε αναληψης η ειναι μεγαλες οι χρεωσεις? Να τα εχουμε πανω μας καλυτερα?
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ρε παιδια επειδη φευγουμε για βερολινο την τεταρτη μια τελευταια πληροφορια θεμε.. Με τα ατμ τι παιζει? Μπορουμε να ακνουμε αναληψης η ειναι μεγαλες οι χρεωσεις? Να τα εχουμε πανω μας καλυτερα?
Μπορείς! Με κάρτα από την Alpha Bank που χρησιμοποιώ 1.50 ευρώ μου κρατάνε για κάθε ανάλυψη. Για άλλες τράπεζες δεν ξέρω αλλά στα ίδια θα είναι πάνω κάτω.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Οπως τα ειπε η φιλη, τραβας απο ΑΤΜ κανονικα και η χρεωση ειναι οση αν τραβηξεις και στην Ελλαδα απο αλλη τραπεζα. ΑΛΛΑ συμφερει να δινεις κατευθειαν την χρεωστικη σου (Visa ή Maestro) γιατι γινεται δεκτη σχεδον παντου, δεν εχεις καμια χρεωση και δν κουβαλας και λεφτα πανω σου ;)
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Το βερολινο ειναι απλα μοναδικό !!!
Πανέμορφο , επεσε πολυ τρέξιμο να δουμε όσα πιο πολλά σε 4-5μέρες και νομίζω το πετύχαμε !!!
Είχε λίγο περιεργο καιρο έβρεχε σταματούσε ήλιο μετα χαλάζι....αλλα δεν μασάμε :D
Ομπρελίτσα μαζι και μια ανοιγε μια εκλεινε χαχαχαχα:clap:

Οσοι εχετε σκοπό να πάτε σύντομα να τα περάσετε φανταστικά!!!!
 

mikethan

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Γεια χαρά σε όλους! Με τη σειρά μου και γω πάω Βερολίνο 9/5 - 14/5. Εχω διαβάσει μέχρι τη σελίδα 60 του τοπικ, έχω ξεψαχνήσει τον οδηγό explorer και γενικά έχω οργανωθεί ήδη. Κάποιος ερωτήσεις και από μένα προς τους έμπειρους φορουμίτες/ισσες.
1)Επειδή ο καιρός θα είναι αρκετά καλός για Βερολίνο( δηλ. 19-20 κελσίοου/ηλιοφάνεια)μία από τις 5 μέρες θα πάω Ποτσνταμ και μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον να αράξω στην Strandbadwansee και ίσως να πάρω το φερρι για το Pfaueninsel. Εχει κανείς καμιά εμπειρία ή πληροφορία για τα αυτά τα δύο μέρη; Επειδή γουστάρω το άραγμα στη φύση και δεν ψήνομαι να πάω Ποτσνταμ μόνο για τα ανάκτορα.
2) Από όσο έχω διαβάσει από τα πολλά πολλά πολλά προηγούμενα posts οι περισσότεροι προτείνουν Welcome Card. Αλλά από όσο είδα δεν περιέχονται τα μουσεία στο Νησί των Μουσείων. Δηλαδή πέρα από τα 37.50Ε που θα beza (=πλερώ... από το γερμανικό bezahlen!) θα πρέπει να χρεωθώ έξτρα για τα 4 μουσεία(Περγάμου, Neues, Altes κ άλλο ένα). Μήπως είναι καλύτερα η κάρτα Welcomecard Museuminsel που είναι στα 40Ε ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
2) Από όσο έχω διαβάσει από τα πολλά πολλά πολλά προηγούμενα posts οι περισσότεροι προτείνουν Welcome Card. Αλλά από όσο είδα δεν περιέχονται τα μουσεία στο Νησί των Μουσείων. Δηλαδή πέρα από τα 37.50Ε που θα beza (=πλερώ... από το γερμανικό bezahlen!) θα πρέπει να χρεωθώ έξτρα για τα 4 μουσεία(Περγάμου, Neues, Altes κ άλλο ένα). Μήπως είναι καλύτερα η κάρτα Welcomecard Museuminsel που είναι στα 40Ε ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Εγώ θα έπαιρνα το Μuseum Pass που σου δίνει δωρεάν είσοδο για τρεις συνεχόμενες μέρες σε όλα σχεδόν όλα τα μουσεία (σίγουρα Pergamon & Alte) . Στοιχίζει μόνο 24€ . Δες εδώ :
http://www.visitberlin.de/en/article/museum-pass-berlin
 

berliner1

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
1)Επειδή ο καιρός θα είναι αρκετά καλός για Βερολίνο( δηλ. 19-20 κελσίοου/ηλιοφάνεια)μία από τις 5 μέρες θα πάω Ποτσνταμ και μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον να αράξω στην Strandbadwansee και ίσως να πάρω το φερρι για το Pfaueninsel. Εχει κανείς καμιά εμπειρία ή πληροφορία για τα αυτά τα δύο μέρη; Επειδή γουστάρω το άραγμα στη φύση και δεν ψήνομαι να πάω Ποτσνταμ μόνο για τα ανάκτορα.
Καλησπέρα, να πας στο Pfaueninsel είναι πολύ όμορφο και έχει τέλεια διαδρομή. Το κόστος του φέρρυ είναι €3 και προτείνω να το προσεγγίσεις με το ρετρό-λεωφορείο 218 από τη στάση Messedamm/ZOB/ICC με κατεύθυνση το Pfaueninsel. Θα περάσεις σχεδόν όλο το Grunewald και εάν έχεις νοικιάσει ποδήλατο να ξεκινήσεις από τη στάση Pichelsberg (S5) και να κατέβεις όλο τον ποταμό Havel, θα συναντήσεις πολλές παραλίες και κολπίσκους για άραγμα και θα αποφύγεις το κόστος εισόδου (€ 5.50) στη Strandbad Berlin Wannsee.
 

Attachments

mikethan

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλησπέρα, να πας στο Pfaueninsel είναι πολύ όμορφο και έχει τέλεια διαδρομή. Το κόστος του φέρρυ είναι €3 και προτείνω να το προσεγγίσεις με το ρετρό-λεωφορείο 218 από τη στάση Messedamm/ZOB/ICC με κατεύθυνση το Pfaueninsel. Θα περάσεις σχεδόν όλο το Grunewald και εάν έχεις νοικιάσει ποδήλατο να ξεκινήσεις από τη στάση Pichelsberg (S5) και να κατέβεις όλο τον ποταμό Havel, θα συναντήσεις πολλές παραλίες και κολπίσκους για άραγμα και θα αποφύγεις το κόστος εισόδου (€ 5.50) στη Strandbad Berlin Wannsee.
Berliner, μου έφτιαξες τη μέρα πραγματικά! Θα πάρω S5 από "Αlex" για Pichelsberg και θα κατέβω μέχρι κάτω στο Potsdam με ποδήλατο. Αστο με έχεις στείλει ήδη εκεί... Επιτρέπεται να φανταστώ να μεταφέρω το ποδήλατο με τον S-Bahn, αν το έχω ήδη νοικιάσει από το Βερολίνο, έτσι ; Διαφορετικά, κοντά στη στάση του Pichelsberg μπορώ να νοικιάσω ποδήλατο ;

Ευχαριστώ πολύ Berliner!

Εγώ θα έπαιρνα το Μuseum Pass που σου δίνει δωρεάν είσοδο για τρεις συνεχόμενες μέρες σε όλα σχεδόν όλα τα μουσεία (σίγουρα Pergamon & Alte) . Στοιχίζει μόνο 24€ . Δες εδώ :
http://www.visitberlin.de/en/article/museum-pass-berlin
Ευχαριστώ happy_dreamer για την πρόταση, δεν την είχα πετύχει αυτήν την επιλογή. Θα ζυγίζω τις επιλογές μου και θα δω, γιατί είμαστε και 5 άτομα παρέα. Μάλλον κάτι τέτοιο θα προτιμήσω.

Αρα λες και Welcomecard και Museum Pass ;
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ευχαριστώ happy_dreamer για την πρόταση, δεν την είχα πετύχει αυτήν την επιλογή. Θα ζυγίζω τις επιλογές μου και θα δω, γιατί είμαστε και 5 άτομα παρέα. Μάλλον κάτι τέτοιο θα προτιμήσω.

Αρα λες και Welcomecard και Museum Pass ;
Αφού είστε 5 άτομα μπορείτε να πάρετε το αντίστοιχο εισιτήριο για τα πέντε άτομα (Mini grοup νομίζω λέγεται) για τις μετακινήσεις σας (πρέπει όμως να ταξιδεύετε όλοι μαζί), και την Museum Pass για τα μουσεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom