Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα τραίνα δεν είναι και ο φτηνότερος τρόπος μετάβασης, ψάξε το Mitfahrtzentrale, υπάρχουν διαφορα, λειτουργούν καταπληκτικά και είναι φτηνά, ουσιαστικά μοιράζεσαι τη βενζίνη με άλλους επιβάτες και είναι και οικολογικό.

Τώρα για το amsterdam που λες, μου φαίνεται εξαιρετική ιδέα. Εγώ θα έκανα 6-7 μέρες Βερολίνο και 3-4 amsterdam.
 

litsaki_tz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ευχαριστω! Μολις κλεισαμε 4 διανυκτερευσεις βερολινο και 5 αμστερνταμ..λογω πιο χαμηλης τιμης στα αεροπορικα. Με easyjet το βερολινο-αμστερνταμ κοστισε μονο 40€!

Μια ερωτηση ακομα για βερολινο: η καλυτερη περιοχη για να μεινεις και να μετακινεισαι ευκολα ειναι το mitte?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Όπου περνάει U2 και οι περιοχές που βρίσκονται κοντά Potsdamer Platz, Hackescher Markt κλπ επειδή είναι ακριβώς στο κέντρο της πόλης και φτάνεις γρήγορα και στο ανατολικό και στο δυτικό κέντρο
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Εγω litsaki θα σου προτεινα να πηγαινατε και Αμστερνταμ με τρένο αλλα είδα έκλεισες αεροπορικα.
Ενταξει τα τρένα τους ειναι ακριβα αλλα ειναι υπερπαραγωγη.Επισης δεν έχεις και την ταλαιπωρια της αναμονης-έλενχου και βαρος αποσκευων με τα τρένα ενω με το αεροπλανο παίζουν αυτα.

Εκανα ταξίδι πρίν ενα μηνα Βερολίνο-Κολωνία με τρενο IC και ηταν ανετα, τελεια !!!!:clap:
Επαθα πλάκα και είπα την επόμενη φορα που θα έχω σκοπο να παω στους δικους μου γερμανια θα παω Αμστερνταμ -Κολωνια με τρενο !!
Καλα εκανες και μοίρασες τις μέρες !Να περάσετε όμορφα !
Κανε ενα καλο προγραμμα να προλαβεις να δεις οσα πιο πολλα μπορεις και στις δυο πόλεις ;)
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Φευγω αν ολα πανε καλα για 6 ημερες την τελευταια εβδομαδα του Μαιου.
Δυστηχως μεσω του booking οι τιμες για δικλινο βλεπω ξεφευγουν λιγο. Απο 600 βλεπω οτι ξεκινανε. Μιλαμε για 3* η 4* ξενοδοχειο.
Εχει κανεις να προτεινει κατι σχετικα οικονομικο?
 

mikethan

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Φεύγω σε 5 ώρες για Βερολίνο! Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τους που με βοήθησαν να σχεδιάσω αυτό το ταξίδι.

Θα επιστρέψω με φοιτητική ιστορία από το Berlin, αν δεν χαθεί και το δικό μας αεροπλάνο στον Ινδικό...
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Δυο πληροφοριες θα ηθελα μια εβδομαδα πριν αναχωρησω...
1. Τι καιρο κανει αυτην την εποχη ρε παιδια, τι ρουχα θα χρειαστω, θα βολευτω με κοντομανικα η ακομα θα κανει κρυο λετε; Να παρω και κανα μπουφανακι ισως; Απο οτι βλεπω δευτερα τριτη θα εχει ψιλοβροχες με θερμοκρασια γυρω στους 25.
2. Απο οτι καταλαβα θα πρεπει οπωσδηποτε να παρω την welcome card αλλιως δεν συμφερει.Βλεπω αυτες εδω. Εγω μιας και θα μεινω 6 ημερες θελω μια για 5 ημερες τουλαχιστον. Απο οτι καταλαβα πρεπει να παρω αυτην με τα 18 ευρω η οποια δεν περιλαμβανει το νησι των μουσειων; Γιατι η αλλη η ακριβη που περιλαμβανει το νησι βλεπω οτι ειναι μονο για 72 ωρες.
3. Υπαρχει ενιαιο εισητηριο για ολα τα κτηρια για το νησι των μουσειων και αν ναι ποσο κανει;
 

mikethan

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Δυο πληροφοριες θα ηθελα μια εβδομαδα πριν αναχωρησω...
1. Τι καιρο κανει αυτην την εποχη ρε παιδια, τι ρουχα θα χρειαστω, θα βολευτω με κοντομανικα η ακομα θα κανει κρυο λετε; Να παρω και κανα μπουφανακι ισως; Απο οτι βλεπω δευτερα τριτη θα εχει ψιλοβροχες με θερμοκρασια γυρω στους 25.
2. Απο οτι καταλαβα θα πρεπει οπωσδηποτε να παρω την welcome card αλλιως δεν συμφερει.Βλεπω αυτες εδω. Εγω μιας και θα μεινω 6 ημερες θελω μια για 5 ημερες τουλαχιστον. Απο οτι καταλαβα πρεπει να παρω αυτην με τα 18 ευρω η οποια δεν περιλαμβανει το νησι των μουσειων; Γιατι η αλλη η ακριβη που περιλαμβανει το νησι βλεπω οτι ειναι μονο για 72 ωρες.
3. Υπαρχει ενιαιο εισητηριο για ολα τα κτηρια για το νησι των μουσειων και αν ναι ποσο κανει;
1) Εγώ γύρισα πριν 1 βδομάδα και έχω να σου πω για καιρό τα εξής : Βασικότατο στοιχείο είναι να ΜΗΝ βασίζεσαι στο τι λένε οι μετεωρολογικές. Ξυπνάς το πρωί και βλέπεις. Το μπουφάν σου νομίζω θα το χρειαστείς τόσο το βράδυ όσο και το πουρνό πουρνό. Βέβαια όσο αρχίζεις το περπάτημα θα αρχίζεις να γδύνεσαι σιγά σιγά, αλλά άντε να φτάσεις σε φάση μπλουζάκι και φούτερ. Μην πάρεις το χοντρό σου μπουφάν εννοείται. Στην τελική καλύτερα να το πάρεις και να το έχεις σε καμια τσάντα από το να κρυώνεις, εκτός αν ψήνεις να αγοράσεις κανένα βερολινέζικο.

2) Το Βερολίνο είναι μεγάλη πόλη με μεγάλες αποστάσεις. Προσωπικά γουστάρω να περπατάω για να τη δω την πόλη ή ακόμα παίρνω και ποδήλατο που είναι ο,τι πρέπει για την περίπτωσή μας. Αν ήταν να διαλέξω όμως θα έπαιρνα CityTour Card.

3)Ανεπιφύλακτα προτείνω museumpass . Αν είναι να γυρίσετε πέρα από Museum Insel και 2-3 μουσεία πάρτο οπωσδήποτε. Είναι σαν να τους κοροϊδεύεις, βγαίνει πολύ φτηνότερα. Αλλά μην ξεχάσεις ότι πρέπει να τα βάλεις max σε 3 μέρες τα μουσεία γιατί αυτή είναι η μεγαλύτερη διάρκειά της.http://www.visitberlin.de/en/article/museum-pass-berlin
Κατέβασε και το flyer για να δεις πιο αναλυτικά.
 

Attachments

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Ευχαριστω για της απαντησεις..το μονο ασχημο ειναι οτι αν και παω με easyjet μου βγηκε στα 280 ευρω το εισητηριο πηγαινε ελα το ατομο. Βεβαια το εκλεισα πριν λιγες ημερες.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Πάρα πολλά χρήματα αλλά αν δεν είχατε την δυνατότητα πιο έγκαιρης κράτησης, τότε δεν πειράζει. Τα αξίζει τα χρήματά του το Βερολίνο
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
280 είναι πολλά για οποιοδήποτε προορισμό εντός Ευρώπης, πόσο μάλλον για το Βερολίνο που έχει και απευθείας συνδέσεις και αρκετά οικονομικες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom