Παρέα για Ταξίδια...

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το ότι μάθαμε να κλείνουμε ένα αεροπορικό και ένα ξενοδοχείο απ' το ίντερνετ δεν κάνει όσους ταξιδεύουν με γκρουπ βλάκες.

Sent from my iPod using Travel stories
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
δεν εισαι ελευθερος να διαλεξεις, αυτο ειναι το σημαντικοτερο
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Eμεις παλι οσες φορες εχουμε παει με γκρουπ εχουμε περασει πολυ ωραια και εχουμε κανει φιλους που κραταμε επαφες εδω και χρονια. Καταληγουμε να πηγαινουμε στους γαμους τους , στην αλλη ακρη της Ελλαδας, στα βαφτισια των παιδιων τους και μαλλον αργοτερα και στους γαμους τους!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
αυτο ειναι ισως και το μονο θετικο του γκρουπ, οτι κανεις γνωριμιες, τα αρνητικα κατα την γνωμη μου ειναι περισσοτερα, αποψη μου παντοτε
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Eμεις παλι οσες φορες εχουμε παει με γκρουπ εχουμε περασει πολυ ωραια και εχουμε κανει φιλους που κραταμε επαφες εδω και χρονια. Καταληγουμε να πηγαινουμε στους γαμους τους , στην αλλη ακρη της Ελλαδας, στα βαφτισια των παιδιων τους και μαλλον αργοτερα και στους γαμους τους!

Κι εγω που δεν ταξιδευω με γκρουπ ολη την ωρα σε γαμους και βαφτισια παω. Τι κακο κι αυτο να παντρευονται ολοι;
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Κι εγω που δεν ταξιδευω με γκρουπ ολη την ωρα σε γαμους και βαφτισια παω. Τι κακο κι αυτο να παντρευονται ολοι;
Για το γαμηλιο στο Ντουμπαι παντρευονται ολοι! Εσυ στα 50 σου δεν το εχεις καταλαβει;:bleh:
 

JenMast

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σου Χριστινακι!!! Καλως σε βρισκουμε!!! Κι εγω νεο σχετικα μελος, προσφατα ανακαλυψα οτι τα ταξιδια ειναι το νοημα της ζωης μου αλλα αυτο δυστυχως...no παρεα για ταξιδια...δεν σηκωνεται κανενας φιλος/η μου, θελουν κυριολεκτικα παρακαλια κ εγω εχω βαρεθει να περιμενω ποτε θα τους καπνισει, θελω να κανω φετος το γυρο της Ευρωπης να φανταστεις με ιντερειλ και ενω το προτεινα σε πολλα ατομα φιλους κ γνωστους αδιαφορουν, δεν τους κανει αισθηση...!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!
Σε νιωθω απολυτα!! Αλλα καλα εκανες κ δημοσιευσες το ποστ αυτο, ποτε δεν ξερεις!! Εξαλλου ο επιμενων νικα!!!!!!!!!!!!!!! ;)
Φιλια πολλα απο τα ομορφα Ιωαννινα!!!
 

BUNO

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία
Ταξίδι-Όνειρο
βιετνάμ
Γεια σου Χριστινακι!!! Καλως σε βρισκουμε!!! Κι εγω νεο σχετικα μελος, προσφατα ανακαλυψα οτι τα ταξιδια ειναι το νοημα της ζωης μου αλλα αυτο δυστυχως...no παρεα για ταξιδια...δεν σηκωνεται κανενας φιλος/η μου, θελουν κυριολεκτικα παρακαλια κ εγω εχω βαρεθει να περιμενω ποτε θα τους καπνισει, θελω να κανω φετος το γυρο της Ευρωπης να φανταστεις με ιντερειλ και ενω το προτεινα σε πολλα ατομα φιλους κ γνωστους αδιαφορουν, δεν τους κανει αισθηση...!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!
Σε νιωθω απολυτα!! Αλλα καλα εκανες κ δημοσιευσες το ποστ αυτο, ποτε δεν ξερεις!! Εξαλλου ο επιμενων νικα!!!!!!!!!!!!!!! ;)
Φιλια πολλα απο τα ομορφα Ιωαννινα!!!
και εμένα ρε παιδιά οι φίλοι μου ,που πολλοί από αυτούς έχουν και λεφτά ,δεν ξεκουνάνε, ή πετάνε σε βλακείες τα λεφτά τους .Και εγώ δεν θεωρώ κακή ιδέα να ταξιδεύω με καινούργιους φίλους ,άλλωστε στα ταξίδια που κάνουμε δεν γνωρίζουμε κόσμο¨?:roll: ...αρκεί σε τέτοια περίπτωση να έχουμε θετική ενέργεια ,ανάλογο μπατζετ ο καθένας , ανοχή στην αυτονομία κινήσεων και σεβασμό στις επιθυμίες του καθενός..

και εμένα ρε παιδιά οι φίλοι μου ,που πολλοί από αυτούς έχουν και λεφτά ,δεν ξεκουνάνε, ή πετάνε σε βλακείες τα λεφτά τους .Και εγώ δεν θεωρώ κακή ιδέα να ταξιδεύω με καινούργιους φίλους ,άλλωστε στα ταξίδια που κάνουμε δεν γνωρίζουμε κόσμο¨?:roll: ...αρκεί σε τέτοια περίπτωση να έχουμε θετική ενέργεια ,ανάλογο μπατζετ ο καθένας , ανοχή στην αυτονομία κινήσεων και σεβασμό στις επιθυμίες του καθενός..
και σε κάθε περίπτωση ...αν οργανωθεί κάποιο καλό τριπ ...είμαι μεσα ...
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
246
Likes
1.289
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
ομοιοπαθης κι εγω!ειμαστε πολλοι τελικα αλλα διασκορπισμενοι,πρεπει να οργανωθουμε!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Το να ξεκινήσεις με κάποιον άγνωστο να κάνεις ένα ταξίδι, σαφώς και έχει τα ρίσκα του και την τύχη του …. εδώ με φίλους πας, που τους γνωρίζεις καλά (ή νομίζεις) και την πατάς…

…γιατί τελικά το θέμα ‘ταξίδι΄ είναι ιερή και διαφορετική ΄τελετή΄για τον καθένα ….

Τώρα, το αν είναι το χειρότερο πράγμα να κανονίζεις ένα ταξίδι με έναν «άγνωστο», αυτό έχει να κάνει με το πως αντιμετωπίζεις γενικά τη ζωή….

Εγώ επειδή είμαι του ρίσκου, όταν μου προέκυψε, το τόλμησα.

Και μάλιστα, για μακρινό και δύσκολο ταξίδι , με πολλές μετακινήσεις και μεγάλης διάρκειας (ένας μήνας).
Με τον συνταξιδιώτη γνωριζόμασταν ελάχιστα, αλλά είχαμε αναλώσει ατελείωτες ώρες συζητώντας για το ταξίδι, την οργάνωσή του, για το τι αρέσει στον καθένα να κάνει, που να μένει, πώς να τριγυρνάει και τι να τρώει…
Λίγο η τύχη, λίγο ο χαρακτήρας μου ( έχω υπομονή αν και δεν μου φαίνεται), λίγο και ο συνταξιδιώτης και το ταξίδι έγινε ένα από τα καλύτερα της ζωής μου….

Απ΄τα σημαντικότερα πράγματα που πρέπει να υπάρχουν σε ένα τέτοιο ταξίδι είναι η έλλειψη γκρίνιας, η ανοχή της ταλαιπωρίας, η έλλειψη αυτοκόλλητου (δεν μπορώ να κάνω κάτι αν δεν είναι και ο άλλος μαζί μου), οι υποχωρήσεις εκεί που πρέπει και μπορούν να γίνουν για να βελτιώσουν τον ρου του ταξιδιού , το χιούμορ σε δύσκολες στιγμές, ο αέρας ελευθερίας …

Τώρα για ταξίδι σε έναν προορισμό (πχ ευρωπαϊκή πόλη), εεεε μην τρελαθούμε, δεν είναι και τόσο ρίσκο , η παρέα με μισοάγνωστο άτομο.

Πέντε-δέκα βασικά πράγματα, μπορείς να πεις και να δεις πως θέλει να τα βιώνει ο συνταξιδιώτης σου και αυτά κρίνουν πολύ την εξέλιξη ενός επικείμενου ταξιδιού.
Το τιπ του σεναρίου αυτού, είναι ο καθένας το δικό του δωμάτιο (για αυτούς που δυσκολεύονται να κοιμηθούν ή ενοχλούνται από οτιδήποτε)..

Και αν τελικά δεν ταιριάζετε καθόλου, κάνει ο καθένας τα δικά του ‘μοναχικά’ τριγυρίσματα… ….and that’s all ..!!
 

BUNO

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία
Ταξίδι-Όνειρο
βιετνάμ
συμφωνώ απόλυτα με την προλαλήσασα.όσο πιο ανοικτό μυαλο είναι κάποιος στην ζωή του τόσο πιό δεκτικός είναι και στην επιλογή παρέας για ταξίδια που δεν την γνώριζε από πάντα.με άτομα που γνώριζα πολλα χρόνια έκανα τα χειρότερα ταξίδια ..κάτι τους έπιανε στο εξωτερικό και βγάζανε τον κακό τους εαυτό γκρίνιες ,χαζοπαιχνίδια επιβολής γνώμης και άλλα κουλά . ο άνδρας μου ταξιδεύει αρκετά αλλά δεν του επιτρέπει η φύση της δουλειάς του και μάλλον δεν το έχει..τα χατίρια μου έκανε ..το καλύτερο ταξίδι μου το έκανα με άτομο που γνώριζα ελάχιστα όντας πρώην του εξαδέλφου μου ..δύο φορές είχαμε συναντηθεί με παρέα ..ξεκινήσαμε για ντουμπάι τελη ιουνίου ,απο κει ναιρόμπι και μασάι μαρα επιστροφή ναιρόμπι και πτήση για ζανζιβάρη ..γυρνάγμαε καναμήνα δηλαδή .περάσαμε τέλεια .το επαναλάβαμε την επόμενη χρονιά νέα υόρκη κανα μήνα και από κεί στο νεγκρίλ στην τζαμάικα..άλλο τουρίστας άλλο ταξιδιώτης ...:)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
άλλο τουρίστας άλλο ταξιδιώτης ...:)
Έχει ξανασυζητηθεί αυτό το θέμα και η άποψή μου είναι ότι είτε ταξιδεύεις ανεξάρτητα είτε με καθοδήγηση είσαι τουρίστας.

Ο τουρίστας είναι κάποιος που ταξιδεύει για ένα μικρό διάστημα σε ένα ή περισσότερα μέρη κυρίως για αναψυχή και έπειτα επιστρέφει στη βάση του. Ο ταξιδιώτης είναι κάποιος που ταξιδεύει συνεχώς σε μακρυνά μέρη χωρίς να έχει σταθερό σπίτι.

Στο παρακάτω λινκ ξεκαθαρίζονται οι παραπάνω έννοιες.
Traveler - Wikipedia, the free encyclopedia

Το γιατί κάποιοι παραμυθιάζονται ότι έγιναν ταξιδιώτες επειδή έκλεισαν μόνοι τους αεροπορικά και διαμονή, είναι πράγματι ανεξήγητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.940
Νεότερο μέλος
then8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom