Γαλλία Παρίσι με ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι μας?

candy

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο-Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ελβετια κ μπαλι
οταν δεν είναι flexible σημαινει ότι σε περιπτωση που δεν πας δε σου επιστρεφεται τιποτα....αλλά είναι λογικό ...για αυτο το δινουν σε χαμηλοτερη τιμη...αν έχεις κανονισει τα υπολοιπα(αεροπορικάπ.χ) και δεν έχεις τιποτα εκρεμμοτητες που μπορει να σου χαλάσουν το ταξιδι, να κλεισεις,ειναι η γνώμη μου...η 5η ιουλιου δεν είναι και πολύ μακρια,αρα οι πιθανοτητες του ασταθμητου παραγοντα μικραινουν...τώρα αν (χτυπαω ξυλο)συμβει κάτι και δεν πας ,τι να πω? εγώ συνηθως οταν τα έχω κανονισει ολα σκεφτομαι ότι αν κατι θα ανατρεψει τα σχεδια μου,θα είναι μάλλον σοβαρο οποτε το κοστος του ξενοδοχειου δε θα είναι αυτο που θα με πειράξει,στην ολη ιστορια...πάντως κλεισε πρωτα αεροπορικά...:)
το saint germain είναι οντως πολύ καλή περιοχή για να μεινεις (ειναι το αγαπημενο μου μέρος στο παρισι)
εχεις δικιο, απλα οι αδειες μας με αγχωνουν... ολα κανονισμενα ειναι αλλα στις δουλειες μας δεν ειναι τπτ σιγουρο.
το πολυ πολυ να κανουμε δωρο το ταξιδι στους δικους μας:D

η περιοχη της οπερας ειναι οκ?
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
candy,μην κανεις το λαθος και πας οργανωμενα στο παρισι!γενικα πιστευω οτι δεν αξιζει να ταξιδευεις οργανωμενα.χανεται νομιζω το μεγαλυτερο μερος της ομορφιας ενος ταξιδιου.
τα χριστουγεννα πηγα με τον φιλο μου στο παρισι και παρα το τσουχτερο κρυο,το περπατημα σε αυτην την υπεροχη πολη ηταν το κατι αλλο.ειναι σκετη μαγεια!αυτα που προσφερει το πρακτορειο δεν ειναι..παρισι!!παρε εναν ταξιδιωτικο οδηγο,κανε μια ερευνα στο νετ και ολα ενταξει.να σου πω για τις καρτες του μετρο.καταρχας το μετρο θα σε βολεψει οπου και να μεινεις.σε πεντε λεπτα απο την πορτα του ξενοδοχειου το πολυ,θα βρισκεται και μια σταση.θα παρεις την καρτα navigo που ειναι για μια εβδομαδα,δευτερα με κυριακη και κοστιζει γυρω στα 20 ευρω(δε θυμαμαι ακριβως,αλλα ειχα κανει post παλαιοτερα και εκει τα εγραφα αναλυτικα!).αυτη παιρνουν και οι γαλλοι.ειναι μια αλλη(visite λεγεται νομιζω) που δε συμφερει καθολου.:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δε θα διαλεγα την περιοχη της Οπερας: εχει βεβαια πολυ καλα ξενοδοχεια αλλα το βραδυ ειναι ψιλονεκρη περιοχη. Ειτε Saint Germain, με τις προεκτασεις του στο Quartie Latin, ειτε Marais με τις προεκτασεις του στην Οπερα της Βαστιλης (αλλη Οπερα ειναι τουτη). Ειναι πιο ζωντανες με πιο πολλα μπαρακια και μπιστρο για το βραδι.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
για να σε αποθαρυνω ακομα περισσοτερο για το ενδεχομενο να πας με οργανωμενο σκεψου οτι οι ηλικιες των υπολοιπων μελων του γκρουπ θα ειναι στα 50 και βαλε.
απο την αλλη θα εχετε το προνομιο να ειστε τα πιπινια της ομαδας :)
 

candy

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο-Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ελβετια κ μπαλι
Δε θα διαλεγα την περιοχη της Οπερας: εχει βεβαια πολυ καλα ξενοδοχεια αλλα το βραδυ ειναι ψιλονεκρη περιοχη. Ειτε Saint Germain, με τις προεκτασεις του στο Quartie Latin, ειτε Marais με τις προεκτασεις του στην Οπερα της Βαστιλης (αλλη Οπερα ειναι τουτη). Ειναι πιο ζωντανες με πιο πολλα μπαρακια και μπιστρο για το βραδι.
α ωραια, ευχαριστω για τις πληροφοριες, θα ξαναψαξω :)
 

candy

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο-Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ελβετια κ μπαλι
για να σε αποθαρυνω ακομα περισσοτερο για το ενδεχομενο να πας με οργανωμενο σκεψου οτι οι ηλικιες των υπολοιπων μελων του γκρουπ θα ειναι στα 50 και βαλε.
απο την αλλη θα εχετε το προνομιο να ειστε τα πιπινια της ομαδας :)
:lol: αυτο δεν ισχυει σε εμας, να φανταστεις στη βουδαπεστη που πηγαμε ήμασταν ολο νεα ζευγαρια, κ αντε 2-3 οικογενειες! προσεχει τι μας προτεινει ο πρακτορας μας μιας κ ο φοβος μας ηταν αυτος που περιεγραψες :bleh:
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Εφόσον κλείσετε μέσω ταξιδιωτικού, τουλάχιστον μπορείς να καθυστερήσεις λίγο την κράτηση μέχρι να οριστικοποιηθεί η άδεια. Ενώ για να κλείσεις μόνη σου, ίσως έχεις αργήσει λίγο...
Στις οργανωμένες εκδρομές σπάνια βρίσκεις "ηλικιωμένους" το καλοκαίρι και επαναλαμβάνω ότι δε χρειάζεται να ακολουθήσεις το πρόγραμμα και τις ξεναγήσεις του πρακτορείου...
Όταν πήγα στο Παρίσι έμεινα στο Marriott Rive Gauche, κοντά στην Place d' Italie, εξαιρετικό ξενοδοχείο, αλλά δεν ξέρω τιμές για να κλείσεις μόνη σου...
 

candy

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο-Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
ελβετια κ μπαλι
Τελικά αποφασίσαμε να πάμε μόνοι μας στην πόλη του φωτός.
Έχω όμως λίγες ακόμα απορίες και θα ήθελα τα φώτα σας.
Υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιηθεί χρεωστική κάρτα που είναι σε άλλο όνομα και όχι σε έναν από τους 2 μας; Κυρίως για το ξενοδοχείο καθώς ξέρω πως στα αεροπορικά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εναλλακτικά να χρησιμοποιήσω πιστωτική, ή θεωρείται επικίνδυνο καθώς δεν έχει πιστωτικό όριο;
Συγκεκριμένα αεροπορικά μέσω του airtickets.gr και ξενοδοχείο μέσω του σάιτ της αλυσίδας ξενοδοχείων accor.

Merci beaucoup!!:bleh:
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Μου είχαν κλείσει ξενοδοχείο με κάρτα σε άλλο όνομα. Έγινε η απαραίτητη επικοινωνία με το ξενοδοχείο κ όλα κυριλέ. Για εισιτήρια δεν παίζει κανένα πρόβλημα(οι περισσότερες έχουν και επιλογή για το αν το άτομο που θα ταξιδέψει είναι διαφορετικό από τον κάτοχο της κάρτας).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Τελικά αποφασίσαμε να πάμε μόνοι μας στην πόλη του φωτός.
Έχω όμως λίγες ακόμα απορίες και θα ήθελα τα φώτα σας.
Υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιηθεί χρεωστική κάρτα που είναι σε άλλο όνομα και όχι σε έναν από τους 2 μας; Κυρίως για το ξενοδοχείο καθώς ξέρω πως στα αεροπορικά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εναλλακτικά να χρησιμοποιήσω πιστωτική, ή θεωρείται επικίνδυνο καθώς δεν έχει πιστωτικό όριο;
Συγκεκριμένα αεροπορικά μέσω του airtickets.gr και ξενοδοχείο μέσω του σάιτ της αλυσίδας ξενοδοχείων accor.

Merci beaucoup!!:bleh:
Για τα αεροπορικά ρίξε και μια ματιά στο www.skyscanner.net που εχει σύγκριση απο εταιρείες και διάφορα γραφεία.
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
δεν εχεις προβλημα με την χρεωστικη.απο το ξενοδοχειο θελουν να παρουν απλως την προκαταβολη.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα με το όνομα, για εγγύηση τη θέλουν την κάρτα, κατά πάσα πιθανότητα θα σας ζητήσουν να πληρώσετε μετρητά εκεί (διευκρίνησέ το με το ξενοδοχείο, συνήθως πάντως έτσι γίνεται).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom