Αυστρία Παρθενικό ταξίδι Ευρώπη - Βιέννη

alexis_88

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο, Ινδία, Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα κι από μένα! Λοοιπόν, έκανα πέρυσι για 12 μήνες το εράσμους μου στη Βιέννη! Υπέροχη πόλη καταρχήν! Πιο συγκεκριμένα για να απαντήσω και στις ερωτήσεις!
1) Είναι πάρα πολύ εύκολο να οργανώσει κανείς ταξίδι στη Βιέννη μόνος του. Ίσα ίσα που εγώ θα το προτιμούσα, γιατί έχω πάει πριν χρόνια στη Βιέννη με γκρουπ και τώρα μόνος μου. Η πόλη είναι πολύ όμορφη, εύκολη στο περπάτημα και οι συγκοινωνίες πάρα πολύ καλές. Τώρα για ξενοδοχεία δεν ξέρω, αλλά όπως είπαν και οι προηγούμενοι είναι πολύ εύκολο να βρεις μέσα από το Booking.com: 184,475 hotels worldwide. Book your hotel now!. Το βασικότερο κατά τη γνώμη μου είναι να έχει κοντά στάση μετρό.
Για τα αεροπορικά, η Austrian βγάζει περιορισμένες προσφορές για Βιέννη, αλλά πρέπει να τις πετύχεις. Γενικώς πάντως (για Θεσσαλονίκη) οι πτήσεις που έβρισκα περυσι ήταν στα 180ε πήγαινε έλα το ένα άτομο. Το κακό είναι ότι δεν πετάνε low costs εταιρίες στο αεροδρόμιο...! Η εναλλακτική είναι πτήση για Μπρατισλάβα και από εκεί λεωφορείο για Βιέννη (1,5 ώρα είναι περίπου). Αλλά αν είναι για 3 μόνο διανυκτερεύσεις δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει!

2) Για τα παλάτια συγκεκριμένα μπορείς να πάρεις οδηγό, αλλά έχουν και audioguide που σου λέει στα αγγλικά τι είναι τι. Επίσης πέρα από τα παλάτια και τους κήπους, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σας έχει άπειρα πράγματα να δεις και να κάνεις η Βιέννη! Αν δώσεις καμιά παραπάνω πληροφορία ίσως να μπορώ να σε βοηθήσω!

3) Ο καιρός είναι περίεργος... Δηλαδή! Μπορεί να έχει πάρα πολύ ζέστη ή ακόμα και αρκετό κρύο! Π.χ. τον Ιούλιο όλο η θερμοκρασία ήταν στους 15 βαθμούς και έβρεχε κάθε μέρα (για την ακρίβεια κάναμε να δούμε ήλιο 20 μέρες), ενώ τον Μάιο είχε 28 βαθμούς! Για καλό και για κακό πριν ξεκινήσεις τσέκαρε στο ίντερνετ τον καιρό και πάρε τα κατάλληλα ρούχα..! Πολύ κρύο πάντως δε θα βρεις (λογικά). Απλώς σαν έναν δικό μας Σεπτέμβριο - Οκτώβριο φαντάσου το. Αν έχει καλό καιρό κάνουν και μπάνιο στον Δούναβη...!

4) Με τα αγγλικά δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα πουθενά! Ορισμένοι ίσως να ξινίζουν που δε μιλάς Γερμανικά, αλλά όλοι σε εξυπηρετούν.

5) Να μη χάσεις με τίποτα όπερα στην Staatsoper. Αν δεν είστε λάτρεις της όπερας, κλείστε τα εισητήρια των 12ε, αν θυμάμαι καλά είναι τα φθηνότερα. Μπορείτε να τα κλείσετε μέσω ίντερνετ. Αν πάλι δε βρίσκετε, δε θέλετε ή οτιδήποτε, τα εισητήρια των ορθίων είναι 2 με 3ε, αλλά πρέπει να πας νωρίτερα 1 ώρα και να πιάσεις καλή θέση. Όλες οι παραστάσεις έχουν υπότιτλους στα αγγλικά.
Τα υπόλοιπα που θα πρέπει να προσέξεις είναι τα διάφορα μουσεία ανάλογα με τα ενδιαφέροντα που μπορεί να έχεις! (Πέρα από τα ανάκτορα έχει και διάφορες εκθέσεις με συλλογές πραγμάτων της Σίσσυ).
Βέβαια η Βιέννη είναι ένα μεγάλο μουσείο αρχιτεκτονικής από μόνη της.
Για πιο συγκεκριμένα πράγματα την περίοδο που θέλετε να πάτε: The online travel guide for Vienna - VIENNA

Υ.Γ. 3 βράδια - 4 μέρες φτάνουν για να δεις τα βασικότερα αξιοθέατα της Βιέννης, αλλά για Σάλτσμπουργκ δε φτάνουν με τίποτε! (προσωπική γνώμη).
Και το Σάλτσμπουργκ είναι πολύ όμορφο, αλλά με βάση το χρονοδιάγραμμα, εγώ θα έδινα βάση στη Βιέννη.

Υ.Γ2 Για ότι παραπάνω πληροφορίες θα χαρώ να βοηθήσω! Ήμουν Οκτώβριο 2010 με Οκτώβριο 2011 Βιέννη και τα έχω πρόσφατα!
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!Καποιες ερωτησεις ακομα=1)αν παμε μονοι μας,απο που & ποια συγκοινωνια θα παρουμε για παραδειγμα για το Hofburg η το Schonbrunn?2)Γιατι γραφεις οτι καλυτερα θα ειναι να μεινουμε σε ξενεδοχειο κοντα στο μετρο?Που μπορουμε να παμε μ αυτο?3)οταν λες οτι μπορω να παρω οδηγο στο παλατι,εννοεις να πληρωσω ελληνα ξεναγο?και αν ναι,ποσο κοστιζει?4)αυτη τη στιγμη βρησκω καλες τιμες σε αεροπορικα & ξενοδοχειο(οχι απο τουριστικο,απο μονη μου), μεχρι ποτε πιστευεις οτι πρεπει να κλεισω(οπως εγραψα θελω για Αυγουστο)για να μην ειναι μετα πολυ πιο ακριβα!
 

alexis_88

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο, Ινδία, Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!Καποιες ερωτησεις ακομα=1)αν παμε μονοι μας,απο που & ποια συγκοινωνια θα παρουμε για παραδειγμα για το Hofburg η το Schonbrunn?2)Γιατι γραφεις οτι καλυτερα θα ειναι να μεινουμε σε ξενεδοχειο κοντα στο μετρο?Που μπορουμε να παμε μ αυτο?3)οταν λες οτι μπορω να παρω οδηγο στο παλατι,εννοεις να πληρωσω ελληνα ξεναγο?και αν ναι,ποσο κοστιζει?4)αυτη τη στιγμη βρησκω καλες τιμες σε αεροπορικα & ξενοδοχειο(οχι απο τουριστικο,απο μονη μου), μεχρι ποτε πιστευεις οτι πρεπει να κλεισω(οπως εγραψα θελω για Αυγουστο)για να μην ειναι μετα πολυ πιο ακριβα!
1. Αυτό εξαρτάται από το που θα μεινετε! Και τα δύο τα ανάκτορα πάντως είναι δίπλα σε στάση μετρό! Πιο συγκεκριμένα:
α) το Hofburg ειναι στο κεντρο της πολης 200 μετρα απο τη σταση Herrengasse ή 400 μετρα απο τη σταση Stephansplatz. (κίτρινη γραμμή).
β) το Sch?nbrunn ειναι δίπλα στην ομωνυμη σταση μετρο της πράσινης γραμμής. Από το κέντρο είναι στα 12-15 λεπτά με το μετρό.
Γενικώς η διαταξη της Βιέννης είναι τέτοια που μπορείς να την περπατήσεις και χωρίς οδηγό. (προσωπικη γνώμη) .
Δηλ, το κεντρο της πόλης περιβάλλεται από εναν κυκλικό δρόμο 4χλμ πάνω στον οποίον (ή στα 100 μετρα) βρίσκοντα τα κυρίοτερα αξιοθέατα. Πιο συγκεκριμένα, η πλατεία των Μουσείων(MQ), το Hofburg, η βουλη, το δημαρχείο, η όπερα, σε μικρη αποσταση η εκκλησια του Καρόλου (karlskirche), κτλ. Μέσα από αυτόν τον δακτύλιο βρίσκονται και κάποια ακόμα πράγματα να δεις, όπως ο καθεδρικός ναός (Stephansdom) - που θεωρείται και το κέντρο της πόλης. Οπότε ουσιαστικά περπατώντας αυτον τον δρόμο και μετά μπαίνοντας και μέσα στην περιοχή που περικλείει έχεις δει ενα μεγάλο μέρος χωρίς να χρειαστεις να χρησιμοποίσεις καν τη συγκοινωνία.
2) Το μετρό θα το πάρεις αν θες να πας στο Sch?nbrunn στον ΟΗΕ ή σε αξιοθέατα που είναι εκτός του κέντρου. Αν το ξενοδοχείο σου δεν είναι κεντρικό, να είναι οπωσδήποτε κοντα σε μετρό για να μπορείς να πας γρήγορα και εύκολα στο κέντρο! Αν θες για να μιλαμε πιο συγκεκριμενα πες μου διευθυνση και θα σου πω :) Γενικώς εχε υπόψιν σου ότι η Βιέννη έχει απίστευτες συγκοινωνίες (λεωφορείο κάθε 2-4 λεπτά σε ωρες αιχμης). Αν τωρα ειναι στο κέντρο δεν εχεις προβλημα. Όλα κοντα είναι.
3) Για Έλληνα ξεναγο δεν ξέρω. Ξερω οτί μπορείς να πάρεις audioguide στην είσοδο στα αγγλικά.
4) Αν βρίσκεις τωρα καλες τιμές, ξερεις πότε θες να πας, εχεις το budget, κτλ κτλ, κλείσε σχετικά σύντομα. Βέβαια αυτο δε σημαίνει οτι αργοτερα δεν μπορει να βρεις καλυτερες οι τιμες αν περιμενεις άλλον ενα μηνα ή μια βδομάδα, αλλά ούτε και χειρότερες! Δε νομίζω οτι μπορεί να στο πει καποιος αυτο με σιγουριά.


ΥΓ αν εχεις iphone εχει μια καλη εφαρμογη με ολες τις πληροφορίες που θες. Αν όχι και σε αγχωνει το θεμα της συγκοινωνίας μπορω να σε βοηθησω με το ποιο μετρο, τραμ, λεωφορείο θα παρεις για καθε αξιοθεατο και απο που.
ΥΓ2. Η λύση του τουριστικου γραφείου είναι η πιο ξέγνοιαστη, αλλά εμένα προσωπικά έπαψε να με καλύπτει εδώ και πολύ καιρό. Από την άλλη, δες το τι σου προτείνουν και αν είναι όντως κάποια προσφορά μπορείς να ζητήσεις να σου κλείσουν τα ξενοδοχεία και τα αεροπορικά και να ακολουθήσεις όποια ξενάγηση σε ενδιαφέρει φτιάχνοντας κατα τ άλλα το δικο σου προγραμμα.
Ελπίζω να σε κάλυψα! Για ότι θες πάλι εδω είμαι! Χαρα μου να μιλαω για τη Βιέννη!
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Θα ηθελα λοιπον να μου πεις συγκεκριμενα(για να τα γραψω,να τα εχω)ποιες(πως λεγονται)ειναι οι στασεις μετρο η λεωφορειου που θα πρεπει να παρω απ το κεντρο(και πως λεγεται και του κεντρου η σταση)για να παω στα δυο παλατια(που τρελενομαι μονο στη σκεψη οτι θα τα επισκεφτω!!).Και παλι,πολλα ευχαριστω!
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Θα ηθελα λοιπον να μου πεις συγκεκριμενα(για να τα γραψω,να τα εχω)ποιες(πως λεγονται)ειναι οι στασεις μετρο η λεωφορειου που θα πρεπει να παρω απ το κεντρο(και πως λεγεται και του κεντρου η σταση)για να παω στα δυο παλατια(που τρελενομαι μονο στη σκεψη οτι θα τα επισκεφτω!!).Και παλι,πολλα ευχαριστω!
Πρώτα απ΄όλα να βρεις ξενοδοχείο να είναι κοντά στο μετρό. Οπωσδήποτε. Εγώ έμενα The Imperial Riding School Renaissance Vienna Hotel 100 απο το μετρό. http://www.booking.com/hotel/at/the...3;sid=9b2fa5b297d42fe8bb0354745569da88;dcid=1

Πάρε ένα σαιτ με το μετρό της Βιέννης: Vienna Metro: Network Maps

Στη γραμμή U1 έχει τα ακόλουθα αξιοθέατα: Vienna Metro: Line U1 Kagran - Reumannplatz

Στη γραμμή U2 έχει τα ακόλουθα αξιοθέατα: Vienna Metro: Line U2 Stadion - Karlsplatz

Στη γραμμή U3 έχει τα ακόλουθα αξιοθέατα: Vienna Metro: Line U3 Ottakring - Simmering

Στη γραμμή U4 έχει τα ακόλουθα αξιοθέατα: Vienna Metro: Line U4 Heiligenstadt - Htteldorf

Στη γραμμή U5 έχει τα ακόλουθα αξιοθέατα: Vienna Metro: Line U5

Στη γραμμή U6 έχει τα ακόλουθα αξιοθέατα: Vienna Metro: Line U6 Floridsdorf - Siebenhirten

Οπωσδήποτε μετρό...
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Ειδα τις τιμες που μου βγαζει το ξενοδοχειο που μου εγραψες για Αυγουστο,ειναι super!!Πιστευεις οτι αν κλεισω εκει θα ειναι ευκολη η προσβαση μου σε ολα αυτα που θελω(δεν κρατιεμαι θελω να πω:xmas_cheesygrin:)να παω?πχ.οπερα,ναος Αγιου Στεφανου,παλατια...?Και κοιτα σε παρακαλω & το Hotel Beethoven Wien στο booking,που & εκει βρησκω καλες τιμες,ειναι & αυτο διπλα στο μετρο?Αυτες οι τιμες που βρησκω,μεχρι ποσο καιρο πρεπει να κλεισω για να ειναι ιδιες & οχι παρα πανω?Thanks!!!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Και κοιτα σε παρακαλω & το Hotel Beethoven Wien στο booking,που & εκει βρησκω καλες τιμες,ειναι & αυτο διπλα στο μετρο?Αυτες οι τιμες που βρησκω,μεχρι ποσο καιρο πρεπει να κλεισω για να ειναι ιδιες & οχι παρα πανω?Thanks!!!!
Μπορείς να δεις και να συγκρίνεις την απόσταση που έχει ένα ξενοδοχείο από το μετρό κάνοντας κλικ στ' αριστερά της σελίδας του booking εκεί που λέει "εμφάνιση χάρτη". Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο βλέπω ότι απέχει σχεδόν τρία τετράγωνα από το σταθμό Karlsplatz.

Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά στο τελευταίο ερώτημά σου. Μπορεί το ξενοδοχείο να βγάλει μια προσφορά κάποια στιγμή μέσα στην άνοιξη για πχ και να κάνει έκπτωση 10, 20 ή 30%. Μπορείς αν θες να το παρακολουθείς (έτσι κι αλλιώς έχεις αρκετό χρόνο μέχρι τον Αύγουστο) και να περιμένεις μπας και πετύχεις καλύτερη τιμή.
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Ειδα τις τιμες που μου βγαζει το ξενοδοχειο που μου εγραψες για Αυγουστο,ειναι super!!Πιστευεις οτι αν κλεισω εκει θα ειναι ευκολη η προσβαση μου σε ολα αυτα που θελω(δεν κρατιεμαι θελω να πω:xmas_cheesygrin:)να παω?πχ.οπερα,ναος Αγιου Στεφανου,παλατια...?Και κοιτα σε παρακαλω & το Hotel Beethoven Wien στο booking,που & εκει βρησκω καλες τιμες,ειναι & αυτο διπλα στο μετρο?Αυτες οι τιμες που βρησκω,μεχρι ποσο καιρο πρεπει να κλεισω για να ειναι ιδιες & οχι παρα πανω?Thanks!!!!
Σε πιο ξενοδοχείο αναφέρεσαι?
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Ειδα τις τιμες που μου βγαζει το ξενοδοχειο που μου εγραψες για Αυγουστο,ειναι super!!Πιστευεις οτι αν κλεισω εκει θα ειναι ευκολη η προσβαση μου σε ολα αυτα που θελω(δεν κρατιεμαι θελω να πω:xmas_cheesygrin:)να παω?πχ.οπερα,ναος Αγιου Στεφανου,παλατια...?Και κοιτα σε παρακαλω & το Hotel Beethoven Wien στο booking,που & εκει βρησκω καλες τιμες,ειναι & αυτο διπλα στο μετρο?Αυτες οι τιμες που βρησκω,μεχρι ποσο καιρο πρεπει να κλεισω για να ειναι ιδιες & οχι παρα πανω?Thanks!!!!
Πάντως η πιο κοντινή στάση μετρό στο Beethoven είναι η Karlsplatz περίπου 200 με 300 μέτρα. Αν αναφέρεσαι στο Imperial Riding βρίσκεται 100 μέτρα (είναι μια ευθεία) και το δωμάτιο είναι όπως το βλέπεις. Το δε στρώμα και πάπλωμα που έχει είναι απίστευτα μαλακά (σίγουρα και άλλοι στο φορουμ που έχουν πάει θα σου το πούνε).
Όσο για τις τιμές δεν μπορεί να το ξέρεις. Ενδεικτικά εγώ το έκλεισα Αύγουστο και μέχρι το Νοεμβριου ήταν ίδια η τιμή του.
Επειδή η Βιέννη έχει πολύ περπάτημα για να μειώσεις την κούραση θα χρησιμοποιήσεις το μετρό πολλεεεεές φορές.
Συνεπώς όπου και αν κλείσεις να έχει πολύ κοντά μετρό. ΝόΜΟΣ.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Και κατι αλλο,τι ιδιο ισχυει & για τα αεροπορικα?Νομιζω μ αυτα οτι οσο περναει ο καιρος(για την ημερομηνια που θελει καποιος)αυτα ακριβαινουν......
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
3) Ο καιρός είναι περίεργος... Δηλαδή! Μπορεί να έχει πάρα πολύ ζέστη ή ακόμα και αρκετό κρύο! Π.χ. τον Ιούλιο όλο η θερμοκρασία ήταν στους 15 βαθμούς και έβρεχε κάθε μέρα (για την ακρίβεια κάναμε να δούμε ήλιο 20 μέρες), ενώ τον Μάιο είχε 28 βαθμούς! Για καλό και για κακό πριν ξεκινήσεις τσέκαρε στο ίντερνετ τον καιρό και πάρε τα κατάλληλα ρούχα..! Πολύ κρύο πάντως δε θα βρεις (λογικά). Απλώς σαν έναν δικό μας Σεπτέμβριο - Οκτώβριο φαντάσου το. Αν έχει καλό καιρό κάνουν και μπάνιο στον Δούναβη...!
Πέρσυ τα Χριστούγεννα ήταν όντως από τους πιο κρύους χειμώνες που είδε η Βιέννη; Είχε -10 τις μέρες που είμασταν εκεί (μετά τα Χριστούγεννα μέχρι τη Πρωτοχρονιά) και το βράδυ είχε και παρακάτω, και το κρύο σε κάρφωνε όσα ρούχα και να φόραγες. Εγώ νόμιζα πως έτσι είναι πάντα τον χειμώνα στη Βιέννη αλλά κοιταζοντας τον καιρό online τώρα π.χ. έχει 7-8C. Καμία σχέση δηλαδή! Ή εμείς πέσαμε στη περίπτωση ή φέτος είναι απλά πιο light τα πράγματα. Εγώ απέκτησα και προβλημα στα γόνατά μου απ'το πολύ κρύο αλλά τα ξεπέρασα όταν επιστρέψαμε. Βέβαια παρόλο το κρύο πέρασα υπέροχα..
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Και κατι αλλο,τι ιδιο ισχυει & για τα αεροπορικα?Νομιζω μ αυτα οτι οσο περναει ο καιρος(για την ημερομηνια που θελει καποιος)αυτα ακριβαινουν......
Για τα αεροπορικά ισχύει πολύ περισσότερο απ΄ότι το ξενοδοχείο. Όσο περνάει ο καιρός ακριβαίνουν. Εγώ θα τα έκλεινα τα αεροπορικά άμεσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.203
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom