Αυστρία Παρθενικό ταξίδι Ευρώπη - Βιέννη

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Καλησπέρα σε όλους. Να σας κάνω μια λίγο άσχετη ερώτηση, ξέρετε αν η τάση του ηλεκτρικού ρεύματος στη Βιέννη είναι η ίδια με της Ελλάδας; Εννοώ για φόρτιση κινητού, λάπτοπ, κλπ.
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Καλησπέρα σε όλους. Να σας κάνω μια λίγο άσχετη ερώτηση, ξέρετε αν η τάση του ηλεκτρικού ρεύματος στη Βιέννη είναι η ίδια με της Ελλάδας; Εννοώ για φόρτιση κινητού, λάπτοπ, κλπ.
Είναι ίδια
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση
 

alexis_88

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο, Ινδία, Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πέρσυ τα Χριστούγεννα ήταν όντως από τους πιο κρύους χειμώνες που είδε η Βιέννη; Είχε -10 τις μέρες που είμασταν εκεί (μετά τα Χριστούγεννα μέχρι τη Πρωτοχρονιά) και το βράδυ είχε και παρακάτω, και το κρύο σε κάρφωνε όσα ρούχα και να φόραγες. Εγώ νόμιζα πως έτσι είναι πάντα τον χειμώνα στη Βιέννη αλλά κοιταζοντας τον καιρό online τώρα π.χ. έχει 7-8C. Καμία σχέση δηλαδή! Ή εμείς πέσαμε στη περίπτωση ή φέτος είναι απλά πιο light τα πράγματα. Εγώ απέκτησα και προβλημα στα γόνατά μου απ'το πολύ κρύο αλλά τα ξεπέρασα όταν επιστρέψαμε. Βέβαια παρόλο το κρύο πέρασα υπέροχα..
Η Βιέννη γενικώς το χειμώνα έχει κρύο, χωρίς να έχει ιδιαίτερο χιόνι! Αλλά πέρυσι και πολύ χιόνι είχε και πάρα πολύ κρύο. Από ότι μου είπαν τουλ. ήταν περισσότερο από το συνηθισμένο! Κι αυτό μέχρι τέλη Ιανουαρίου, γιατί όλο τον Φλεβάρη είχε πάρα πολύ καλό καιρό!
Φέτος ακόμα πάντως δεν έχει χιονίσει..! Και η θερμοκρασία είναι πολύ υψηλή!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Και κατι αλλο,τι ιδιο ισχυει & για τα αεροπορικα?Νομιζω μ αυτα οτι οσο περναει ο καιρος(για την ημερομηνια που θελει καποιος)αυτα ακριβαινουν......
Για τα αεροπορικά ισχύει πολύ περισσότερο απ΄ότι το ξενοδοχείο. Όσο περνάει ο καιρός ακριβαίνουν. Εγώ θα τα έκλεινα τα αεροπορικά άμεσα.
Ε, καλά και αυτό σχετικό είναι. Κι εμείς κλείσαμε νωρίς με lufthansa (περίπου 5 μήνες πριν το ταξίδι μας) γιατί η τιμή άρχισε να ανεβαίνει και μετά έβγαλε η aegean προσφορά με τα μισά χρήματα:xmas_sad:
 

nima1992

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας Αυστρίας
Καλησπέρα σε όλους.Με βάση μια μικρή εμπειρία τεσσάρων ετών που οργανώνω μόνος μου τις εκδρομές μου μπορώ να δηλώσω πως το πλέον συνηθισμένο στις αεροπορικές είναι να βγάζουν καλές προσφορές περίπου στους 4 μήνες πριν από την κάθε πτήση. Βέβαια για περιορισμένο αριθμό θέσεων και για λίγες μέρες.Γενικά πάντως όταν οι τιμές είναι κοντά σε μία τιμή που ανήκει στη γκάμα του προϋπολογισμού του καθενός είναι καλύτερα να μη ρισκάρει και να τα κλείνει.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Η Βιέννη γενικώς το χειμώνα έχει κρύο, χωρίς να έχει ιδιαίτερο χιόνι! Αλλά πέρυσι και πολύ χιόνι είχε και πάρα πολύ κρύο. Από ότι μου είπαν τουλ. ήταν περισσότερο από το συνηθισμένο! Κι αυτό μέχρι τέλη Ιανουαρίου, γιατί όλο τον Φλεβάρη είχε πάρα πολύ καλό καιρό!
Φέτος ακόμα πάντως δεν έχει χιονίσει..! Και η θερμοκρασία είναι πολύ υψηλή!
Άρα όντως πέσαμε στη περίπτωση :)..Με το χιόνι καμιά φορά μαλακώνει κάπως ο καιρός..Εμείς είχαμε έρθει όταν είχε λιώσει και τοχαν μαζέψει στις άκρες του δρόμου. Αλλά μπορεί να ξαναχιόνισε μετα και δε το προλάβαμε. Πήγαμε ημερήσια στη Βουδαπέστη που είχε στρωμένο χιόνι και το κρύο ήταν πολύ λιγότερο.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Για τα αεροπορικά ισχύει πολύ περισσότερο απ΄ότι το ξενοδοχείο. Όσο περνάει ο καιρός ακριβαίνουν. Εγώ θα τα έκλεινα τα αεροπορικά άμεσα.
Ετσι πιστευω & εγω,πρεπει να τα κλεισω αμεσα!Για το καλοκαιρι,τι παπουτσια φορανε εκει βρε παιδια,σανδαλια η κλειστα?Μαλλον θα πρεπει να υπαρχουν & τα δυο στις αποσκευες......:xmas_rolleyes:
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Ετσι πιστευω & εγω,πρεπει να τα κλεισω αμεσα!Για το καλοκαιρι,τι παπουτσια φορανε εκει βρε παιδια,σανδαλια η κλειστα?Μαλλον θα πρεπει να υπαρχουν & τα δυο στις αποσκευες......:xmas_rolleyes:
Αθλητικά για να μπορείς να γυρίσεις εύκολα όλη την πόλη χωρίς να σε ταράξουν τα πόδια σου!! :xmas_biggrin::xmas_biggrin::xmas_biggrin:
Εγώ με σορτσάκι κυκλοφορούσα, αλλά το αθλητικό αθλητικό!
 

alexis_88

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο, Ινδία, Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ετσι πιστευω & εγω,πρεπει να τα κλεισω αμεσα!Για το καλοκαιρι,τι παπουτσια φορανε εκει βρε παιδια,σανδαλια η κλειστα?Μαλλον θα πρεπει να υπαρχουν & τα δυο στις αποσκευες......:xmas_rolleyes:
Το τι παπούτσια θα βαλεις τον 15αύγουστο ειναι δυσκολο ακομα και για την Ελλάδα να στο πει κάποιος! Κατα κύριο λόγο το καλοκαίρι να περιμένεις καλό καιρό που μπορεί να είναι 20-25 βαθμοί ή και 35! Εγώ γύρισα τελευταία βδομάδα του Αυγούστου απο Σικελία (37οc) στη Βιέννη που - συμφωνα με το θερμόμετρο - είχε 42! Μπορεί να το χτυπούσε ο ήλιος και να έδειχνε παραπάνω, αλλά σίγουρα είχε πολλή ζέστη!

Γι' αυτό για να ξέρεις τον καιρό θα μπεις μια δυο μέρες πριν την αναχώρηση και θα δεις τι λέει η πρόβλεψη! Αλλά σίγουρα εφόσον θα περπατήσεις πολύ, αθλητικά ή κάτι άνετο είναι σίγουρα η καλύτερη επιλογή.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Απ το αεροδρομιο μεχρι το Mariahilf(την περιοχη που ειναι το ξενοδοχειο που σκεφτομαι να κλεισω,Beethoevn,)ποση αποσταση ειναι & περιπου ποσα χρηματα παιρνει το ταξι?Οπως καταλαβαινεται κανω τους οικονομικους προγραματισμους μου......
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Θα πάρεις το τρένο, είτε το γρήγορο (CAT) είτε το πιο αργό (S-bahn) που και αυτό κάνει γύρω στη μισή ώρα. Είναι πολύ οικονομικό. Θα κατέβεις στον κεντρικό σταθμό και μετά με τη πορτοκαλι γραμμή του μετρό θα φτάσεις στη Mariahilf.

Vienna Metro: Airport Connections

Δηλαδή, το ταξί δεν αξίζει. Εκτός και αν έχεις πάρα πολλές βαλίτσες και δεν θέλεις να τις κουβαλάς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.940
Νεότερο μέλος
then8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom